Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii Ford (https://forum.4tuning.ro/325-discutii-ford.html)
-   -   Ford Mustang Shelby GT500 vs BMW M3 (e46, e92 etc) (https://forum.4tuning.ro/325-discutii-ford/235222-ford-mustang-shelby-gt500-vs-bmw-m3-e46-e92-etc.html)

NWZeu 22-01-11 12:44

Ford Mustang Shelby GT500 vs BMW M3 (e46, e92 etc)
 
Pe un topic de prezentare s-a pornit o discutie de tip VERSUS, daca tot ati alimentat-o v-am facut un loc de "joaca", acum sa vedem argumentele PRO si CONTRA ......

Asadar ...... BMW M3 (e46, e92 etc)sau Mustang Shelby GT500 (dupa 2005)... sa inceapa "dansul" !!!

didier_021 22-01-11 12:44

Ford Mustang Shelby GT500 vs BMW M3 (e46, e92 etc)
 
Quote:

Originally Posted by robertirod (Post 3266946)
HA HA HA, Hai ca m-ai facut sa rad de dimineata ...... Am vrut sa iasa salam, dar a iesit parizer. Si-a primit-o, cu varf si-ndesat. Ii e suficient. Bine ca "stricaciunea" de sofer nu a atins motorul, pagubele au fost oarecum......"mici" (piesele costa foarte mult , de unde dracu' le aduc ei, importatorul si dealerul Ford). Au schimbat, nu indreptat, aripa fata stanga, un suport motor, bascula completa stanga, bara fata, masca frana stanga, janta si cauciucul stang care erau rupte de la impact, contraaripa stanga, deci nimic foarte grav. E capoasa masina. Si hai sa-ti mai spun una, care a aparut zilele trecute...........
Cati bani crezi ca au cerut pentru a-mi schimba colantele, restul decat cele de pe bara si aripa stanga ? Stii, din cauza jetului de la spalatorii, le-a mai ciupit, colo un pic, dincolo un pic si am zis, hai sa le schimb toate daca tot le schimba pe cele de pe aripa si bara, care sunt pe casco ? Nu vei crede ......., 96.000.000 + TVA. M-am cacat pe mine, nu-mi venea sa cred. Le-am zis sa nu le mai puna, sa mi le opreasca de model pe cele noi de pe bara si aripa, am vorbit cu cei de la "colantari", reclama din dreapta de pe pagina asta, si ma costa toata masina, cat crezi ? 120 Euro + TVA. ???????? Ce mai e de zis ?

salut. nu stiu din ce povesti scoti preturile astea? cum sa platesti vama 1.5 miliarde? aia poate era valoarea la care s-a calculat vama. pentru masinile import usa e vama 30% si tva 19% la vremea la care ai luat tu masina. deci daca ea a fost 45 000 euro in usa (desi nu stiu cum s-a ajuns la banii astia, cand un shelby gt 500 costa 50 000$ MSRP la ei), atunci vama si tva ar fi trebuit sa platesti 54.7% din valoarea ei, adica 24 000 euro. pretul corect pt mustang gt 500 adus in ro este 50 000$ masina + 5000$ transportul (singura in container) + 30%vama si 19% tva + taxa inmatriculare care era vreo 9000 euro (un prieten si-a adus un corvette z06 cu motor de 7 litri si a platit 9mii eur taxa.) deci vrei 12500usd. total = circa 95 000 usd ... hai pune 100 de mii. adica 70 000 euro cu tot cu inmatriculare.
Iar service`ul... cum sa coste 10 mii de euro un ambreiaj?! ca sa nu mai zic de 115milioane niste abtibilduri, eu unul nu pot crede asa ceva.

Fara sa fiu rautacios, dar la banii astia iti luai un M3 nou nout de care te bucurai linistit fara problema cu ambreiajul.

Iar referitor la mustanguri, sunt frumoase pe afara, interiorul e urat fata de masinile europene, iar la comportament pe drum virajat, un 335i (sa nu zic m3) de la ploiesti la brasov nu te mai vede in spate pe serpentine.

Masinile americane sunt facute pentru autostrada (drum drept), ceea ce noi nu avem (A1 si A2, cu gropile aferente nu se pot numi autostrazi).

Sper sa nu mai ai probleme pe viitor, ca nu doresc raul nimanui.

capricosti 22-01-11 14:25

Re: Ford Mustang Shelby GT500
 
Quote:

Originally Posted by didier_021 (Post 4009942)
...........................................
Fara sa fiu rautacios, dar la banii astia iti luai un M3 nou nout de care te bucurai linistit fara problema cu ambreiajul.

