![]() |
Intrebari ref. Sistem Audio
Salut, am o Dacia Break 2001(stiu slabut) si as vrea sa ii pun un sistem audio in portbagaj, am deja un headunit care scoate 4x45w, si 4 boxe in masina.
Deja m-am hotarat asupra unui subwoofer: http://www.carsystems.ro/details.php...26&prod_id=601 si asupra unui amplificator: http://www.carsystems.ro/details.php...32&prod_id=534 Intrebarea mea este: Ce alte echipamente mai am nevoie pt a creea acest sistem? Mentionez ca nu vreau sa fac un sistem care castiga concursuri, ci doar un sistem care sa mareasca auditia in masina, si in acelasi timp sa nu imi omoare bateria. Multumesc anticipat |
Re: Intrebari ref. Sistem Audio
La Dacia 1300, daca pui difuzoare pa fata de 16,5 cm si antifonezi "lejer" usa ai rezolvat cu partea din fata, in sensul ca va suna foarte bine.
La ce vrei sa cumperi, mai trebuie adaugata o incinta pentru sub, un kit de instalare si gata. Masina va trebui sa sune cel putin civilizat. p.s. la instalare difuzoarelor de 16,5 pe fata va trebui sa pui inele de mdf. |
Re: Intrebari ref. Sistem Audio
Vad k linkurile nu merg : Subwoofer-ul este JBL GTO804 , si amplificatorul: Alpine T220
|
Re: Intrebari ref. Sistem Audio
Deci nu mai imi trebuie condensator? Pentru can un prieten mi-a zis cam nevoie si de condensator
|
Re: Intrebari ref. Sistem Audio
Nu ai nevoie de condensator. Kit-ul de instalare sa fie bine dimensionat.
Oricum condensatorii NU produc curent. E o obsesie cu condensatorii astia.... Au si ei rolul lor dar in situatii cu totul speciale. |
Re: Intrebari ref. Sistem Audio
macar arata bine :P
|
Re: Intrebari ref. Sistem Audio
Dupa parerea voasta echipamentu ales, e bun... sau varza rau ? :P
|
Re: Intrebari ref. Sistem Audio
si tu consideri ca mai bine investesti bani sa arate bine?, bani pe care i-ai fi putut investi intr-o baterie, de ex, care ar fi de real folos?
|
Re: Intrebari ref. Sistem Audio
Quote:
|
Re: Intrebari ref. Sistem Audio
era o gluma bad boy ... :)
normal ca bateria e in fata pe lista de achizitii :) ... de fapt sunt chiar curios de diferente, doar ca nu mai vin odata pe stoc :) |
Re: Intrebari ref. Sistem Audio
Ahh ink o chestie.. Am vz k amplificatoru scoate 350w la 2 ohm, si 200w la 4ohm. Wooferu este de 200w, la 4ohm... deci nu exista vreo prob sa se arda sau..?
ps. Scuze k pun asa de multe intrebari. Dar nu prea ma pricep. :( |
Re: Intrebari ref. Sistem Audio
Daca reglezi corect amplificatorul nu arzi difuzorul. Ideal era un amplificator mai puternic, dar merge si asta.
|
Re: Intrebari ref. Sistem Audio
eu raman la parerea ca alpine-ul (strict la amplificatoare) are ceva putere ...
|
Re: Intrebari ref. Sistem Audio
:D stiu steaua23.. ti-am mai citit posturile si intrebarile si mi-am dat seama ca glumesti. bateriile... tre' s-apara :D
auzi, da daca tot mergem pe aratat, hai sa-l ia pe ala care arata ca un butoi de NOS :D coool, aa? serios vb acum... chiar trebuie sa te gandesti si la o baterie decenta pe viitor. e doar spre binele masinii/instalatiei :) |
Re: Intrebari ref. Sistem Audio
Nu speriati omu....Configuratia e OK, si daca nu mai pune alte amplificatoare poate merge linistit pe bateria stock.
|
Re: Intrebari ref. Sistem Audio
Oricum pe masina, nu mai am baterie stoc, am batterie putin mai mare decat cea stoc pt dacia deci batteria nu cred k ar creea o prob
PS. Maine aflu exact ce baterie e,(sincer nu stiu k s-a ocupat taicmiu). Acum e seara deci maine ma duc si aflu. |
Re: Intrebari ref. Sistem Audio
in cazul asta... iti doresc multa muzica fara incidente ;)
|
| All times are GMT +2. The time now is 21:46. |
- Copyright 2026 4Tuning