Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Tuning pe machete (https://forum.4tuning.ro/506-tuning-machete.html)
-   -   Machete in lucru - Addy0611 (https://forum.4tuning.ro/506-tuning-machete/216670-machete-lucru-addy0611.html)

Addy0611 26-10-10 12:47

Machete in lucru - Addy0611
 
Salut!!!


Sunt nou pe aici si detin 3 machete auto, as dori sa le modific putin dar nu prea am ideei,Va solicit ajutorul

Eu din ce m-am gandit este sa le pun faruri, voi ce spuneti, am incercat pe o alta macheta dar dupa 10-15 min pierd din putere, cred ca se descarca repede bateria


Detin urmatoarele machete


Maserati Trofeo

http://www.bburago.com/upload/immagi...o_bb.gif%27%3E

Toyota Celica GT-S

http://www.bburago.com/upload/immagi...x337_22089.jpg

BMW M3 GT Cup

http://www.bburago.com/upload/immagi...x337_22068.jpg

VW-Golf-R32

http://www.minimodelcars.co.uk/80257...to-31290-p.jpg


sper k am postat corect si astept raspunsurile voastre

Calin001 26-10-10 17:07

Re: va rog sa ma ajutati si pe mine
 
eu personal as incerca sa fac din Maserati Trofeo o varianta stock......Maserati 4200GT

Addy0611 26-10-10 18:04

Re: va rog sa ma ajutati si pe mine
 
ar fii o idee, dar mai astept cateva pareri

bmwh548 26-10-10 18:13

Re: va rog sa ma ajutati si pe mine
 
1. Nu prea ai postat cum trebuie, titlul topicului ar trebui sa fie "Machete in lucru..." Roaga un moderator sa il schimbe.
2. Limba romana e esentiala.

Quote:

Originally Posted by Addy0611 (Post 3758290)
Eu din ce m-am gandit este sa le pun faruri, voi ce spuneti, am incercat pe o alta macheta dar dupa 10-15 min pierd din putere, cred ca se descarca repede bateria

Ce fel de baterii ai folosit? Cate leduri ai, la ce intensitate le alimentezi?

Addy0611 27-10-10 12:22

Re: va rog sa ma ajutati si pe mine
 
scuze pentru greselile de scriere

am folosit 2 leduri de bricheta cu 6 baterii tot de la brichete...

Addy0611 27-10-10 12:50

Re: va rog sa ma ajutati si pe mine
 
3 Attachment(s)
am revenit cu cateva modificari la Toyota Celica

bmwh548 27-10-10 15:37

Re: va rog sa ma ajutati si pe mine
 
Poza sau schema ca sa ne intelegem. Alea doua leduri pot fi legate in serie, in paralel, bateriile la fel... Ca sa primesti raspunsuri utile detaliaza cat mai bine.

Addy0611 27-10-10 16:31

Re: va rog sa ma ajutati si pe mine
 
au fost puse in serie ledurile cat si bateriile, astazi am adus un suport de baterie Cr2450

la 4 leduri ajunge o baterie CR2450?

bmwh548 27-10-10 16:58

Re: va rog sa ma ajutati si pe mine
 
Si ledurile mai traiesc?

Addy0611 27-10-10 18:55

da inca mai traiesc:D

alte idei?

Mht'u 28-10-10 18:57

Re: Machete in lucru - Addy0611
 
Quote:

Originally Posted by Addy0611 (Post 3765212)
alte idei?

la celica ai putea sa mai faci cateva detalii la motor,o susp. mai joasa si la golf sa faci un sistem audio sau sa iei de la pro rodz

Addy0611 28-10-10 20:44

Re: Machete in lucru - Addy0611
 
suspensia cum as putea sa o las mai jos? nu are arcuri ce trebuie sa-i fac? m-am gandit si eu la acest lucru dar nu stiu cum

Mht'u 29-10-10 19:55

Re: Machete in lucru - Addy0611
 
Quote:

Originally Posted by Addy0611 (Post 3765723)
suspensia cum as putea sa o las mai jos? nu are arcuri ce trebuie sa-i fac? m-am gandit si eu la acest lucru dar nu stiu cum

pai daca e maisto si suspensia pe fata e prinsa in suruburi desfaci surubul si pe spate dai alea jos si pui ceva sub ele

Addy0611 30-10-10 16:16

Re: Machete in lucru - Addy0611
 
din pacate nui maisto este de la bburago

Addy0611 13-11-10 17:21

6 Attachment(s)
am revenit cu cateva modificari la R32, l-am lasat mai jos cu ~2 mm si am pus 2 dungi albe

din ce as putea face 2 difuzoare pentru a le amplasa sus unde este marcat cu cifra 1

iar acolo jos unde este "incercuit" cu rosu as dori sa acopar dar nu am idee cu ce as putea acoperi

am lasat garda mai jos si la BMW

Addy0611 16-11-10 19:01

Re: Machete in lucru - Addy0611
 
as dori sa-mi mai da-ti si mie cateva pareri despre ce-as putea face la machete

exceptii de idei sunt:

faruri,neoane,stopuri
vopsire

momentan aceste lucrari sunt in stare de proiect

mini cooper 21-11-10 20:33

Re: Machete in lucru - Addy0611
 
de unde ai cumparat bmw-ul?

