Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Astra F vs. Golf 3 vs Escort (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/215964-astra-vs-golf-3-vs-escort.html)

xtazy 23-10-10 01:11

Astra F vs. Golf 3 vs Escort
 
Nu am vazut un thread de genul, asa ca am facut unul..
Sa luam in calcul masinile din 95 toate, aceleasi dotari si acelasi motor...1.6 8v
Care ar fi alegerea dvs?interior, exterior, fiabilitare, motor, costuri de intretinere,posibilitati de tuning, etc.

lord_wader 23-10-10 08:54

Re: Astra F vs. Golf 3 vs Escort
 
Ca o parere personala as alege golful pentru ca ai piese de schimb usor de gasit, motoare diverse care se pot cumpara complete la preturi mici. Cred ca acum pe criza este pe locul 1 golful SH la numar de masini inmatriculate, eu cel putin vad in fiecare zi golfuri cu numere rosii.
Escortul mi se pare urat la exterior mai ales in fata, pare o masina batraneasca din anii 80 :D aproape ca au disparut de la noi. Astra e foarte ieftina cand o cumperi am vazut 2 recent care aratau bine:jante, trapa, vopseaua frumoasa fara rugina etc.

xtazy 24-10-10 02:40

Re: Astra F vs. Golf 3 vs Escort
 
In acelasi pret, intre golf si astra,astra le gasesti mai dotate... eu prefer astra deoarece sunt foarte multe golfuri, mult mai multe decat astra,iar designu e mai frumos la astra.E doar parerea mea, am avut de ales intre cele 2.
Piesele nu sunt mai scumpe decat la golf, si nici mai greu de gasit. Motoare... la fel,gasesti multe,bune si ieftine...
Escortu nu-mi place de fel, parca e din 80...

xtazy 24-10-10 16:29

Re: Astra F vs. Golf 3 vs Escort
 
asteptam si pareri, nu doar voturi...

lord_wader 24-10-10 20:45

Re: Astra F vs. Golf 3 vs Escort
 
:lol: Tu vrei acum sa iti spuna lumea ca ai facut o afacere grozava si ca astra e cea mai tare. O fi sau...o fi fost la vremea ei, sincer am ajuns in momentul de fata sa prefer o masina mai noua si mai slaba ca dotari si prestanta decat una mai buna dar cu sute de mii de km la care trancane tot in ea.

Spark 24-10-10 20:57

Re: Astra F vs. Golf 3 vs Escort
 
sunt subiectiv, dar as alege opelul.
pentru ca imi plac opelurile in general. pentru ca sunt ieftin de intretinut. ca un model in 3 usi se poate modifica chair frumos.
pe locul 2 golful, pentru ca e ok ca si masina. altfel n-ar fi atatea aduse care le vezi pe strazi
si nici escortul in 3 usi nu arata rau. modelul ala mai rotunjit. dar nu l-as alege decat daca prin o oferta ca nu stiu chiar asa mult de el. nu ca pot zice ca e urata sau ca e o masina proasta.

EVenelinno 24-10-10 20:59

Re: Astra F vs. Golf 3 vs Escort
 
2 Attachment(s)
In varianta asta trebuie sa iei in calcul mai multe posibilitati, aspectul masinii, cat este de ingrijita, modificarile si imbunatatirile ulterioare... eu de exemplu posed un escort din 94, 1.6 16v care dupa parearea mea arata foarte bine tinand cont de varsta, mi se pare peste astra si peste golf in ceea ce priveste designul anilor `94....parearea mea personala, nu are absolut nici o modificare, e la fel ca acum 16 ani cand a iesit pe portile fabricii. Insa nu poti compara un golf horjenit cu unu super ingrijit sau cu o astra sau escort.

xtazy 24-10-10 22:35

Re: Astra F vs. Golf 3 vs Escort
 
Quote:

Originally Posted by lord_wader (Post 3753498)
:lol: Tu vrei acum sa iti spuna lumea ca ai facut o afacere grozava si ca astra e cea mai tare. O fi sau...o fi fost la vremea ei, sincer am ajuns in momentul de fata sa prefer o masina mai noua si mai slaba ca dotari si prestanta decat una mai buna dar cu sute de mii de km la care trancane tot in ea.

