Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Dyno Tuning (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning.html)
-   -   Opel astra coupe 2.0T Z20LET (UNichip Master Tuner) (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning/245859-opel-astra-coupe-2-0t-z20let-unichip-master-tuner.html)

crystip84 09-03-11 19:57

Opel astra coupe 2.0T Z20LET (UNichip Master Tuner)
 
1 Attachment(s)
Masina ae gt3071r cu compresor de 76mm, de curand s-a bulit turbina si mi-am luat alta gt3076wg..

Injectoarele sunt de 470cc astra opc z20leh.. clar poate mai mult daca schimb injectoarele cu unele de 630.. calibrate injectoarele si debitmetrul de opc .. vreau sa merg cu 2bar ..

Cand s-a facut aceasta masuratoare, bobina de inductie era pe duca, a picat intr-o luna si debitmetrul in 2sapt (stock 70mm)

Va trebui sa scot si limitarea de turatie pentru ca dupa 6000rpm masina nu mai face cai..

Planuri de viitor :
Galerie admisie eds pentru un hi flow .

Softul e facut la master tuner si mergea la o presiune de 1.4 1.5 bari fara overboost..

Pe viitor trebuie sa fac un tandem (soft -corelare injectoare,debitmetru, eliminare limitare turatie si unichip)

crystip84 10-03-11 07:07

Re: Opel astra coupe 2.0T Z20LET (UNichip Master Tuner)
 
am uitat sa precizez ca masina avea downpipe 76mm, cat-back 63mm si finala stock..fara catalizatoare si intermediara.. oricum ma tinea clar pe loc si evacuarea..

ct77pia 10-03-11 08:45

Re: Opel astra coupe 2.0T Z20LET (UNichip Master Tuner)
 
internele sunt stock?

bluey 10-03-11 09:03

Re: Opel astra coupe 2.0T Z20LET (UNichip Master Tuner)
 
Crezi ca daca scoti limitarea de turatie o sa iti faca mai multi cai dupa 6000Rpm in aceeasi configuratie??
Slabe sanse.

Mondeo 10-03-11 10:11

Re: Opel astra coupe 2.0T Z20LET (UNichip Master Tuner)
 
sa o vedem la curse, pe hartie si pe forum arata bine :)

crystip84 10-03-11 13:47

Re: Opel astra coupe 2.0T Z20LET (UNichip Master Tuner)
 
o sa fie prezenta la curse cu siguranta, pana atunci o sa mai traga putin de fiare:)) steroizi eventual...

internele sunt forjate - pistoane woessner..biele forjate-de la courtenay sport

crystip84 10-03-11 14:24

Re: Opel astra coupe 2.0T Z20LET (UNichip Master Tuner)
 
Quote:

Originally Posted by bluey (Post 4157837)
Crezi ca daca scoti limitarea de turatie o sa iti faca mai multi cai dupa 6000Rpm in aceeasi configuratie??
Slabe sanse.


la ce te referi in aceasi configuratie? ai idee de ce pica curba de putere dupa 6000rpm? o sa-i schimb injectoarele si galeria de admisie oricum...o asteapta o finala magnaflow cu intrare pe 76 mm si traseul complet pe 76mm

bluey 10-03-11 14:33

Re: Opel astra coupe 2.0T Z20LET (UNichip Master Tuner)
 
Pai cu siguranta nu pica din cauza limitarii de turatie.
Ma gandesc ca daca era totul in regula statea puterea sus pana intra in limitare. Graficul tau arata de parca nu ar mai avea aer motorul sus in ture.

crystip84 10-03-11 14:42

Re: Opel astra coupe 2.0T Z20LET (UNichip Master Tuner)
 
Quote:

Originally Posted by bluey (Post 4158562)
Pai cu siguranta nu pica din cauza limitarii de turatie.
Ma gandesc ca daca era totul in regula statea puterea sus pana intra in limitare. Graficul tau arata de parca nu ar mai avea aer motorul sus in ture.