Iar referitor la mustanguri, sunt frumoase pe afara, interiorul e urat fata de masinile europene, iar la comportament pe drum virajat, un 335i (sa nu zic m3) de la ploiesti la brasov nu te mai vede in spate pe serpentine

CULMEA :!: si INCREDIBIL :!: dar sunt foarte multi oameni pe lumea asta care ar refuza BMW chiar daca ar fi gratuit, si ar prefera sa dea bani grei pe un musclecar american...:shock:
Si eu as alege sa dau bani pe un Mustang nu pe BMW.........

didier_021 22-01-11 20:21

Re: Ford Mustang Shelby GT500
 
Quote:

Originally Posted by capricosti (Post 4010177)
:D:D:D da,da, BMW,masina suprema :oops::rolleyes2:oops:
Pai nu la toti le place bmw, astea sunt masini de manelisti, pe cand Mustangul este pentru barbati adevarati :D .

CULMEA :!: si INCREDIBIL :!: dar sunt foarte multi oameni pe lumea asta care ar refuza BMW chiar daca ar fi gratuit, si ar prefera sa dea bani grei pe un musclecar american...:shock:
Si eu as alege sa dau bani pe un Mustang nu pe BMW.........

oi avea tu ford, dar handlingul superior al unui m3 fata de shelby e incontestabil. si eu am zis ce se putea face cu banii. iar scanurile alea de la vama nu sunt clare. in fine, fiecare spune ce vrea si fiecare crede ce vrea. abtibilduri de 120 de mil si ambreiaj de 10 mii de euro nici la ferrari la reprezentanta nu gasesti.

Tazmaniak 22-01-11 21:29

Re: Ford Mustang Shelby GT500
 
De ce?Este posibil...reprezentantele isi iau rau lumea in cap,si nu doar in cazul asta,sunt multe alte marci la care preturile de reprezentanta(Romania) te pun in genunchi.

Ca nu e prost ala care cere,ci ala care da...e alta treaba! ;)

Totusi este foarte aiurea ca o masina sa manace atatia bani...degeaba:rolleyes2.

SLV3 23-01-11 21:03

Re: Ford Mustang Shelby GT500
 
Quote:

Originally Posted by didier_021 (Post 4011183)
oi avea tu ford, dar handlingul superior al unui m3 fata de shelby e incontestabil. si eu am zis ce se putea face cu banii. iar scanurile alea de la vama nu sunt clare. in fine, fiecare spune ce vrea si fiecare crede ce vrea. abtibilduri de 120 de mil si ambreiaj de 10 mii de euro nici la ferrari la reprezentanta nu gasesti.

Amice, poate ai dreptate atunci cand faci comparatie intre un Mustang GT sau Mustang Shelby 2008/2009 si M3 e46/e90 insa daca te-ai uita la testele comparative dintre Mustang GT 2010 si BMW M3 e90 2009/2010 ai vedea ca Mustang-ul este 'o idee' peste M3.
Si ca sa nu ma intelegi gresit, iubesc tot ceea ce inseamna M de la BMW, dar cand vine vorba de un Muscle Car American..nu mi-ar lua prea mult sa ma gandesc ce as alege :)

Antilles 24-01-11 05:28

Re: Ford Mustang Shelby GT500
 
Quote:

Originally Posted by SLV3 (Post 4014124)
Amice, poate ai dreptate atunci cand faci comparatie intre un Mustang GT sau Mustang Shelby 2008/2009 si M3 e46/e90 insa daca te-ai uita la testele comparative dintre Mustang GT 2010 si BMW M3 e90 2009/2010 ai vedea ca Mustang-ul este 'o idee' peste M3.
Si ca sa nu ma intelegi gresit, iubesc tot ceea ce inseamna M de la BMW, dar cand vine vorba de un Muscle Car American..nu mi-ar lua prea mult sa ma gandesc ce as alege :)

Corect, a cam castigat teren Fordul fata de BMW la comparatia asta, si cel comparat era (cum ziceai si tu) doar un GT, nu un Shelby(are rost sa mai spun ca ar fi fost jale?)

