Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Consiliere achizitie auto (https://forum.4tuning.ro/220-consiliere-achizitie-auto.html)
-   -   Microcar (https://forum.4tuning.ro/220-consiliere-achizitie-auto/218031-microcar.html)

R O T M Y H 01-11-10 20:50

Microcar
 
Salut, nici nu stiu cum sa incep ... :D
Ma apropii si eu de 16 ani . Si fiind foarte pasionat de tot ce inseamna " motorsport " parca nu mai rezist inca 2 ani pana la carnet , si tare mult ma intereseaza un microcar .
N-am idee cu ce se mananca pe paine masinuta asta dar ma tot bate gandul la una prin vara, mi-ar fi de folos . :D Bineinteles microcar-ul fiind prima optiune si ultima pana la vasta oficiala .. majora :)) .
As avea nevoie de ceva sfaturi .. cu ce se mananca o asemenea " jucarie " ? :D
Am una prin cartier din cate vad , dar se aude oribil pe motorina , ma gandesc daca si acelasi rezultat e si pe benzina ? sau e mai silentioasa ?

R O T M Y H 09-11-10 22:14

Re: Microcar
 
upppp

Laptiucu 10-11-10 07:18

Re: Microcar
 
adica un microcar e singura ta obtiune sa conduci si te kk pe tine pentru sunet?

R O T M Y H 10-11-10 07:57

Re: Microcar
 
Quote:

Originally Posted by Laptiucu (Post 3799877)
adica un microcar e singura ta obtiune sa conduci si te kk pe tine pentru sunet?


:))))))
pai nu vreau sa-mi urle vecinii la ora 6 dimineata cand pornesc motoru:lol: .
Da ... cam singura optiune :D

Laptiucu 10-11-10 11:13

Re: Microcar
 
eu zic ca, fiind singura solutie trebuie sa-ti pui o singura intrebare: de unde o iau cel mai ieftin. intrebari de genul: culoare, zgomot, cum trage, cum arata, cat portbagaj are nu-si au rostul.

vrei sa-ti iei? cauti una. pretentiile si dorintele de orice fel le lasi pana peste 2 ani ;)

ca idee una diesel a unui amic consuma cam 2-3 in oras (merge doar in oras). probleme nu a avut cu ea in vreo 2 ani. de zgomote si alte alea nu are rost sa discutam. am discuta doar daca ai avea alte alternative ;)

ZaNe94 10-11-10 12:38

Re: Microcar
 
parca si fiat 500 ala vechi intra in calcul la condus de la 16 ani.

oricum de ce nu faci tu a1 si iti iei o mobra de genul Aprilia RS 125, Yamaha YZF, Cagiva Mito, Honda Varadero 125, Cagiva Planet/Raptor 125 (nah cateva exemple de motoare care imi plac mie) ca arata si mai bine decat cutiile alea plus ca merg mai tare si sunt si mai accesibile ca pret

Laptiucu 10-11-10 13:30

Re: Microcar
 
poate omul vrea sa se plimbe si toamna si primavara si iarna nu doar vara :lol:

ZaNe94 10-11-10 14:41

Re: Microcar
 
da iarna iese aia din zapada ?:))
ca sa iasa din zapada... atv... cu b1

R O T M Y H 10-11-10 15:48

Re: Microcar
 
Quote:

Originally Posted by Laptiucu (Post 3800424)
eu zic ca, fiind singura solutie trebuie sa-ti pui o singura intrebare: de unde o iau cel mai ieftin. intrebari de genul: culoare, zgomot, cum trage, cum arata, cat portbagaj are nu-si au rostul.

vrei sa-ti iei? cauti una. pretentiile si dorintele de orice fel le lasi pana peste 2 ani ;)

ca idee una diesel a unui amic consuma cam 2-3 in oras (merge doar in oras). probleme nu a avut cu ea in vreo 2 ani. de zgomote si alte alea nu are rost sa discutam. am discuta doar daca ai avea alte alternative ;)

Preturile sunt de la 3500E in sus , consumul e destul de mic , nu-mi fac griji :D .

