Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Coltul Incepatorului (https://forum.4tuning.ro/29-coltul-incepatorului.html)
-   -   Mecanica incepatori. (https://forum.4tuning.ro/29-coltul-incepatorului/230058-mecanica-incepatori.html)

DieselRider 29-12-10 21:59

Mecanica incepatori.
 
In ultimele saptamani constat cu tristete ca in facultate (Autovehicule rutiere) nu prea se face mare lucru legat de mecanica, asa ca m-ar interesa ceva cursuri de perfectionare. Ce imi recomandati pentru a putea invata mecanica atat cat sa ma descurc acasa (Mici modificari aduse masinii si remedierea defectiunilor). Locul de munca cere decat administratie, cu toate ca sunt angajat ca inginer auto, deci nu imi trebuie la servici nimic. Unde imi recomandati sa fac cursurile? Este de ajuns doar un curs sau o calificare de mecanic? Stiu ca experienta este esentiala aici dar totusi cam in cat timp considerati ca s-ar putea invata mecanica auto?

cata_golf 30-12-10 09:58

Re: Mecanica incepatori.
 
eu as vrea sa continui dupa liceu cu aceasta facultate dar am vorbit cu parinti mei si au zis ca daca vreau sa ma fac inginer mi-ar trebuie mai mult studii economice si am o nedumerire

gbry_el_05-RSG 30-12-10 11:00

Re: Mecanica incepatori.
 
fiecare facultate are un contract cu o anumita uzina sau anumit service. de exemplu facultatea din craiova are contract cu fabrica ford.

MiTzA- 30-12-10 11:44

Re: Mecanica incepatori.
 
Quote:

Originally Posted by gbry_el_05-RSG (Post 3940184)
fiecare facultate are un contract cu o anumita uzina sau anumit service. de exemplu facultatea din craiova are contract cu fabrica ford.

facultatea din pitesti are contract cu ....nimeni :D

DieselRider 30-12-10 16:20

Re: Mecanica incepatori.
 
Nu stiu in alte orase dar eu personal am terminat cu 8,73 si nu stiu mecanica deloc, dar nici cei cu medii mult mai mari deci nu la mine este problema si la facultate. Nu se invata mecanica si as vrea sa stiu in cat timp pot invata ceva folositor si unde? Un curs de calificare facut cum trebuie este suficient?

cata_golf 30-12-10 16:23

Re: Mecanica incepatori.
 
Quote:

Originally Posted by DieselRider (Post 3940948)
Nu stiu in alte orase dar eu personal am terminat cu 8,73 si nu stiu mecanica deloc, dar nici cei cu medii mult mai mari deci nu la mine este problema si la facultate. Nu se invata mecanica si as vrea sa stiu in cat timp pot invata ceva folositor si unde? Un curs de calificare facut cum trebuie este suficient?

vreau sa te intreb ceva tu acum lucrezi ca inginer si ti-au cerut doar studii de administratie?
Si nu inteleg cum nu sti chiar nimic nimic si din ce oras esti.O bujie tot sti sa o schimbi

78KLM 30-12-10 16:29

Re: Mecanica incepatori.
 
Quote:

Originally Posted by DieselRider (Post 3940948)
Nu stiu in alte orase dar eu personal am terminat cu 8,73 si nu stiu mecanica deloc, dar nici cei cu medii mult mai mari deci nu la mine este problema si la facultate. Nu se invata mecanica si as vrea sa stiu in cat timp pot invata ceva folositor si unde? Un curs de calificare facut cum trebuie este suficient?

Timpul le rezolva pe toate..nu poti bate din palme(sa termini o facultate) si sa ai pretentia ca sti o meserie.Da ! sti unde sa cauti in carti sa te documentezi ..meseria se fura si se practica ..daca iti place ! .De aici un sfat - nu te grabi ...si in primul rand PUNE mana sa faci treaba ca altfel...o sa inveti la primavara :D

P.S cu prima ocazie fa un schimb de ulei ...cu grija sa nu te murdaresti :lol:

cata_golf 30-12-10 16:31

Re: Mecanica incepatori.
 