UNLORD 24-01-11 16:44

Re: Ford Mustang Shelby GT500
 
https://www.youtube.com/watch?v=muRC7...eature=channel

https://www.youtube.com/watch?v=uOwSPccbzl4

didier_021 24-01-11 16:45

lol. shelby gt500 2008 a scos pe circuitul top gear timp mai slab decat impreza wrx sti. si nu are rost sa intram in polemici vis a vis de tehnologie (suspensie de tren, motor cu 2 supape pe cilintru si altele)

ziceam de cele de la data respectiva.

actualul gt500 arata bestial, mai ales in culoarea baby blue.

ideea e ca nu merita sa iei o masina din usa, tinand cont ca poti avea probleme grave dupa ce platesti o caruta de bani.

dupa cum se observa s-a apropiat, dar nu l-a batut pe m3.

tinand cont ca m3 e de generatie 2007.

m3 gts cred ca face pipi pe noul shelby, ca sa nu zic o comparatie cu m3 ce va urma sa apara in 2012.

eu va inteleg ca sunteti fani ford, ca aveti masini facute de ei, dar nici macar inginerii lor nu au avut curajul sa spuna ca fac masini mai bune decat M`urile de la BMW. eu am mers cu mustang si in afara de acceleratia in linie dreapta, nu impresioneaza la nimic. calitatea materialelor din interior e de 2 lei, designul e nasol.

Soferul tipului din poveste de ce credeti ca s-a urcat pe fantani, ca era o masina atat de manevrabila? Din contra, muscle carului daca ii arati o curba se sperie.

UNLORD 24-01-11 17:10

Re: Ford Mustang Shelby GT500
 
Quote:

Originally Posted by didier_021 (Post 4016461)
dupa cum se observa s-a apropiat, dar nu l-a batut pe m3.

tinand cont ca m3 e de generatie 2007.

m3 gts cred ca face pipi pe noul shelby, ca sa nu zic o comparatie cu m3 ce va urma sa apara in 2012.

eu va inteleg ca sunteti fani ford, ca aveti masini facute de ei, dar nici macar inginerii lor nu au avut curajul sa spuna ca fac masini mai bune decat M`urile de la BMW. eu am mers cu mustang si in afara de acceleratia in linie dreapta, nu impresioneaza la nimic. calitatea materialelor din interior e de 2 lei, designul e nasol.

Soferul tipului din poveste de ce credeti ca s-a urcat pe fantani, ca era o masina atat de manevrabila? Din contra, muscle carului daca ii arati o curba se sperie.

Eu sunt admirator BMW (conduc M3 E46) si iti dau dreptate legat de modelele anterioare de Mustang, dar modelul 2011 este f. reusit si spune multe despre potentialul celor de la Ford. Despre pret, nu mai vb ... ca e chiar bagatela la ce ofera ... Daca o sa o tina tot asa, iar urmatorul model Mustang (dupa cum spun cei de la Ford) va fi un pic mai mic si mai usor, va avea punte independenta, etc, atunci lucrurile poate vor arata altfel. Oricum evolutia se simte la Ford, uite si in testul asta:

http://www.caranddriver.com/features...p_2011-feature

NWZeu 24-01-11 17:30

Ford Mustang Shelby GT500 vs BMW M3 (e46, e92 etc)
 
Quote:

Originally Posted by SLV3 (Post 4014124)
Amice, poate ai dreptate atunci cand faci comparatie intre un Mustang GT sau Mustang Shelby 2008/2009 si M3 e46/e90 insa daca te-ai uita la testele comparative dintre Mustang GT 2010 si BMW M3 e90 2009/2010 ai vedea ca Mustang-ul este 'o idee' peste M3.
Si ca sa nu ma intelegi gresit, iubesc tot ceea ce inseamna M de la BMW, dar cand vine vorba de un Muscle Car American..nu mi-ar lua prea mult sa ma gandesc ce as alege :)

BMW e90 e saloon ... iar ideea aia ... e pur comerciala din punctul meu de vedere. Sa amestecam un coupe sportiv american cu o berlina cu valente sportive, e usor "delicat"!
Quote:

Originally Posted by didier_021 (Post 4016407)
lol. shelby gt500 2008 a scos pe circuitul top gear timp mai slab decat impreza wrx sti. si nu are rost sa intram in polemici vis a vis de tehnologie (suspensie de tren, motor cu 2 supape pe cilintru si altele)

