Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   golf r32 vs. golf gti (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/226798-golf-r32-vs-golf-gti.html)

filipinho21 12-12-10 00:30

golf r32 vs. golf gti
 
As vrea sa imi achizitionez o masina cat de cat puternica si nu stiu care dintre cele doua ar fi mai rentabile.Astept niste pareri justificate.


Va multumesc.Stima

bodysh 12-12-10 00:34

Re: golf r32 vs. golf gti
 
salut! mergi pe R32 parerea mea...este mult mai puternic ,vreo 260 de cai in loc de 200(GTI) si mie se pare ca are si kitul exterior mai frumos!!!!acuma depinde si in ce bani vrei sa te incadrezi.

Predator 12-12-10 00:37

Re: golf r32 vs. golf gti
 
Sigur vrei SH si sigur vrei performanta si consum.

Giully4u 12-12-10 19:52

Re: golf r32 vs. golf gti
 
Ca posibilitati de tuning, s-ar putea sa mananc submarine maro, dar golf gti e mai rentabil.
Ca masina de fabrica, r32 e mai performant/frumos.
Ca-consum....gti stoc e undeva sub r32.

roli 12-12-10 20:12

Re: golf r32 vs. golf gti
 
ambele sunt masini bune

dar parerea mea la 18 ani daca ai parinti constienti eu zic ca nare rost sa visezi la asaceva

nu vreau sa o iei in nume de rau

dar daca e alege r32

johnsonxxl 13-12-10 16:07

Re: golf r32 vs. golf gti
 
GTD :lol: R32 ma e strong un fel de 3 in 1

TURBOSS 13-12-10 23:14

Re: golf r32 vs. golf gti
 
r32 are 4x4(f buna si pe curbe), deci f bun iarna, v6 motor mai echilibrat, putere destul de mare si cam atatea parti bune.
dezavantaj: asigurare+impozit foarte mare, posibilitati de tuning doar daca incepi cu cel putin 5-6000 euro, consum destul de mare ~18l/100 km, pretul pueselor implicit mai mari, mai ales daca o sa ai probleme intr-un fel cu tractiunea sa ti se defecteze.

gti avantaje: potential de tuning mare cu bani "infinit" mai mic ca la r32. un gti 5 doar cu soft ajunge la puterea r32 250-255 cp cu doar 4-500 euro. cu 2500 euro o raci umpic racheta, impozit&agigurare mic, consum rezonabil ~10 l/100km oras incet si alergata ~13 l/100km. pe curbe sa se tina bine ii pui un lsd, bara ridigizare+suspensie sport si o sa fie o "alta" masina.
dezavantaje: nu are 4x4,iarna are o bila neagra fata de r32, motorul nu este la fel de bine echilibrat, v6 fiind superior unui 4 in linie din pct de vedere al fiabilitatii.

eu asa vad lucrurile.

filipinho21 14-12-10 00:35

Re: golf r32 vs. golf gti
 
Quote:

Originally Posted by TURBOSS (Post 3895662)
r32 are 4x4(f buna si pe curbe), deci f bun iarna, v6 motor mai echilibrat, putere destul de mare si cam atatea parti bune.
dezavantaj: asigurare+impozit foarte mare, posibilitati de tuning doar daca incepi cu cel putin 5-6000 euro, consum destul de mare ~18l/100 km, pretul pueselor implicit mai mari, mai ales daca o sa ai probleme intr-un fel cu tractiunea sa ti se defecteze.

gti avantaje: potential de tuning mare cu bani "infinit" mai mic ca la r32. un gti 5 doar cu soft ajunge la puterea r32 250-255 cp cu doar 4-500 euro. cu 2500 euro o raci umpic racheta, impozit&agigurare mic, consum rezonabil ~10 l/100km oras incet si alergata ~13 l/100km. pe curbe sa se tina bine ii pui un lsd, bara ridigizare+suspensie sport si o sa fie o "alta" masina.
dezavantaje: nu are 4x4,iarna are o bila neagra fata de r32, motorul nu este la fel de bine echilibrat, v6 fiind superior unui 4 in linie din pct de vedere al fiabilitatii.