aer sau benzina?

bluey 10-03-11 16:29

Re: Opel astra coupe 2.0T Z20LET (UNichip Master Tuner)
 
Pai nu stiu.
Ceasul tau de boost ce zice?
Afr banuiesc ca ti-a pus Florin pe masina.

crystip84 10-03-11 16:33

Re: Opel astra coupe 2.0T Z20LET (UNichip Master Tuner)
 
Quote:

Originally Posted by bluey (Post 4158814)
Pai nu stiu.
Ceasul tau de boost ce zice?
Afr banuiesc ca ti-a pus Florin pe masina.


boost face pana la capat, probabil ca nu are benzina sau inchide clapeta de acceleratie...nu-mi explic, poate ne lamureste Florin...

bluey 10-03-11 16:35

Re: Opel astra coupe 2.0T Z20LET (UNichip Master Tuner)
 
Poate ai o chiulasa si galerie de admisie mai restrictive.

negoitacata 10-03-11 18:57

Re: Opel astra coupe 2.0T Z20LET (UNichip Master Tuner)
 
Quote:

Originally Posted by crystip84 (Post 4157585)
am uitat sa precizez ca masina avea downpipe 76mm, cat-back 63mm si finala stock..fara catalizatoare si intermediara.. oricum ma tinea clar pe loc si evacuarea..

Frumoasa suma pe hartie....ar fi cam primu bertone pe care il vad eu mai "potent"....bafta la mai mult

crystip84 17-03-11 06:10

Re: Opel astra coupe 2.0T Z20LET (UNichip Master Tuner)
 
sa inteleg ca s-a sters offtopicul.. f bine

ct77pia 21-03-11 14:21

Re: Opel astra coupe 2.0T Z20LET (UNichip Master Tuner)
 
dar se stie ca z20let este fff gatuit din fabrica si din chiuloasa si din admisie

crystip84 23-03-11 00:51

Re: Opel astra coupe 2.0T Z20LET (UNichip Master Tuner)
 
Quote:

Originally Posted by ct77pia (Post 4187944)
dar se stie ca z20let este fff gatuit din fabrica si din chiuloasa si din admisie

din galerie stiam, oare o fi gatuit si din clapeta de acceleratie? e pe 57 diam int.

la galerie stiu ce e de facut.. una de la eds..

dar la chiuloasa ? ai vreo solutie?

bluey 23-03-11 06:37

Re: Opel astra coupe 2.0T Z20LET (UNichip Master Tuner)
 
De facut la chiulasa :
http://en.wikipedia.org/wiki/Cylinder_head_porting

bitnet 23-03-11 22:02

Re: Opel astra coupe 2.0T Z20LET (UNichip Master Tuner)
 
5 Attachment(s)
Cu rabdare si tutun, poti face ceva de genul:

bluey 24-03-11 07:58

Re: Opel astra coupe 2.0T Z20LET (UNichip Master Tuner)
 
Frumoasa lucratura domnu Bitnet.
E facuta la Bz?

Nemilosu 24-03-11 09:18

Re: Opel astra coupe 2.0T Z20LET (UNichip Master Tuner)
 
Quote:

Originally Posted by bitnet (Post 4195402)
Cu rabdare si tutun, poti face ceva de genul:


Cat la % rabdare si cat la % tutun ?
Ca sa stie si lumea reteta :D.

law53 24-03-11 09:33

Re: Opel astra coupe 2.0T Z20LET (UNichip Master Tuner)
 
frumoasa masina, care o sa aiba parte de modificari mai ample, dupa cum se vede. succes cu proiectul tau si sa vedem lucruri deosebite pe masina asta si pe motorul asta potent.

ca o paranteza bitnet la bz face o treaba f buna, avand in vedere ca bz este cam plin de columbieni*, un oras cam mort cam in toate pct de vedere. nu il cunosc pe bitnet, nu ne-am intalnit, dar vad ca lucrurile merg bine la bz. se fac masini potente pe acolo.