Quote:

Originally Posted by 78KLM (Post 3940965)
Timpul le rezolva pe toate..nu poti bate din palme(sa termini o facultate) si sa ai pretentia ca sti o meserie.Da ! sti unde sa cauti in carti sa te documentezi ..meseria se fura si se practica ..daca iti place ! .De aici un sfat - nu te grabi ...si in primul rand PUNE mana sa faci treaba ca altfel...o sa inveti la primavara :D

P.S cu prima ocazie fa un schimb de ulei ...cu grija sa nu te murdaresti :lol:

un schimb de ulei e usor de facut ala stiu sa il fac si eu :))

78KLM 30-12-10 16:32

Re: Mecanica incepatori.
 
Quote:

Originally Posted by cata_golf (Post 3940972)
un schimb de ulei e usor de facut ala stiu sa il fac si eu :))

...asta ai inteles tu? din tot ce i-am spus?....

cata_golf 30-12-10 16:34

Re: Mecanica incepatori.
 
Quote:

Originally Posted by 78KLM (Post 3940974)
...asta ai inteles tu? din tot ce i-am spus?....

nu ma am inteles ca daca omul asta vrea sa invete mecanica trebuie sa se uite prin carti cum fac si eu cand nu am ce face ma uit prin manuale de intretinere auto si mai inteleg de pe acolo lucruri ma rog cum zici tu mai bine se invata mecanica furand ca altfel vezi atunci cand repara cineva masina si tu te uiti la el

78KLM 30-12-10 16:41

Re: Mecanica incepatori.
 
Quote:

Originally Posted by cata_golf (Post 3940976)
nu ma am inteles ca daca omul asta vrea sa invete mecanica trebuie sa se uite prin carti cum fac si eu cand nu am ce face ma uit prin manuale de intretinere auto si mai inteleg de pe acolo lucruri ma rog cum zici tu mai bine se invata mecanica furand ca altfel vezi atunci cand repara cineva masina si tu te uiti la el

Ma :D teoria fara practica = zero !

P.S inmulteste varsta ta cu doi +2 si atunci ne tutuim !

cata_golf 30-12-10 16:44

Re: Mecanica incepatori.
 
Quote:

Originally Posted by 78KLM (Post 3940989)
Ma :D teoria fara practica = zero !

P.S inmulteste varsta ta cu doi +2 si atunci ne tutuim !

ma rog am 15 ani cat ai vrea sa stiu am mai facut si eu mecanica ajutandu-l pe un prieten de al meu sa reconditioneze un buggy dar ma rog nu prea stiu nu inteleg de ce te porti asa ca nu te-am jignit da in fine...

78KLM 30-12-10 16:50

Re: Mecanica incepatori.
 
Quote:

Originally Posted by cata_golf (Post 3940999)
ma rog am 15 ani cat ai vrea sa stiu am mai facut si eu mecanica ajutandu-l pe un prieten de al meu sa reconditioneze un buggy dar ma rog nu prea stiu nu inteleg de ce te porti asa ca nu te-am jignit da in fine...

Stai calm .. nu m-ai ofensat :D dar m-am simtit luat prea din scurt :oops:

P.S imi place ca la varsta ta impartasim o pasiune comuna , dar mai ales imi place ca incerci sa ajuti prin ceea ce sti(ai invatat)

cata_golf 30-12-10 16:53

Re: Mecanica incepatori.
 
Quote:

Originally Posted by 78KLM (Post 3941015)
Stai calm .. nu m-ai ofensat :D dar m-am simtit luat prea din scurt :oops:

P.S imi place ca la varsta ta impartasim o pasiune comuna , dar mai ales imi place ca incerci sa ajuti prin ceea ce sti(ai invatat)

nu stiu prea multe iti zic sigur dar sunt inebuni de masini de cand sunt mic si as vrea sa continui o facultate in domeniul asta dar multi spun ca daca te duci la facultatea de mecanica nu te angajeaza nimeni ca inginer mecanic si ca iti trebuie studii economice.Pana la urma DieselRide cauta un mecanic si roaga-l sa iti explice mai multe ca asa intelegi sigur

78KLM 30-12-10 17:06

Re: Mecanica incepatori.
 
Quote:

Originally Posted by cata_golf (Post 3941026)
nu stiu prea multe iti zic sigur dar sunt inebuni de masini de cand sunt mic si as vrea sa continui o facultate in domeniul asta dar multi spun ca daca te duci la facultatea de mecanica nu te angajeaza nimeni ca inginer mecanic si ca iti trebuie studii economice.Pana la urma DieselRide cauta un mecanic si roaga-l sa iti explice mai multe ca asa intelegi sigur

La ce mama lu` proces verbal iti trebuiesc studii economice ???!