Si daca are 2 valve per cilindru ..... ce? Reprezinta o solutie constructiva mai ieftina si mai fiabila, care daca da rezultate ... de ce nu, e filozofia lor de o gramada ani iar vechile metehne dispar greu.
Quote:

ideea e ca nu merita sa iei o masina din usa, tinand cont ca poti avea probleme grave dupa ce platesti o caruta de bani.
Depinde de masina, unele merita, unii sunt pasionati de un model comercializat exclusiv pe aceea piata si lista poate continua.
Quote:

m3 gts cred ca face ... pe noul shelby, ca sa nu zic o comparatie cu m3 ce va urma sa apara in 2012.
Exagerat si pueril .... si cei de la Tata in 2018 vor face un supercar muuult peste Veyron ...... oare????? (partea asta e un pamflet ... fara exagerat si pueril care e pe bune :) )
Quote:

Soferul tipului din poveste de ce credeti ca s-a urcat pe fantani, ca era o masina atat de manevrabila? Din contra, muscle carului daca ii arati o curba se sperie.
Serios ???? ..... legile fizicii sunt egal valabile ... daca incerci sa le incalci sau sa le disconsderi ... copacul sau o fantana pot fii adversari redutabili ;)

"Didier", ne spui si noua ce masina conduci/detii, eventual varsta?

Quote:

Originally Posted by capricosti (Post 4016624)
Nu toata lumea vrea perfectiune tehnica nemteasca, unii prefera muscle car-uri americane pt ca arata mai bestial si au mai multa personalitate decat un M3 care arata la fel de comun ca restul BMW-eurilor seria 3......;

Usurel ca poate te pripesti ... asta cu alegi perfectiunea sau "restul" nu suna bine :) ... sunt masini cu filozofii diferite, concepute si realizate la fel de diferit. Ambele au avantaje si dezavantaje si cel mai important ... "trasaturi distincte", asa ca totul (parerea mea) se rezuma la:
1 - ce vrei sa faci cu masina
2 - cat esti dispus sa dai pe ea
3 - esti pasionat de marca sau de model anume
3 - preferi echilibru, o finete "brutala" si echilibru
4 - preferi aerul macho, masina ce da senzatii tari, brutala
5 - 3 sau 4 cred ca au caracterizat bine cele 2 "specii" :)

capricosti 24-01-11 17:35

Re: Ford Mustang Shelby GT500
 
Quote:

Originally Posted by didier_021 (Post 4016461)
................



eu va inteleg ca sunteti fani ford,............
..................... eu am mers cu mustang si in afara de acceleratia in linie dreapta, nu impresioneaza la nimic........

.................. muscle carului daca ii arati o curba se sperie.

Ma, tu nu pricepi ca nu toata lumea vrea bemewe ? Chiar crezi ca toti cad in nas cand apare un m3 la orizont ? Nu toata lumea vrea perfectiune tehnica nemteasca, unii prefera muscle car-uri americane pt ca arata mai bestial si au mai multa personalitate decat un M3 care arata la fel de comun ca restul BMW-eurilor seria 3......; chiar si nemtii dau o gramada de euroi pe Mustang, Camaro sau Challanger. Cum am mai zis, sunt oameni care nu vor bmw si pace....:shock:

:D Uite cum facem : cand o sa avem bani destui noi o sa ne luam Mustang, tu o sa-ti iei M3 model 2012, si atunci o sa ne intalnim sa facem o tura de la Ploiesti la Brasov si sa vedem care ajunge mai repede ! :D:D:D

didier_021 24-01-11 18:06

Re: Ford Mustang Shelby GT500 vs BMW M3 (e46, e92 etc)
 
24 de ani, conduc A4 (B7) 3.0tdi fara modificari (niste jante bbs de 18 sunt singurul lucru adus de mine).

Vorbesc de mustang in cunostinta de cauza (si despre masinile americane).
Am un prieten care a dat foarte multi bani pe un Corvette Z06 cumparat de nou (la banii aia isi lua porsche 911 gt2). Am mers cu multe masini americane, incluzand si Ford GT al managerului de la BDT (aia da masina).

Nu imi plac interioarele masinilor americane, nu stiu ce au, dar eu nu m-am simtit confortabil in niciuna. Nu imi sariti in cap pt ca am zis ca M3 e mai bun decat shelby 500. Asta e parerea mea, fiecare poate sa aiba parerea lui si sa cheltuiasca banii cum vrea. Eu unul nu as da banii pe o masina americana.

NWZeu 24-01-11 18:16

Re: Ford Mustang Shelby GT500 vs BMW M3 (e46, e92 etc)
 
Quote:

Originally Posted by didier_021 (Post 4016770)
24 de ani, conduc A4 (B7) 3.0tdi fara modificari (niste jante bbs de 18 sunt singurul lucru adus de mine).

