![]() |
E30 - 325i, masina pt pasiune...
salut , vreau sa prezint si eu bmw-ul meu e30 ca am vazut ca multa lume de pe aici sunt pasionati de acest model usulet. de mic copil era masina mea preferata care mereu ma gandeam ca odata trebuie sa am una si pana la urma in decursul timpului am ajuns sa am numai exemplare foarte frumoase si foarte ingrijite , in momentul de fata detin 2 bmw e30 care tin la ele destul de mult. din pacate a venit timpul cand unul trebuie sal parasesc pt ca nu mai pot ingriji 2 ursi. acum sa spunem si cam ce ursi avem: primul urs este un 325 de fabrica an de fabricatie 1986 care bine inteles nu a ramas cum sa inascut si a suferit multe modificari printre care : a primit un motor 2.5 24v, un grup blocant 4,25 carcasa mare, o cutie zf cu short shift , un filtru de aer k,n , soft wpp , si bineinteles o evacuare custom cu un sunet foarte agresiv! cam astea ar fi partea de performante din care masina rezulta undeva pe la 215cp 0-100 sub 6 sec:D masina bineinteles ca a primit si suspensii sport , bari de rigidizare fata spate si un set de jante borbet T9j toate 4. la interior mam gandit ca ar fi bine sa schimb scaunele originale cu unele de e36 din piele , un volan sport momo , si niste plasme in bord ca sa dea bine. exterior , faruri si proiectoare cu xenon , ploape , triple negre, si un chit m-techinc. cam asta este una din masinile mele care merge si arata impecabil .:lol:
|
Re: bmw e30 325i - masina pt pasiune...
cam tragica povestea..ai poze cu ursii? si care e cel care va pleca?
|
Re: bmw e30 325i - masina pt pasiune...
Quote:
|
Re: bmw e30 325i - masina pt pasiune...
Quote:
|
Re: bmw e30 325i - masina pt pasiune...
Quote:
|
Re: bmw e30 325i - masina pt pasiune...
Quote:
|
Re: bmw e30 325i - masina pt pasiune...
Quote:
|
Re: bmw e30 325i - masina pt pasiune...
POZE?????????????????
|
Re: bmw e30 masina de suflet - kyler...
Quote:
|
Re: bmw e30 325i - masina pt pasiune...
baga poze tata:)) sa vedem bestiile
|
Re: bmw e30 masina de suflet - kyler...
Quote:
Asteptam poze:):):) |
Re: bmw e30 325i - masina pt pasiune...
6 Attachment(s)
poze cu unul dintre ursuleti
|
Re: bmw e30 masina de suflet - kyler...
Quote:
|
Re: bmw e30 325i - masina pt pasiune...
7 Attachment(s)
si cel de-al 2-lea urs ..
|
Re: bmw e30 325i - masina pt pasiune...
Quote:
bafta sa ai cu amandoi si spor la modificari in continuare... |
Re: bmw e30 325i - masina pt pasiune...
Quote:
|
Re: bmw e30 325i - masina pt pasiune...
Quote:
Cel putin la VPO tu nu i-ai facut nimic ma refer la partea estetica , la partea mecanica nu stiu ( poate decat dungile alea care dupa parerea mea sunt o foarte mare tiganie si sunt puse total aiurea fara nici un farmec ) , ce este pe el este meritul lu' KYL-ul ( vopsitul , farurile , motorul 2.5 12valve si jantele Borbet T etc. ) asa ca nu mai mintii , nu este frumos . Te felicit pentru ei dar nu mai mintii ca au avut nu stiu ce si ca le-ai facut tu nu stiu ce cel putin la VPO , la celalalt urs nu ma pot exprima fiindca nu stiu cui i se meritul pentru motor si celelalte modificari , insa pot spune clar ca nu au avut niciodata pachete ///Mtech pe ei . |
Re: bmw e30 325i - masina pt pasiune...
7 Attachment(s)
Uite poze cu ele cand nu erau la tine si vroiam sa te mai intreb de unde acei 215 CP ?
Din soft , tobe si filtru de aer ? Daca ai 200 sa spui saru'mana , gandeste-te ca motorul ala avea 192 Cp cand a iesit pe poarta fabricii , de atunci si pana acum au trecut cateva sute de mii de km si au mai murit din ei . Daca nu ma crezi pe mine , faci un dyno test si ai sa te convingi singur . Sa nu crezi , ca am ceva cu tine dar nu imi plac " infloriturile " , din contra te felicit pentru curajul si puterea de a avea 2 ursi insa cat de bine Ii intretii nu pot sa stiu . Rog un moderator sa lipeasca cele doua posturi , nu am mai putut sa dau edit . |
Re: bmw e30 325i - masina pt pasiune...
Quote:
|
Re: bmw e30 325i - masina pt pasiune...
Quote:
|
Re: bmw e30 325i - masina pt pasiune...
In primul rand tin sa te felicit pt capacitatea de a detine 2 ursi frumosi si aparent bine intretinuti.
O mica problema ar fi la ursul vpy care are niste impuritati..1. Coada de rechin nu`si are deloc locul pe un urs 2. Sigla ///M cade ca o nuca in perete 3. folia de pe luneta la fel... da in kitsch..ar arata mult mai bine fara ele Celalalt urs e frumos foc dar la fel are niste mici defecte..1. Nuca schimbatorului parca e o doza de bere turtita, 2. Pedalele alea sunt pFFF....jalnice :( 3. Nasul ala umflat nu prinde bine deloc.. Nu ti`o spun cu nume de rau si nici nu vreau sa sune a critica :) e doar un sfat pozitiv pe care vreau sa ti`l impartasesc. In rest totul e de bine, spor in continuare si probabil ai ajuns la cea mai buna solutie prin vanzarea unui urs..ai mult mai multe de oferit daca detii doar unul. cheers :-) |
Re: bmw e30 325i - masina pt pasiune...
