Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea BMW Seria 3 (https://forum.4tuning.ro/643-masina-mea-bmw-seria-3.html)
-   -   E30 - [BUFU] (https://forum.4tuning.ro/643-masina-mea-bmw-seria-3/231256-e30-bufu.html)

bufu.daniel 06-01-11 14:15

E30 - [BUFU]
 
5 Attachment(s)
Ma gandeam sa va prezint si eu Ursu meu ...

Masina momentan are un motor de 2.5 12V , An - 1989 care lam si stricat ... ::twisted: (am scos biela prin piston afara) asa ca am cumparat ieri un 2.5 24V care urmeaza sa fie pus pe masina .....

In rest las pozele sa vorbeasca ....

Gabi TAZ 06-01-11 14:25

Re: E30 - [BUFU]
 
arata super masina.

daca i-ai schimba si toba finala ar fi si mai frumoasa.

succes in continuare cu masinuta

sandor406 06-01-11 14:32

Re: E30 - [BUFU]
 
salut!:) masina din fata si din lateral (stg+dr) arata foarte bine!;) dar din spate, toba aceea strica tot aspectul!:( ma tot uitam la poza, si nu stiam de ce nu imi place ceva!:( si atunci am observat de toba!:) deci, in general arata bine!:) sa ai bafta la ea! si spor la munca...

babau88 06-01-11 14:54

Re: E30 - [BUFU]
 
stiu masina. sta foarte bn la caroserie... am si vazut-o in zona si nu stiam ca ai luat-o u...sa o stapanesti sanatos...
de ce vrei 24v si nu ramai tot la 12v?

lopezz 06-01-11 15:15

Re: E30 - [BUFU]
 
Quote:

Originally Posted by babau88 (Post 3959347)
stiu masina. sta foarte bn la caroserie... am si vazut-o in zona si nu stiam ca ai luat-o u...sa o stapanesti sanatos...
de ce vrei 24v si nu ramai tot la 12v?

buna intrebare.;)

Dj_kyd 06-01-11 15:19

Re: E30 - [BUFU]
 
Nice car, dar sa speram ca nu o sa fie doar un alt proiect abandonat.

CaZu 06-01-11 18:52

Re: E30 - [BUFU]
 
misto alt ursar .. imi place ca se inmultesc e30 urile .. care cat de cat se tin bine .. poate la vara se hotaraste o intalnire a e30 urilor din ro in rest .. spor la treaba cu ursoaica :twisted:

ady_viteza 06-01-11 19:50

Re: E30 - [BUFU]
 
Quote:

Originally Posted by babau88 (Post 3959347)
stiu masina. sta foarte bn la caroserie... am si vazut-o in zona si nu stiam ca ai luat-o u...sa o stapanesti sanatos...
de ce vrei 24v si nu ramai tot la 12v?

Pentru ce este o evolutie;)...si pentru ca 2.5 12v nu mai gasesti in mintile lui aproape pe nicaieri.:D
Bafta cu ursul....arata foarte bine....pune-i o finala dubla si ii vei schimba aspectul :D

bufu.daniel 06-01-11 20:33

Re: E30 - [BUFU]
 
cand ma apuc sa ii schimb motoru ii schimb si finala ca in rest am tot traseu de inox ... am sa ii pun ceva cu doua iesiri ..

bufu.daniel 06-01-11 20:35

Re: E30 - [BUFU]
 
Quote:

Originally Posted by babau88 (Post 3959347)
stiu masina. sta foarte bn la caroserie... am si vazut-o in zona si nu stiam ca ai luat-o u...sa o stapanesti sanatos...
de ce vrei 24v si nu ramai tot la 12v?

Quote:

Originally Posted by lopezz (Post 3959423)
buna intrebare.;)

Deoarece va urma kitul turbo in primavara .. deaceea am si luat acest motor 2.5 24 NON-VANUS ...

bufu.daniel 06-01-11 20:39

Re: E30 - [BUFU]
 
1 Attachment(s)
INCA o poza ...

crysty.bobok 06-01-11 21:05

Re: E30 - [BUFU]
 
Frumos urs ! bafta cu el ... 2.5 24v este mai mult decat alegerea potrivita !

///sby 06-01-11 21:25

Re: E30 - [BUFU]
 
Foarte frumos ursu...


Spor la treaba cu el.



Salut.

ovidiuracing 07-01-11 01:16

Re: E30 - [BUFU]
 
bafta cu ursu 8)

Skillzu 07-01-11 02:39

Re: E30 - [BUFU]
 
O sa fie tare 24v turbo, dar si-a pierdut ceva din farmec o data cu plecarea motorului 12v.

