Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii machete (https://forum.4tuning.ro/583-discutii-machete.html)
-   -   Machete si... soferii lor (https://forum.4tuning.ro/583-discutii-machete/228276-machete-soferii.html)

Xenomorph 19-12-10 20:57

Machete si... soferii lor
 
1 Attachment(s)
De cele mai multe ori, in prezentari, machetele apar ca simple reproduceri in miniatura, depersonalizate si disecate pana la stadiul in care se transforma in simple obiecte decorative, subiectiv judecate ca reusite sau nu.

M-am gandit sa deviez de la aceasta tendinta si sa incerc sa adaug catorva machete din colectia mea un pic de “suflet sintetic”, asortandu-le cu niste personaje care, in viata reala, ar putea fi posesorii si ar putea da o poveste acestor masini.

Daca rezultatul e reusit, ramane la aprecierea voastra...

Episodul 1:

“Doi parteneri la fel de brutali si antisociali”

Macheta: Hummer H1 Soft Top (producator: Exoto, 1:18 )
Figurina: personaj din seria manga Crows X Worst – Blacklist (productor: Organic; material: rasina)

Xenomorph 19-12-10 20:58

Re: Machete si... soferii lor
 
1 Attachment(s)
Episodul 2:

“Doar pentru ca acum sunt tata si am o masina de familie, nu inseamna ca nu sparg capete si genunchi cu aceeasi placere”

Macheta: Audi S4 Avant (producator: Minichamps, 1:18 )
Figurina: personaj din seria manga Crows X Worst – Blacklist (productor: Organic; material: rasina)

Xenomorph 19-12-10 21:00

Re: Machete si... soferii lor
 
1 Attachment(s)
Episodul 3:

“Nu ma deranjeaza atat de mult ca faci afaceri in orasul MEU, cat faptul ca eu nu am vazut, pana acum, niciun ban din asta...”

Macheta: Lincoln Navigator (producator: AutoArt, 1:18 )
Figurina: personaj din seria manga Crows X Worst – Blacklist (productor: Organic; material: rasina)

Va urma...

model collector 19-12-10 21:12

Re: Machete si... soferii lor
 
Foarte frumos, tot pun mana si eu pe niste figurine din astea, dupa mine sunt cele mai tari!

GrAnDe 20-12-10 11:49

Re: Machete si... soferii lor
 
Foarte tare :-)

ksm170 22-12-10 11:22

Re: Machete si... soferii lor
 
foarte tare, am si eu ceva 1/43 acasa, postez diseara:twisted:

Xenomorph 22-12-10 20:36

Re: Machete si... soferii lor
 
1 Attachment(s)
Episodul 4:

“O bestie mecanica neagra si un individ cu intentii cel putin la fel de intunecate”

Macheta: Nissan Skyline R34 GTR V-spec II (producator: AutoArt, 1:18 )
Figurina: personaj din seria manga Crows X Worst – Blacklist (productor: Organic; material: rasina)

Va urma...

2010 22-12-10 20:41

Re: Machete si... soferii lor
 
Mult prea tari aceste figurine si foarte realiste:!:

Xenomorph 22-12-10 20:45

Re: Machete si... soferii lor
 
Multumesc mult pentru comentarii si sper sa va placa si urmatoarele "episoade" (la care promit ca ma voi trata de lene si voi sterge praful de pe "platoul" de photo shooting :)))!

steaua23 22-12-10 21:16

Re: Machete si... soferii lor
 
Bravo. Ceva original. Spune-mi si mie pe daca figurinele sunt tot 1:18 (sau ma rog ... ce inaltime au ) si pe unde se pot gasi.

Xenomorph 22-12-10 22:39

Re: Machete si... soferii lor
 
Quote:

Originally Posted by steaua23 (Post 3919921)
Bravo. Ceva original. Spune-mi si mie pe daca figurinele sunt tot 1:18 (sau ma rog ... ce inaltime au ) si pe unde se pot gasi.

Multumesc.

O scara exacta e greu de apreciat, dat fiind ca figurinele nu sunt relative la modele umane adevarate, insa, la o inaltime de ~10 cm, se incadreaza in dimensiunile aproximative ale unei reproduceri, la scara 1:18, a unei persoane reale de talie medie.

De gasit, eu le-am descoperit pe eBay, oarecum din intamplare (a fost o recomandare a sistemului in urma unei cautari de figurine manga), la un vanzator din Hong Kong.

steaua23 22-12-10 23:54

Re: Machete si... soferii lor
 
Par foarte bine facute. Firma se numeste Crows X ? sau aia e denumirea seriei ?

