Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Renault (https://forum.4tuning.ro/110-masina-mea-renault.html)
-   -   clio sport 182 (https://forum.4tuning.ro/110-masina-mea-renault/22905-clio-sport-182-a.html)

riptor 02-09-06 12:27

clio sport 182
 
1 Attachment(s)
noua mea mandrie..un total neasteptat clio rs..masina e din 2005,are acum 22 mii km si e mai mult decat un vis frumos..deocamdata o poza ca o am de 5 zile! daca aveti dubii in a cumpara asa ceva uitati de ele! masinutza asta e fantastica,merita sa o luati in seama!

Toto - BOD 02-09-06 12:37

Re: clio sport 182
 
Sa ai parte de ea, fara incidente!

riptor 02-09-06 13:16

Re: clio sport 182
 
sa fie!multzam!

tfsi 02-09-06 15:21

Re: clio sport 182
 
e cumva varianta trophy???

oricum vezi ca era potrivit link-ul pe care ti l-am dat ... arata la fel ca al tau :D :D :D
sa ai grija de masina...e f reusita!

P.S. am vazut toate filmele posibile cu GTI-uri de la top gear :-)

daniwmk 05-09-06 07:42

Re: clio sport 182
 
Quote:

Originally Posted by riptor (Post 540412)
noua mea mandrie..un total neasteptat clio rs..masina e din 2005,are acum 22 mii km si e mai mult decat un vis frumos..deocamdata o poza ca o am de 5 zile! daca aveti dubii in a cumpara asa ceva uitati de ele! masinutza asta e fantastica,merita sa o luati in seama!

sa ai grija de ea ...
e f buna si trage tare modelul

ps-vezi ca tre sa o obisnuiesti cu alt stil de condus ca pana acum are 22mii km cick power :)

RCS. 08-09-06 19:45

Re: clio sport 182
 
Frumoasa masina 8) ... o adevarata ,,bomba pe roti'' si nu spun asta doar din auzite.Sa ai parte de ea.;)

Eugen_TL 10-09-06 15:28

Re: clio sport 182
 
ai fost cu ea prin tulcea? ca am vazut una identica si m-am uitat la ea ..f frumoasa se auzea dragutz

riptor 12-09-06 14:43

Re: clio sport 182
 
da,am fost! am locuit in tulcea in copilarie si mai am cunostinte pe acolo.unde ai vazut-o?eu am fost in tulcea pe 31 august si 1 septembrie

Morro 18-09-06 12:52

Re: clio sport 182
 
excelent!! felicitari si te invidiez :P

SUN 18-09-06 20:06

Re: clio sport 182
 
Daaa..pacat ca nu e gri cum ii place lui Morro! :lol:

Morro 19-09-06 08:10

Re: clio sport 182
 
modelul asta imi place culoarea asta cel mai mult ... sau celalalt albastru ... si cu jantele astea gri ... e super ...

cata_16v 22-09-06 06:59

Re: clio sport 182
 
felicitari pentru masinuta, o sa ai parte numai de satisfactii de la jucaria asta, o spun pentru ca si eu am un model identic si la fel cu al tau, felicitari inca odata

riptor 30-09-06 21:15

Re: clio sport 182
 
Quote:

Originally Posted by cata_16v (Post 560631)
felicitari pentru masinuta, o sa ai parte numai de satisfactii de la jucaria asta, o spun pentru ca si eu am un model identic si la fel cu al tau, felicitari inca odata

am o intrebare:si tie iti vibreaza la relanti?cativa au zis ca asa fac motoarele cu 16 v