Avea ceva ce aveau ursii de la curse de acum ceva ani de zile ... sunetul inconfundabil. Sunetul ala care ii dadea tot farmecul.

Apropo, ce grup ai/aveai ? Nu imi aduc aminte daca al tau era scurt sau aveai un prieten cu unu asemanator care avea un grup un pic mai scurt decat stock.

bufu.daniel 07-01-11 02:44

Re: E30 - [BUFU]
 
Quote:

Originally Posted by Skillzu (Post 3961347)
O sa fie tare 24v turbo, dar si-a pierdut ceva din farmec o data cu plecarea motorului 12v.

Avea ceva ce aveau ursii de la curse de acum ceva ani de zile ... sunetul inconfundabil. Sunetul ala care ii dadea tot farmecul.

Apropo, ce grup ai/aveai ? Nu imi aduc aminte daca al tau era scurt sau aveai un prieten cu unu asemanator care avea un grup un pic mai scurt decat stock.

grupu e de 3.75 in carcasa mica deci ... destul de scurt

bufu.daniel 07-01-11 02:47

Re: E30 - [BUFU]
 
Quote:

Originally Posted by crysty.bobok (Post 3960642)
Frumos urs ! bafta cu el ... 2.5 24v este mai mult decat alegerea potrivita !

Quote:

Originally Posted by ///sby (Post 3960703)
Foarte frumos ursu...


Spor la treaba cu el.



Salut.

Quote:

Originally Posted by ovidiuracing (Post 3961294)
bafta cu ursu 8)

Mersi baieti ... STIMA ....:D

bufu.daniel 07-01-11 02:50

Re: E30 - [BUFU]
 
https://www.youtube.com/watch?v=x8rGrxTWan0

Si la final a murit ... :sad:

Wilgax 07-01-11 12:51

Re: E30 - [BUFU]
 
Sa ai parte de el si fara incidente.La exterior arata frumos tare.Asteptam sa vedem urcat motorul pe el si pe urma sa-l vedem la treaba.Numa bene!:-)

Adryanbmw 07-01-11 18:18

Re: E30 - [BUFU]
 
forumos ursu sa-l stapanesti sanatos bafta la el ce planuri ai pt el?numai bine:-P

alyn88 07-01-11 19:56

Re: E30 - [BUFU]
 
felicitari pt urs. am si eu o intrebare, merge 2.5 24v pe cutia de 2.5 12v?

iMAGiNE 07-01-11 20:09

Re: E30 - [BUFU]
 
Gata 12v-le Bufule?:)
Asa repede s-a dus?:(
Multa bafta si succes cu 24vT! :D

burnout_bmw 07-01-11 20:20

Re: E30 - [BUFU]
 
Quote:

Originally Posted by babau88 (Post 3959347)
stiu masina. sta foarte bn la caroserie... am si vazut-o in zona si nu stiam ca ai luat-o u...sa o stapanesti sanatos...
de ce vrei 24v si nu ramai tot la 12v?

Am vazut-o si eu acum 1an jumate cand cautam urs, masina era o epava cu buzele vopsite(1.6 avea atunci), chit la greu si chiar crapat pe stalpii de la parbriz, nu stiu cum este acum dar mare grija ce ai de gand cu ea ca e slabita rau la caroserie....

rhadu 08-01-11 22:40

Re: E30 - [BUFU]
 
nu te supara, sau sa o iei in nume de rau, dar l-a cum ai dat cercurile cu ea , in halul ala, era imposibil sa nu crape motorul... :( pacat de el, dar tot rau spre bn , nu?

arata destul de bn masina! succes in ceea ce ti-ai propus

Skillzu 09-01-11 03:02

Re: E30 - [BUFU]
 
Quote:

Originally Posted by rhadu (Post 3966897)
nu te supara, sau sa o iei in nume de rau, dar l-a cum ai dat cercurile cu ea , in halul ala, era imposibil sa nu crape motorul... :( pacat de el, dar tot rau spre bn , nu?

arata destul de bn masina! succes in ceea ce ti-ai propus

Ce hal ? Ala a fost HAL ? :lol:
Asta era aperitivul pentru un 12v.In cazul de fata, a mancat prea mult cu pofta si i s-a aplecat, un fleac.:lol:

Pentru asta sunt facute, daca il tine de bibelou in vitrina nu o sa se bucure niciodata de el, si vine si 'cutremurul' si se 'sparge' bibeloul. Si na belea, ramai cu buza umflata.

ady_viteza 09-01-11 08:59

Re: E30 - [BUFU]
 
Quote:

Originally Posted by rhadu (Post 3966897)
nu te supara, sau sa o iei in nume de rau, dar l-a cum ai dat cercurile cu ea , in halul ala, era imposibil sa nu crape motorul... :( pacat de el, dar tot rau spre bn , nu?

arata destul de bn masina! succes in ceea ce ti-ai propus

Inseamna ca nu stii ce poate un 2.5 12v:lol::lol:
La el a fost o intamplare nefericita...exceptia de la regula:-)

jakal 09-01-11 14:02

Re: E30 - [BUFU]
 
motorul s-a bulit?....eu din zgomote am grezut ca pe la grup ceva...:rolleyes2
dar vazusem si ceva flacari pe evacuare, dar nu m-am gandit asa departe..

asta se intampla cand te bucuri ca iei un 12v pe 200-300 E.... ( nu ma refer la strict la a lui BUFU )......daca ceri 500 pe un 2,5 12v zice lumea....lasa frate ca pe banii astia imi iau 24v....si posibil sa te bata un 12v....:shock:

oricum daca a crapat motorul...vad ca are in plan un 24v T...deci un motiv in plus sa faca miscarea mai repede....
bafta cu masina...

bufu.daniel 10-01-11 05:25

Re: E30 - [BUFU]
 
Ms ... baieti ... imi pare si mie rau ca sa stircat 2.5 12V dar asta e ... nu o sa mai aibe zgomotu acela de urs :twisted: .. motoru de 2.5 24V lam cumparta deja astept sa se mai incalzeasca putin ca sa ma apuc de treaba .. revin mai tarziu cu cateva poze ...

bufu.daniel 11-01-11 00:39

Re: E30 - [BUFU]
 
3 Attachment(s)
Doua poze cu pistonu si chiuloasa ...

Lolo_rst 13-01-11 18:48

Re: E30 - [BUFU]
 
asta nu a fost masina lu mojo ?

mrlonca 13-01-11 19:44

Re: E30 - [BUFU]
 
salutare faina masinuta sa-i noroc de ea si nu iti face probleme ca daca ai un 2.5 24v bun o sa fi f multumit de el :D

mrlonca 13-01-11 19:55

Re: E30 - [BUFU]
 
in sensul ca o sa traga mult mai bine decat 12v si bafta !

bufu.daniel 13-01-11 20:34

Re: E30 - [BUFU]
 
Quote:

Originally Posted by Lolo_rst (Post 3982402)
asta nu a fost masina lu mojo ?

care mojo .. ???

bufu.daniel 13-01-11 20:35

Re: E30 - [BUFU]
 
Quote:

Originally Posted by mrlonca (Post 3982683)
in sensul ca o sa traga mult mai bine decat 12v si bafta !

MS .... Stima ..

Madalik 14-01-11 00:43

Re: E30 - [BUFU]
 
O sa fie urs cu inima de pisica,Sa il stapanesti sanatos si fara incidente.Bafta

bufu.daniel 14-01-11 04:25

Re: E30 - [BUFU]
 
Quote:

Originally Posted by Madalik (Post 3983704)
O sa fie urs cu inima de pisica,Sa il stapanesti sanatos si fara incidente.Bafta

Ms ....

emy9280 14-01-11 09:58

Re: E30 - [BUFU]
 
Salut
Daca vroiai ceva puternic puneai un 4.2 ;) ai grija ca e la fel de pretentios 12 ca 24;) si sar putea sa dai de alte belele

rorschach 14-01-11 11:37

Re: E30 - [BUFU]
 
https://www.youtube.com/watch?v=cBbGSeOnUto


o alta idee ceva mai scumpa :)

CocoT 28 14-01-11 12:34

Re: E30 - [BUFU]
 
Foarte frumos e30-ul, si eu sunt de parere sa ii schimbi finala!...

bufu.daniel 15-01-11 06:03

Re: E30 - [BUFU]
 
Quote:

Originally Posted by emy9280 (Post 3984235)
Salut
Daca vroiai ceva puternic puneai un 4.2 ;) ai grija ca e la fel de pretentios 12 ca 24;) si sar putea sa dai de alte belele

asta e .... sa vedem cat o sa tina si asta ..:D


All times are GMT +2. The time now is 04:56.

- Copyright 2026 4Tuning