bitnet 24-03-11 09:35

Re: Opel astra coupe 2.0T Z20LET (UNichip Master Tuner)
 
Da, la Buzau este facuta lucrarea.
Nemilosule, am muncit la ea cateva zile, uneori o ora doua pe zi, alteori mai mult. Admisia a durat mai mult ca nu aveam sculele adecvate, evacuarea am facut-o intr-o zi, de la 13 la 19. Tutun, la greu...
A fost doar o ambitie, cu siguranta nu o sa mai repet activitatea asta. M-am saturat de gauri!!:lol:

alinWRC 25-03-11 00:34

Re: Opel astra coupe 2.0T Z20LET (UNichip Master Tuner)
 
Bafta si abia astept sa vad gata atat Bertonele, cat si cele 20V ale lui Ginel.

crystip84 25-03-11 16:30

Re: Opel astra coupe 2.0T Z20LET (UNichip Master Tuner)
 
Quote:

Originally Posted by bitnet (Post 4196148)
Da, la Buzau este facuta lucrarea.
Nemilosule, am muncit la ea cateva zile, uneori o ora doua pe zi, alteori mai mult. Admisia a durat mai mult ca nu aveam sculele adecvate, evacuarea am facut-o intr-o zi, de la 13 la 19. Tutun, la greu...
A fost doar o ambitie, cu siguranta nu o sa mai repet activitatea asta. M-am saturat de gauri!!:lol:

sa inteleg ca ai frecat la smirghel? finete 2000? 300? cu cat ai dat?

sau bi-ax?

eu am muncit 2 ore la o janta si mi s-a luat de atata frecat..dar as putea sa incerc si la o chiloasa///

crystip84 25-03-11 16:35

Re: Opel astra coupe 2.0T Z20LET (UNichip Master Tuner)
 
Quote:

Originally Posted by law53 (Post 4196140)
frumoasa masina, care o sa aiba parte de modificari mai ample, dupa cum se vede. succes cu proiectul tau si sa vedem lucruri deosebite pe masina asta si pe motorul asta potent.

ca o paranteza bitnet la bz face o treaba f buna, avand in vedere ca bz este cam plin de columbieni*, un oras cam mort cam in toate pct de vedere. nu il cunosc pe bitnet, nu ne-am intalnit, dar vad ca lucrurile merg bine la bz. se fac masini potente pe acolo.

macar la capitolul tuning sa fie si Buzaul fruntas.. in 2009 3 masini din Buzau au fost prezente in Ungaria la KOE (Porsche Turbo, Seat Leon si Fiat Coupe).

Cu siguranta sunt multi pasionati in Buzau in raport cu nr de locuitori.. si ce-i mai important e ca au fost si rezultate bune obtinute.

bluey 25-03-11 16:36

Re: Opel astra coupe 2.0T Z20LET (UNichip Master Tuner)
 
E mai mult decat polishat acolo.
Trebuie modificat traseul de curgere a aerului si eliminate toate obstacolele (pe cat posibil ) din traseul de aer.

crystip84 29-03-11 07:15

Re: Opel astra coupe 2.0T Z20LET (UNichip Master Tuner)
 
1 Attachment(s)
Am atasat un grafic tot de astra cu motor 2.0 turbo, aceasi configuratie ca a mea( gt3076wg) dar s-a facut un test si cu galeria de admisie de la Klassen

la 1.93 bari a scos 412cp, si la 2.03 bari cu galeria schimbata a scos 472cp, toti caii doar din galerie..

Ce nu-mi place e ca pierde aproape 100cp pe plaja 3500-5000rpm.. e cam nasol..

crystip84 29-03-11 16:43

Re: Opel astra coupe 2.0T Z20LET (UNichip Master Tuner)
 
2 Attachment(s)
Azi am luat si noua galerie de evacuare.. ramane acum sa le montez pe toate si sa vedem ce putere obtin..