Quote:

Originally Posted by ZaNe94 (Post 3800642)
parca si fiat 500 ala vechi intra in calcul la condus de la 16 ani.

oricum de ce nu faci tu a1 si iti iei o mobra de genul Aprilia RS 125, Yamaha YZF, Cagiva Mito, Honda Varadero 125, Cagiva Planet/Raptor 125 (nah cateva exemple de motoare care imi plac mie) ca arata si mai bine decat cutiile alea plus ca merg mai tare si sunt si mai accesibile ca pret

M-am gandit si la asta , mi se pare mult mai ok din toate punctele de vedere microcar-ul fata de altele .. .. De fiat chiar nu prea stiu nimic :D

mitza mtb 10-11-10 16:33

Re: Microcar
 
Quote:

Originally Posted by ZaNe94 (Post 3800642)
parca si fiat 500 ala vechi intra in calcul la condus de la 16 ani.

oricum de ce nu faci tu a1 si iti iei o mobra de genul Aprilia RS 125, Yamaha YZF, Cagiva Mito, Honda Varadero 125, Cagiva Planet/Raptor 125 (nah cateva exemple de motoare care imi plac mie) ca arata si mai bine decat cutiile alea plus ca merg mai tare si sunt si mai accesibile ca pret

Ca in aia te ploua , te ninge , pe vreme dasta te cc pe tine de frig + ca e posibil ca incepator sa cazi sa-ti rupi picioarele sau sa intri in vrunu .. si sa mori ca prostu :)
In microcar nu te ninge , nu te ploua ,e cald , e bine .. mai o muzica .. e altceva:) ..parerea mea..

SAX1987 10-11-10 16:40

Re: Microcar
 
Cumpara un scuter sau o motocicleta !

Microcar-ul e ridicol ! Doar o sa incurci circulatia cu el !:D

RideTheRiddle 10-11-10 16:41

Re: Microcar
 
ceea ce trebuie toti sa stiti e ca va trebuie PERMIS DE CONDUCERE CATEGORIA B1, nu se conduce altfel decat daca are motor de scuter( am vazut si cu motor de 49cmc care se conduce cu un simplu curs de legislatie). zgomotul de la motor e infernal, trage sa moara, doamne fereste sa nimeriti vreo panta mai abrupta pe care sa o urcati, sau sa va tamponeze vreunu, dar fiind singura voastra optiune de a conduce, puteti trece peste aceste aspecte. si cautati ceva mai bine, se gasesc si mai ieftin de 3500 de euro!

ps: luati in calcul si piesele de schimb, care nu se gasesc la noi deloc!!! un prieten a stat 2 saptamani dupa piese si l-a costat cureaua de distributie si 2 filtre 300 de euro!

R O T M Y H 10-11-10 16:57

Re: Microcar
 
:)))) zgomotul lasa de dorit ... dar nu asta e problema...
mersi mult baieti pt tot ....

in microcar ma simt mai bine decat pe un scuter sau altceva. . :lol:
astept oferte , pana la vara mai e oricum :D .

R O T M Y H 10-11-10 16:59

Re: Microcar
 
Quote:

Originally Posted by SAX1987 (Post 3801205)
Cumpara un scuter sau o motocicleta !

Microcar-ul e ridicol ! Doar o sa incurci circulatia cu el !:D

Neeahhh :))) nu ma bag la un asemenea sport extrem cu motoru sau scuteru prin bucuresti , risc sa mor de tanar .:lol:

ZaNe94 10-11-10 17:23

Re: Microcar
 
desi ar mai fi fost o chichitza in lege parca, sa poti conduce orice are limitarile de rigoare.... deci daca iti iei lamborghini si il limitezi la 45 km pe ora si 4-5 cai cat ziceau ei il conduci folosind cursul de legislatie. si la b1 limitarile care ar fi (nu le stiu alea... stiu ca la a1 e 90 km pe ora si 15 cai ar trebui sa fie la fel)

marian92 10-11-10 17:36

Re: Microcar
 
Quote:

Originally Posted by ZaNe94 (Post 3801332)
desi ar mai fi fost o chichitza in lege parca, sa poti conduce orice are limitarile de rigoare.... deci daca iti iei lamborghini si il limitezi la 45 km pe ora si 4-5 cai cat ziceau ei il conduci folosind cursul de legislatie. si la b1 limitarile care ar fi (nu le stiu alea... stiu ca la a1 e 90 km pe ora si 15 cai ar trebui sa fie la fel)

Cum sa te lase sa mergi cu Lamborghini limitat?:)))))nu gandesti si tu umpic nu neaparat orice masina care e limitata ai voie sa mergi cu ea conteaza si greutatea:))) ca asa ai vedea numai Dacii cu limitari si fara caroserii pe ele:))

