Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masini tunate (https://forum.4tuning.ro/18-masini-tunate.html)
-   -   Audi R8 (https://forum.4tuning.ro/18-masini-tunate/24349-audi-r8.html)

RoSonic 28-09-06 14:59

Audi R8
 
12 Attachment(s)
Audi R8
Mult asteptatul Audi R8 isi face debutul in cadrul salonului auto de la Paris.

Cateva detalii:

- motorizare: V8, 4163cmc,
- putere dezvoltata 420HP @ 7800rpm,
- cuplu maxim: 430nm @ 4500rpm.
- 0-100km/h: 4.6 sec
- viteza maxima: 301km/h


Iata primele fotografii oficiale ale modelului R8:

Bogdan_mb 28-09-06 15:44

Re: Audi R8
 
Din spate arata foarte bine, mai ales pt simetria dintre cele 4 stopuri , 4 tevi de esapament si cele 4 cercuri Audi. Dar privind din fata , farurile acelea parca stau sa cada. Interiorul arata foarte bine, iar sa scoti peste 100cp/litru dintr-un motor aspirat e de apreciat.
Imi place ca nu au mers pe o idee foarte fu-t-u-ristica

SHOGUN-A8 28-09-06 15:54

Re: Audi R8
 
E foarte frumos! :)
O sa fie pus pe banda sau e doar concept? :?

dexter_20 28-09-06 16:22

Re: Audi R8
 
Sper sa nu ramana doar un concept ca are cu ce se lauda masinutza asta.

neoStar 28-09-06 17:54

Re: Audi R8
 
frumos rau... cel putin interiorul e demential

Alexutzzz 28-09-06 17:58

Re: Audi R8
 
VIS ....in rest no comment
se apropie de perfectiune:D
parerea mea
later edit..... porshe killer:D

RoSonic 28-09-06 18:24

Re: Audi R8
 
Nu mai e concept!!! E de serie! Deja se pot face comenzi!

Eugen_TL 28-09-06 20:16

Re: Audi R8
 
doar interiorul imi place ...

aleXpeed 28-09-06 20:57

Re: Audi R8
 
voi ce preferati???o sa-i faca concurenta la lamborghini gallardo, eu tot lamborghini as lua, cand zici audi la cineva care nu se pricepe, zice e, masina, o vezi pe strazi, dar lamborghini se gandeste la masina exotica. Oricum, frumos model R8 parca imi aminteste de noul TT.

BLinKY 28-09-06 20:58

Re: Audi R8
 
Spatele murcielago fata tt..dar e super masina :O

mihaimicron 28-09-06 21:15

Re: Audi R8
 
daca o vad pe strada mor :D

fratzika 28-09-06 21:25

Re: Audi R8
 
Quote:

Originally Posted by RoSonic (Post 568699)
Nu mai e concept!!! E de serie! Deja se pot face comenzi!

...Pt. comenzi la d-voastra???Atunci una bucata R8 la Hunedoara....:)

''Vai, vai, o sa moara siderurgistii si fierarii din zona":)

mihaimicron 28-09-06 22:07

Re: Audi R8
 
Quote:

Originally Posted by fratzika (Post 568941)
...Pt. comenzi la d-voastra???Atunci una bucata R8 la Hunedoara....:)

''Vai, vai, o sa moara siderurgistii si fierarii din zona":)

doua bucati ca vine una si la baiatu :D

dreamer 29-09-06 01:18

Re: Audi R8
 
Frumoasa masina si plus de asta nu e f departe de concept,nu arata cine stie ce diferit...

mihaimicron 29-09-06 02:05

Re: Audi R8
 
deja ma visez in interioru ala :).....arata prea smecher :D

andrei_1402 29-09-06 02:18

Re: Audi R8
 
Super masina. E de apreciat ca nu au deviat mult de la concept. Motorul este superbul 4.2 FSI de pe RS4. Sa speram ca va avea si un V12...poate TDI.

SFW 29-09-06 04:06

Re: Audi R8
 
Superba masina ...
Ar merge totusi si un motor mai puternic ... 420 e prea putin pt look ... asta e masina de 500 cai, nu o masina cu doar 0.2 secunde mai rapida ca un rs4 ...

Oricum ... superba masina ...

baloo_cs 29-09-06 12:17

Re: Audi R8
 
Nu difera prea mult de concept...e aproape la fel....cel mai tare e interiorul...Respect:-)

UNLORD 29-09-06 18:12

Re: Audi R8
 
mai sunt 2 proiecte de la bmw si merc tot in genul astuia, dar asta e pe departe cel mai reusit la design! au vrut sa il faca mai puternic dar au renuntat pt a nu concura gallardo! superba masina!

weedboy 29-09-06 22:20

Re: Audi R8
 
WTF........cei cu masina asta:?: :?: :?: ......e adevarata????abia astept sa o vad zburand pe autostrada(pardon fugind pe autostrada)...........






:evil: :evil: In love with bmw:twisted: :twisted:

Mustang 30-09-06 00:05

Re: Audi R8
 
imi place cum arata ... nu e rea deloc ;)

STREET 30-09-06 00:29

Re: Audi R8
 
nu seamana un pic cu TT?:)

SpeedeR 30-09-06 01:11

Re: Audi R8
 
daca nu ar fi atat de scumpa....poa mai mergea :)
prea mare pretul...