Oricum eu voi achizitiona un r32 in vara dar nu strica sa mai aud cateva pareri,sfaturi in privinta compararii celor doua modele si in legatura cu tuningul la r32 singurele modificare care i le voi face pentru cresterea performantelor motorului este de a monta bi-turbo,evacuare,filtru sport desi nu pre sunt de acord cu filtrele sport ..un BOV si soft evident...poate si o instalatie NOS dar nu ma grabesc cu NOS-ul.este adevarat ca r32 consuma mai mult ca GTI,dar puterea motorului este mai mare mai ales la modificarile care vor fi aduse.Vb aia...nu merge si cu p**a in cur si cu sufletul in rai.Mai astept sfaturi si pareri.multumesc celor care au raspuns deja.Bafta
eu asa vad lucrurile.

SynTheLaZ 14-12-10 00:49

Re: golf r32 vs. golf gti
 
filip am si eu o intrebare daca e posibil ..

Cu peugeot-ul 1.6 HDi 90cp ce ai facut? I-ai bagat Nos? I-ai bagat turbo ? L-ai dus la 200CP sau consideri ca este prea greu si sari direct la R32?

Nu vreau sa par rautacios dar daca nu ai reusit sa faci nimic cu masinuta respectiva ma indoiesc ca o sa faci cu oricare alta !

Din cate am vazut aici pe forum oamenii pasionati depun multa munca si efort pentru a realiza ceea ce-si doresc si chiar daca nu le iese din prima nu se dau batuti !



Somn usor baieti !

Puya123123 14-12-10 03:26

Re: golf r32 vs. golf gti
 
R32 clar,e dementiala masina,se conduce super bine,super stabila iar 4x4 face diferenta clara intre gti si r32,sa nu mai vorbim de aspect :D bafta

cristi_407 14-12-10 08:10

Re: golf r32 vs. golf gti
 
Quote:

Originally Posted by Puya123123 (Post 3895903)
R32 clar,e dementiala masina,se conduce super bine,super stabila iar 4x4 face diferenta clara intre gti si r32,sa nu mai vorbim de aspect :D bafta

Hmm..sincer la aspect as merge pe Gti..Si nu spun asta ca am Gti..Intradevar R32 e o masina spectaculoasa, echilibrata dar e mai mult un GT daca intelegi, mai de cursa lunga..Depinde fiecare ce urmareste la o masina..4x4 face diferenta daca stii sa conduci o masina..Nu stiu ce sa spun dar inca nu mi-as da Gti ul pt un r32..
Iar ce a zis ala ca ne luam masini si mergem la consum si m-am simtit un pic pt ca am comentat, prietene nu imi iau masina sa merg la consum, dar ca sa imi consume 20% trebuie sa merg cu 250km/h non stop.. Si nu uita ca esti intr-o tara cu multe gropi..Sa mergi haotic cu o masina cu roti pe 18 si suspensie sport nu prea e bine..Eu ti-am dat consum de om normal..adica o si mai calci, o mai si lasi..Si inca ceva, cand am fost in Germania am avut ocazia sa vb cu un om care lucra la Vw si mi-a spus ca in Germania cand vine vorba de vw totul se rezuma la Bettle si Gti.. Adica Imaginea Gti e impecabila la ei, e ceva sfant.. Iar cu ce vb tu cu biturbo si caii verzi pe pereti.. trezeste-te... Si mai intai invata sa conduci si sa iti asumi responsabilitatea ca ai o masina puternica..

capricosti 14-12-10 08:49

Re: golf r32 vs. golf gti
 
Quote:

Originally Posted by filipinho21 (Post 3889743)
As vrea sa imi achizitionez o masina cat de cat puternica si nu stiu care dintre cele doua ar fi mai rentabile.Astept niste pareri justificate.