Addy0611 22-11-10 12:32

Re: Machete in lucru - Addy0611
 
l-am achizitionat din spania...dar se gaseste si la noi numai ca nu l-am vazut pe stock

eddycdk 24-11-10 19:02

Re: Machete in lucru - Addy0611
 
Quote:

Originally Posted by Addy0611 (Post 3809483)
am revenit cu cateva modificari la R32, l-am lasat mai jos cu ~2 mm si am pus 2 dungi albe

din ce as putea face 2 difuzoare pentru a le amplasa sus unde este marcat cu cifra 1

iar acolo jos unde este "incercuit" cu rosu as dori sa acopar dar nu am idee cu ce as putea acoperi

am lasat garda mai jos si la BMW

incearca sa urmezi sfaturile mele in special la BMW si o sa iasa ceva frumos

Addy0611 08-12-10 22:08

Re: Machete in lucru - Addy0611
 
8 Attachment(s)
dupa o lunga pauza am venit cu o mica modificare la Golf, am pus un fel de autocolant, nu mi-a iesit prea bine,cel putin eu nu sunt multumit, dar cand o sa am ceva mai mult timp liber o sa refac interiorul.


am achizitionat si 2 motoare.

cu ce as putea curata acel "crom" prin unele zone sa (corect: s-a) exfoliat, doresc sa-l scot pe tot si apoi sa vopsesc cu o culoare mai placuta.



Scuzati praful de pe motoare.

bmwh548 08-12-10 22:22

Re: Machete in lucru - Addy0611
 
DOT3 (lichid de frana), lasate asa doua zile, apoi frecate cu o periuta de dinti si niste praf de curatat.

Addy0611 09-12-10 11:17

Re: Machete in lucru - Addy0611
 
sa le las in lichid sau sa le spal cu periuta de dinti si lichid?

bmwh548 09-12-10 13:08

Re: Machete in lucru - Addy0611
 
Le lasi in lichid de frana 48 de ore si pe urma le speli cu periuta si niste praf de curatat. Merge si detergent.

Addy0611 09-12-10 14:44

Re: Machete in lucru - Addy0611
 
ok o sa vb cu cineva ptr lichid de frana...asta nu intelesesem eu sa le spal pe loc sau sa le las in lichid...acum am inteles, ms de ajutor

Addy0611 16-12-10 12:47

Re: Machete in lucru - Addy0611
 
6 Attachment(s)
Am revenit cu o noua sedinta foto, pentru modificari nu prea am avut timp, dar in cel mai scurt timp o sa pun leduri pe Golf

La Celica nu inteleg de ce a iesit o nuanta rosie sub farul din dreapta, m-am uitat atent la macheta si nu are nimic rosu






Sper sa va placa.

Cudy 16-12-10 13:30

Re: Machete in lucru - Addy0611
 
Golfuletul e cam intr-o parte, indreapta-l ca sa arate mai bine, in rest e ok.

Addy0611 16-12-10 13:54

Re: Machete in lucru - Addy0611
 
cred ca nu tineam eu camera bine, macheta este ok

Addy0611 16-12-10 15:31

Re: Machete in lucru - Addy0611
 
1 Attachment(s)
am revenit cu o noua macheta un Ferrari 288GTO de la Maisto (Shell) ,1/36

Acum ii scot vopseaua, am nevoie de sfatul vostru, sa-l fac cabrio?

Addy0611 16-12-10 17:58

Re: Machete in lucru - Addy0611
 
1 Attachment(s)
Am scos vopseaua de pe ea cu un smirger (smirghel) mai dur, acum urmeaza sa revin cu unul mai finut pentru a-i acoperi semnele

Am optat pentru varianta cabrio deoarece nu am nici una in acest stil...inainte de vopsire ii tai si geamul de sus si este aproape gata...

Ce culoare ma sfatuiti sa ii dau ?

livicu 16-12-10 18:07

Re: Machete in lucru - Addy0611
 
eu zic sa o faci rosie ca doar e ferrari, si ca idee - scoate-i rotile fata mai in afara

Addy0611 03-01-11 22:46

Re: Machete in lucru - Addy0611
 
2 Attachment(s)
M-am gandit sa fac o modificare la un motor

Modificari:
-am scos aparatoarea din spate
-am taiat 2 spire din arc pentru ai da un stil chopper
-am lungit furca

Urmeaza de facut:
-un cric mai stabil
-vopsit


Astept parerile voastre


All times are GMT +2. The time now is 03:50.

- Copyright 2026 4Tuning