Sa o stapanesti sanatos!
Quote:

Vorbesc de mustang in cunostinta de cauza (si despre masinile americane).Am un prieten care a dat foarte multi bani pe un Corvette Z06 cumparat de nou (la banii aia isi lua porsche 911 gt2). Am mers cu multe masini americane, incluzand si Ford GT al managerului de la BDT (aia da masina).
Hmmm, GTul rosu, o masina care nu prea iese pe strazi din vario motive ...
Ai incercat si Shelbyul rosu (ulterior ajuns la carlex) daca tot aveai cunostinte la BDT???
Corvette Z06 si GT2 ....nu prea cred ca sunt la aceeasi bani .... nici de jumate nu se prea apropiau ;) (chiar si GT sh .... si tot nu sunt aceeasi liga)
Quote:

Nu imi plac interioarele masinilor americane, nu stiu ce au, dar eu nu m-am simtit confortabil in niciuna.
Nu prea vad o corelare ... sunt masini facute in US care sunt foarte ok, finisari, materiale, etc.
Quote:

Nu imi sariti in cap pt ca am zis ca M3 e mai bun decat shelby 500. Asta e parerea mea, fiecare poate sa aiba parerea lui si sa cheltuiasca banii cum vrea. Eu unul nu as da banii pe o masina americana.
De asta am facut un versus ... sa vedem o lupta :D iar gusturile nu se discuta ;).

didier_021 24-01-11 18:32

Re: Ford Mustang Shelby GT500 vs BMW M3 (e46, e92 etc)
 
merci de urare.

de GT ala nu stiu nimic, acum vreo 2 ani cred ca a fost intalnirea. tot prin prietenul meu am vazut masina atunci.

vette'ul a fost 135000euro. gt2 costa cam 150 de mii din ce imi aduc aminte. e treaba de acum 3 ani asta.

in mom de fata 997 gt3 cu 1700km la bord, scaune carbon si alte nebunii costa 120 000 euro. (fabr 2010)

apostol cristian 29-04-11 11:38

Re: Ford Mustang Shelby GT500 vs BMW M3 (e46, e92 etc)
 
hmm nu stiu unde este comparatie ...Bmw masina germana europeana ,duce foarte mult spre lux,confort ,si sportivitate dar sportivitatea in mare parte este foarte complicata:| Cat dureaza sa dai 525 in mod sport? va spun eu te plictisesti...e prea technologizata ...in loc sa simti talpa in podea stai sa umbli cu joistikul...Pe cand la Mustang o pornesti si o calci parerea mea aia este masina sport design sport interior nu este pompos etc,Eu unu prefer Muscle car e mai strong ,sunt proprietar de ford dar sincer visul meu e bmw,,,nu sunt norme de comparatie intre cele 2 marci,Apreciez ambele marci .

AR88JRK 26-05-11 17:29

Re: Ford Mustang Shelby GT500 vs BMW M3 (e46, e92 etc)
 
Eu sunt fan BMW de mic fiindca tatal meu a avut 2 generatii de "septare". Si acum va spun categoric ca sunt fan BMW. Dar tocmai mi-am cumparat masina visurilor mele Ford Mustang GT 2009, masina imi sta in 18.000 euro si am numere de Arad deja. Masina are 12.400Km si e aproape noua. Am fost la Ford BDT la Bucuresti la service inainte sa o cumpar si am facut toate testele posibile. Totul e perfect nou. Am avut noroc deoarece vanzatorul se grabea sa vanda masina. A cerut 25.000 pe ea neinmatriculata anul trecut si anul acesta a cerut pe ea 20.000 inmatriculata. 4 luni de zile am negociat cu el pana am ajuns la pretul asta. E GT Premium. Cu inmatriculare nu se poate aduce in Ro asa masina sub 30.000 euro NICIDECUM !!!!!!!
Nu imi pare rau deloc ca nu am luat un BMW de banii astia. Nici vorba!!! Masina are o personalitate incredibila. Posesori de X6 si alte marci ori masini mult mai scumpe decat asta imi fac semne de "apreciere" la semafoare cand ma vede. SERIOS! Plus, am un prieten care are un M3 2008 cred cu nr de USA si el e fascinat tare de masina mea.
Categoric Mustangul are alt aer in Europa. In USA e mai nimic pt ca sunt foarte accesibile. BMW-ul e mult mai bun la viraje, asa e. Dar unde facem noi viraje cu viteza mare oare?! Majoritatea drumului e linie dreapta!!! Unde traiti voi?! In munti ?! Duma asta cu viraju' e o tampenie de gradinita.
Si pe final ghilimele de la Top Gear referitor la Shellby: :!:

AR88JRK 26-05-11 17:33

Re: Ford Mustang Shelby GT500 vs BMW M3 (e46, e92 etc)
 
Clarkson despre Mustang : Un muscle car american, pe de alta parte, e construit tocmai ca sa nu ia curbe. Asa ca abilitatile lui sunt in deplina concordanta cu ale noastre. Asta, de fapt, ne face sa ne simtim eroi. Ne face sa ne simtim foarte smecheri ca reusim sa tinem atata putere pe spate pe curbe. La 6km/h.
Apoi, imediat ce prindem o bucatica mai intinsa de asfalt, afundam adanc pedala, ranjim la sunetul metalic al motorului si ne tinem bine cu mainile de volan in timp ce trei galeti de benzina ne propulseaza spre univers.:D Pe scurt, muscle car-urile nu sunt la fel de destepte ca un Ferrari. Dar ele ofera acelasi tip de satisfactii. Si sunt mai simple. Ceea ce e un lucru bun, intr-o lume a telecomenzilor si a televizoarelor. :lol:
Sa ma explic. S-a construit un singur Super Snake Mustang si aceasta masina este acum in turneu prin tara. Noul Super Snake este construit de o companie legendara – probabil infiintata in urma cu doua saptamani - numita Unique Performance.

Ei au luat un Mustang vechi si l-au adus la zi cu produse de care n-am auzit in viata mea. Masina are, spre exemplu, un diferential Trac-Locker Posi-Traction Currie 31 Spline 9.

Si asta inainte sa aflam ca masina mai are directie asistata Chris Alston sau amortizoare ajustabile Baer Tracker. Sau Sistemul Baer 13X1.1 Track si frane din aluminiu PBR.

Surpriza vine insa de la interior, unde avem un V8 care produce 525 de cai. O gramada, daca ma intrebati pe mine. Iar daca vreti, ei pot monta un compresor care sa duca puterea pana la 725 de cai. Am zis bine. 725. Iar cu puterea asta, n-are nici un sens sa va luati suspensia aia scumpa, pentru ca puteti foarte bine sa luati curbele cu 5 km/h si sa recuperati timpul pe linie dreapta.

Oricum, cel mai misto lucru la masina asta este cum arata. La prima vedere, pare a fi un Mustang normal din '67 cu cauciucuri imense. Dar daca privim mai cu atentie, vom observa ca Mustang-ul normal a fost modernizat. Arata fascinant de bine, si probabil din acest motiv simplu mai e doar unul de vanzare.

Asa ca m-am hotarat si i-am spus prietenului meu ca e o prostie. Si ma gandesc serios sa mi-l cumpar pentru mine.
:!: De precizat ca cei de la Top Gear sunt foarte exigenti si cam isi bat joc de orice masina care nu e RACING RAGING RACING !!! Atat vor ei... Eu nu merg pe niciun circuit cu ea si sunt Foarte Foarte MULTUMIT ! Thx GOD !!! :!:

RideTheRiddle 26-05-11 17:51

Re: Ford Mustang Shelby GT500 vs BMW M3 (e46, e92 etc)
 
Quote:

Originally Posted by apostol cristian (Post 4290120)
hmm nu stiu unde este comparatie ...Bmw masina germana europeana ,duce foarte mult spre lux,confort ,si sportivitate dar sportivitatea in mare parte este foarte complicata:| Cat dureaza sa dai 525 in mod sport? va spun eu te plictisesti...e prea technologizata ...in loc sa simti talpa in podea stai sa umbli cu joistikul...Pe cand la Mustang o pornesti si o calci parerea mea aia este masina sport design sport interior nu este pompos etc,Eu unu prefer Muscle car e mai strong ,sunt proprietar de ford dar sincer visul meu e bmw,,,nu sunt norme de comparatie intre cele 2 marci,Apreciez ambele marci .

de ce e greu sa o treci pe modul sport? chiar sunt curios, si mai ales ce treaba are 525-ul cu m3 si mustang?


ontopic, oricand, oriunde, mustang, pentru ca este cunostiinta cea mai proasta a m-ului, galagios, prost si brutal, si asta mie imi place :)

Antilles 26-05-11 21:36

Re: Ford Mustang Shelby GT500 vs BMW M3 (e46, e92 etc)
 
Ultimele 3 posturi sunt grozave, foarte tare baieti! Ai grija de GT-ul ala, eu unu te cred ca spui ca cei cu X6 te admira...daca e sa socotim cate X6 sunt in Romania fata de Mustang Gt-uri....