Nu vreau sa imi spuna lumea chestiile astea, doar ca eu am preferat astra in locul golfului sau a escortului, si e doar parerea mea, nu incerc sa influentez pe nimeni...

lord_wader 25-10-10 18:36

Re: Astra F vs. Golf 3 vs Escort
 
Depinde si din ce unghi privesti problema. Daca iti iei masina ca sa o folosesti ca mijloc de deplasare si ai si peste 35de ani(nu ma refer la o persoana anume, vb la modul general) e aproape evident ca nu o sa bagi in ea bani decat pe benzina, ulei si poate un filtru de aer la dublul numarului de km, eventual 2 anvelope mai ieftine pe fata. Vad asta la cei care isi iau golfuri si alte masini SH. Nu tin deloc la ele, nu le menajeaza si nu baga in ele bani.
Daca esti tanar si iti iei masina ca sa investesti in ea(desi e vorba de 3 masini vechi si relativ slabe ca performanta) atunci da se pune problema care arata mai frumos in urma investitiei. Dar dupa principiul asta orice masina ai avea o poti face frumoasa daca investesti in ea, si in final chiar si o banala Dacie poate arata mai bine decat un Golf stock.

alexbadea12 25-10-10 19:32

Re: Astra F vs. Golf 3 vs Escort
 
eu am golf dar am votat astra pt ca e mai sportiva si arata mai bn dar cam slab la tabla
escort-ul e si el bun dar nu prea imi place design-ul

MSamir 26-10-10 08:41

Re: Astra F vs. Golf 3 vs Escort
 
Incerc sa ma abtin de la comentarii, dar nu reusesc, Am vazut rezultatul votului, pe 1 Golf 3 pe 2 Ope si pe 3 Escort? sa inteleg ca romanu tot asa e, "masina naspa si ieftina" nu conteaza forma, puterea, eleganta, conteaza consumul si piesele ieftine, fratilor toate 3 is de 15 ani, toate 3 le gasesti in numar minim de 15 la dezmembrari, toate 3 au acelasi pret la piese chiar si daca te uiti la piese noi, sunt site-uri documentati-va, nu veniti cu aberatii gen "prietenu lui colegu de WC-u, si-a schimbat becu de la portbagaj la Opel si a fost 300 de roni, gata Opel e scumpa de intretinut, sau ca vecina lu fratele lui bunica, si-a schimbat transmisia la Golf si a fost 150 de roni, gata Golf e cea mai ieftina frate". Astea-s concluzii pripite. Forma anilor 80 la Escort? apoi bordul si interioriorul la Opel si la Golf din ce an e? 2010? nu vedeti ca toate-s patrate, dreptunghiuri, nimic rotund, iti arunca acolo un cub in fata, un volan care e un dreptunghi intr-un cerc si du-te, e ca si cum ai alege un televizor vechi pe lampi, ca e patrat decat un Wide Screen, ca Wide Screen-ul are forma anilor 90, nu e bun. Preferam cu totii cuburile si dreptunghiurile cu care se joaca copiii la gradinita. Nu avem nevoie de forme rotunde

aleks 26-10-10 16:01

Re: Astra F vs. Golf 3 vs Escort
 
Samir, formele sunt o chestiune foarte greu de pus īntr-o ecuaţie fixă, fiecare preferă anumite forme din anumite motive, iar maşinile se cumpără (şi noi şi second) mai ales după convingerile proprii, care se formează din discuţii cu ceilalţi sau din experienţe proprii.
Cum ceilalţi au mai des golf decāt escort, e evident că o să primeşti feedback masiv despre golf, nu trebuie să te revolte treaba asta, e firesc.
Sunt asiatice mult mai bune decāt toate 3 exemplele din topic, dar din cauză că sunt foarte rare pe piaţă romānească nici nu le aminteşte cineva, deci nu e cazul să ne considerăm exclusivişti şi superiori pentru că avem escort şi nu golf, că nu e bentley sau lexus, e ford, o marcă de cosum, la fel ca si opel sau vw, deci tot acolo.