AR33COP 30-09-06 01:12

Re: Audi R8
 
iara dau astia clasa la toti.......
bravo audi,dar parca mergea un motor mai valabil....ceva de talia lu slr sau un murcielago samd.dar cred ca v-a veni si aia cindva.:-)

PauL.LFS 30-09-06 10:41

Re: Audi R8
 
Quote:

Originally Posted by STREET (Post 570044)
nu seamana un pic cu TT?:)

tt's daddy :D

Todorutz 30-09-06 11:36

Re: Audi R8
 
imi plac foarte mult ledurile de la faruri....geniala ideea...un fel de angel eyes :)).....oricum tare masina n general

Todorutz 30-09-06 11:37

Re: Audi R8
 
imi plac foarte mult ledurile de la faruri....geniala ideea...un fel de angel eyes de la audi:)).....oricum tare masina n general

BLinKY 30-09-06 11:41

Re: Audi R8
 
Quote:

Originally Posted by RoSonic (Post 568469)
- 0-100km/h: 4.6 sec

eu am gasit si varianta cu 4.4 secunde la acceleratie 0-60mph...care este cea buna?

c0rTeZ 30-09-06 11:51

Re: Audi R8
 
Quote:

Originally Posted by SFW (Post 569233)
Superba masina ...
Ar merge totusi si un motor mai puternic ... 420 e prea putin pt look ... asta e masina de 500 cai, nu o masina cu doar 0.2 secunde mai rapida ca un rs4 ...

Oricum ... superba masina ...

Initial s-a propus sa se puna motorul V10 de pe Gallardo dar cu o putere de 450 de cai .. sa nu faca concurenta..deoarece avea un pret mai scazut decat Gallardo..in jur de 80-90 000 E ..

AR33COP 30-09-06 12:48

Re: Audi R8
 
cind aparusera primele poze cu ea ziceau ceva de 620 cai dar cum am mai spus e bine si asa.

AK-ZER 30-09-06 17:27

Re: Audi R8
 
superba mashina.. chiar k au pastrat aproape designul conceptului lemans.. shi interiorul e de vis... un singur lucru nu imi place.. k toble de eshapament vin chiar p extremitati.. era mai fain dk vineau mai la mijlocul mashinii..
intre asta shi gallardo ..klar asha alege asta.. in fond shi gallardo e un fel de audi.. shi nu..numele face mashina.. asta arata mult mai bine.. shi mi-ar ramane shi ceva bani in buzunar aproape sigur.. cat ziceai k e..?

PaulMIG 30-09-06 18:36

Re: Audi R8
 
Clar R8 in fatza la Gallardo........I, Robot :)

crdi 02-10-06 00:21

Re: Audi R8
 
se cam termena treaba cu mashina asta ..... :D

T.rac3Er 02-10-06 08:54

Re: Audi R8
 
lista oficiala de preturi (cu tva la nemti) zice ~104k euro si ~111k euro cutia de viteze R-tronic:
dotari de serie cam totul ... pe site-ul .de se gaseste un pricelist si cu dotarile..inteleg prea putin nemteste ca sa traduc aici...
asta e motor adevarat 4.2 aspirat 420cp...nu aberatiile alea americane...4l 200cp :lol:
(6.1-liter SRT HEMI® V8 engine with 425 ********** and 420 lb-ft of torque)

sprinter 04-10-06 00:20

Re: Audi R8
 
A venit viitoru' la noi:)

Race 08-10-06 16:26

Re: Audi R8
 
Quote:

asta e motor adevarat 4.2 aspirat 420cp...nu aberatiile alea americane...4l 200cp
(6.1-liter SRT HEMI® V8 engine with 425 ********** and 420 lb-ft of torque)
Perfecta dreptate ! Si nu lasa fapte minore cum ar fi ca un Charger SRT-8 mai greu,RWD si cu cutie automata are timpi si viteze similare cu RS4 pe sfertul de mila...tot un rahat e pentru ca are 6,1 litri ! Eu chiar sunt dezamagit ca au folosit V8-ul de 4,2 litri :sad: ...mai bine turau V6-le de 3,2 litri la 12000 RPM si optineau tot 420 CP.Ala ar fi fost motor adevat.

T.rac3Er 09-10-06 09:51

Re: Audi R8
 
:shock: sa inteleg ca ai atins un carbune fierbinte si de-aia ai sarit asa...ca ars?
se poate tine o luunga polemica pe baza motoarelor cu cilindree mare vs mica...e vorba si de conceptii, etc...dar totusi cifrele sunt cifre...si nu acceleratia 0-400m e definitoriu pt o masina sportiva...poa sa traga ca o locomotiva, dar totusi drumurile au si curbe...

nu au pus motorul de 3.6 pt ca nu face parte din specificatiile dorite pt o astfel de masina. daca la proiect de vorbea de mai multe sute de cai putere se intelege ca se vrea o exotica...motor sub 4l gasesti pe TT...de ca sa dai 100k euro pe R8 care e putin mai sf...


All times are GMT +2. The time now is 05:39.

- Copyright 2026 4Tuning