AR88JRK 26-05-11 22:31

Re: Ford Mustang Shelby GT500 vs BMW M3 (e46, e92 etc)
 
Quote:

Originally Posted by Antilles (Post 4353621)
Ultimele 3 posturi sunt grozave, foarte tare baieti! Ai grija de GT-ul ala, eu unu te cred ca spui ca cei cu X6 te admira...daca e sa socotim cate X6 sunt in Romania fata de Mustang Gt-uri....

+1 ,Chiar acum seara vorbeam cu baietii, e plin Aradul de X6-uri. Albe, Negre... Peste tot. Prefer X5-ul. Dupa parerea mea X6 e mult mai scump "degeaba" (in comparatie cu X5) Doar pentru "curul ala lasat" atat de mare diferenta de bani ?! NO WAY !!! La mine e discutie pe tema asta fiindca viitoarea mea sotie doreste X6 si eu ma chinui si cu siguranta voi decide pentru X5. Mai bine un X5 in stare foarte buna si cat mai full decat un X6 obosit doar ca e mai nou si de snobi.

Scuze de off-topic dar eram pe val :D

apostol cristian 27-05-11 10:31

Re: Ford Mustang Shelby GT500 vs BMW M3 (e46, e92 etc)
 
Quote:

Originally Posted by RideTheRiddle (Post 4353077)
de ce e greu sa o treci pe modul sport? chiar sunt curios, si mai ales ce treaba are 525-ul cu m3 si mustang?


ontopic, oricand, oriunde, mustang, pentru ca este cunostiinta cea mai proasta a m-ului, galagios, prost si brutal, si asta mie imi place :)

ma refeream la bmw in general si eu spun de 525 pt ca doar cu ala am mers si lam simtit ....pentru ai regla tinuta de drum intri in meniu (tre sa cunosti fff bn engleza):| ii setezi suspensia apoi modul de a rula si alte prostii pe cand la mustang o pornesti si ii dai cum stiii u mai atre si ai parte de putere maxima....la asta ma refeream...nu e atat de sofisticat

Livyooo 28-05-11 14:59

Re: Ford Mustang Shelby GT500 vs BMW M3 (e46, e92 etc)
 
Mdaaaa , deci am citit toate comentariile pe care le-ati scris , din ce imi dau eu seama c-am deviati de la subiectul principal , acela fiind si el nu prea bine definit , cand am spus ''versus" la ce ne-am referit??? pe ce parte vrem sa comparam aceste masini??? bun acum ca am spus asta asi vrea sa spun parerea mea despre aceste 2 masini. Deci aceste doua masini , parerea mea , se axeaza pe 2 lucruri diferite , fordul se axeaza mai mult pe forta bruta si originalitate , pe cand bmw se axeaza mai mult pe lux si fiabilitate, doar e o buna monstra de inginerie nemteasca , la capitolul exclusivitate fordul sta mai bine , cel putin la noi in europa , cred ca in USA , bmw este privit din acceasi postura cum este privit fordul la noi.
De ce spun aceste lucruri ? Pai pentru ca sau inmultit atat de mult bmw-urile incat atunci cand vezi unu ti se pare deja anost , fie el M fie model nou sau vechi. Apropo stiati ca in Marea Britanie Ford Mondeo ST 220 este mai exclusivist decat Astron Martin DB9? Oricum am 20 de ani o sa vi se para ca aberez si ca sunt lipsit de experienta,probabil nu am nici un sfert din experienta altora , lucru pe care nu il contest, dar pana la urma mi-am spus punctul de vedere la fel ca ceilalti , fie el mai complet sau mai putin complet, cred ca am mai facut si greseli gramaticale , dar asta e partea a 2-a ,:lol:, Si daca tot am adus vorba despre ce asi alege dintre cele 2 , eu unu le-asi alege pe amndoua , amandoua sunt 2 monstre de inginerie a secolului 21 , care iti fac placere din punct de vedere vizual , dar iti incanta si simturile , atunci cand o conduci , sincer fordul e mai exclusivist si mai irezistibil fata de bmw , iti ofera acel zambet pe buze atunci cand duci pedala de acceleratie la fund......... Cu astea fiind spuse am incheiat. RESPECT8)

RideTheRiddle 28-05-11 15:10

Re: Ford Mustang Shelby GT500 vs BMW M3 (e46, e92 etc)
 
long live jeremy clarkson si monstrele ingineresti daca nu ai avea dreptate, dar finalul postului nu aduce nici un fel de concluzie viabila :-P

