Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alfa Romeo tuning (https://forum.4tuning.ro/152-alfa-romeo-tuning.html)
-   -   Alfa Romeo Autodelta Brera J5 3.2 C (https://forum.4tuning.ro/152-alfa-romeo-tuning/23756-alfa-romeo-autodelta-brera-j5-3-2-a.html)

RoSonic 18-09-06 11:47

Alfa Romeo Autodelta Brera J5 3.2 C
 
6 Attachment(s)
Alfa Romeo Autodelta Brera J5 3.2 C
J5 3.2C este o Alfa Romeo Brera modificata de Autodelta.

Motorul este un V6 de 3.2 litri, pe care s-a montat un compresor Rotrex C30-94. Puterea obtinuta este de 348 de cai putere iar cuplul are o valoare maxima de 430NM. Ca performante timpul de la 0 la 100 km/h este de 5.3 sec iar viteza maxima 260 km/h.
Evacuarea este inlocuita cu una din inox realizata de Ragazzon, partener al Autodelta. Deasemenea suspensia si franele au fost imbunatatite.
Jantele montate pe J5 3.2 C sunt OZ Racing Ultraleggera, de 19 inci, cu anvelope Dunlop SP Sport Maxx.

G-power 18-09-06 11:54

Re: Alfa Romeo Autodelta Brera J5 3.2 C
 
Super agresiva !!!!

Mishu-f 18-09-06 12:26

Re: Alfa Romeo Autodelta Brera J5 3.2 C
 
alfa 159... versiunea mai mica si agresiva :lol:..... chiar mi-as dori asa ceva

baloo_cs 18-09-06 12:39

Re: Alfa Romeo Autodelta Brera J5 3.2 C
 
cine...nu si-ar dori ???? botul asta e si mai misto decat ala vechi

BASU 18-09-06 14:29

Re: Alfa Romeo Autodelta Brera J5 3.2 C
 
mama ce faruri are pe spate :D
ozn :shock:

sandrin 18-09-06 14:44

Re: Alfa Romeo Autodelta Brera J5 3.2 C
 
foarte incrunatata :) ... ce sa zic e tare .. tipic alfa

bulu 18-09-06 14:48

Re: Alfa Romeo Autodelta Brera J5 3.2 C
 
pacat ca nu au pastrat proiectul original brera de acum vreo 4 ani in care avea stock 4L si un pic peste 400CP.Si nu are bot de 159 ci 159 are bot de brera :).

puercolino 18-09-06 17:59

Re: Alfa Romeo Autodelta Brera J5 3.2 C
 
super adevarata masina ......... alfa romeo da super senzatii

STREET 18-09-06 19:08

Re: Alfa Romeo Autodelta Brera J5 3.2 C
 
Superba...

Eugen_TL 18-09-06 19:24

Re: Alfa Romeo Autodelta Brera J5 3.2 C
 
aceasta masina impreuna cu GT=ul reprezinta boala mea

weedboy 18-09-06 21:11

Re: Alfa Romeo Autodelta Brera J5 3.2 C
 
Nu-mi place ceva la masina asta.............................aha uitasem k nu este a mea




:evil: :evil: In love with bmw:twisted: :twisted:

Cabbano 18-09-06 21:19

Re: Alfa Romeo Autodelta Brera J5 3.2 C
 
masina asta e una din cele mai frumoase masini vazute d ochii mei:-)
parca vrea sa te manance:lol:
e foarte agresiva

dreamer 18-09-06 23:00

Re: Alfa Romeo Autodelta Brera J5 3.2 C
 
F agresiva masina,arata incredibil...ce n-as da :P

mihaimicron 19-09-06 13:40

Re: Alfa Romeo Autodelta Brera J5 3.2 C
 
no comment.......mi-a furat privirile :D

mihaimicron 19-09-06 14:56

Re: Alfa Romeo Autodelta Brera J5 3.2 C
 
adevaru este ca e si sport.....la ce performante are :D

Alex_Alfa 19-09-06 15:32

Re: Alfa Romeo Autodelta Brera J5 3.2 C
 
Chiar daca RoSonic a zis cam tot despre ea, mai multe detalii gasiti aici

Enjoy ;)

