Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Daewoo (https://forum.4tuning.ro/111-masina-mea-daewoo.html)
-   -   Albastrita un TICO plin de surprize (https://forum.4tuning.ro/111-masina-mea-daewoo/215817-albastrita-tico-plin-surprize.html)

yneedlove 22-10-10 11:20

Albastrita un TICO plin de surprize
 
5 Attachment(s)
Salutare tuturor , asa cum mi s-a spus , am deschis un topic cu al meu tico...fiind un nou membru in aceasta categorie astept ajutor , sfaturi pozitive , intalniri , imbratishari si altele... :D

Poveste a inceput in 1998 cand am condus primul tico...fugea de manca pamantul...mica si fishneatza... insa pe atunci nu aveam permis...cu toate ca am invatat sa conduc la varsta de 10 anisori...:shock:

Acum 3 ani am fost fericitul posesor al unui permis de conducere...si primei mele masini dupa buget proprpiu:
DACIA 1310 GL cu motor modificat de 1.6 , tapiserie piele rosie cu negru , cutie 5 trepte de pe un renault 18....
Pe urma a urmat un Oltcit gri....apoi unul albastru de care m-am si indragostit cand am vazut pe unde intra...iese...si pe unde ea sigur nu a fost proiectata sa mearga....
Dupa vreun an a urmat un Ford escort 1.3 de care am fost mutlumit si pe care am prins experienta de mecanica....
Apoi o skoda favorit 1.3 cu instalatie de gaz.... un bmw 318i ursulet...apoi un bmw 750il 330C.P ....apoi opel vectra 1.8.....acum cateva saptamani cand , a mea albitza , Opelul vectra 1.8i 90C.P , a inceput sa tusheasca din cauza la capacul de la delcou... si am zis asa:
capac delcou..amortizoare...fishe bujii....etc etc etc....si consumul de 10 litrii la 100km in bucuresti...m-a determinat sa imi caut un tico....

Zis si facut ....

Asa am ajuns la acest minunat tico pe care l-am numit albastrita...si care este pt mine CUTIA PANDOREI....lafel si eu pt ea....sper sa se rezolve acest mister intre noi2....cu ajutorul vostru....cei cu inima larga si cu placerea de a fi cat mai multi colegi de tico'zauri....
Astept sfaturi utile...indrumari....pareri...etc.

Rog invidiosii sa se abtina :D:D:D

...si cateva poze facute in viteza.....

valitataye 23-10-10 10:19

Re: Albastrita un TICO plin de surprize
 
Frumos ticolino:Ddar incearca sa scapi de:
-chestiile alea reflectorizante de pe haion
-si acele"aripioare"de la stergatoare

In rest muuulti km cu el fara incidente:-)

aXXo 23-10-10 11:51

Re: Albastrita un TICO plin de surprize
 
Hai, hai, pentru inceput pune mana si fa-o cap coada, de la mecanica la tinichigerie... si apoi mofturile tuning-ului.
:)
Important e sa te duca, intr-un mod sigur, de la A la Z, si apoi sa te placa "lumea".

_Bj_ 24-10-10 08:59

Re: Albastrita un TICO plin de surprize
 
1 Attachment(s)
pentru inceput e destul si atat :arrow: :D

yneedlove 25-10-10 07:49

Re: Albastrita un TICO plin de surprize
 
Quote:

Originally Posted by _Bj_ (Post 3751921)
pentru inceput e destul si atat :arrow: :D

Mda...mercii ...de unde sa gasesc asa ceva... si mai ales...de unde cash pt asa ceva...????

Asa cum a zis si axxo... eu vreau mai intai mecanica...electrica....sa fie pusa la punct... apoi restu.... aripioarele si alte prostii externe sunt de la ex'propietar.... eu nu m-am sinchisit nici sa pun si nici sa dau jos...eu doar colantul pus pe fuga in laterale si capacele... in restu doar sub capota am stat....si m-am uitat pe la partea electrica.....