riptor 30-09-06 21:24

Re: clio sport 182
 
astept pareri de la posesori de clio rs:intretinere,costuri,sugestii,etc

cata_16v 02-10-06 08:11

Re: clio sport 182
 
1 Attachment(s)
vis-a-vis de intrebarea cu relantiul da si la mine este la fel, iti da impresia ca nu merge rotund la relanti si ca ar avea o scurta intrerupere, explicatia pe care mi-au dat-o cei de la renault a fost ca volanta este prea usoara si din acest motiv motorul nu prea este echilibrat la relanti .
da ne face golf V Gti , eu am incercat pe 400m cu 2 variante (dsg si manuala), ambele sunt mai rapide. pe ambele le-am cronometrat pina la suta si scot sub 6,9 usor, pe cind clio face 7,1 suta chiar si mai mult. avem intradevar un raport putere greutate mai bun insa pierdem mult la start din cauza aderentei . cum se desfasoara cursa, pleaca GTI-ul la start cu o lungime de masina si dupa aceea se pastreaza distanta constanta .Am un articol in care precizeaza ca clio sport cu cauciucuri de competitie face 6,3 suta . insa ar trebui sa ai in vedere ca masinile fac parte din clase diferite GTI-ul . Oricum ce pot sa iti spun ca rs-ul nu e o masina de liniute in schimb la jaloane sau pe traseu e senzationala si o spun prin prisma faptului ca am participat si la competitii de sprint paralel dar si la competitii gen raly. este un filmulet pe 4tuning la comunitati locale, Botosani , despre raly-ul Botosanului si ai sa vezi acolo cum se comporta RS-ul. toate cele bune

RCS. 02-10-06 08:43

Re: clio sport 182
 
Quote:

Originally Posted by riptor (Post 570799)
astept pareri de la posesori de clio rs:intretinere,costuri,sugestii,etc

Cand ajungi la 60.000 km si trebuie sa schimbi distributia pregateste-te cu 1.000 de Euro.:arrow: https://forum.4tuning.ro/85-arad/8052-clio-sport-vs-ctr.html este un film interesant intre un Clio Rs si un CTR...pe circuit...8)

riptor 12-10-06 19:37

Re: clio sport 182
 
Quote:

Originally Posted by cata_16v (Post 571962)
vis-a-vis de intrebarea cu relantiul da si la mine este la fel, iti da impresia ca nu merge rotund la relanti si ca ar avea o scurta intrerupere, explicatia pe care mi-au dat-o cei de la renault a fost ca volanta este prea usoara si din acest motiv motorul nu prea este echilibrat la relanti .
da ne face golf V Gti , eu am incercat pe 400m cu 2 variante (dsg si manuala), ambele sunt mai rapide. pe ambele le-am cronometrat pina la suta si scot sub 6,9 usor, pe cind clio face 7,1 suta chiar si mai mult. avem intradevar un raport putere greutate mai bun insa pierdem mult la start din cauza aderentei . cum se desfasoara cursa, pleaca GTI-ul la start cu o lungime de masina si dupa aceea se pastreaza distanta constanta .Am un articol in care precizeaza ca clio sport cu cauciucuri de competitie face 6,3 suta . insa ar trebui sa ai in vedere ca masinile fac parte din clase diferite GTI-ul . Oricum ce pot sa iti spun ca rs-ul nu e o masina de liniute in schimb la jaloane sau pe traseu e senzationala si o spun prin prisma faptului ca am participat si la competitii de sprint paralel dar si la competitii gen raly. este un filmulet pe 4tuning la comunitati locale, Botosani , despre raly-ul Botosanului si ai sa vezi acolo cum se comporta RS-ul. toate cele bune

bata-le norocu de gti-uri! :) or avea pneuri mai bune stock? oricum cutia aia dsg e tare.vis-a vis de costuri de intretinere,sa mai postezi si tu cand mai ai cate o revizie mai generala..deci cu vibratia de relanti nu-s probleme..si da,e o masina fantastica pe viraje,o adevarata placere sa vezi cum balene de mertzane se leagana ca niste corabii pe drumuri de munte si tu nu! n-am numic cu mertz-urile,nu imi sariti in cap!..deci strangem bani de niste gume mai bune...si inca ceva:tot la relanti se aude un fel de tzacanit slabut care merge in ritm cu relanti-ul cumva,odata ce creste turatia nu se mai percepe,iar in mers nu se simte nimic in neregula

riptor 12-10-06 20:08

Re: clio sport 182
 
Quote:

Originally Posted by RCS. (Post 571970)
Cand ajungi la 60.000 km si trebuie sa schimbi distributia pregateste-te cu 1.000 de Euro.:arrow: https://forum.4tuning.ro/showthread.php?t=8052 este un film interesant intre un Clio Rs si un CTR...pe circuit...8)

ehh,o nimica toata,parca un rinichi se dadea cu vreo 2000..fac si schimbu de la 120 mii cu banii astia! :)

cata_16v 13-10-06 11:09

Re: clio sport 182
 
de revizii ce pot sa spun, prima la 10.000, ulei, filtru de polen, filtru de ulei, 3 mil, cea de a doua la 20.000, filtru de polen, filtru de ulei, ulei, placute frina fata spate 7 mil(filtru de aer nu schimb pt. ca am kit cu inductie directa), probleme; am rupt de 2 ori buza de sub spoiler, am schimbat pe la 17.000 km motorul si cutia pe garantie bineinteles:D

tm8bnz 13-10-06 11:56

Re: clio sport 182
 
Quote:

Originally Posted by cata_16v (Post 584564)
am schimbat pe la 17.000 km motorul si cutia pe garantie bineinteles:D

HUH ?! :O ...

riptor 14-10-06 09:26

Re: clio sport 182
 
Quote:

Originally Posted by cata_16v (Post 584564)
de revizii ce pot sa spun, prima la 10.000, ulei, filtru de polen, filtru de ulei, 3 mil, cea de a doua la 20.000, filtru de polen, filtru de ulei, ulei, placute frina fata spate 7 mil(filtru de aer nu schimb pt. ca am kit cu inductie directa), probleme; am rupt de 2 ori buza de sub spoiler, am schimbat pe la 17.000 km motorul si cutia pe garantie bineinteles:D

ba nene,astia mi-au zis sa fac odata la 15 mii revizia,ai ales tu sa o faci la 10 mii sau o folosesti mai des si asa ti-au recomandat ei? si treaba cu motoru ma pune pe ganduri..sa nu patesc si eu ceva doamne fereste,poate ai avut tu ghinion..

cata_16v 16-10-06 09:55

Re: clio sport 182
 
iti recomand sa faci revizia la 10.000 km, si specificatiile la noul clio sport au venit cu revizie la 10.000 km, important e si cum mergi cu ea, daca o coxezi cu siguranta tre sa faci revizia la 10.000 daca nu fa-o la 15.000. cu motorul si cutia am avut prlb. din cauza placii de presiune care a plesnit si a busit si cutia. motorul a trebuit schimbat pt. ca mi s-au rupt urechile de prindere ale motorului de cutie.

riptor 16-10-06 13:50

Re: clio sport 182
 
deci a fost o problema cu placa de presiune..o fi avut un defect de fabrica sau sunt ele mai sensibile si trebuie avut grija cu ele?de obicei merg linistit cu masina,si trebuie sa zic ca e o placere sa mergi asa,ma gandeam ca tie ti-or fi zis sa faci la 10 000,indiferent de stilul de mers,de asta am fost curios

cata_16v 17-10-06 09:27

Re: clio sport 182
 
a fost defect de fabrica, iar revizia o fac la 10.000 km indiferent de stilul de condus

Toto - BOD 22-10-06 23:15

Re: clio sport 182
 
poti s-o faci la 12500km si asa esti sigur ca nu o faci nici chiar la limita dar nici prea devreme (cum s-ar spune, impaci si capra si piatra :) ).

piele_bps 23-10-06 10:42

Re: clio sport 182
 
Quote:

Originally Posted by riptor (Post 583939)
bata-le norocu de gti-uri! :) or avea pneuri mai bune stock? oricum cutia aia dsg e tare.vis-a vis de costuri de intretinere,sa mai postezi si tu cand mai ai cate o revizie mai generala..deci cu vibratia de relanti nu-s probleme..si da,e o masina fantastica pe viraje,o adevarata placere sa vezi cum balene de mertzane se leagana ca niste corabii pe drumuri de munte si tu nu! n-am numic cu mertz-urile,nu imi sariti in cap!..deci strangem bani de niste gume mai bune...si inca ceva:tot la relanti se aude un fel de tzacanit slabut care merge in ritm cu relanti-ul cumva,odata ce creste turatia nu se mai percepe,iar in mers nu se simte nimic in neregula