Livyooo 28-05-11 15:45

Re: Ford Mustang Shelby GT500 vs BMW M3 (e46, e92 etc)
 
Quote:

Originally Posted by RideTheRiddle (Post 4357154)
long live jeremy clarkson si monstrele ingineresti daca nu ai avea dreptate, dar finalul postului nu aduce nici un fel de concluzie viabila :-P

Sincer nici nu urmaream sa ajung la o concluzie anume , urmaream doar sa ma fac inteles, si doar atat , oricum RESPECT CELOR CE AU INTELES CE AM VRUT SA TRANSMIT. 8)

mserdean 30-11-11 21:55

Re: Ford Mustang Shelby GT500 vs BMW M3 (e46, e92 etc)
 
Prietene, masinile americane sunt mult mai comfortabile decat orice BMW puse clasa la clasa. Si sa nu mai vorbim ca piesele la BMW in Europa unt mai scumpe decat piesele de Mustang tot in Europa si mult mai scumpe decat piesele de BMW in USA. Vino la Cluj sa conduci un Mustang adevarat, nu Shelby ci Saleen. E usor sa critici dar cand Ford facea masini BMW facea masini de tocat carne. Mie nu mi s-a aprins un bec la bord de 5 ani la Saleen-ul meu, pe cand la 645 asociatul meu are pom de craciun. Intretinere? un filtru de ulei 8$, frane75$, o oglinda laterala 117$, un far 180$ zi-mi tu preturile la BMW, nici uzate nu le iei. Comfort? Scaune late, suporti de pahare calumea, la BMW ce ai ma de e asa comfortabil? Amatori care nu au citit decat pe internet de Mustanguri si se uita pe YouTube, vorbesc de masinile americane L>O>L>
Quote:

Originally Posted by didier_021 (Post 4016770)
24 de ani, conduc A4 (B7) 3.0tdi fara modificari (niste jante bbs de 18 sunt singurul lucru adus de mine).

Vorbesc de mustang in cunostinta de cauza (si despre masinile americane).
Am un prieten care a dat foarte multi bani pe un Corvette Z06 cumparat de nou (la banii aia isi lua porsche 911 gt2). Am mers cu multe masini americane, incluzand si Ford GT al managerului de la BDT (aia da masina).

Nu imi plac interioarele masinilor americane, nu stiu ce au, dar eu nu m-am simtit confortabil in niciuna. Nu imi sariti in cap pt ca am zis ca M3 e mai bun decat shelby 500. Asta e parerea mea, fiecare poate sa aiba parerea lui si sa cheltuiasca banii cum vrea. Eu unul nu as da banii pe o masina americana.


valentin16 02-12-11 17:30

Re: Ford Mustang Shelby GT500 vs BMW M3 (e46, e92 etc)
 
Salutare,
Acum multi ani in urma am avut norocul si sansa de a conduce cateva zile un Ford Mustang V8,generatia anilor '70....modelul care pe trenul fata inca pastra traditia basculelor inf+sup....iar la trenul spate,acea punte rigida....
Desi au trecut mai bine de 15 ani de atunci....nu am uitat senzatia....
Un motor de 5l ca un animal....o cutie in 4 trepte care facea cat una in 6trepte(greu de uitat acel schimbator in forma de T si cu levier inclinat).....si o suspensie care permitea sa treci peste sinele de tramvai si cu 120km/h....asta poate si datorita faptului ca masina era echipata cu anvelope Phoenix,pe care oricat le mareai presiunea,parca tot desumflata 'parea' anvelopa....
Cine a avut norocul sa conduca o astfel de masina,poate confirma cele spuse de mine...

Si ca sa fiu on-topic....desi am condus mai toate modelele de BMW existente....mi-au placut doar cateva modele dintre acestea....
Primul BMW pe care l-am apreciat la justa lui valoare a fost un 323i din '79...
...a urmat,dupa ani buni, un X5 V8(model american) si un 635 CSi....ambele avand acel +ceva ;).....
Am condus si M3....M5...ce pot spune...sunt ok, doar sunt varfuri de lance in gama lor.....dar facand doar o comparatie intre un M5 si acel X5 V8.....tot la X5 ma gandesc...

Acum,fiecare cu preferintele lui....
Personal prefer Mustangul,model vechi....dar nu ma deranjeaza nici sa ma vad intr-un 323i,dintre primele modele....


All times are GMT +2. The time now is 11:42.

- Copyright 2026 4Tuning