Spune-le parintilor tai sa nu se mai uite asa des pe Discovery !:D

Daca vrei inginer auto atunci mergi la inginerie auto -nu la A.S.E

cata_golf 30-12-10 17:18

Re: Mecanica incepatori.
 
Quote:

Originally Posted by 78KLM (Post 3941067)
La ce mama lu` proces verbal iti trebuiesc studii economice ???!

Spune-le parintilor tai sa nu se mai uite asa des pe Discovery !:D

Daca vrei inginer auto atunci mergi la inginerie auto -nu la A.S.E

asa cred si eu dar baiatul care a initiat topicul spune ca el e angajat ca fiind inginer mecanic dar unde lucreaza ii trebuie studii administrative si mecanica vrea sa o invete pentru acasa

DieselRider 30-12-10 17:52

Re: Mecanica incepatori.
 
Ca sa nu se mai creeze confuzii, sa va raspund la intrebari. SUnt din bucuresti, lucrez la un parc auto unde ma ocup doar de intrari/iesiri, costuri, si administrarea bazei de date (Cu atestat Oracle) dar sunt angajat ca si inginer auto desii nu fac asta. Suntem in Romania deci ne multumim cu locul de munca pe care il avem. Nu ma refer la mecanica simpla gen schimbat bujii, ulei, filtrul de ulei, filtre de aer, curea de distributie, simeringuri, planera. Cel mai greu este cu diagnosticarea in principal dar si chestii de finete in mecanica auto. De exemplu de cateva zile ma chinui sa stiu ce are un matiz, model 0.8 din 2004. Trage foarte greu, face foarte urat parca ar fi tractor, bujiile sunt bune, fisele... dar problema este ca nu imi dau seama ce are de nu trage deloc. Abia pleaca dupa loc si viteza de varf atinge 70 km/h maxim si aia in aproximativ 3 minute. La prima vedere pare a fi discul de ambreaj dar a fost schimbat acum 7300 de km si nu s-a mers cu masina turata, nu s-a mers in Bucuresti cu el ca sa fie exagerat de folosit, ceea ce am observat, cand pleaca dupa loc caraie ceva foarte urat, si ocazional se aude un carait continuu cred ca undeva pe dreapta jos sau centru jos nu imi dau seama sigur, tind sa cred ca dreapta. Este ceva gen crrrrrrrrrrr si cand calc ambreajul si o turez de cateva ori pe liber incepe sa nu mai caraie dar nu trage. Prima simtoma a fost caraitul, iar lipsa cuplului si a fortei a rezultat dupa circa 3 saptamani. De la ce poate fi?

cata_golf 30-12-10 17:55

Re: Mecanica incepatori.
 
Quote:

Originally Posted by DieselRider (Post 3941216)
Ca sa nu se mai creeze confuzii, sa va raspund la intrebari. SUnt din bucuresti, lucrez la un parc auto unde ma ocup doar de intrari/iesiri, costuri, si administrarea bazei de date (Cu atestat Oracle) dar sunt angajat ca si inginer auto desii nu fac asta. Suntem in Romania deci ne multumim cu locul de munca pe care il avem. Nu ma refer la mecanica simpla gen schimbat bujii, ulei, filtrul de ulei, filtre de aer, curea de distributie, simeringuri, planera. Cel mai greu este cu diagnosticarea in principal dar si chestii de finete in mecanica auto. De exemplu de cateva zile ma chinui sa stiu ce are un matiz, model 0.8 din 2004. Trage foarte greu, face foarte urat parca ar fi tractor, bujiile sunt bune, fisele... dar problema este ca nu imi dau seama ce are de nu trage deloc. Abia pleaca dupa loc si viteza de varf atinge 70 km/h maxim si aia in aproximativ 3 minute. La prima vedere pare a fi discul de ambreaj dar a fost schimbat acum 7300 de km si nu s-a mers cu masina turata, nu s-a mers in Bucuresti cu el ca sa fie exagerat de folosit, ceea ce am observat, cand pleaca dupa loc caraie ceva foarte urat, si ocazional se aude un carait continuu cred ca undeva pe dreapta jos sau centru jos nu imi dau seama sigur, tind sa cred ca dreapta. Este ceva gen crrrrrrrrrrr si cand calc ambreajul si o turez de cateva ori pe liber incepe sa nu mai caraie dar nu trage. Prima simtoma a fost caraitul, iar lipsa cuplului si a fortei a rezultat dupa circa 3 saptamani. De la ce poate fi?

poate nu se alimenteaza corect ceva de la injectie mai sti sau segmenti da nu prea cred sau caraitul se aude la motor ca fiind o bataie ca asa am auzit si eu un matiz si am crezut ca se aud tacheti

DieselRider 30-12-10 17:56

Re: Mecanica incepatori.
 