RideTheRiddle 10-11-10 17:51

Re: Microcar
 
motorul trebuie sa aibe maxim 500 cmc, masa autovehiculului sa nu depaseasca 300 de km parca, sa nu depaseasca viteza de 50 km/h si cam atat cred

ZaNe94 10-11-10 19:46

Re: Microcar
 
Quote:

Originally Posted by marian92 (Post 3801415)
Cum sa te lase sa mergi cu Lamborghini limitat?:)))))nu gandesti si tu umpic nu neaparat orice masina care e limitata ai voie sa mergi cu ea conteaza si greutatea:))) ca asa ai vedea numai Dacii cu limitari si fara caroserii pe ele:))

ma refer la orice masina normala ce are dreptul oricum sa circule pe strada... indeplineste normele legale

Un moped (sau: ciclomotor) este un vehicul cu două, trei sau patru roți, a cărui viteză maximă prin construcție nu depășește 45 km/h (dar toate scuterele de 50 sunt limitate ca unele prind si 100) și care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depășește 50 cm³ sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală este de cel mult 4 kW.

de asta zic eu ca e o chichita



Quote:

Originally Posted by RideTheRiddle (Post 3801463)
motorul trebuie sa aibe maxim 500 cmc, masa autovehiculului sa nu depaseasca 300 de km parca, sa nu depaseasca viteza de 50 km/h si cam atat cred

kilograme maa :)).. nu-mi place sa corectez astea da e amuzant cum a iesit la tine. prin clasa a1a sau a2a a mai scris unu in loc de "2 kg cafea" "2 km ceafa" scuze de oftopic

cangri 10-11-10 19:53

Re: Microcar
 
Mai bine asteapta si tu pana cand oi face 18 ani sa dai de permis.
iar pana atunci condu un Mercedes Citaro de pe scaunul pasagerilor.

R O T M Y H 10-11-10 20:36

Re: Microcar
 
intradevar lamborghini limitat .. :)))) e jale ..
@cangri ,
ehee mi-a ajuns crede-ma :)))) pe dreapta am stat mereu ,pe stanga mai putin :oops:

hammerphilosopher 10-11-10 21:23

Re: Microcar
 
Quote:

Originally Posted by ZaNe94 (Post 3801825)
Un moped (sau: ciclomotor) este un vehicul cu două, trei sau patru roți, a cărui viteză maximă prin construcție nu depășește 45 km/h (dar toate scuterele de 50 sunt limitate ca unele prind si 100) și care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depășește 50 cm³ sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală este de cel mult 4 kW.

de asta zic eu ca e o chichita

Uite aici alta "chichita" pe care ai omis-o : "a cărui viteză maximă prin construcție nu despaseste 45 km/h"
Deci nu modificata ulterior de Nea' Gigel.

Laptiucu 10-11-10 23:29

Re: Microcar
 
cu un curs de legislatie si dovada conduci un microcar cu pana la 50 cmc. Pentru oras e buna. Dupa cum ziceam prietenul meu e om in toata firea si se da in oras cu consum enorm de mic si merita. Un gand de microcar ma bate si pe mine pentru oras ...

crysty.bobok 11-11-10 00:51

Re: Microcar
 
microcar ... dinca te stiu eu sunt numai diesel ! nu si pe benzina ! am un prieten care se ocupa cu asa ceva ... l la inceput a avut omu 1 pt el dupa care a vandut-o in tara si a cumparat 2 din afara si tot asa .... acum ii merge bine afacerea cu microcar-urile astea ... cred ca are si ceva piese de schimb daca te intereseaza !

R O T M Y H 11-11-10 07:40

Re: Microcar
 
Quote:

Originally Posted by Laptiucu (Post 3802421)
cu un curs de legislatie si dovada conduci un microcar cu pana la 50 cmc. Pentru oras e buna. Dupa cum ziceam prietenul meu e om in toata firea si se da in oras cu consum enorm de mic si merita. Un gand de microcar ma bate si pe mine pentru oras ...

