![]() |
Nissan 200SX S14 Project
5 Attachment(s)
Masina este un 200SX S14 fabricat in 1998 cu 174 mii km la bord absolut de serie proaspat adus din Germania si este intr-o stare excelenta tehnic/optic mai ales daca tinem cont de varsta ei.
Pentru cei care nu stiu masina este echipata cu motorul SR20DET (Blacktop) 2.000 cmc 4 cilindri echipat cu turbina ce dezvolta 200 cp.Tractiune este pe spate cutia este in 5 rapoarte iar masina are LSD din fabrica. Ea a intrat deja in serivice urmand sa i se schimbe foarte multe piese : -frane/suspensii/jante -internele motorului/turbina/intercooler/evacuare etc ... -revopsire integrala in cuptor/schimbare de chedere -scaunele se vor schimba si ele /ornamente interior lemn vor deveni carbon Targetul final al masinii este de a dubla puterea de serie dar sa isi mentina utilizabilitatea si dotarile de serie (AC/incalzire in scaune/ABS). Voi updata topicul pe masura ce apar noutati .... |
Re: Nissan 200SX S14 Project
Sa fie intr-un ceas bun domnu'...felicitari pt achizitie...sa inteleg ca esti prin oras cu ea....
|
Re: Nissan 200SX S14 Project
Dani, FELICITARI!!! Esti fericitul posesor al unei masini la care altii momentan viseaza (eu de ex)...cu varsta ei cu toate e o super masina mai ales pt tuning, DRIFT specially.
Poti sa imi dai un PM cu pretul? Cat tea ajuns masina+adus...km tot ce a insemnat pana in momentul de fata. (is sincer curios sa vad practic daca calculele mele teoretice au fost corecte). 2 la mana chiar vreau sa vad aceasta masina evoluand! Multa bafta si oameni seriosi sa te inconjoare!!! |
Re: Nissan 200SX S14 Project
Felicitari pentru achizitie si spor la modificari!
Sa ne tii la curent cu noutatile! :-) |
Multumesc foarte mult dar masina nu este a mea eu doar ma ocup de acest proiect (know how/service/parts).
Eu am in continuare S2000 ul si cel mai probabil voi incepe un proiect si cu el. Masina apartine unui prieten care isi dorea o masina deosebita si puternica si in loc sa isi cumpere corvette/m3 etc... cum ar face marea majoritate a hotarat sa faca dintr-un 200SX masina pe care si-o dorea. De aceea piesele ce se vor pune pe masina vor fi dintre cele mai bune si se va pune accent pe fiabilitate si utilizabilitate pentru ca masina se vrea una de strada nu de drag/drift adica ceva cu care se poate merge oriunde si oricand. Quote:
|
Re: Nissan 200SX S14 Project
Quote:
Merci fain man! Spor cu ea! |
Re: Nissan 200SX S14 Project
2100-2300 euro in functie de luna costa taxa la 2.0L si euro 2 an 1998
|
Re: Nissan 200SX S14 Project
5 Attachment(s)
motorul+cutia sunt date jos si dezechipate
luni urmeaza sa fie desfacut sa analizam starea lui actuala |
Re: Nissan 200SX S14 Project
felicitari proprietarului pt masina!este pur si simplu..:shock::shock::shock:..
si tie(dani) spor la tunarit! sper sa vedem si honda ta cat de curand cu vreo 400 cp+...:D |
Re: Nissan 200SX S14 Project
3 Attachment(s)
merci de urari
motorul arata foarte bine ,nu are uzura (vizual) deloc si nu a fost desfacut pana acum in cei 174.000 km pe care i-a facut pana acum baia de ulei a mai fost data jos probabil o scurgere sau a fost sparta si inlocuita maine urmeaza sa il masuram apoi incepe comandarea pieselor pentru motor |
Re: Nissan 200SX S14 Project
si apoi vine cea mai grea parte...asteptarea.
|
Re: Nissan 200SX S14 Project
Quote:
spor la treaba in contiinuare! |
Re: Nissan 200SX S14 Project
Arata bine masina!