Si atunci de unde zgomotul daca e de la injectie?

cata_golf 30-12-10 18:02

Re: Mecanica incepatori.
 
Quote:

Originally Posted by DieselRider (Post 3941229)
Si atunci de unde zgomotul daca e de la injectie?

zgomotul chiar nu imi pot da seama poate de la distributie vreo rola ceva ca alea caraie nuj dar sa sti ca am mai vazut pe forum un baiat cu un matiz care zicea ca si-a pus filtru sport si dupa un timp masina a inceput sa consume peste 10 % in afara orasului si sa nu traga deloc iar cand sa dus la mecanic segmenti erau lipiti de piston deoarece masina a tras aer cald deoarece avea filtru sport poate din cauza asta nu trage nici masina asta chiar nustiu ce sa spun ca nu ma pricep la mecanica bine dau si eu cu parerea

gbry_el_05-RSG 30-12-10 18:02

Re: Mecanica incepatori.
 
in primul rand eu zic ca e ambreiajul. sa scchimbat kitul complet? poate nu a fost montat corect. rulmentul poate sa fie distrus si sa afca zgomot. pot sa fie multe. trebuie luate prin eliminare. apoi cutia....poate are sateliti distrusi. uleiul in cutie l-ai verificat? in partea din stanga deasupra planetarei eare un buson. un surub cu exagon de 27 parca. desfaci si verifici nivelul uleiului.
si mai am o intrebare...cand calci ambreiajul se mai aude caraitul? daca nu se mai aude inseamna ca e rulmentul de presiune.

DieselRider 30-12-10 18:04

Re: Mecanica incepatori.
 
Nu prea e plauzibila faza cu segmentii. Nu conteaza vreau sa o fac doar pentru distractie nu ca masina buna. Am un X3 destul de vechi dar mult mai bun ca matizul ca masina de pastrat.

cata_golf 30-12-10 18:06

Re: Mecanica incepatori.
 
Quote:

Originally Posted by DieselRider (Post 3941251)
Nu prea e plauzibila faza cu segmentii. Nu conteaza vreau sa o fac doar pentru distractie nu ca masina buna. Am un X3 destul de vechi dar mult mai bun ca matizul ca masina de pastrat.

stiu ca nu e plauzibila faza cu segmenti poate e ambreiajul cum zice baiatul de mai sus dar tu zici ca nu are multi kilometri in fine habar nu am...

gbry_el_05-RSG 30-12-10 18:12

Re: Mecanica incepatori.
 
sunt student la fac de mecanica din craiova anul I. inainte am lucrat 5 ani in service. service destul de mari si cu renume. nu inteleg cum cineva care termina fac de mecanica nu isi gaseste de lucru in domeniu iar eu care nu am facultate imi gasesc de lucru dar pic din cauza ca nu am calificare. de aceea m-am inscris la facultate. spre norocul meu mai stiu si meserie...experienta ajuta. e trist ce se intampla dar asta e romania...

DieselRider 30-12-10 18:12

Re: Mecanica incepatori.
 
Nu. Nu se mai aude. Am inteles acum 5 minute ca a avut simeringul de la planetara dreapta dus si a pierdut ceva ulei din cutie. Acum nu stiu ce sa zic daca est ede la rulmentul de presiune sau de la cutie.

cata_golf 30-12-10 18:15

Re: Mecanica incepatori.
 
Quote:

Originally Posted by gbry_el_05-RSG (Post 3941272)
sunt student la fac de mecanica din craiova anul I. inainte am lucrat 5 ani in service. service destul de mari si cu renume. nu inteleg cum cineva care termina fac de mecanica nu isi gaseste de lucru in domeniu iar eu care nu am facultate imi gasesc de lucru dar pic din cauza ca nu am calificare. de aceea m-am inscris la facultate. spre norocul meu mai stiu si meserie...experienta ajuta. e trist ce se intampla dar asta e romania...

asa e atunci cand te angajeaza iti cere experienta poti avea si 100 de facultati dar fara experienta...

