Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii Skoda (https://forum.4tuning.ro/305-discutii-skoda.html)
-   -   skoda octavia II RS la treaba (https://forum.4tuning.ro/305-discutii-skoda/21360-skoda-octavia-rs-treaba.html)

dr_v 01-08-06 21:45

skoda octavia II RS la treaba
 
am pus-o la treaba in weekendul asta.

am fost forlighter la VTM Abrud

bineinteles ca nu a rezistat si a cedat ambreiajul, dar per ansamblu s-a comportat bine.

masina e de serie ... frane, suspensii, ambreiaj, softul e stock, doar toba si popov schimbata.

https://www.youtube.com/watch?v=a1csQxWh5OU

ce parere aveti?

tfsi 01-08-06 22:31

Re: skoda octavia II RS la treaba
 
am vazut masina ieri la serviceul skoda din sibiu...si mi-am dat seama dupa carligul din fata ca a fost tractata.imi place cum arata grila si pleoapele,dar am o curiozitate...de ce ti-ai pus jante rial pe 16 pe fata,iar pe spate ai lasat jantele stock pe 17?

dr_v 01-08-06 23:05

Re: skoda octavia II RS la treaba
 
cuplul pus pe asfalt creste invers proportional cu raza rotii (bratul fortei)

intr-adevar e in service la sibiu :(( a fost adusa pe platforma.

sper sa fie gata saptamana asta, dar sa vedem, piese de RS nu prea sunt pe stoc...

gaby_4ss 02-08-06 00:54

Re: skoda octavia II RS la treaba
 
masina este superba iar cat priveste ambreiajul la Skoda eu unu sunt obisnuit cu ideea ca este un punct slab (5 bucatzi schimbate in 4 ani) :(

Bicuss 02-08-06 01:03

Re: skoda octavia II RS la treaba
 
nu iti e mila d masina?:D

BASU 02-08-06 09:13

Re: skoda octavia II RS la treaba
 
nasol ca a cedat... cati km aveai?

ps: ai putea acum sa iti pui ceva sachs, omp, decat tot ala stock

dr_v 02-08-06 21:16

Re: skoda octavia II RS la treaba
 
hai sa va zic care e beleaua:
A cedat volanta - 27.000.000. Asta e foarte curios - trebuie sa aiba un defect de fabricatie, altfel, oricat ai da in masina, n-ai cum sa spargi volanta, daca placa de presiune e intacta, iar discul de ambreiaj e doar shlefuit, dar intreg.

f f curios. oare mai sunt octavii II RS la care le-a cedat volanta?

sunt f curios

sebaaa 03-08-06 16:12

Re: skoda octavia II RS la treaba
 
marfa
forlighter e ala kre merge primu sa verifice traseul?
pare rau de masina ta..dar o repara "baietii"
te-ai gandit sa pui piese aftermarket?bineinteles.. daca ai bani..
k pe viitor ar trebui sa reziste daca mai ai vtm-uri

dr_v 03-08-06 18:07

Re: skoda octavia II RS la treaba
 
forlighterul pleaca tot timpul primul, traseul e deja verificat si inchis de masina de securitate.
rolul lui e sa pregateasca publicul, nu e listat si clasat, dar este cronometrat.

Gogu02 09-08-06 15:36

Re: skoda octavia II RS la treaba
 
Quote:

Originally Posted by dr_v
cuplul pus pe asfalt creste invers proportional cu raza rotii (bratul fortei)

intr-adevar e in service la sibiu :(( a fost adusa pe platforma.

sper sa fie gata saptamana asta, dar sa vedem, piese de RS nu prea sunt pe stoc...

Frate daca raza rotii ramene la fel nu ai facut nimic, poti sa ai si jante de 24 si sa ai cauciucuri cu talon mic si sa aiba aceeasi raza ca o jante de 16 cu talon imens! Odata cu micsorarea ma marirea diametrului unei jenti trebuie sa tii cont si de ce cauciu ii pui! Asa ca uita-te cu atentie sa nu ai talon mare la rotile din fata si per total sa ai acelasi diametru si in fata si in spate, pt ca nu rezolvi nimic!

Gogu02 09-08-06 15:42

Re: skoda octavia II RS la treaba
 
Apropo de volanta si piese de schimb! Daca nu ai bani poti sa-ti schimbi orice piesa si sa faci tuning la masina daca ai CASCO!!! Poti sa faci pe CASCO, dar exista 2 dezavantaje: 1) e posibil sa pierzi garantia pe masina, 2) sigur iti creste rata la CASCO!