Multzam all.... astept in continuare idei...dar sa fie si puse in practica...nu gen...eugen...gen sa-mi pun jentzi (imitatie) de hummer 3...cand la noi nu exista pe piata :D:D:D

georulz 25-10-10 14:10

Re: Albastrita un TICO plin de surprize
 
Frumos ticozauru, mereu am avut o simpatie aparte pt ticozaurii albastrii cu folie inchisa :D.
Multa bafta in continuare.

PS: niste detalii despre masina?...an fabricatie, km, dotari, probleme etc?

yneedlove 25-10-10 16:40

Re: Albastrita un TICO plin de surprize
 
Quote:

Originally Posted by georulz (Post 3755330)
Frumos ticozauru, mereu am avut o simpatie aparte pt ticozaurii albastrii cu folie inchisa :D.
Multa bafta in continuare.

PS: niste detalii despre masina?...an fabricatie, km, dotari, probleme etc?

Ms ... ms Domnu' GEO....

Ce sa zic... este un TICO SL , din 2000 , 86.000 Km ,5 trepte .... Dotari : mp3...boxe alpine...inchidere si alarma , capace si folie puse de mine... Probleme: una la carburator...acum am reglato de merge unsa la pornire chiar si dupa 12 ore de stst noapte'n frig...dar cand plec cu ea dupa loc...a1a....a2a...imi dau palme...deci tre sa ma uit sa vad ce ai fac.... e putin shifonata pe partea stanga...si pe la capota....ca fostu propietar o tinea in curte impreuna cu un saint bernard...mai mare cainele decat masina...si copii aferentzi curtzii....in rest...banii ce trebuiesc bagati ca in orice masina...

Daca mai e ceva de zis...de facut...remember i am the new guy :D

B-99-SAA 28-10-10 15:31

Re: Albastrita un TICO plin de surprize
 
Daca nu esti d-ala care ti-e lene sa te duci pana jos la masina sa ai un pic grija de ea, sfaturi ar fi: da jos tot ce a pus ala pe ea (de la stergatoare, de pe la usi, etc), si ia un feon puternic si da jos scrisu de pe portbagaj. Da jos capacele si vopseste jantele in negru, fa-le o reconditionare, si mergi sa reglezi carburatorul cum trebuie! Apoi fa o verificare cap coada, o revizie (ulei, filtre, etc), si fa-ti tu acasa in excel "carte service" ca sa stii exact ce si cum si cand.... Dupa care in functie de finante, te apuci si lucrezi la interior, ca doar vine iarna... un led in bord, lumina in portbagaj, si tot asa. Spor la treaba!

yneedlove 28-10-10 15:42

Re: Albastrita un TICO plin de surprize
 
Quote:

Originally Posted by B-99-SAA (Post 3764791)
Daca nu esti d-ala care ti-e lene sa te duci pana jos la masina sa ai un pic grija de ea, sfaturi ar fi: da jos tot ce a pus ala pe ea (de la stergatoare, de pe la usi, etc), si ia un feon puternic si da jos scrisu de pe portbagaj. Da jos capacele si vopseste jantele in negru, fa-le o reconditionare, si mergi sa reglezi carburatorul cum trebuie! Apoi fa o verificare cap coada, o revizie (ulei, filtre, etc), si fa-ti tu acasa in excel "carte service" ca sa stii exact ce si cum si cand.... Dupa care in functie de finante, te apuci si lucrezi la interior, ca doar vine iarna... un led in bord, lumina in portbagaj, si tot asa. Spor la treaba!

Deci: alea la stergatoare nu's puse de mine...si nici alea de la portbagaj....asa am luat'o ....

Ce scris sa dau jos...aia cu tico sl???
Jentile sunt vopsite negre oricum....numai ca parca arata altfel cu capace...

Carburatorul; e greu de reglat cu el avand in vedere ca am vb si cu geo...si e cam nasol ca imi lipseste o piesa la el...

Carte service am gasit insa e mai usor o mana de ajutor..un sfat ...etc.... ca omu patzit e priceput...si poate iti spune exact de unde ar fi problema...iar mie nu imi este rusine sa intreb sau sa cer un sfat....daca il primesc...ok...daca nu URA si la gara...