78KLM 30-12-10 18:32

Re: Mecanica incepatori.
 
Quote:

Originally Posted by DieselRider (Post 3941216)
Ca sa nu se mai creeze confuzii, sa va raspund la intrebari. SUnt din bucuresti, lucrez la un parc auto unde ma ocup doar de intrari/iesiri, costuri, si administrarea bazei de date (Cu atestat Oracle) dar sunt angajat ca si inginer auto desii nu fac asta. Suntem in Romania deci ne multumim cu locul de munca pe care il avem. Nu ma refer la mecanica simpla gen schimbat bujii, ulei, filtrul de ulei, filtre de aer, curea de distributie, simeringuri, planera. Cel mai greu este cu diagnosticarea in principal dar si chestii de finete in mecanica auto. De exemplu de cateva zile ma chinui sa stiu ce are un matiz, model 0.8 din 2004. Trage foarte greu, face foarte urat parca ar fi tractor, bujiile sunt bune, fisele... dar problema este ca nu imi dau seama ce are de nu trage deloc. Abia pleaca dupa loc si viteza de varf atinge 70 km/h maxim si aia in aproximativ 3 minute. La prima vedere pare a fi discul de ambreaj dar a fost schimbat acum 7300 de km si nu s-a mers cu masina turata, nu s-a mers in Bucuresti cu el ca sa fie exagerat de folosit, ceea ce am observat, cand pleaca dupa loc caraie ceva foarte urat, si ocazional se aude un carait continuu cred ca undeva pe dreapta jos sau centru jos nu imi dau seama sigur, tind sa cred ca dreapta. Este ceva gen crrrrrrrrrrr si cand calc ambreajul si o turez de cateva ori pe liber incepe sa nu mai caraie dar nu trage. Prima simtoma a fost caraitul, iar lipsa cuplului si a fortei a rezultat dupa circa 3 saptamani. De la ce poate fi?

Catalizator infundat....

DieselRider 30-12-10 19:10

Re: Mecanica incepatori.
 
Si daca ar fi catalizatorul de unde zgomotul si caraitul?

78KLM 30-12-10 19:12

Re: Mecanica incepatori.
 
Quote:

Originally Posted by DieselRider (Post 3941429)
Si daca ar fi catalizatorul de unde zgomotul si caraitul?

De la catalizator ?

cata_golf 31-12-10 08:09

Re: Mecanica incepatori.
 
Quote:

Originally Posted by 78KLM (Post 3941438)
De la catalizator ?

nu cred ca e catalizatorul deoarece daca acesta era infundat masina nu ar fi mers mai mult de 100 km si nu mai tragea deloc daca are catalizatorul infundat se opreste si nu mai trage deloc zici ca nu are motorina am patit-o vara asta cu o masina

DieselRider 02-01-11 12:31

Re: Mecanica incepatori.
 
La multi ani tuturor pe anul asta! Nu stiu ce este acum o sa ma apuc de desfacut sa vedem ce mai poate fi!

MihaiCsl 02-01-11 20:22

Re: Mecanica incepatori.
 
Quote:

Originally Posted by DieselRider (Post 3941216)
Ca sa nu se mai creeze confuzii, sa va raspund la intrebari. SUnt din bucuresti, lucrez la un parc auto unde ma ocup doar de intrari/iesiri, costuri, si administrarea bazei de date (Cu atestat Oracle) dar sunt angajat ca si inginer auto desii nu fac asta. Suntem in Romania deci ne multumim cu locul de munca pe care il avem. Nu ma refer la mecanica simpla gen schimbat bujii, ulei, filtrul de ulei, filtre de aer, curea de distributie, simeringuri, planera. Cel mai greu este cu diagnosticarea in principal dar si chestii de finete in mecanica auto. De exemplu de cateva zile ma chinui sa stiu ce are un matiz, model 0.8 din 2004. Trage foarte greu, face foarte urat parca ar fi tractor, bujiile sunt bune, fisele... dar problema este ca nu imi dau seama ce are de nu trage deloc. Abia pleaca dupa loc si viteza de varf atinge 70 km/h maxim si aia in aproximativ 3 minute. La prima vedere pare a fi discul de ambreaj dar a fost schimbat acum 7300 de km si nu s-a mers cu masina turata, nu s-a mers in Bucuresti cu el ca sa fie exagerat de folosit, ceea ce am observat, cand pleaca dupa loc caraie ceva foarte urat, si ocazional se aude un carait continuu cred ca undeva pe dreapta jos sau centru jos nu imi dau seama sigur, tind sa cred ca dreapta. Este ceva gen crrrrrrrrrrr si cand calc ambreajul si o turez de cateva ori pe liber incepe sa nu mai caraie dar nu trage. Prima simtoma a fost caraitul, iar lipsa cuplului si a fortei a rezultat dupa circa 3 saptamani. De la ce poate fi?