TSC-Us 29-03-11 18:05

Re: Opel astra coupe 2.0T Z20LET (UNichip Master Tuner)
 
la puterea asta ai lsd? oricum bafta cu proiectul tau, cred ca o sa iasa ceva bun-bunut.

crystip84 29-03-11 18:42

Re: Opel astra coupe 2.0T Z20LET (UNichip Master Tuner)
 
Quote:

Originally Posted by OPC-UL (Post 4210163)
la puterea asta ai lsd? oricum bafta cu proiectul tau, cred ca o sa iasa ceva bun-bunut.

lsd nu, doar 2 slickuri bune dunlop..(nu semislickuri r888 )

mersi

TSC-Us 30-03-11 13:09

Re: Opel astra coupe 2.0T Z20LET (UNichip Master Tuner)
 
de la plecari tari cu slickuri o sa se desurubeze suruburile de pe masina, asta ca fapt divers. o sa zornaie toata.

ambreajul ce zice, sau este schimbat? la puterea asta si daca pleci tare de la 0 km/h o sa cada destul de repede la puterea asta, care vad ca este ascendenta.
eu care am ~300 cp(cu benzina 100+ aditiv pt cifra octanica), am ambreaj stock si daca plec tare simt cum patineaza ambreajul.

crystip84 30-03-11 13:15

Re: Opel astra coupe 2.0T Z20LET (UNichip Master Tuner)
 
Quote:

Originally Posted by OPC-UL (Post 4212570)
de la plecari tari cu slickuri o sa se desurubeze suruburile de pe masina, asta ca fapt divers. o sa zornaie toata.

ambreajul ce zice, sau este schimbat? la puterea asta si daca pleci tare de la 0 km/h o sa cada destul de repede la puterea asta, care vad ca este ascendenta.
eu care am ~300 cp(cu benzina 100+ aditiv pt cifra octanica), am ambreaj stock si daca plec tare simt cum patineaza ambreajul.

Ambreajul si Placa de presiune sunt helix autosport rezistent pt 500nm

TSC-Us 30-03-11 13:19

Re: Opel astra coupe 2.0T Z20LET (UNichip Master Tuner)
 
Quote:

Originally Posted by crystip84 (Post 4212586)
Ambreajul si Placa de presiune sunt helix autosport rezistent pt 500nm

bun asa. le-ai schimbat inainte sa dea semne de oboseala?

crystip84 30-03-11 13:27

Re: Opel astra coupe 2.0T Z20LET (UNichip Master Tuner)
 
Quote:

Originally Posted by OPC-UL (Post 4212601)
bun asa. le-ai schimbat inainte sa dea semne de oboseala?

Da, de cand am facut motorul, ca tot dadusem jos cutia... Ala stock il mai am p aks si e ok

crystip84 03-04-11 16:53

Re: Opel astra coupe 2.0T Z20LET (UNichip Master Tuner)
 
5 Attachment(s)
Am pus cateva poze cu galerie noua .. in curand voi posta si noul grafic.. cu puteri mai mari sper..

unchiulNOS 28-06-11 23:44

Re: Opel astra coupe 2.0T Z20LET (UNichip Master Tuner)
 
ai fost la tulcea? sau vii pe 3?

crystip84 21-10-11 07:41

Re: Opel astra coupe 2.0T Z20LET (UNichip Master Tuner)
 
1 Attachment(s)
o harta cu 1.7 boost

TSC-Us 23-10-11 21:59

Re: Opel astra coupe 2.0T Z20LET (UNichip Master Tuner)
 
frumos grafic si foarte liniar. felicitari.
vii la tulcea?

3TURBOnos 05-11-11 20:08

Re: Opel astra coupe 2.0T Z20LET (UNichip Master Tuner)
 
pune-i o injectie wather&metanol!

crystip84 13-11-11 11:10

Re: Opel astra coupe 2.0T Z20LET (UNichip Master Tuner)
 
se pare ca admin a sters ultimele posturi..


All times are GMT +2. The time now is 09:51.

- Copyright 2026 4Tuning