![]() |
Microcar
Salut, nici nu stiu cum sa incep ... :D
Ma apropii si eu de 16 ani . Si fiind foarte pasionat de tot ce inseamna " motorsport " parca nu mai rezist inca 2 ani pana la carnet , si tare mult ma intereseaza un microcar . N-am idee cu ce se mananca pe paine masinuta asta dar ma tot bate gandul la una prin vara, mi-ar fi de folos . :D Bineinteles microcar-ul fiind prima optiune si ultima pana la vasta oficiala .. majora :)) . As avea nevoie de ceva sfaturi .. cu ce se mananca o asemenea " jucarie " ? :D Am una prin cartier din cate vad , dar se aude oribil pe motorina , ma gandesc daca si acelasi rezultat e si pe benzina ? sau e mai silentioasa ? |
Re: Microcar
upppp
|
Re: Microcar
adica un microcar e singura ta obtiune sa conduci si te kk pe tine pentru sunet?
|
Re: Microcar
Quote:
:)))))) pai nu vreau sa-mi urle vecinii la ora 6 dimineata cand pornesc motoru:lol: . Da ... cam singura optiune :D |
Re: Microcar
eu zic ca, fiind singura solutie trebuie sa-ti pui o singura intrebare: de unde o iau cel mai ieftin. intrebari de genul: culoare, zgomot, cum trage, cum arata, cat portbagaj are nu-si au rostul.
vrei sa-ti iei? cauti una. pretentiile si dorintele de orice fel le lasi pana peste 2 ani ;) ca idee una diesel a unui amic consuma cam 2-3 in oras (merge doar in oras). probleme nu a avut cu ea in vreo 2 ani. de zgomote si alte alea nu are rost sa discutam. am discuta doar daca ai avea alte alternative ;) |
Re: Microcar
parca si fiat 500 ala vechi intra in calcul la condus de la 16 ani.
oricum de ce nu faci tu a1 si iti iei o mobra de genul Aprilia RS 125, Yamaha YZF, Cagiva Mito, Honda Varadero 125, Cagiva Planet/Raptor 125 (nah cateva exemple de motoare care imi plac mie) ca arata si mai bine decat cutiile alea plus ca merg mai tare si sunt si mai accesibile ca pret |
Re: Microcar
poate omul vrea sa se plimbe si toamna si primavara si iarna nu doar vara :lol:
|
Re: Microcar
da iarna iese aia din zapada ?:))
ca sa iasa din zapada... atv... cu b1 |
Re: Microcar
Quote:
Quote:
|
Re: Microcar
Quote:
In microcar nu te ninge , nu te ploua ,e cald , e bine .. mai o muzica .. e altceva:) ..parerea mea.. |
Re: Microcar
Cumpara un scuter sau o motocicleta !
Microcar-ul e ridicol ! Doar o sa incurci circulatia cu el !:D |
Re: Microcar
ceea ce trebuie toti sa stiti e ca va trebuie PERMIS DE CONDUCERE CATEGORIA B1, nu se conduce altfel decat daca are motor de scuter( am vazut si cu motor de 49cmc care se conduce cu un simplu curs de legislatie). zgomotul de la motor e infernal, trage sa moara, doamne fereste sa nimeriti vreo panta mai abrupta pe care sa o urcati, sau sa va tamponeze vreunu, dar fiind singura voastra optiune de a conduce, puteti trece peste aceste aspecte. si cautati ceva mai bine, se gasesc si mai ieftin de 3500 de euro!
ps: luati in calcul si piesele de schimb, care nu se gasesc la noi deloc!!! un prieten a stat 2 saptamani dupa piese si l-a costat cureaua de distributie si 2 filtre 300 de euro! |
Re: Microcar
:)))) zgomotul lasa de dorit ... dar nu asta e problema...
mersi mult baieti pt tot .... in microcar ma simt mai bine decat pe un scuter sau altceva. . :lol: astept oferte , pana la vara mai e oricum :D . |
Re: Microcar
Quote:
|
Re: Microcar
desi ar mai fi fost o chichitza in lege parca, sa poti conduce orice are limitarile de rigoare.... deci daca iti iei lamborghini si il limitezi la 45 km pe ora si 4-5 cai cat ziceau ei il conduci folosind cursul de legislatie. si la b1 limitarile care ar fi (nu le stiu alea... stiu ca la a1 e 90 km pe ora si 15 cai ar trebui sa fie la fel)
|
Re: Microcar
Quote:
|
Re: Microcar
motorul trebuie sa aibe maxim 500 cmc, masa autovehiculului sa nu depaseasca 300 de km parca, sa nu depaseasca viteza de 50 km/h si cam atat cred
|
Re: Microcar
Quote:
Un moped (sau: ciclomotor) este un vehicul cu două, trei sau patru roți, a cărui viteză maximă prin construcție nu depășește 45 km/h (dar toate scuterele de 50 sunt limitate ca unele prind si 100) și care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depășește 50 cm³ sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală este de cel mult 4 kW. de asta zic eu ca e o chichita Quote:
|
Re: Microcar
Mai bine asteapta si tu pana cand oi face 18 ani sa dai de permis.
iar pana atunci condu un Mercedes Citaro de pe scaunul pasagerilor. |
Re: Microcar
intradevar lamborghini limitat .. :)))) e jale ..