Pai Cursul de Legislatie il iei usor .... :D

Quote:

Originally Posted by crysty.bobok (Post 3802553)
microcar ... dinca te stiu eu sunt numai diesel ! nu si pe benzina ! am un prieten care se ocupa cu asa ceva ... l la inceput a avut omu 1 pt el dupa care a vandut-o in tara si a cumparat 2 din afara si tot asa .... acum ii merge bine afacerea cu microcar-urile astea ... cred ca are si ceva piese de schimb daca te intereseaza !

Am auzit ca sunt si pe benzina , ca la alea pe motorina iti trebuie carnet ca de la 18 ani sa le conduci sau cva de genul ..:D
orkm mersi pt clarificare .

ZaNe94 11-11-10 12:09

Re: Microcar
 
Quote:

Originally Posted by hammerphilosopher (Post 3802112)
Uite aici alta "chichita" pe care ai omis-o : "a cărui viteză maximă prin construcție nu despaseste 45 km/h"
Deci nu modificata ulterior de Nea' Gigel.

un scuter de 49 cmc prinde nelimitat 60-110(depinde de model) si stock ... ele sunt limitate toate!

para06 12-11-10 17:28

Re: Microcar
 
Quote:

Originally Posted by RideTheRiddle (Post 3801463)
motorul trebuie sa aibe maxim 500 cmc, masa autovehiculului sa nu depaseasca 300 de km parca, sa nu depaseasca viteza de 50 km/h si cam atat cred

"SUBCATEGORIA B1: autovehiculul cu trei sau patru roti având masa proprie peste 400 kg, dar nu mai mare de 550 kg, si echipat cu un motor cu ardere interna cu capacitate cilindrica mai mare de 45 cm3 sau cu orice alt motor cu o putere echivalenta ori cu viteza prin constructie mai mare de 50 km/h\"

din tot ce ai zis acolo nimic nu are legatura cu B1


Greseala mea , am vazut acum ca a explicat altcineva:|

hammerphilosopher 12-11-10 21:08

Re: Microcar
 
Quote:

Originally Posted by ZaNe94 (Post 3803351)
un scuter de 49 cmc prinde nelimitat 60-110(depinde de model) si stock ... ele sunt limitate toate!

Nu m-am referit la asta, n-ai inteles!
Stock Lamborghini prinde 2139123(whatever).Gigel mecanicu' degeaba il limiteaza la 2 cai si 30 km/h vit max pentru a intra in categoria X.

R O T M Y H 05-12-10 19:45

Re: Microcar
 
Quote:

Originally Posted by hammerphilosopher (Post 3807615)
Nu m-am referit la asta, n-ai inteles!
Stock Lamborghini prinde 2139123(whatever).Gigel mecanicu' degeaba il limiteaza la 2 cai si 30 km/h vit max pentru a intra in categoria X.

ma rog ,ai dreptate :) fara off topic pls

radu_radu14 06-01-11 17:27

Re: Microcar
 
Quote:

Originally Posted by crysty.bobok (Post 3802553)
microcar ... dinca te stiu eu sunt numai diesel ! nu si pe benzina ! am un prieten care se ocupa cu asa ceva ... l la inceput a avut omu 1 pt el dupa care a vandut-o in tara si a cumparat 2 din afara si tot asa .... acum ii merge bine afacerea cu microcar-urile astea ... cred ca are si ceva piese de schimb daca te intereseaza !

M'ar interesa pe mine un microcar si vreau ceva oferte sau un link pe care ma pot uita la modele. MS :help:

ZaNe94 06-01-11 17:39

Re: Microcar
 
http://www.bestauto.ro/auto/aixam/to...false&sortby=2

http ://www . autovit . ro/index.php?sect=search&sub=car&page=1&qid=134884739 4&order_by=p

vezi si tu, sunt marci de genul: ligier, aixam (astea 2 le stiu, mai era una da nu mai stiu cum se cheama, avea un model cu faruri de corsa b)

chiar azi am vazut o triripleasca de asta pe strada...

radu_radu14 06-01-11 17:42

Re: Microcar
 
merci mult;)

ionut_cluj 08-01-11 00:19

Re: Microcar
 
Quote:

Originally Posted by radu_radu14 (Post 3959953)
merci mult;)

No ma, acuma oscilezi intre microcar, A6 si E-Klasse?

radu_radu14 08-01-11 00:22

Re: Microcar
 
A6-ele sau E-klassele vrea sa isi ia tata ca duminica plec in Germania cu el .....si microcaru ii pt mine ca mai am un pic si fac 16...si topicu asta ii pt alt subiect

cosmin300 08-01-11 14:55

Re: Microcar
 
Imi permit sa aduc si eu o parere strict personala, poate una mai conservatoare, dar...