Todorutz 19-09-06 16:30

Re: Alfa Romeo Autodelta Brera J5 3.2 C
 
uai ce rea ii masina asta.....bad boy esti n ea.....va datzi seama cum se vede botu ala in oglinda???? :D

fratzika 19-09-06 22:42

Re: Alfa Romeo Autodelta Brera J5 3.2 C
 
..e pe gustul meu, nu stiu cum sa zic dar arata super misto, nu stiu de ce dar seamana un pic cu Infiniti FX35 sau FX45 versiunea in miniatura.....

Cred ca ar sta bine in garajul meu un langa alta Alfa Romeo Autodelta Brera J5 3.2 C + Infintiti FX 45:lol:

Viseaza fratzika, viseaza...:(

neoStar 20-09-06 00:08

Re: Alfa Romeo Autodelta Brera J5 3.2 C
 
e prea frumoasa.. se pare ca in ultima vreme alfele au inceput sa arate la fel de bine cum aratau odata..

sprinter 21-09-06 22:48

Re: Alfa Romeo Autodelta Brera J5 3.2 C
 
Doamneee... asta nu e masina ... e o bestie ... alfa romeo e din ce in ce mai agresiva si ca look si ca motor :|

alfa33 22-09-06 10:23

Re: Alfa Romeo Autodelta Brera J5 3.2 C
 
ceea ce nu stiti inca sunt viitoarele motorizari Alfa Romeo dezvoltate impreuna cu Ferrari si Maserati.

2.8 V6 JTS 230cv & 300Nm
3.2 V6 JTS 260cv & 350Nm
3.2 V6 Twinturbo JTS Uniair 400cv & 540Nm (in the 159 GTA)
3.6 V6 JTS 320cv & 400Nm
3.6 V6 Twinturbo JTS Uniair 480cv & 600Nm (in the TZ3)
4.2 V8 JTS 430cv & 500Nm
5.0 V10 JTS 500-550cv & 60Nm ( in the 168 )
5.0 V10 JTS Uniair 600cv & 650Nm ( in the TZ4 )
6.0 V12 JTS Uniair 630cv & 750Nm

Cam astea sunt armele cu care alfa romeo se arunca in lupta cu rivalii de la BMW in urmatorii doi ani. Aceste motorizari se vor regasi pe modelele actuale 159 Brera si Spyder si pe viitoarele 169 Visconti, 8C competitione, Kamal si probabil Diva. De la anul este posibil sa intre in productie si o Alfa Romeo din clasa mica, pe dimensiunile unui Fiat Grande punto care va avea o motorizare de 1.8 Benzina Turbo de 230 CP

Cred ca sunt destule atuuri pentru o lupta directa cu greii de la BMW. Inca ceva, motorizarile preconizate sunt cele de fabrica insa trebuie tinut cont si de viitoarele modele Autodelta care vor fi dezvoltate pe aceste platforme tehnice. Ca idee actualul V6 3.2 260CP de pe Brera are la Autodelta 348 CP deci puteti specula cam unde poate ajunge V12 de 630 CP :D

sprinter 22-09-06 10:32

Re: Alfa Romeo Autodelta Brera J5 3.2 C
 
Mama las o dracu .... v12.... 630 cai 750 nm ... pe alfa .... abea astept sa vad c timpi o sa aiba mananca asfaltu :)

mihaimicron 22-09-06 15:03

Re: Alfa Romeo Autodelta Brera J5 3.2 C
 
astept sa vad.......deja nu mai necesita modificari mari daca vin cu astfel de motorizari