Frumosi aman2 ursi,
Nu-mi dau seama care este treaba cu ursul PAG dar vreau sa zic ca ursul ala a avut montat m tech 2 de fibra. |
Re: bmw e30 325i - masina pt pasiune...
4 Attachment(s)
Rog un moderator sa uneasca posturile pentru ca nu am putut da edit
Cateva poze cu m tech-ul pe PAG. |
Re: bmw e30 325i - masina pt pasiune...
Quote:
|
Re: bmw e30 325i - masina pt pasiune...
Quote:
|
Re: bmw e30 325i - masina pt pasiune...
Quote:
Motorul este montat la Braila de Patic , iar ca sa reusesti sa ma convingi pe mine ca ai 215 Cp din ce ai spus tu acolo e imposibil , stau de ceva ani buni cu nasul in ursi si am montat fel si fel de motoare pe e30 de la 1.6 pana la 2.8 ( sa nu crezi , ca ma laud sau sunt vreun foarte mare mecanic , am facut toate astea din pasiune pentru acest tip de masina si cine ma cunoaste stie ca sunt pasionat de e30 pana peste cap ) + ca am condus multe e30-uri cu motoare intre 1.6 m40 - 4.0 v8 si stiu cu ce se mananca CP . Ca sa te convingi pe tine , nu pe mine poti face un dyno test si te vei intrista cand vei vedea fisa , ca nu ai acei 215 CP . Aaa si inca ceva vezi ca plasmele , xenoanele , jantele si tobele tot de P@tic_sefu ( user pe 4tuning ) sunt puse . MINCIUNA ARE PICIOARE SCURTE ! ! ! |
Re: bmw e30 325i - masina pt pasiune...
Quote:
|
Re: bmw e30 325i - masina pt pasiune...
asa stiam si eu de PAG.....a fost la braila...
baiatul care i-a montat motorul acolo, initial vroia sa ia de la mine un 2,5 12v dar vad ca a trecut la 24v... chiar ma sunase sa ii dau cateva sfaturi de electrica pt ca nu reusea sa il pornea....eu i-am spus ca sint paralel la electrica.....dar vad ca i-a dat de cap..... oricum sa il stapanesti sanatos pe cel la care te hotarasti sa ramane la tine... te astept la start cu 24v cand o permite vremea.....cu al meu 12volti....:) sal..... |
Re: bmw e30 325i - masina pt pasiune...
Quote:
|
Re: bmw e30 325i - masina pt pasiune...
corect...cel mai bun dyno il gasesti la noi la ploiesti:lol:...ai cu ce sa te masori...de la 80 de cai la 600+...grupuri de toate felurile...softuri la fel....cu sigurantza gasim si ceva pt tine;)
|
Re: bmw e30 325i - masina pt pasiune...
Quote:
mai intai cu Jakalu,daca bati pe Tigan,apoi poti sa visezi sa il bati pe Medelin !!!!:D:D:D:D |
Re: bmw e30 325i - masina pt pasiune...
iulian eu te felicit pentru toate lucrarile facute,parerea mea este ca sunt facute cu bun gust.sincer mie personal imi plac mult amandoua si daca o sa iau permisu mai repede si o sa fac si rost de bani mai repede ma jur ca o sa cumpar eu primu urs ca am vazut ca este la vanzare.daca poti si vrei da-mi un pm cu id-ul tau si sa vorbim mai multe.bafta si SUPERBE MASINILE
|
Re: bmw e30 325i - masina pt pasiune...
Quote:
|
Re: bmw e30 325i - masina pt pasiune...
Quote:
|
Re: bmw e30 325i - masina pt pasiune...
Quote:
|
Re: bmw e30 325i - masina pt pasiune...
Quote:
|
Re: bmw e30 325i - masina pt pasiune...
Nici eu nu cred in cei 215 cai:D...insa ca sa ma convingi cand vine caldura dai o fuga la Ploiesti si faci niste teste dyno cu noi...suntem cativa care abia asteptam o noua provocare:D
PS N-ai dat nici acum ursul gri??...acum un an jumate am fost la tine sa-l probez si arata destul de bine....ii mai trebuiau niste mici probleme rezolvate dar in mare era ok. |
Re: bmw e30 325i - masina pt pasiune...
[QUOTE=ady_viteza;4117634]Nici eu nu cred in cei 215 cai:D...insa ca sa ma convingi cand vine caldura dai o fuga la Ploiesti si faci niste teste dyno cu noi...suntem cativa care abia asteptam o noua provocare:D
PS N-ai dat nici acum ursul gri??...acum un an jumate am fost la tine sa-l probez si arata destul de bine....ii mai trebuiau niste mici probleme rezolvate dar da si eu astept sa vad masini noi la start , cat despre ursu gri lam vandut dupa ce ai venit tu de lai vazut , pe urma regretam imi parea raw si am facut tot posibilul sal recuperez. problemele de care sti tu sunt rezolvate de mult , plus ca acum 1 luna a primit chit ambreaj nou , un nou grup si ulei motor schimbat. masina merge impecabil decat ca acum mi-a aparut o problema la caseta de directie [pierde lichid]:sad: si cred ca trebuie sa schimb si bucsile la punte cum ai facut si tu . in rest masina e tun. ce sa faci e greu cu 2 sa bagi bani in amandoua ! |
Re: bmw e30 325i - masina pt pasiune...
Quote:
|
Re: bmw e30 325i - masina pt pasiune...
Quote:
|
| All times are GMT +2. The time now is 09:04. |
- Copyright 2026 4Tuning