Va multumesc.Stima

Englezii de la AUTOCAR au facut un test in 2007 pe mai multe masini sport, gama hot-hatch, printre care: Golf GTI si R32, Focus ST2, Leon Cupra, Renault Megane R26, Astra VXR, si altele. Masinile au fost testate pe un circuit, unde mai multe au fost eliminate, iar cele ramase in concurs au fost testate pe sosele din Anglia...
R32 a facut parte din masinile eliminate :cry:

Concluzia lor a fost ca nu merita cheltuiti banii pe R32 fiindca e scump, consuma mult, si costa mult intretinerea; la bani mai putini si cu cheltuieli mai reduse poti avea aceleasi performante de la GTI !!!

Iata cateva rezultate : R32, 250cp V6....... si..... GTI, 200CP L4:
.tur circuit: ...............1m05,75sec (7)..............1m05,6sec (6).
.0-160km/h................16,9sec (6)...................16,9sec (6).
.v.max.circuit...........169,26km/h (5)..................168,14km/h (6).
(IN PARANTEZA: locul ocupat la fiecare proba)


Castigator in testul respectiv a fost Audi S3, 265cp 4L, care a scos :
...1m03,3sec (1).
...14,57sec (1).
...176,6km/h (1).

Pt mai multe detalii cautati revista AUTOCAR numarul din martie 2007

filipinho21 14-12-10 09:19

Re: golf r32 vs. golf gti
 
Quote:

Originally Posted by SynTheLaZ (Post 3895843)
filip am si eu o intrebare daca e posibil ..

Cu peugeot-ul 1.6 HDi 90cp ce ai facut? I-ai bagat Nos? I-ai bagat turbo ? L-ai dus la 200CP sau consideri ca este prea greu si sari direct la R32?

Nu vreau sa par rautacios dar daca nu ai reusit sa faci nimic cu masinuta respectiva ma indoiesc ca o sa faci cu oricare alta !

Din cate am vazut aici pe forum oamenii pasionati depun multa munca si efort pentru a realiza ceea ce-si doresc si chiar daca nu le iese din prima nu se dau batuti !



Somn usor baieti !

Cu peugeotu l-am dus dus la 134 cp cu soft si unichip.Vroiam pana in vara sa ii schimb turbo sa il duc la 150 160 de cp.nu i-am pus nos si nici nu ma grabeam sa pun.era o simpla optiune desi nu sunt adeptul nos-ului.daca ai fii in locul meu ce ai alege r32 sau 207 ?in ca ai baga bani in peugeot sau r32?

cristi_407 14-12-10 09:25

Re: golf r32 vs. golf gti
 
Deci, vad ca ai doar 18 ani si nu stiu daca stii ce inseamna sa pui un turbo pe o astfel de masina..O sa te coste cat un 207 nou in primul rand..Il al doilea rand la noi in RO e greu sa faci asa ceva si sa ai si garantie..Eu te cred ca iti doresti sute de cp, si viteza si sa sune tare, si sa se uite lumea dupa tine, si sa apinzi alarmele vecinilor, dar parerea mea, nu te grabii..Lasa figurile, si prostiile si la cum vad ca gandesti invata intai sa fi responsabil de propria ta viata..Si apropo daca ii pui filtru sport si turbo e ``super`` doar ca ce zici tu nu se cheama filtru sport se cheama ``admisie sport``

filipinho21 14-12-10 09:26

Re: golf r32 vs. golf gti
 
Quote:

Originally Posted by capricosti (Post 3896104)
Englezii de la AUTOCAR au facut un test in 2007 pe mai multe masini sport, gama hot-hatch, printre care: Golf GTI si R32, Focus ST2, Leon Cupra, Renault Megane R26, Astra VXR, si altele. Masinile au fost testate pe un circuit, unde mai multe au fost eliminate, iar cele ramase in concurs au fost testate pe sosele din Anglia...
R32 a facut parte din masinile eliminate :cry:

Concluzia lor a fost ca nu merita cheltuiti banii pe R32 fiindca e scump, consuma mult, si costa mult intretinerea; la bani mai putini si cu cheltuieli mai reduse poti avea aceleasi performante de la GTI !!!