Uitandu-ma pe o lista de preturi postata de un coleg forumist, am vazut ca preturile oscileaza undeva in jurul a 1000-2000-3000 E.
Si ma intreb, ce rost are sa faci o investitie destul de maricica ( zic eu ),pentru o perioada relativ scurta de timp, ca banuiesc ca peste 2 ani vei dori sa intri in "randul lumii".
Cu 2000-3000 E iti poti achizitiona o masina acceptabila, si daca totusi dispui de finante pentru a-ti achizitiona o masina superioara uneia de suma mentinonata anterior, cu 2000-3000 E poti "trage" un tuning.

dar...

Cum spuneam, e o parere personala, poate m-a lovit criza si gandesc prea mult.

Bafta ! :peace:

ZaNe94 08-01-11 15:10

Re: Microcar
 
daca stai sa te gandesti asa, nu mai e ca in vremea comunismului, cand luai o masina si mergeau 2 generatii cu ea.
Asta o tine 2 ani, o vinde, ia... eu stiu... cu 1000 mai putin pe ea, apoi isi ia o masina normala. Cum si un golf 3 de care vad ca ai tu, poti sa il tii tot atat, tot 2 ani, cand l-ai luat nu ti-ai pus intrebarea: "da e mai convenabil sa imi iau golfu asta ca sa il tin 2 ani si sa imi iau ceva mai bun dupa sau sa imi iau ceva mai bun din prima?"

Laptiucu 08-01-11 19:35

Re: Microcar
 
hai sa vedem si niste plusuri la masinuta asta nu doar minusuri:

consider ca e cea mai buna masina de oras.
taxe mici, consum de 2-3 litri motorina.

:)

cosmin300 08-01-11 22:26

Re: Microcar
 
Quote:

Originally Posted by ZaNe94 (Post 3965539)
daca stai sa te gandesti asa, nu mai e ca in vremea comunismului, cand luai o masina si mergeau 2 generatii cu ea.
Asta o tine 2 ani, o vinde, ia... eu stiu... cu 1000 mai putin pe ea, apoi isi ia o masina normala. Cum si un golf 3 de care vad ca ai tu, poti sa il tii tot atat, tot 2 ani, cand l-ai luat nu ti-ai pus intrebarea: "da e mai convenabil sa imi iau golfu asta ca sa il tin 2 ani si sa imi iau ceva mai bun dupa sau sa imi iau ceva mai bun din prima?"

da.. sunt de acord cu ce spui dar.. la situatia financiara a unei persoane din clasa sociala medie spre joasa... iti garantez ca nu iti poti permite sa-ti schimbi masina o data la 2 ani.
Eu cand am luat golful... pentru masina asta dispuneam finante... si nici daca mai asteptam 1-2 ani nu aveam cum sa am parte de mai multe.

ionut_cluj 09-01-11 11:13

Re: Microcar
 
Quote:

Originally Posted by radu_radu14 (Post 3964160)
A6-ele sau E-klassele vrea sa isi ia tata ca duminica plec in Germania cu el .....si microcaru ii pt mine ca mai am un pic si fac 16...si topicu asta ii pt alt subiect

No, daca meri in germania, vezi ca A6 s-a vandut.

cosmin300 09-01-11 18:54

Re: Microcar
 
Quote:

Originally Posted by Laptiucu (Post 3966338)
hai sa vedem si niste plusuri la masinuta asta nu doar minusuri:

consider ca e cea mai buna masina de oras.
taxe mici, consum de 2-3 litri motorina.

:)

de curiozitate intreb ...
chiar nu stiu..
fiabilitate ?!

Laptiucu 09-01-11 22:41

Re: Microcar
 
personal INCA nu pot sa-ti spun.
un amic are una de vreo un an doi si nici o problema pana acum

cochetez si eu cu ideea de a lua una. chiar am fost azi sa vad una dar e cam desfacuta pentru retapitare si omul nu stia pret.

dar fiind totul simplu la ea nu vad de ce nu ar fi fiabil. in sensul ca ... are prea putine piese incat sa se strice una alta :D


All times are GMT +2. The time now is 13:21.

- Copyright 2026 4Tuning