Xenomorph 23-12-10 21:14

Re: Machete si... soferii lor
 
Quote:

Originally Posted by steaua23 (Post 3920427)
Par foarte bine facute. Firma se numeste Crows X ? sau aia e denumirea seriei ?

Crows X Worst este denumirea seriei manga (benzi desenate + film) dupa ale carei personaje au fost facute figurinele. Producatorul este Organic.

FED express 03-01-11 16:20

Re: Machete si... soferii lor
 
3 Attachment(s)
uite ceva si de la mine...

Xenomorph 03-01-11 21:02

Re: Machete si... soferii lor
 
Super asocierea "smecherului de Japonia" cu doua cele doua modele (la randul lor, niste clasice ale street racing-ului nipon). Multzam de contributie!

danutsuu 03-01-11 23:15

Re: Machete si... soferii lor
 
Foarte amuzant "soferul" tau fed...parca e rick astley, pe care majoritatea s-ar putea sa il stiti sub numele de rock roll.

FED express 04-01-11 09:28

Re: Machete si... soferii lor
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by danutsuu (Post 3951345)
Foarte amuzant "soferul" tau fed...parca e rick astley, pe care majoritatea s-ar putea sa il stiti sub numele de rock roll.

:lol: aia mi-a placut la el cand l-am vazut in poze...
never gonna give you up nu? :rockon:

danutsuu 04-01-11 15:38

Re: Machete si... soferii lor
 
Quote:

Originally Posted by FED express (Post 3951877)
never gonna give you up nu? :rockon:

exact...faimosul citat " ya haz been rick roll'd"

DTH 04-01-11 18:34

Re: Machete si... soferii lor
 
Foarte frumoase machetele şi figurinele acestora care s-au potrivit de minune :D

Xenomorph 07-02-11 19:53

Re: Machete si... soferii lor
 
1 Attachment(s)
Credeati ca a murit topicul? Naaaaah, doar a cazut victima unui caz acut de lene...

Episodul 5:
“Care dintre voi era smardoiul care facea glume cu Hello Kitty?!”

Macheta: BMW 318is E36 (producator: UT Models 1:18 )
Figurina: personaj din seria manga Crows X Worst – Blacklist (productor: Organic; material: rasina)

model collector 07-02-11 20:50

Re: Machete si... soferii lor
 
Eu zic sa treci pe la prezentari machete, ca ai machete foarte tari. Super combinatia!

GrAnDe 07-02-11 20:50

Re: Machete si... soferii lor
 
Felicitari ! :shock:

Xenomorph 07-02-11 20:59

Re: Machete si... soferii lor
 
Quote:

Originally Posted by model collector (Post 4063568)
Eu zic sa treci pe la prezentari machete, ca ai machete foarte tari. Super combinatia!

Multumesc. Daca as promite ca onorez invitatia si la sectiunea de prezentari, mi-e ca ma fac de rusine, dat fiind ca nu prea am timp si sunt pasibil sa adorm cu capul pe tastatura in timp ce scriu... :( Voi incerca, totusi.

model collector 07-02-11 21:01

Re: Machete si... soferii lor
 
Quote:

Originally Posted by Xenomorph (Post 4063619)
Multumesc. Daca as promite ca onorez invitatia si la sectiunea de prezentari, mi-e ca ma fac de rusine, dat fiind ca nu prea am timp si sunt pasibil sa adorm cu capul pe tastatura in timp ce scriu... :( Voi incerca, totusi.

Macar o macheta pe saptamana:-)

radu_rs 16-02-11 13:58

Re: Machete si... soferii lor
 
1 Attachment(s)
Hey sexy mama!

Xenomorph 31-05-11 19:48

Re: Machete si... soferii lor
 
1 Attachment(s)
Mana sus cine credea ca nu o sa mai apara vreun update! Ok, ok, lasati mainile jos, ca nu se mai vad cei din spate... :)

Episodul 6:

“I came here to kick ass and chew bubblegum... and I'm all out of gum!”

Macheta: 1967 Ford Fairlane 347SC Streetfighter (producator: GMP 1:18 )
Macheta moto din fundal: Harley-Davidson V-Rod (aproape integral metalica, producator ERTL 1:18 )
Figurina: personaj din seria manga Crows X Worst – Blacklist (productor: Organic; material: rasina)

steaua23 31-05-11 19:50

Re: Machete si... soferii lor
 
Nota 10 de la mine :)

Machetele sunt fenomenale :shock:

model collector 31-05-11 20:00

Re: Machete si... soferii lor
 
Frumos! Harley este la inaltime!