Spor la treaba! Cine este proprietarul? |
Re: Nissan 200SX S14 Project
Quote:
Quote:
Quote:
merci dar treaba deocamdata stagneaza (asteptam piese) probabil o sa inceapa lucrul si la caroserie/vopsitorie in curand dar si acolo se asteapt unele piese |
Re: Nissan 200SX S14 Project
Frumos exemplar :) Cam pe unde vrei sa spui ca o sa ajunga masina pe dyno?
|
Re: Nissan 200SX S14 Project
3 Attachment(s)
@Maus
as vrea sa spuna dyno ul nu eu :) in alta ordine de idei se pare ca blocul si arborele nu au iesit foarte bine dupa masuratori si o inspectie mai atenta -gap ul piston - cilindru este aproape triplu fata de valoarea normala cu pistoane 86mm si este peste limita chiar daca montam pistoane 86.5mm -nici la masuratorile de ovalitate si conicitate nu a iesit in cote blocul -arborele are o urma (pata) la biela 4 asa ca arborele va fi inlocuit cu unul nou iar blocul ori va suporta niste camasi HKS 87mm ori va fi si el inlocuit cu unul nou |
Re: Nissan 200SX S14 Project
felicitari de achizitie si la cat mai putine probleme;)
|
Re: Nissan 200SX S14 Project
Quote:
|
Re: Nissan 200SX S14 Project
nasol sau nu asta este ...
s-a comandat un arbore Apex Performance cu un power rating mult peste ce ne-am propus noi si un bloc motor nou OEM plus o "tona" de alte piese primele piese ajung in 2 saptamani restul urmeaza sa ajunga in 4-8 saptamani intre timp incepe pregatirea pentru vopsit :) |
Re: Nissan 200SX S14 Project
sunt putini cei care au bani sa faca cate cva la o masina si sunt si mai putini cei care au cap sa faca cva d calitate...din cate observ , cu bucurie , mai sunt cva oameni care le au p amandoua...bravo tie...felicitari si spor la treaba
|
Re: Nissan 200SX S14 Project
Quote:
|
Re: Nissan 200SX S14 Project
4 Attachment(s)
Nu cred ca e ok sa vorbim despre costuri ...
Zilele astea ne-am decis la jante si le-am si comandat Volk TE37 18" staggered setup (8.5J cu 9.5J) Bronze iar culoarea masinii la exterior va fi albastru (electric) de pe GTR R34. |
Re: Nissan 200SX S14 Project
Din ce scrii, din ce vad, PE DEPARTE o sa fie cel mai frumos si puternic s14 din Romania.
VOLK colega, VOLK??? OMG!!!! Nu exista jante mai bune pentru masinile astea dar da...costuri...cine stie cunoaste :( |
Re: Nissan 200SX S14 Project
Nu stiu daca o sa fie cel mai frumos sau cel mai puternic intentia este de a face o masina deosebita.
Da jantele sunt Volk "colega" nu replici de la Rota ci Volk TE37 Made in Japan ... stii tu la ce ma refer :D |
Re: Nissan 200SX S14 Project
Quote:
n'o mai lungesc, am explicat acolo, cine are urechi sa inteleaga e ok, cine nu, la fel de ok. |
Re: Nissan 200SX S14 Project
Pai tocmai asta este nu ai explicat absolut nimic ...
Pe topicul cu jante preferate unde am scris eu ca Rota sunt replici tu m-ai intrebat daca sunt sigur. Apoi ti-am adus argumente care sustin ce am zis eu si tu evitat raspunsul ... Fara suparare dar poate vrei sa ma luminezi si pe mine in legatura cu jantele astea Rota ca eu unul nu am gasit vreo explicatie data de tine in topicul cu jantele preferate. aici e linkul cu discutia: https://forum.4tuning.ro/23-generalit...ml#post3742468 |
Re: Nissan 200SX S14 Project
Quote:
Nu mai comentez nimic. Stiu link, stiu discutia...nu vreau sa'ti poluez (sincer) topicul masinii tale (eu visez la un s14 pt drift dar n'am bani asa ca am ales e30...la Volk nici nu pot visa asa k visez la ROTA GRID) HOWEVER, ceva'mi lasa impresia ca in viitor o sa ne vedem (nu stiu cat te incanta) :)) PROMIT, sa'ti explic fc2fc...k? Totusi postez cu impresia ca ai ranchiuna pe mine asa..gen...nuj... Again, however, multa multa bafta cu Silvia si daca preferi, poti vb. cu un mod sa stearga ultimele 2/3 posturi. Sa lasam istorioara nepatata de shitz paralele |
Re: Nissan 200SX S14 Project
Nu poluezi nimic si nu am nimic cu tine.