Iata cateva rezultate : R32, 250cp V6....... si..... GTI, 200CP L4:
.tur circuit: ...............1m05,75sec (7)..............1m05,6sec (6).
.0-160km/h................16,9sec (6)...................16,9sec (6).
.v.max.circuit...........169,26km/h (5)..................168,14km/h (6).
(IN PARANTEZA: locul ocupat la fiecare proba)


Castigator in testul respectiv a fost Audi S3, 265cp 4L, care a scos :
...1m03,3sec (1).
...14,57sec (1).
...176,6km/h (1).

Pt mai multe detalii cautati revista AUTOCAR numarul din martie 2007

Foarte interesant...asa da raspuns.apropo cand am spus ca vreau sa imi achizitionez r32 este vorba despre un golf 4,dar pana la vara o sa ma documentez mai mult o sa ma interesez sa vad care e mai rentabila.

filipinho21 14-12-10 09:33

Re: golf r32 vs. golf gti
 
Quote:

Originally Posted by cristi_407 (Post 3896175)
Deci, vad ca ai doar 18 ani si nu stiu daca stii ce inseamna sa pui un turbo pe o astfel de masina..O sa te coste cat un 207 nou in primul rand..Il al doilea rand la noi in RO e greu sa faci asa ceva si sa ai si garantie..Eu te cred ca iti doresti sute de cp, si viteza si sa sune tare, si sa se uite lumea dupa tine, si sa apinzi alarmele vecinilor, dar parerea mea, nu te grabii..Lasa figurile, si prostiile si la cum vad ca gandesti invata intai sa fi responsabil de propria ta viata..Si apropo daca ii pui filtru sport si turbo e ``super`` doar ca ce zici tu nu se cheama filtru sport se cheama ``admisie sport``

admisie sefu..admisie..m-amk grabit.nu stiu ce sa zis..daca eu am fite ca as vrea un r32 care costa circa 15.000 de euro cu inmatriculat si toate taxele si sa ii mai fac cateva modificari care sa spunem ca ajung la 8000 10.000 de euro dar deja m-a interesat si nu ajung la suma asta de bani...inseamna ca baietasii aia la 18 19 ani care au masini de zeci si sute de mii de euro ce mai au? Cum face cineva ceva iesit din comun inseamna ca vrea sa atraga atentia sa iasa in evidenta si sunt copchii fara minte.

cristi_407 14-12-10 09:36

Re: golf r32 vs. golf gti
 
Pai vezi si tu la stiri ce fac astia de 20 de ani cu masini puternice..Gen Lambo, scoate ESP ul si o accelereaza pe umed si dupa plange langa masina...Si multe cazuri..Eu iti doresc succes, dar sincer ca sa ai o masina cu 400 cp la 18 ani e ca si cum ai avea un pistol in mana si sa iti mai tremure si degetul pe tragaci.. Succes..

TSC-Us 14-12-10 19:28

Re: golf r32 vs. golf gti
 
nu vreau sa fie rautacios, dar am curaj sa pun pariu ca daca iti iei r32, nu o sa iti pui bi-turbo/twinturbo! sa ridici putin motorul ala fara 5000 euro nici nu are rost sa nu ridici vreun deget.

ps: la gti-ul meu consumul mixt este de 9.3!

filipinho21 14-12-10 19:46

Re: golf r32 vs. golf gti
 
Quote:

Originally Posted by OPC-UL (Post 3897822)
nu vreau sa fie rautacios, dar am curaj sa pun pariu ca daca iti iei r32, nu o sa iti pui bi-turbo/twinturbo! sa ridici putin motorul ala fara 5000 euro nici nu are rost sa nu ridici vreun deget.

ps: la gti-ul meu consumul mixt este de 9.3!

merci pt sfat.am discutat deja pentru un sistem bi-turbo pe r32 la bucuresti.

TSC-Us 14-12-10 21:46

Re: golf r32 vs. golf gti
 
Ca sa-l faci biturbo, evacuare, pirtoane forjate,, injectoare, suspensie, frane..+manopera si un mecanic bun te ajunge ~10.000 poate mai bine!


All times are GMT +2. The time now is 14:27.

- Copyright 2026 4Tuning