FED express 31-05-11 20:09

Re: Machete si... soferii lor
 
1 Attachment(s)
Am voie sa pun si eu una?

A plecat tanti la plimbare...:lol:

Xenomorph 31-05-11 20:23

Re: Machete si... soferii lor
 
Thx pt. comentarii!

@FED_express: "Anakineeeee, stai ca vin si eu acu'!!! Ma tzinu Yoda de gargara shi n-am putut pleca, 'r-al dreaq!" :)

On topic - normal ca poti posta poze, chiar te rog!

2010 01-06-11 08:03

Re: Machete si... soferii lor
 
cele mai reusite combinatii aici...machetele si figurinele sunt wow!
nu mai zic nic de harley..

CIPONE 01-06-11 10:20

Re: Machete si... soferii lor
 
Quote:

Originally Posted by Xenomorph (Post 4364946)
Mana sus cine credea ca nu o sa mai apara vreun update! Ok, ok, lasati mainile jos, ca nu se mai vad cei din spate... :)

Episodul 6:

“I came here to kick ass and chew bubblegum... and I'm all out of gum!”

Macheta: 1967 Ford Fairlane 347SC Streetfighter (producator: GMP 1:18 )
Macheta moto din fundal: Harley-Davidson V-Rod (aproape integral metalica, producator ERTL 1:18 )
Figurina: personaj din seria manga Crows X Worst – Blacklist (productor: Organic; material: rasina)

Auuuuu, vreau si eu V Rod ul...arata best. N ai putea sa i faci un photosession candva?tnx.

LE: am incercat s-o gasesc pe intreg ebayul...nu e!:|

Quote:

Originally Posted by FED express (Post 4365010)
Am voie sa pun si eu una?

A plecat tanti la plimbare...:lol:

Fed ule o ai tu p asta ca i prea tare!...sau e poza imprumutata...;)

FED express 01-06-11 16:13

Re: Machete si... soferii lor
 
Quote:

Originally Posted by CIPONE (Post 4366334)
Fed ule o ai tu p asta ca i prea tare!...sau e poza imprumutata...;)

Imprumutata...
da de-o vreme chiar ma gandesc sa imi iau si eu niscaiva figurine.

Xenomorph 01-06-11 18:51

Re: Machete si... soferii lor
 
Quote:

Originally Posted by 2010 (Post 4366037)
cele mai reusite combinatii aici...machetele si figurinele sunt wow!
nu mai zic nic de harley..

Multzam frumos!

Quote:

Originally Posted by CIPONE (Post 4366334)
Auuuuu, vreau si eu V Rod ul...arata best. N ai putea sa i faci un photosession candva?tnx.

LE: am incercat s-o gasesc pe intreg ebayul...nu e!:|

Ba da, promit ca voi face o mini-sesiune foto cu ea... dar nu pormit si o data :)

steaua23 19-06-11 22:14

Re: Machete si... soferii lor
 
2 Attachment(s)
Din ciclul "cocalar la volan" ... :lol:


ps: dedicatie pt radu_rs :evil_laug

2010 20-06-11 06:40

Re: Machete si... soferii lor
 
foarte tare asta dar lipsesc bratarile si ghiulurileeeee

Xenomorph 20-06-11 17:57

Re: Machete si... soferii lor
 
Quote:

Originally Posted by steaua23 (Post 4408795)
Din ciclul "cocalar la volan" ... :lol:


ps: dedicatie pt radu_rs :evil_laug

Phiiiii, cocalarul ala conduce exact modelul pe care il caut eu de mi-au sarit ochii! :p Si mai e si handicapat de la brau in jos :D

X1190 21-06-11 09:12

Re: Machete si... soferii lor
 
poti sa faci o filmare si sa pui o manea si e cel mai COCA...
si vorba lui 2010,bratari si ghiuluri :))

johny BOY 22-06-11 08:41

Re: Machete si... soferii lor
 
machetele si figurinele sunt de nota 10... Dar cel putin la acelasi nivel sunt intro-urile ptr fiecare episod !!

radu_rs 24-06-11 18:14

Re: Machete si... soferii lor
 
Quote:

Originally Posted by steaua23 (Post 4408795)
Din ciclul "cocalar la volan" ... :lol:


ps: dedicatie pt radu_rs :evil_laug

Uite-l pe suferind :yes:, genial. Ce-mi place moaca asta de dinam.

Apreciez aceasta dedicatie prietene nepot, te astept la Brasov dupa data de 10 Iulie cand doresti sa iti prezint imprejurimile. :evil_laug


All times are GMT +2. The time now is 03:41.

- Copyright 2026 4Tuning