Totusi mi se parea foarte ciudat ca cineva care este pasionat de drift si masini in general nu stia ca Rota sunt replici (cel putin asa reiese din posturile facute de tine pe topicul ala). Nu am nimic nici cu rotile Rota chiar am un prieten care are pe masina si este multumit de ele.Este alegerea fiecruia ... Si ca sa revin la topic saptamana care vine urmeaza sa ajunga kitul exterior Chargespeed (bara fata/spate, praguri, aripi fata +20mm wide) capota carbon si eleronul carbon Seibon. |
Re: Nissan 200SX S14 Project
hmmm...se anunta multe "bunatati" pt saptamana care vine...!:D
|
Re: Nissan 200SX S14 Project
Felicitari si spor la munca,masina este exceptionala :P.Succes!8)
|
Re: Nissan 200SX S14 Project
Salut Dani.
Frumoasa foc masina, felicitari :) |
Re: Nissan 200SX S14 Project
10 Attachment(s)
Au ajuns o parte din piese dar jantele se mai lasa asteptate pana saptamana viitoare din pacate.
Body kitul de la Chargespeed (bara fata/spate ,praguri ,aripi fata +25mm) radiatorul Megane Racing 3 row Alu ,eleronul carbon Veilside printre altele sunt pe "stoc". Oricum saptamana asta pleaca si interiorul la refacut si incepe lucrul la vopsitorie. |
Re: Nissan 200SX S14 Project
6 Attachment(s)
more pics ...
|
Re: Nissan 200SX S14 Project
aoleuuu....cate "bunatati" pe acolo......
canapeaua banuiesc ca sare din schema nu? |
Re: Nissan 200SX S14 Project
Bancheta spate ramane dar va fi retapitata albastru(alcantara) si piele neagra ca si restul interiorului.
Daca hotaram sa punem rollbar sigur disparea dar asa nu strica inca 2 locuri chiar daca nu sunt foarte spatioase. |
Re: Nissan 200SX S14 Project
2 Attachment(s)
Acum au ajuns din Japonia in Italia de unde au fost trimise catre noi.
Deci T - 2 zile pentru jante :) |
Re: Nissan 200SX S14 Project
9 Attachment(s)
Jantele au ajuns si sunt de departe cele mai bine finisate si usoare jante pe care le-am am avut pe mana pana acum.
Specificatiile sunt: Forged monoblock wheels - 18" 8.5J et22 flat face (fata) 7.6 kg bucata - 18" 9.5J et22 concave (spate) 7.9 kg bucata Asteptam anvelopele spate cele pentru fata au ajuns deja 235 40 R18 Micheline Pilot Sport Cup cele de pe spate vor fi tot PS Cup-uri dar 265 35 R18. |
Re: Nissan 200SX S14 Project
Bijuterii!!! Felicitari!
|
Re: Nissan 200SX S14 Project
+1 ! sunt tipla
|
Re: Nissan 200SX S14 Project
Quote:
Quote:
Ca sa completam rotile si sa sporim siguranta a fost comandat si kitul de frane fata+spate : -fata disc Brembo 345 mm(14") grooved etrier Wilwood 6 pot (umple perfect roata de 18") -spate disc Brembo 320 mm(13") grooved etrier Wilwood 4 pot Binenteles furtune de frane metalice si lichid de frana Castrol SRF. |
| All times are GMT +2. The time now is 20:11. |
- Copyright 2026 4Tuning