App. ms de comm... sfaturi ...pareri...astept in continuare....dar practice sa fie...:D

B-99-SAA 28-10-10 16:03

Re: Albastrita un TICO plin de surprize
 
Pai ma omule, n-am zis ca le-ai pus tu pe alea... am zis doar ca ar arata mai bine fara ele. Da, scrisu cu Tico si Daewoo sa le dai jos, la alea ma refeream. Eu zic sa dai un telefon la nenea ala sa ii explici ce iti lipseste, si daca te poate ajuta. Oricum, sa nu te aud ca iti cumperi jante si mergi cu carburatoru belit :D Intai mecanica si dupaia restu... Sper ca ti-au fost de folos sfaturile de mai sus, mai ales ca am zis chestii practice... mai practice de atat... trebuie $$$ multi :lol:

yneedlove 28-10-10 17:04

Re: Albastrita un TICO plin de surprize
 
Ms man... apreciez...

georulz 28-10-10 17:25

Re: Albastrita un TICO plin de surprize
 
Corect intai mecanica pusa la punct si pe urma exterior. Nu ca mine :))) cu motoru praf...

yneedlove 28-10-10 17:33

Re: Albastrita un TICO plin de surprize
 
De acord... insa ce preturi am gasit eu la piese te doare mintea.... alooo axxo.... king'ul nu este ieftin.... comparatie 98 lri rulmentii fata pt o roata... si eu iam gasit la 72 lei....spate cica tot 2 rulmentzi sunt si costa la king 38 lei x2= 76lei.... si unde iam gasit eu costa 40 lei roata spate....ufff.... si inca mai am de bagat...mai ales ca de ieri...am ciupit ceva dedesubt si se aude acum zici ca e sport...iar de la 40km/h ... se aude un huruit in dreapta...de zici ca am janta in 8....se aude...hur....hur....hur.... are cineva idee dc? eu zic ca e rulmentul....voi???

aXXo 28-10-10 17:47

Re: Albastrita un TICO plin de surprize
 
Quote:

Originally Posted by yneedlove (Post 3765119)
De acord... insa ce preturi am gasit eu la piese te doare mintea.... alooo axxo.... king'ul nu este ieftin.... comparatie 98 lri rulmentii fata pt o roata... si eu iam gasit la 72 lei....spate cica tot 2 rulmentzi sunt si costa la king 38 lei x2= 76lei.... si unde iam gasit eu costa 40 lei roata spate....ufff....

Razvan, am din 2005 tico, din 2005 tot cumpar piese... poate ma insel, insa am mai cumparat x piese din alte magazine (atat piese cat si periferice) si calitatea a fost NET superioara la piesele cumparate de la KING. Se merita faptul ca, "king'ul nu e ieftin"... trust me, calitatea si durabilitatea isi spun cuvantul... in final insa, iti ramane alegerea, bineinteles...

yneedlove 28-10-10 18:20

Re: Albastrita un TICO plin de surprize
 
Quote:

Originally Posted by georulz (Post 3765102)
Corect intai mecanica pusa la punct si pe urma exterior. Nu ca mine :))) cu motoru praf...

Dc motoru praf? Stai calm... eu cred ca sunt singuru de la intalnire care va avea/ are masina praf... :shock::???:

yneedlove 28-10-10 18:21

Re: Albastrita un TICO plin de surprize
 
Quote:

Originally Posted by aXXo (Post 3765167)
Razvan, am din 2005 tico, din 2005 tot cumpar piese... poate ma insel, insa am mai cumparat x piese din alte magazine (atat piese cat si periferice) si calitatea a fost NET superioara la piesele cumparate de la KING. Se merita faptul ca, "king'ul nu e ieftin"... trust me, calitatea si durabilitatea isi spun cuvantul... in final insa, iti ramane alegerea, bineinteles...