vacaroz 26-10-10 16:35

Re: Astra F vs. Golf 3 vs Escort
 
am votat opelul din punct de vedere al designului

MSamir 26-10-10 18:56

Re: Astra F vs. Golf 3 vs Escort
 
Quote:

Originally Posted by aleks (Post 3758875)
Samir, formele sunt o chestiune foarte greu de pus īntr-o ecuaţie fixă, fiecare preferă anumite forme din anumite motive, iar maşinile se cumpără (şi noi şi second) mai ales după convingerile proprii, care se formează din discuţii cu ceilalţi sau din experienţe proprii.
Cum ceilalţi au mai des golf decāt escort, e evident că o să primeşti feedback masiv despre golf, nu trebuie să te revolte treaba asta, e firesc.
Sunt asiatice mult mai bune decāt toate 3 exemplele din topic, dar din cauză că sunt foarte rare pe piaţă romānească nici nu le aminteşte cineva, deci nu e cazul să ne considerăm exclusivişti şi superiori pentru că avem escort şi nu golf, că nu e bentley sau lexus, e ford, o marcă de cosum, la fel ca si opel sau vw, deci tot acolo.

Da, ai dreptate. Eu sunt asa aprins impotriva posesorilor de Golf 3 deoarece acestea au fost oamenii care-mi dadeau sfaturi aiurea cand urma sa-mi cumpar masina, acestea au fost persoanele care intr-o gasca, isi lauda masinile precum pictorii tabloul. Sincer mi s-a acrit deja. Dar nu pot generaliza, ai dreptate oricum.

vacaroz 26-10-10 19:06

Re: Astra F vs. Golf 3 vs Escort
 
Quote:

Originally Posted by MSamir (Post 3759486)
Da, ai dreptate. Eu sunt asa aprins impotriva posesorilor de Golf 3 deoarece acestea au fost oamenii care-mi dadeau sfaturi aiurea cand urma sa-mi cumpar masina, acestea au fost persoanele care intr-o gasca, isi lauda masinile precum pictorii tabloul. Sincer mi s-a acrit deja. Dar nu pot generaliza, ai dreptate oricum.

acele persoane ti-au impus cu forta sa iei golf 3? orice cioara-si lauda puiul....faci o confuzie aici
si c sa pun putine paie pe foc, uitete ce ziceau revistele in perioada aia despre cele 2. si anume golf si escort

alexbadea12 26-10-10 20:12

Re: Astra F vs. Golf 3 vs Escort
 
nu cred ca daca un vw merge prost toate sant la fel si nu cred nici ca opel sau ford sant mai bune, toate sant la fel de bune sau proaste, toate se strica si se repara
nu laud vw dar sunt multumit de masina, as recomanda-o celor care care vor o masina de zi cu zi, masina mea cred ca va fi un opel asta fiind a parintilor

RideTheRiddle 26-10-10 21:14

Re: Astra F vs. Golf 3 vs Escort
 
pt mine masinile astea 3 au cateva mari defecte:
astra - stock sau fara sfi e un rahat de masina care consuma benzina degeaba
golful - stock sau fara gti 16v sau vr6 e un rahat de masina care consuma benzina degeaba
escortul - e total lipsit de caracter. efectiv nu imi spune nimic masina aia


stiu exista termenul economic, dar get real 1.8 90 de cai? wtf :shock::shock::shock:
concluzia :

cea mai buna masina dintre cele 3 este honda civic!!! :D



nb: postul de mai sus e un pamflet si trebuie tratat ca atare. rog posesorii de astra golf sau escort sa nu imi sara in cap.

MSamir 26-10-10 21:51

Re: Astra F vs. Golf 3 vs Escort
 
Exact pamflet. Concluzia? iti cumperi ce vrei tu, indiferent cum arata si cum merge, atata timp cat iti ti pliscul si nu lauzi ce ai, mai ales cand nimeni nu e curios de lada ta de cartofi care o conduci. Tie sa-ti placa, restul nu conteaza.


All times are GMT +2. The time now is 14:52.

- Copyright 2026 4Tuning