20cm 11-08-06 11:08

Re: skoda octavia II RS la treaba
 
a avut cineva de aici skoda octavia 1.8 T 150cp?????????

dr_v 21-09-06 23:07

Re: skoda octavia II RS la treaba
 
alta trecere:

https://www.youtube.com/watch?v=6H2Q5q77iLs

...

FreaK_Bv 03-10-06 16:27

Re: skoda octavia II RS la treaba
 
Quote:

Originally Posted by 20cm (Post 515456)
a avut cineva de aici skoda octavia 1.8 T 150cp?????????

Eu am...;)))

Problema in general la Octavia IIRS este cea a volantei...sunt prea slabe...am vb cu directorul de l aBrasov de la Delcar....ca si eu am vrut sa imi iau una...si mia zis ala ca nu il lasa pe taicamiu sami ia dinaia...pentru ca stau fff prost...si la Brasov chiar astazi am fu la Delcar sa imi iau stergatoare si am vazut 2 RS-uri in spate in hala de la garaj...una era fara cutie de viteze pe ea...si cealalta nu am apucat...asta e....bafta!!!

PS: casco nu face nimic pentru treburile astea!!!decat daca esti umpic destept si sa faci cum am facut eu....miam facut un deviz ca si cum as fi suspendato...incearca si asa...;)) bafta!!! La mine a mers...;))

FreaK_Bv 03-10-06 16:29

Re: skoda octavia II RS la treaba
 
Quote:

Originally Posted by dr_v (Post 507479)
forlighterul pleaca tot timpul primul, traseul e deja verificat si inchis de masina de securitate.
rolul lui e sa pregateasca publicul, nu e listat si clasat, dar este cronometrat.

u ai facut scoala de pilotaj sau ai vreun atestat de pilot sau ceva?? sau pur si simplu ai mers ca masina de deschidere???;))

Gogu02 03-10-06 16:53

Re: skoda octavia II RS la treaba
 
Din cate stiu eu: nu poti sa mergi cu masina in deschiderea cursei decat daca esti autorizat de FRAK (Federatia Romana de Automobilism si Kartig)! Cel putin asa e la karting!

dr_v 03-10-06 22:02

Re: skoda octavia II RS la treaba
 
te dai doar daca ai licenta de pilot (sau ai avut)
in cazul meu e vorba de FRAS

FreaK_Bv 03-10-06 22:07

Re: skoda octavia II RS la treaba
 
Quote:

Originally Posted by dr_v (Post 573787)
te dai doar daca ai licenta de pilot (sau ai avut)
in cazul meu e vorba de FRAS

lienta cum ai obtinuto???;)

dr_v 03-10-06 22:20

Re: skoda octavia II RS la treaba
 
faci niste cursuri
cel mai cunoscut e Stefan Vasile

http://www.pilotaj-auto.ro/

ai numai de invatat

Alecsinho 08-12-06 14:44

Re: skoda octavia II RS la treaba
 
man esti cam vitezoman tu... nu iti e mila de saraca masina:shock:

alexutzu07 21-12-06 14:34

Re: skoda octavia II RS la treaba
 
Hai mai...lasa ca rezista masinutza....daca suntem nebuni dupa viteza ce sa facem asta e....in asta consta toata placerea la urma urmei....:)

Bulbucan 02-01-07 02:44

Re: skoda octavia II RS la treaba
 
Ce popov ai pe ea? Vreau sa ma apuc si eu sa mai bag cate ceva-n a mea... si ma informez din toate partile :)

GTI 05-01-07 10:27

Re: skoda octavia II RS la treaba
 
pop-off mah!popov i nume de familie...

dr_v 05-01-07 20:03

Re: skoda octavia II RS la treaba
 
e foarte corect "popov" sau blow-off.
este "forge" parca si o gasesti pe toate drumurile.
este de mare efect si suna mult mai bine decat la alte modele turbo

GTI 05-01-07 23:23

Re: skoda octavia II RS la treaba
 
Si atunci de la ce vine popov???

Bulbucan 05-01-07 23:26

Re: skoda octavia II RS la treaba
 
Quote:

Originally Posted by GTI (Post 685696)
pop-off mah!popov i nume de familie...