@cangri , ehee mi-a ajuns crede-ma :)))) pe dreapta am stat mereu ,pe stanga mai putin :oops: |
Re: Microcar
Quote:
Deci nu modificata ulterior de Nea' Gigel. |
Re: Microcar
cu un curs de legislatie si dovada conduci un microcar cu pana la 50 cmc. Pentru oras e buna. Dupa cum ziceam prietenul meu e om in toata firea si se da in oras cu consum enorm de mic si merita. Un gand de microcar ma bate si pe mine pentru oras ...
|
Re: Microcar
microcar ... dinca te stiu eu sunt numai diesel ! nu si pe benzina ! am un prieten care se ocupa cu asa ceva ... l la inceput a avut omu 1 pt el dupa care a vandut-o in tara si a cumparat 2 din afara si tot asa .... acum ii merge bine afacerea cu microcar-urile astea ... cred ca are si ceva piese de schimb daca te intereseaza !
|
Re: Microcar
Quote:
Quote:
orkm mersi pt clarificare . |
Re: Microcar
Quote:
|
Re: Microcar
Quote:
din tot ce ai zis acolo nimic nu are legatura cu B1 Greseala mea , am vazut acum ca a explicat altcineva:| |
Re: Microcar
Quote:
Stock Lamborghini prinde 2139123(whatever).Gigel mecanicu' degeaba il limiteaza la 2 cai si 30 km/h vit max pentru a intra in categoria X. |
Re: Microcar
Quote:
|
Re: Microcar
Quote:
|
Re: Microcar
http://www.bestauto.ro/auto/aixam/to...false&sortby=2
http ://www . autovit . ro/index.php?sect=search&sub=car&page=1&qid=134884739 4&order_by=p vezi si tu, sunt marci de genul: ligier, aixam (astea 2 le stiu, mai era una da nu mai stiu cum se cheama, avea un model cu faruri de corsa b) chiar azi am vazut o triripleasca de asta pe strada... |
Re: Microcar
merci mult;)
|
Re: Microcar
Quote:
|
Re: Microcar
A6-ele sau E-klassele vrea sa isi ia tata ca duminica plec in Germania cu el .....si microcaru ii pt mine ca mai am un pic si fac 16...si topicu asta ii pt alt subiect
|
Re: Microcar
Imi permit sa aduc si eu o parere strict personala, poate una mai conservatoare, dar...
Uitandu-ma pe o lista de preturi postata de un coleg forumist, am vazut ca preturile oscileaza undeva in jurul a 1000-2000-3000 E. Si ma intreb, ce rost are sa faci o investitie destul de maricica ( zic eu ),pentru o perioada relativ scurta de timp, ca banuiesc ca peste 2 ani vei dori sa intri in "randul lumii". Cu 2000-3000 E iti poti achizitiona o masina acceptabila, si daca totusi dispui de finante pentru a-ti achizitiona o masina superioara uneia de suma mentinonata anterior, cu 2000-3000 E poti "trage" un tuning. dar... Cum spuneam, e o parere personala, poate m-a lovit criza si gandesc prea mult. Bafta ! :peace: |
Re: Microcar
daca stai sa te gandesti asa, nu mai e ca in vremea comunismului, cand luai o masina si mergeau 2 generatii cu ea.
Asta o tine 2 ani, o vinde, ia... eu stiu... cu 1000 mai putin pe ea, apoi isi ia o masina normala. Cum si un golf 3 de care vad ca ai tu, poti sa il tii tot atat, tot 2 ani, cand l-ai luat nu ti-ai pus intrebarea: "da e mai convenabil sa imi iau golfu asta ca sa il tin 2 ani si sa imi iau ceva mai bun dupa sau sa imi iau ceva mai bun din prima?" |
Re: Microcar
hai sa vedem si niste plusuri la masinuta asta nu doar minusuri:
consider ca e cea mai buna masina de oras. taxe mici, consum de 2-3 litri motorina. :) |
Re: Microcar
Quote:
Eu cand am luat golful... pentru masina asta dispuneam finante... si nici daca mai asteptam 1-2 ani nu aveam cum sa am parte de mai multe. |
Re: Microcar
Quote:
|
Re: Microcar
Quote:
chiar nu stiu.. fiabilitate ?! |
Re: Microcar
personal INCA nu pot sa-ti spun.
un amic are una de vreo un an doi si nici o problema pana acum cochetez si eu cu ideea de a lua una. chiar am fost azi sa vad una dar e cam desfacuta pentru retapitare si omul nu stia pret. dar fiind totul simplu la ea nu vad de ce nu ar fi fiabil. in sensul ca ... are prea putine piese incat sa se strice una alta :D |
| All times are GMT +2. The time now is 13:21. |
- Copyright 2026 4Tuning