alfa33 23-09-06 09:46

Re: Alfa Romeo Autodelta Brera J5 3.2 C
 
Pentru ceva ani Alfa Romeo detine managementul Maserati asa ca poate lucra in liniste la proiecte ambitioase. Deja foloseste tehnologii ferarri si maserati iar gama de motorizari disponibila de la frati ei mai mari va ajuta marca sa redevina ce a fost. Mai exact un fel de ferrari mai accesibil. 8C competizione care va intra pe piata de la anu si va costa undeva peste 100 de mii de euro adica sub cel mai ieftin ferrari. Au nume, au aproape 100 de cand construiesc masini, au facut istorie in curse, au o platforma tehnica excelenta si o gama de motorizari cu multa personalitate. Deci cam toate atuurile sa aiba piata mai departe. Eu deocamdata nu imi pot permite un 8C competizione, nici macar o Brera insa in 2-3 luni voi avea o Alfa GTV V6 2000 Turbo :D
Ca sa revin on topic Alfa Brera GTA va reprezenta adevarata provocare pentru Autodelta. Daca vine cu V6 3.2 Biturbo 410 CP sunt curios unde o sa ajunga autodelta cu motorizarea asta :D

TheMagicPenguin 23-09-06 12:55

Re: Alfa Romeo Autodelta Brera J5 3.2 C
 
Quote:

Originally Posted by TuningBoy (Post 558391)
aceasta masina impreuna cu GT=ul reprezinta boala mea

E bine ca nu sunt singurul... :shock:

Bicuss 23-09-06 12:57

Re: Alfa Romeo Autodelta Brera J5 3.2 C
 
super tare frate...

mihaescubogdan 23-09-06 20:09

Re: Alfa Romeo Autodelta Brera J5 3.2 C
 
imi place la nebunie alfa romeo mai ales noiile modele 159 brera si spider.singura dezamagire e greutatea lor care a crescut simtitor cu peste 150kg la fiecare model in special la 159 fata de 156.Care sa fi fost oare strategia lor?
Oricum astept cu nerabdare 159GTA am deschis un subiect despre acest model daca stiti mai multe impartasitiile cu totii

ESPinoza 24-09-06 11:30

Re: Alfa Romeo Autodelta Brera J5 3.2 C
 
Quote:

Originally Posted by alfa33 (Post 560812)
ceea ce nu stiti inca sunt viitoarele motorizari Alfa Romeo dezvoltate impreuna cu Ferrari si Maserati.

2.8 V6 JTS 230cv & 300Nm
3.2 V6 JTS 260cv & 350Nm
3.2 V6 Twinturbo JTS Uniair 400cv & 540Nm (in the 159 GTA)
3.6 V6 JTS 320cv & 400Nm
3.6 V6 Twinturbo JTS Uniair 480cv & 600Nm (in the TZ3)
4.2 V8 JTS 430cv & 500Nm
5.0 V10 JTS 500-550cv & 60Nm ( in the 168 )
5.0 V10 JTS Uniair 600cv & 650Nm ( in the TZ4 )
6.0 V12 JTS Uniair 630cv & 750Nm

Cam astea sunt armele cu care alfa romeo se arunca in lupta cu rivalii de la BMW in urmatorii doi ani. Aceste motorizari se vor regasi pe modelele actuale 159 Brera si Spyder si pe viitoarele 169 Visconti, 8C competitione, Kamal si probabil Diva. De la anul este posibil sa intre in productie si o Alfa Romeo din clasa mica, pe dimensiunile unui Fiat Grande punto care va avea o motorizare de 1.8 Benzina Turbo de 230 CP

Cred ca sunt destule atuuri pentru o lupta directa cu greii de la BMW. Inca ceva, motorizarile preconizate sunt cele de fabrica insa trebuie tinut cont si de viitoarele modele Autodelta care vor fi dezvoltate pe aceste platforme tehnice. Ca idee actualul V6 3.2 260CP de pe Brera are la Autodelta 348 CP deci puteti specula cam unde poate ajunge V12 de 630 CP :D

e din surse sigure?

mihaescubogdan 24-09-06 12:30

Re: Alfa Romeo Autodelta Brera J5 3.2 C
 
ESPinoza uita-te pe http://www.italiaspeed.com/ si cauta la ***ure modeles si ai sa vezi ca viitoare brera gta va avea motor de 4300cmc si 440cp.
si asta nu e prima sursa din care stiu ca va avea motor maserati.