E f bine cum am spus draga Sorine :))
Si hai daca tot nu stii sa-ti explic cum sta treaba:
Popov= Blof-off - si aceasta valva arunca presiunea ramasa in turbo la schimbarea treptelor de viteze in aer... de acolo auzindu-se acel sgomot puternic ca un fasait..
Pop-off - e tot o valva dar care arunca presiunea ramasa in turbina in interiorul ei... avand un zgomot mai mic decat cea precedenta, dar cam aceeasi treaba o face...

;)

Bulbucan 05-01-07 23:27

Re: skoda octavia II RS la treaba
 
si am gresit k am scris Blof-off nu Blow-off ... sorry... :))

keee 20-01-07 19:26

Re: skoda octavia II RS la treaba
 
eu am una de 105 cai si la fel la 16000 volanta pa,am mai avut un 1 am patit acelasi lucru,se schimba pe garantie ceri o constatare dai o spaga la cel de la piese pentru k stiu toti de problema,le au pe stoc ,sa ceri tot kitul de ambreiaj altfel tremura schimbatorul la punctul mort

keee 20-01-07 19:31

Re: skoda octavia II RS la treaba
 
toate au probleme ku volanta a mea are 105 k ,la16000 am schimbato se schimba pe garantie,altfel 1000 si poate mai mult

PFLu 07-02-07 09:38

Re: skoda octavia II RS la treaba
 
sal , eu am avut probleme cu bateria cam dupa o luna , am aflat ca au mai avut si alti lefel octavia 2

Bulbucan 07-02-07 12:14

Re: skoda octavia II RS la treaba
 
Quote:

Originally Posted by PFLu (Post 735971)
sal , eu am avut probleme cu bateria cam dupa o luna , am aflat ca au mai avut si alti lefel octavia 2

eu mi-am pus optional cand am cumparat masina baterie de 120A si n-am nici o problema cu ea ;)

MS 87 PIJ 21-03-07 22:35

Re: skoda octavia II RS la treaba
 
Eu am O1 131 cp 4x4 si la 50.000 km am avut prob cu Turbo,in rest mere!

rocovectra 26-03-07 01:05

Re: skoda octavia II RS la treaba
 
Stiti daca se poate monta blow-off,pop-off pe octavia 2 tdi 2.0 140cp

GoDoRoJa 03-04-07 12:12

Re: skoda octavia II RS la treaba
 
normal ca se poate monta.Dar nu-i vad rostu`

eu56XZK 23-04-07 22:07

Re: skoda octavia II RS la treaba
 
salut. Am o Octavia II, 1.9 TDI din 2006. Zilele trecute mi-a cedat ambreajul. cei de la service din aviatie, mi-au spus ca trebuie sa-mi schimbe volanta, placa de presiune, discul de ambreaj + rulment. in total cu manopera 46 mil. e posibil ca o masina noua sa aiba asa probleme. care sa fie cauza? sunt stupefiat, de unde scot asa de multi bani. astept un sfat, o parere. multumesc.

alexutzu07 23-04-07 22:19

Re: skoda octavia II RS la treaba
 
Se pare ca nu esti singurul cu probleme la ambreiaj. Am observat ca skodele cam au probleme, cedeaza la un momentdat...
daca te uiti la posturile celalate de la inceput ai sa vezi ca si dr_v a avut probleme si a lui e RS si inca cineva care a schimabt vreo 4-5 bucati pana acuma.
Ce sa iti zic...mai incearca la alt service tot de skoda (avia motors ) si vezi ce zic si aia. Mai multe pareri conteaza:)

Bulbucan 25-04-07 20:45

Re: skoda octavia II RS la treaba
 
si mie mi s-a incins intr-o panta cand dadeam cu spatele ambreiaju odata

dr_v 26-04-07 21:25

Re: skoda octavia II RS la treaba
 
ti-au desfacut-o?
sau ti-au zis asa .... dupa o scurta constatare, fara sa dea ambreiajul jos?

vezi ca e simplu pt. ei sa zica schimbam tot

sa o desfaca si sa faci si tu o constatare. iti garantez ca este numai discul de ambreiaj. sa nu te iei dupa iei si sa te apuci sa schimbi tot.


All times are GMT +2. The time now is 09:54.

- Copyright 2026 4Tuning