Corect... o sa vad acum cu capacul meu de delco...full cost...daca e asa sau nu... si cu bujii noi CHAMPION.... :D

georulz 29-10-10 12:41

Re: Albastrita un TICO plin de surprize
 
Quote:

Originally Posted by yneedlove (Post 3765119)
De acord... insa ce preturi am gasit eu la piese te doare mintea.... alooo axxo.... king'ul nu este ieftin.... comparatie 98 lri rulmentii fata pt o roata... si eu iam gasit la 72 lei....spate cica tot 2 rulmentzi sunt si costa la king 38 lei x2= 76lei.... si unde iam gasit eu costa 40 lei roata spate....ufff.... si inca mai am de bagat...mai ales ca de ieri...am ciupit ceva dedesubt si se aude acum zici ca e sport...iar de la 40km/h ... se aude un huruit in dreapta...de zici ca am janta in 8....se aude...hur....hur....hur.... are cineva idee dc? eu zic ca e rulmentul....voi???

Si la mine se aude hur hur hur de la 60km/h in sus, si se aude destul de tare si este enervant, doar ca rulmentii sunt schimbati toti de curand. La mine se aude huruitul din diferential...sunt 2 rulmenti care vin la cate o planetara.

Motoru zic ca e praf din cauza ca scoate fum... :(

yneedlove 30-10-10 10:43

Re: Albastrita un TICO plin de surprize
 
Quote:

Originally Posted by georulz (Post 3767213)
Si la mine se aude hur hur hur de la 60km/h in sus, si se aude destul de tare si este enervant, doar ca rulmentii sunt schimbati toti de curand. La mine se aude huruitul din diferential...sunt 2 rulmenti care vin la cate o planetara.

Motoru zic ca e praf din cauza ca scoate fum... :(

Poi noi2 tre sa tragem o tura impreuna...ca daca o fi si la mine tot de acolo....ce fac???:sad: eu am zis ca o fi de la roata...dar cam se aude pe partea dreapta dinspre motor...si nu prea de la roata...:sad:

georulz 30-10-10 11:45

Re: Albastrita un TICO plin de surprize
 
Quote:

Originally Posted by yneedlove (Post 3769416)
Poi noi2 tre sa tragem o tura impreuna...ca daca o fi si la mine tot de acolo....ce fac???:sad: eu am zis ca o fi de la roata...dar cam se aude pe partea dreapta dinspre motor...si nu prea de la roata...:sad:

O ridici pe cric si invarti roata in gol si vezi daca se aude.

PS: frumos ursul :D

WooKezZ 02-11-10 20:49

Re: Albastrita un TICO plin de surprize
 
cat consuma un tico mers linistit/normal/agresiv? :D

yneedlove 02-11-10 22:10

Re: Albastrita un TICO plin de surprize
 
Quote:

Originally Posted by WooKezZ (Post 3779763)
cat consuma un tico mers linistit/normal/agresiv? :D

Momentan eu nu am facut exact consumul la al meu ticolino.... insa pe 15 am sa trec aici exact cat imi consuma...insa dupa cum simt eu...si cred eu...undeva pe la 5....6L / 100Km

yneedlove 02-11-10 22:22

Re: Albastrita un TICO plin de surprize
 
Quote:

Originally Posted by georulz (Post 3769564)
O ridici pe cric si invarti roata in gol si vezi daca se aude.

PS: frumos ursul :D

Ms man... pt urs :P

App. si ce tre sa aud daca ridic masina pe cric? Se aude rulmentul la roata sau sus.....sau cum? Ce tre sa caut dupa ce tre sa fiu atent? :rolleyes2:???:

WooKezZ 03-11-10 08:21

Re: Albastrita un TICO plin de surprize
 
ridici masina pe cric,apoi cu ambele maini invarti roata ing gol tare si daca se aude un harait mai puternic ai rulmentul dus :)

georulz 03-11-10 09:17

Re: Albastrita un TICO plin de surprize
 
Da corect. Asa poti sa verifici si alte lucruri cum ar fii...zgomote... jocuri la roata, pivotii pe fata...etc.

yneedlove 03-11-10 14:44

Re: Albastrita un TICO plin de surprize
 
Multzumesc all... me don't know that.....before now :twisted:

yneedlove 04-11-10 07:17

Re: Albastrita un TICO plin de surprize
 
Quote:

Originally Posted by georulz (Post 3769564)
O ridici pe cric si invarti roata in gol si vezi daca se aude.