ESPinoza 24-09-06 12:37

Re: Alfa Romeo Autodelta Brera J5 3.2 C
 
Quote:

Originally Posted by mihaescubogdan (Post 563256)
ESPinoza uita-te pe http://www.italiaspeed.com/ si cauta la ***ure modeles si ai sa vezi ca viitoare brera gta va avea motor de 4300cmc si 440cp.
si asta nu e prima sursa din care stiu ca va avea motor maserati.

de cea de 430-440 de cp stiam si eu zic de celelalte
5.0 V10 JTS 500-550cv & 60Nm ( in the 168 )
5.0 V10 JTS Uniair 600cv & 650Nm ( in the TZ4 )
6.0 V12 JTS Uniair 630cv & 750Nm

alfa33 24-09-06 21:31

Re: Alfa Romeo Autodelta Brera J5 3.2 C
 
Quote:

Originally Posted by ESPinoza (Post 563196)
e din surse sigure?

Sunt unul dintre oamenii de baza de la Alfa Club Romania. Informatia circula repede. Datele astea le am comfirmate din italia si anglia de la alte cluburi. Pe langa asta mai sunt cateva site-uri care publica aprox aceleasi date. 100% sigur nu am cum sa fiu ca nu fac parte din executivul alfa dar e foarte posibil ca majoritatea asteptarilor sa se materializeze. De ex pe 8c se potriveste bine un v8 sau un v12. Mai urmeaza insa si alte modele care au nevoie de motorizari mari. Gen alfa 169 Visconti sau viitorul SUV dezvoltat cu maserati pentru a bate porche cayene.

mircea84 31-01-07 16:50

Re: Alfa Romeo Autodelta Brera J5 3.2 C
 
Alfa rules!!!!E beton rau nu gluma :P intotdeauna au fost niste masini frumoase dar acu' e prea de tot :)

TOMMY 03-02-07 00:11

Re: Alfa Romeo Autodelta Brera J5 3.2 C
 
Hmmmm. In sfarsit Alfa isi revine la normal. Nemtzii, pregatitzi-va!:twisted:

bodyspeed 04-02-07 18:32

Re: Alfa Romeo Autodelta Brera J5 3.2 C
 
super tare.. agresiva cum e... imi place.. poate de asta imi place

tune_AKj 05-02-07 17:24

Re: Alfa Romeo Autodelta Brera J5 3.2 C
 
dap..<agresiva>...eu nu pot sa-i "rezist"....:-P

SMECH_BUC 22-07-07 17:59

Re: Alfa Romeo Autodelta Brera J5 3.2 C
 
E Cea Mai Adevarata......jur........

Vladutz_bv 22-07-07 21:56

Re: Alfa Romeo Autodelta Brera J5 3.2 C
 
Frate asta da masina.Ce consum are?

mareo 14-08-07 10:15

Re: Alfa Romeo Autodelta Brera J5 3.2 C
 
soper tare alfa asta..unele din cele mai frumose:D

briliantul_teo0 07-12-07 18:26

Re: Alfa Romeo Autodelta Brera J5 3.2 C
 
In realitate arata si mai bestial... eu cred ca e dupa 147 :lol:
(gumesc, evident).

aldoadabass_wrs 12-12-07 21:39

Re: Alfa Romeo Autodelta Brera J5 3.2 C
 
da best...intradevar pare a fii un vis...candva poate va devenii realitate....whu knowzz?:))


All times are GMT +2. The time now is 05:39.

- Copyright 2026 4Tuning