![]() |
Imi iau woofer!! de care? :))
deci am vrut sa iau helix w12 competition, dar mi-au zis ca mi-l aduc pe comanda in 2 sapt. Ce parere aveti de helix deep blue 12 double - doua in incinta. Se merita sa astept 2 sapt pentru w12 sau sa le iau p-astea?
Multumesc! |
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
depinde ce vrei, galagie ar face mai mult 2x deep blue dar mai mult ca sigur nu ar avea claritatea unui competition...
|
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
acum am venit de la oma, importatorul helix. da, am ramas pana la urma la competition, dat fiind ca deep blue e entry level. Subwooferul mi-l aduc in doua saptamani, au facut comanda. Me happy :D Sper sa iasa bine sistemul.
|
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
Cu ce il amplifici?
Te intrb pentru ca am si eu un deep blue 12 single pe care am facut gresala sa il amplific cu dark blue 2 de 2x80 in punte 1x200 dar e insuficient deci mare atentie! |
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
pai e insuficient 200 w pt 350 rms cat are deep blue. eu il amplific cu un mac audio z2200 de 600 w RMS. Cei de unde iau wooferul mi-au zis ca e ffff bun ampliful.
|
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
Tot de la oma l-am luat si eu asa ca ai grija eu cred ca mai mult ii intereseaza sa vinda decit sa faca sisteme bune mai intreaba si pe la altii, eu habar nu aveam nimic de car audio si ei mi-au recomandat subul si statia eu nu am nici o vina in alegerea facuta!
|
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
daca mac audio la 5.5mil are 1x600 rms ... eu ma apuc de pescuit.
|
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
are, stai linistit. nu pretul inseamna tot
|
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
Intradevar la ei pe site asa scrie:http://www.mac-audio.de/produkte/pro...104220&lang=EN
|
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
Stie sa ne dea cineva o expilcatie clara de ce un pmp de 2x200 costa 600 ron si un lrx 2x120 costa 1700ron?
|
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
Quote:
|
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
Sau pentru acelasi motiv pentru care un Logan nu costa cit un Polo......:lol: :lol: :lol:
|
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
Quote:
audison-ul scoate puterea pe 13.8v si mai are rezerva..daca ar fii sa bagi 14.4v in el ar scoate si mai mult.... ideea e mac pt un subwoofer decent merge...nu scoate el 600wrms dar >500w scoate..... iti iei audison daca ai boxe mai pretentioase...sau mai bine sa amplifici portierele unde sigur va exista o diferenta de neimaginat. |
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
catanos ai pe masina montat amplificatorul?
as fi curios cum se aude sub-ul meu helix deep blue 12 amplificat cu z2200 |
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
si eu sunt curios. De montat o sa le montez sapt viitoare, dupa ce termin toata treaba vb
|
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
600 ron m-ar tenta si pe mine cel putin provizoriu pina imi iau alt sub!
Mai are cineva vro idee ce amplificator de peste 300 w rms ieftin exista? |
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
tot de la mac.... tre sa te uiti...
|
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
DLS CA23 ... 600 ron 1x400 rms 4ohm
|
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
explicati-mi si mie cum se instaleaza un condensator ca din manual nu am inteles prea multe.
Multumesc |
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
pai: se traga de la baterie un cablu la condensator, iar de la condensator la statie, cablu de masa de la condensator la caroserie. Inainte sa-l pornesti trebuie sa-l "incarci" folosind acea rezistenta venita odata cu condensatorul ... altfel risti sa intri intr-un mare "nor" de fum.
|
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
Depinde si de condensator, nu toate se incarca. Cum se incarca un condensator cu o rezistenta?
|
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
condensatorul meu e dietz, are un beculetz in loc de rezistenta :)
si inca ceva, azi iau cabluri. Alea de 20 mm de la dietz sunt suficiente pentru un mac audio z2200 si Helix w12? Multumesc |
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
Quote:
|
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
Orice condensator se incarca printr-o rezistenta ( livrata in pachetul condensatorului ), sau daca nu ai, poti folosi un bec ( tot aia e ) pentru a limita curentul de incarcare.
|
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
dai direct ca raspund eu....nu are nimic...o sa faca o mica flama :P..... daca e pana in 5F ii dai direct...
|
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
Tare aia cu 5F ...
Macar fa-o de craciun sa se amuze copii vecinilor :lol: :lol: :lol: :lol: |
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
As vrea si eu o lista de preturi la JL audio.... aveti careva asa ceva? in special pt woofere
|
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
In Buc. poti cere preturi pentru JL la Wizards ( care sunt si importatorii ) si la Tottal Motto ( adica la noi ).
Datele de contact pe http://www.wizards.com.ro/ si www.tottal.ro |
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
In momentul cind vei suna sa ceri preturi, sa fii pregatit cu raspunsuri la urmatoarele intrebari :
- Ce pretentii ai la acel sub. ? - Care este bugetul pentru sub+amplificator ? Nu stiu daca ai frunzarit topicurile din sectiunea asta, insa la suburi de calitate trebuie si amplificator pe masura. Amplificator care de multe ori depaseste cu mult pretul difuzorului. |
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
Pai acu langa mine stau asa: un amplif mac Z2200, un condensator dietz de 1F (d-ala albastru) si un set de cabluri dietz de 20 mm. Mai tre sa vina wooferu de la helix, si anume W12.. Vroiam sa stiu doar un pret informativ pentru JL AUDIO 12W6v2, poate ma razgandeam in privinta helixului.......
Multumesc |
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
in lista '05 ,12w6v2 costa 14.230.00+tva ...cred ca este bun si helix ul.....chiar sunt curios...sa ne spui cum se aude..:)
|
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
multumesc pentru pret, dupa ce bag helixu in masina poti sa-l si auzi nu e pb. vb vb
|
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
si inca ceva... vu-metru DIN-size gasesc?
|
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
1 Attachment(s)
ceva de genul asta:
|
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
1 Attachment(s)
Asta iti place ?
|
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
interesanta jucaria...dar practic..chiar e buna la ceva?
|
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
daaaaa, e bestiala, cat costa?
|
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
Vezi ca ai PM.
|
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
de Phase Select 15 SR ce ziceti?
http://www.phase-linear.de/produkte....410070&lang=EN Imi cer scuze ca pun atatea intrebari, dar vreau sa fiu sigur ca iau ceva bun. E mai bun asta decat helix W12? |
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
hai ziceti, phase ala e bun?
|
| All times are GMT +2. The time now is 19:36. |
- Copyright 2026 4Tuning