PS: frumos ursul :D

Cine si dc mi-a scos pozele cu BMWul??? si cu OPELul??? :evil::evil::evil::evil::evil:

valitataye 04-11-10 15:51

Re: Albastrita un TICO plin de surprize
 
Scz ca iti spun dar acesta e topic dedicat marcii DAEWOO daca vrei le poti posta in alta parte:lol:

yneedlove 07-11-10 11:56

Re: Albastrita un TICO plin de surprize
 
Bine dar acest topic e deschis de mine...am pus pozele ca sa se inteleaga cum si in ce fel au decurs lucrurile...cu dovezi clare.... nu cred ca este normal ca cineva sau careva sa intervina mereu.... cand scri ceva chiar daca este offtopic..intra un bagator de seama... pana la urma ideea este una si aceash indiferent unde si care este tema atata vreme cat se rezuma sau se ajunge la tico...inseamna ca este corect... poate unu vede ceva la mine si intreaba ce si cum....sau mai stiu eu ce... imediat...e un bagator de seama...care tre sa comenteze...
Poi sa comenteze unul...in special un OP care este mereu ONLINE si care participa la discutii....nu un gushter care intra odata pe luna ca asa ia venit lui si incepe sa il arda pe ala sau pe ala sau sa comenteze intr-un mod tziganesc ...ca bah uite ce ai facut sau mai stiu eu ce...

Sincer...am ajuns sa fiu dezgustat deja prea mult de bagatorii de seama de pe acest site.. asa ca de acum inainte voi intra doar pt a privii ce si cum dar nu voi mai comenta absolut nimic...mai mare rusinea...intrati frate pe BMW...pe FORD....pe OPEL...acolo e lume cu cap...discutzii si topicuri clare pt fiecare tema...si atunci o sa vedeti diferentza...iar in afara de asta AIA se mai si ajuta intre ei..nu isi dau in cap ca aici !!!!

Bafta si numai bine TUTUROR !!!

P.S: cine vrea sa vb cu mine are nr meu sau sa imi lase PM si le voi raspunde...doar celor care cred eu de cuviintza ca merita deranjul !!!

yneedlove 17-11-10 22:08

Re: Albastrita un TICO plin de surprize
 
Quote:

Originally Posted by georulz (Post 3780788)
Da corect. Asa poti sa verifici si alte lucruri cum ar fii...zgomote... jocuri la roata, pivotii pe fata...etc.

Verificat... azi am schimbat bucshe fata..... bascule... fishe... inca putin si o fac pe toate... I'm lovin' it !!! :oops::-P

yneedlove 22-11-10 10:51

Re: Albastrita un TICO plin de surprize
 
Quote:

Originally Posted by georulz (Post 3780788)
Da corect. Asa poti sa verifici si alte lucruri cum ar fii...zgomote... jocuri la roata, pivotii pe fata...etc.

Si daca ridic masina pe cric ... si invart roata stanga-dreapta e corect sa se auda vreun zgomot...sa aiba un spatiu...sau ?

B-99-SAA 22-11-10 11:06

Re: Albastrita un TICO plin de surprize
 
Quote:

Originally Posted by yneedlove (Post 3833523)
Si daca ridic masina pe cric ... si invart roata stanga-dreapta e corect sa se auda vreun zgomot...sa aiba un spatiu...sau ?