Ce treaba are discul daca nu trage, daca ar fi discul, n-ai mai avea ambreiaj si n-ai mai putea schimba vitezle si cat despre montare, ma indoiesc ca a fost montat gresit si a rezistat atatia kilometri si chiar n-are treaba daca merge cu ea turata, doar cum foloseste ambreiajul. Acum depinde, daca se aude in dreapta, ar putea fi de la distributie, dar tot tu ai zis ca daca calci ambreiajul nu se mai aude.
Zi-mi mai clar, acele zgomote se aud si cand e pe liber sau doar cand e bagata in viteza si incerci sa pleci cu ea?

DieselRider 02-01-11 21:35

Re: Mecanica incepatori.
 
Nu. Cand este pe liber nu se aude nimic, daca o accelerez pe liber pana undeva sub 1000 de ture cred ca in jur de 600 cum arata acul de la turometru are un trepidat anormal. Nu se aude mereu caraitul decat uneori. Deobicei cand este masina rece dar si dupa ce se incalzeste dar mult mai rar!

MihaiCsl 03-01-11 00:03

Re: Mecanica incepatori.
 
Quote:

Originally Posted by DieselRider (Post 3948055)
Nu. Cand este pe liber nu se aude nimic, daca o accelerez pe liber pana undeva sub 1000 de ture cred ca in jur de 600 cum arata acul de la turometru are un trepidat anormal. Nu se aude mereu caraitul decat uneori. Deobicei cand este masina rece dar si dupa ce se incalzeste dar mult mai rar!

Dar de crescut in ture, cum creste?

DieselRider 03-01-11 17:25

Re: Mecanica incepatori.
 
Am rezolvat probleme multumesc mult pentru tot! Eu am desfundat injectoarele dar probleme era de la partea electrica a injectorului 2 (Numarat or din stanga, or din dreapta cum vreti voi :)) ) Era ars. L-am schimbat si gata. Caraitul nu stiu de unde vine oricum este o alta problema din cate vad. Or un tampon or compresorul de aer ma gandesc ca ar putea sa fie.

mirellya 24-01-11 19:29

Re: Mecanica incepatori.
 
Buna tuturor
poate ca nu e locul potrivit pt problema pe care o am si la care as dori un mic ajutor din partea dumneavoastra, stimabililor, dar....sunt noua pe aici si totodata incepatoare in ceea ce priveste utilizarea acestui site.

Cei de la facultate ne-au cerut referate legate de anumite piese, ansable etc ale unor tipuri de masini. Pentru o tema intitulata Ambreajul unui Audi A4 1.9 TDI unde credeti ca as putea gasi ceva date? Defapt ce as mai putea scrie despre ambreajul acestei masini avand in vedere ca toate masinile au cam acelasi fel de ambreaj, rol si functionare. Credeti ca m-ati putea ajuta? Va rog mult!

andi_cimpean 24-01-11 23:16

Re: Mecanica incepatori.
 
Cred că asta vine în ajutorul tău! :)
http://www.audidiy.com/a4platform.html

mirellya 25-01-11 08:09

Re: Mecanica incepatori.
 
Quote:

Originally Posted by andi_cimpean (Post 4018001)
Cred că asta vine în ajutorul tău! :)
http://www.audidiy.com/a4platform.html


multumesc frumos pentru ajutor...daca mai stii cateva linck-uri, voi fi incantata sa le accesez. :)


All times are GMT +2. The time now is 13:36.

- Copyright 2026 4Tuning