Cum dreaq, m-am dat eu cu GTi si l-am prajit bine de tot.

piele_bps 23-10-06 10:44

Re: clio sport 182
 
Riptor, cum iti merge masina, te dai cu ea ?
Ma gandeam la o linie, eu am un clio rs 172 din 2002. Nu m-am dat deloc cu nici un clio rs si sunt chiar curios.

piele_bps 23-10-06 10:55

Re: clio sport 182
 
Aaaa, apropo, fa-ti revizia la 10 000 km ca doar e masina ta !!!

riptor 23-10-06 14:27

Re: clio sport 182
 
Quote:

Originally Posted by piele_bps (Post 595536)
Cum dreaq, m-am dat eu cu GTi si l-am prajit bine de tot.

era vorba de golf 5 gti(precizez ca sa nu iasa confuzii).pai asa a zis cata 16v care are rs ca mine...io ce sa zic..cu service-urile am sa ma mai interesez,oricum ori la serus ori la mach1 ma duc.si acum referitor la liniutza...da! recunosc ca imi e un pic frica..spun asta pt ca inca nu am invatat sa scot 100% din ce poate masina si ma tem sa nu fac vreo prostie! momentan m-ar tenta sa o dam din mers,ca e mai sigur.si acum marea problema! eu sunt student in bucuresti,dar masina sta in galati,la parinti in garaj,cu toate ca doar eu o conduc,si prin bucuresti mai vin ocazional deocamdata(as prefera sa am garaj si acolo),oricum daca vrei sa ne facem de cap poti sa imi dai pm cu un nr de tel,etc..si mai am o intrebare:tu ai fost la cursa de la dragonu rosu pe nocturna?am vazut un rs 172 gri in parcare si cativa tipi pe langa el,tu erai?
P.S: sa o stapanesti sanatos si sa nu o vinzi ca e super masinutza!

piele_bps 23-10-06 14:47

Re: clio sport 182
 
Quote:

Originally Posted by riptor (Post 595787)
era vorba de golf 5 gti(precizez ca sa nu iasa confuzii).pai asa a zis cata 16v care are rs ca mine...io ce sa zic..cu service-urile am sa ma mai interesez,oricum ori la serus ori la mach1 ma duc.si acum referitor la liniutza...da! recunosc ca imi e un pic frica..spun asta pt ca inca nu am invatat sa scot 100% din ce poate masina si ma tem sa nu fac vreo prostie! momentan m-ar tenta sa o dam din mers,ca e mai sigur.si acum marea problema! eu sunt student in bucuresti,dar masina sta in galati,la parinti in garaj,cu toate ca doar eu o conduc,si prin bucuresti mai vin ocazional deocamdata(as prefera sa am garaj si acolo),oricum daca vrei sa ne facem de cap poti sa imi dai pm cu un nr de tel,etc..si mai am o intrebare:tu ai fost la cursa de la dragonu rosu pe nocturna?am vazut un rs 172 gri in parcare si cativa tipi pe langa el,tu erai?
P.S: sa o stapanesti sanatos si sa nu o vinzi ca e super masinutza!

Da frate GOLF 5 GTI 200 cp , nr. de prahova, poate il sti, PH xx WRC

piele_bps 23-10-06 14:48

Re: clio sport 182
 
Quote:

Originally Posted by piele_bps (Post 595817)
Da frate GOLF 5 GTI 200 cp , nr. de prahova, poate il sti, PH xx WRC

Da , o dam din mers, sunt de acord.
Cand ?

piele_bps 23-10-06 14:50

Re: clio sport 182
 
Quote:

Originally Posted by riptor (Post 595787)
era vorba de golf 5 gti(precizez ca sa nu iasa confuzii).pai asa a zis cata 16v care are rs ca mine...io ce sa zic..cu service-urile am sa ma mai interesez,oricum ori la serus ori la mach1 ma duc.si acum referitor la liniutza...da! recunosc ca imi e un pic frica..spun asta pt ca inca nu am invatat sa scot 100% din ce poate masina si ma tem sa nu fac vreo prostie! momentan m-ar tenta sa o dam din mers,ca e mai sigur.si acum marea problema! eu sunt student in bucuresti,dar masina sta in galati,la parinti in garaj,cu toate ca doar eu o conduc,si prin bucuresti mai vin ocazional deocamdata(as prefera sa am garaj si acolo),oricum daca vrei sa ne facem de cap poti sa imi dai pm cu un nr de tel,etc..si mai am o intrebare:tu ai fost la cursa de la dragonu rosu pe nocturna?am vazut un rs 172 gri in parcare si cativa tipi pe langa el,tu erai?
P.S: sa o stapanesti sanatos si sa nu o vinzi ca e super masinutza!

Da, eu eram la dragonu rosu. Ai msg, sau cum facem sa vb sa iti dau nr. meu de telefon ?

piele_bps 23-10-06 14:51

Re: clio sport 182
 
Apropo, imi place la nebunie culoare de la masina ta. Este superba !!!!!

riptor 24-10-06 00:57

Re: clio sport 182
 
Quote:

Originally Posted by piele_bps (Post 595826)
Apropo, imi place la nebunie culoare de la masina ta. Este superba !!!!!

merci! sa stii ca atunci cand am vazut-o prima oara era dupa amiaza si batea soarele f misto pe albastrul asta,si mi-a stat inima in loc instantaneu!
deci zici ca tu erai la dragonu rosu..ma gandeam sa te intreb cum dumnezeu sa fac sa dau drumu la spalatoru de faruri ca tocmai ce luasem masina si nu stiam care e treaba! da am zis ca rade lumea de mine si am tacut :) id-u de mess este ckr_gl daca vrei sa mai skimbam o vorba

riptor 24-10-06 00:58

Re: clio sport 182
 
Quote:

Originally Posted by piele_bps (Post 595818)
Da , o dam din mers, sunt de acord.
Cand ?

ba daca e asa cum zici tu ma bucur!

piele_bps 24-10-06 09:38

Re: clio sport 182
 
Quote:

Originally Posted by riptor (Post 596664)
merci! sa stii ca atunci cand am vazut-o prima oara era dupa amiaza si batea soarele f misto pe albastrul asta,si mi-a stat inima in loc instantaneu!
deci zici ca tu erai la dragonu rosu..ma gandeam sa te intreb cum dumnezeu sa fac sa dau drumu la spalatoru de faruri ca tocmai ce luasem masina si nu stiam care e treaba! da am zis ca rade lumea de mine si am tacut :) id-u de mess este ckr_gl daca vrei sa mai skimbam o vorba

Spalatorul de faruri functioneaza atunci cand speli parbrizul, dar cu conditia sa ai faza scurta aprinsa.
Astept telefonu tau.
Ciao !

-ZZ- 24-10-06 11:36

Re: clio sport 182
 
Quote:

Originally Posted by piele_bps (Post 595817)
Da frate GOLF 5 GTI 200 cp , nr. de prahova, poate il sti, PH xx WRC

Cred ca te-ai dat mai mult cu soferul din gti,nu cu masina in sine ;) ;)
Te astept oricand si oriunde,ca sa izti pot schimba parerea 8)

piele_bps 24-10-06 11:42

Re: clio sport 182
 
Quote:

Originally Posted by -ZZ- (Post 596937)
Cred ca te-ai dat mai mult cu soferul din gti,nu cu masina in sine ;) ;)
Te astept oricand si oriunde,ca sa izti pot schimba parerea 8)

Crezi ca a fost singura masina de 200 cp Turbo cu care m-am dat ?
Daca esti din Buc. ne vedem deseara undeva.
piele_bps este id-ul meu de msg.
Da-mi un semn si ne vedem deseara.

-ZZ- 24-10-06 14:14

Re: clio sport 182
 
Daca te uitzi atent vezi de unde sunt....;) .....
Pana atunci te mai las sa te bucuri linistit de masinutza ta.

riptor 24-10-06 14:24

Re: clio sport 182
 
aoleu! vine gti-ul sa ne pape! :)
-ZZ-,masina ta e stock?


All times are GMT +2. The time now is 05:39.

- Copyright 2026 4Tuning