O ridici pe cric, si tii o mana pe roata sus la aripa, o mana jos la pamant... si "tragi" de ea (mana de sus impingi in roata, aia de jos tragi, si invers), sa vezi daca are joc (daca are, e de la rulmenti). Daca invarti de ea, iarasi ar trebui sa se auda rulmentii cum "mananca" (ca un racait...ceva de genul..). Pivotii eu zic sa ii schimbi... sa nu patesti cum am patit eu (caz fericit!), sau alte alea... E 73 lei bratul inferio+surub, deci 146 lei pe stanga+dreapta, manopera tu cu 2-3 scule, sau la service maxim 100 lei. Eu am dat 450 lei pe platforma+piese+manopera, deci ai grija... Apropo, mergi la cineva cu rampa, un service ceva daca ai vreo cunostinta, si iti zic ei acolo ce si cum. E mult mai usor cand e masina sus! :)

yneedlove 22-11-10 14:36

Re: Albastrita un TICO plin de surprize
 
Ms man... nu se aude nimic si nu imi joaca nimic...doar cand am ridicat-o pe cric am invartit in stanga si in dreapta... si se auzea gen clantz cand daeam in stanga...si clantz cand dadeam in dreapta...si e un mic spatiu adica nu imi prinde imediat ...e ca si cum ar fi un mic joc... la rotatie...la schimbarea de sens..o fi capul de planetara?...
eu am schimbat basculele ...noi noutze... bucsharaia pe fatza... mai e ceca ce mai tre schimbat... ?

B-99-SAA 22-11-10 14:39

Re: Albastrita un TICO plin de surprize
 
Gluma gluma... da vezi sa nu fie pivotu :))) Ca nu e bine! Daca zici ca ai schimbat bucsaraie, nu prea vad ce poate sa fie... planetara iti dai seama daca e ca face mai urat... vezi sa nu iti atinga aparatoarea aia de la discu de frana si sa te ingrijorezi degeaba :lol: Daca stateai mai aproape treceam pe la tine sa ne uitam impreuna :D Si cu Tank eventual :D

yneedlove 22-11-10 17:46

Re: Albastrita un TICO plin de surprize
 
Cum sa fie pivotul cand sunt noi basculele?

B-99-SAA 23-11-10 08:18

Re: Albastrita un TICO plin de surprize
 
Quote:

Originally Posted by yneedlove (Post 3834519)
Cum sa fie pivotul cand sunt noi basculele?

:oops: scuze, n-am vazut cand ai scris de bascula... si eu ma gandeam la "brat inferio", dar e acelasi lucru :lol: Atunci doar capu de planetara vezi sa nu fie praf, si rulmentii. In rest nu ai ce sa mai verifici :)

yneedlove 23-11-10 17:15

Re: Albastrita un TICO plin de surprize
 
Ms man... oricum apreciez... nu stiu momentan...dar sper sa apuc sa ai mai fac ceva pe ici pe colo pana nu vine vajul ala rau... sau si mai nashpa...zapada...:sad:

yneedlove 04-12-10 08:59

Re: Albastrita un TICO plin de surprize
 
Deci pana la urma masina a "suferit" urmatoarele "modificari" :P tuning :P :

CAUCIUCURI "NOI" PE FATA ,

PLACUTE FRANA NOI ,

RULMENTI NOI ,

AMORTIZOARE NOI ,

BUJII NOI CHAMPION ,

CAPAC DELCOU NOU ,

BUCSHE NOI ,

BASCULE NOI ,

FILTRE NOI ,

LICHID DE FRANA ....ETC.

FOLIE ,

CAPACE ...LEDURI IN BORD , LEDURI IN POZITIE ALBASTRE ....etc etc etc.

O sa revin cu niste poze....sper :D

berardinelli 17-12-10 20:35

Re: Albastrita un TICO plin de surprize
 
Sal am niste jante 4x114,3 15' Borbet cu anvelope uzate 10 % daca te intereseaza http://piese-auto.anunturi-auto.4tun...e-9862518.html scuze de deranj

yneedlove 13-01-11 21:35

Re: Albastrita un TICO plin de surprize
 
8 Attachment(s)
Poze noi :D:P

valitataye 13-01-11 22:10

Re: Albastrita un TICO plin de surprize
 
Poze de sezon,pacat ca a trecut zapada deja:D


All times are GMT +2. The time now is 09:50.

- Copyright 2026 4Tuning