Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   PROVOCARI (https://forum.4tuning.ro/61-provocari.html)
-   -   B-99-WRC vs Sierra v12 (https://forum.4tuning.ro/61-provocari/2358-99-wrc-vs-sierra-v12.html)

Turbo110 01-11-04 23:14

B-99-WRC vs Sierra v12
 
5.0l v12 vs 3.6 L inline 6 !

Puterea 315-315
Pana acum sierra sa dat cu masini net inferioare cred ca ar fi cazul ca treca o treapta mai sus !

Gabi_323i 02-11-04 06:31

sierra are 295 iar wrc daca nu ma insel are 340, motorul de 3.8? :?: :?:

GSi 02-11-04 07:05

Sierra are 320CP, insa e automata si pierde mult din cauza asta. WRC are 340Cp din cate stiu.

Gabi_323i 02-11-04 07:07

de unde stii ca are 340?

GSi 02-11-04 07:31

Pai atat are motorul de pe M5 E34, 3.8, 6 in linie, 340CP.

COObra 02-11-04 07:51

dar sierra are avantajul ca nu poate gresi vitezele :P

GSi 02-11-04 08:15

Mare avantaj, avand in vedere ca are o treapta in minus, convertorul de cuplu care ii patineaza pana la 80Kmh, pierderi in transmisie de 2-3 ori mai mari si intarziere la schimbare de aproximativ o secunda, eu n-as zice ca e avantajata automata. Sa nu mai pun ca are si cateva zeci de kg in plus.
Desi il cunosc pe Edi si il admir pentru ce a facut cu masina aia, incerc sa fiu realist: datele tehnice il scot ca favorit pe WRC. Sa vedem acum daca ce e pe hartie se potriveste cu ce e pe sosea :).

Gabi_323i 02-11-04 10:20

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"B 31 FXN\"
de unde stii ca are 340?

micutzu scuza-ma, vroiam sa intreb de unde stii ca sierra are 320 si mi-a iesit 340 :) din cate stiu motoarele pe de 7 aveau 295 de cai :roll:

Turbo110 02-11-04 10:21

:D
 
Mah tai tot !
O datzi ca are avantaj acum.......Dar el cand sa dat cu moartea cu 3.0L cata avantajul a avut !
B99WRC are motor de 3.6 L 315 cp este prima versiune cu 5 trepte nu este aia de 340 cu 6 trepte !

GSi 02-11-04 10:29

De versiunea de 3.6 315CP de pe M5 nu stiam, recunosc. Iar pe Sierra credeam ca e de pe generatia mai noua de 750i motorul, ala de 320CP, care e si pe 850i.

Turbo110 02-11-04 10:39

:D
 
Si eu credeam la fel ! ca e versiunea de motor de pe 850 !

F_L_R 02-11-04 10:41

Motorul lui WRC are 316 Cp si Sierra V12 are 299 Cp.
-Acestea sunt datele oficiale despre motoare dar nu uitati ca ambii concurenti au motoarele puse pe caroserii mai usoare .

Gabi_323i 02-11-04 10:41

mda, de wrc stiam ca are 3.8, 340 de cai iar edy a spus o data ca are motorul de pe 7, am presupus ca e32 iar acela are 295 :roll:
cred ca cel mai bine ne spune el :wink:

Hondarul 02-11-04 13:15

Eu zic ca ar fi interesant... WRC l-a facut pe MMS, Edy l-a facut pe MMS... Asa ca... Sunt amandoi pe undeva pe acolo...

F_L_R 02-11-04 13:18

Bre ma trimiti la scoala de motoare? WRC are 3.6 depe M5/E34- 316cp. Sierra are V12 de pe serie 7 ,E32 si are 299.

EvLSant0S 02-11-04 16:18

fxn , cand e vorba de bmw-uri :D numai cu florica nu e bine sa te contrazici ... le cam are cu bmw-urile... nu crezi ?

ontopic: sper sa ... castige v12 , atata tot , sa vedem , asta e chiar o cursa interesanta... cate kg are ursu ala ?

maryo 02-11-04 16:37

Cred ca V12 o sa accepte provocarea!
Totusi M5 e M5..........si e supaer tare masinutza!
oricum o sa fie va fi frumos..............

[T3m]b3|| 02-11-04 16:40

O cursa tare intradevar...dabea ashtept !
Ash cam paria pa WRC... :peace:

Gabi_323i 02-11-04 18:00

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"NSL_Florica\"
Bre ma trimiti la scoala de motoare? WRC are 3.6 depe M5/E34- 316cp. Sierra are V12 de pe serie 7 ,E32 si are 299.

bine ca s-a lamurit cu WRC, nu stiu cine m-a mintit ca are 3.8 :) sansele sunt egale, nu stiu cine va castiga, oricum le urez bafta :D

BMWPower 02-11-04 20:04

V12s

N73B60 6.0 litre
327kW

S70 5.6 litre
280kW

M70 5.0 litre
220kW


M72 5.4 litre
240kW

6 Cyl.

Updated S38 3.8 litre
250kW


S54 3.2 litre
236kW

Updated S38 3.6 litre
232kW


S50 3.2 litre
236kW

S50 3.0 litre
210kW

Original S38 3.5 litre
207kW


M102 3.2 litre turbo
188kW

M54 3.0 litre
170kW

M30 3.5 litre (M535i)
163kW

M52 2.8 litre
142kW

M50 2.5 litre
141kW

Sursa: http://www.autospeed.com/cms/A_2107/article.html
Cam astea sunt datele oficiale, acum ce varianta dintre cele 3 S38 are WRC numai el stie. Da accept provocarea, oricine e curios. (pt CP se inmulteste cu 1.38 )

Gabi_323i 02-11-04 20:18

1.36

GolfuletzS 03-11-04 06:26

Pariez pe Sierra .... acum sa vedem Duminca :!: :!: :!:

Hondarul 03-11-04 10:21

Si eu pariez grupa mare pe Sierra... Mai ales ca acum... :wink:

BMWPower 03-11-04 11:02

merci pt corctie FXN, 1.36 este.

SpeedeR 03-11-04 20:44

d fapt 1 kW= 1.34102 CP 8) :D

BMWPower 03-11-04 20:54

-1.36- 220kw*1.36=299.2cp

[T3m]b3|| 26-11-04 12:01

Cum a ramas pana la urma :?:
Ma omoara curiozitatea...

carlo_RS_GTI 28-11-04 07:39

eu cred ca castiga Sierra din nou... :D

Hondarul 28-11-04 08:08

Aici parca as paria pe WRC... Numai daca nu-si pune Edy anvelope gigant pe spate... :wink:

SpeedeR 28-11-04 21:03

me 2 tot la WRC mas gandi... dar sper sa nu fie asa :D

oricum, vedem la anu :( ...sau nu?! :suspiciou :lol:


All times are GMT +2. The time now is 20:36.

- Copyright 2026 4Tuning