Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Accesorii si conectica (https://forum.4tuning.ro/391-accesorii-conectica.html)
-   -   Recomandare deep cycle ... (https://forum.4tuning.ro/391-accesorii-conectica/21144-recomandare-deep-cycle.html)

steaua23 27-07-06 17:00

Recomandare deep cycle ...
 
Poate sa-mi dea cineva un pret pentru niste baterii deep cycle ?? imi trebuie ceva sa se potriveasca pe un astra G (1.6i) pentru un sistem de pana in 800w rms ... pls.

FlippE[R]75 27-07-06 17:25

Re: Recomandare deep cycle ...
 
stinger sp800 e perfect ... la mine tinea un sistem de 1500 rms ;) ... daca platesti bine te scutesc de 2 luni de asteptat si ti-o dau pe-a mea ca la mine tre sa intre ceva de camion :)

steaua23 27-07-06 22:52

Re: Recomandare deep cycle ...
 
pai cat ai dat pe ea ??? mie mi-ar cam trebuii ceva cu factura ...

steaua23 28-07-06 20:04

Re: Recomandare deep cycle ...
 
anybody:D ?

Catalyn 28-07-06 21:16

Re: Recomandare deep cycle ...
 
Ground Zero sefu' si noi si cu factura..

steaua23 28-07-06 22:48

Re: Recomandare deep cycle ...
 
super. si la ce pret ???
un pm ceva ...

Andreea_V 29-07-06 18:41

Re: Recomandare deep cycle ...
 
Eu as zice sa mergi pe kinetic... sau pe Stinger... Ground Zero sunt slabutze bateriile.
Parerea mea... Asa ca nu imi sariti in cap...

vpower16v 29-07-06 23:00

Re: Recomandare deep cycle ...
 
exista si Optima Yellow Top ;)

steaua23 30-07-06 13:14

Re: Recomandare deep cycle ...
 
dar un pret nu stie nimeni ? sa-mi fac si eu o idee ... nu de alta :)

Catalyn 30-07-06 13:42

Re: Recomandare deep cycle ...
 
Quote:

Originally Posted by Andreea_V
Eu as zice sa mergi pe kinetic... sau pe Stinger... Ground Zero sunt slabutze bateriile.
Parerea mea... Asa ca nu imi sariti in cap...

Nu-ti sare nimeni in cap , numai cand faci o afirmatie ca ala e bun ,ala e slab vino cu termeni comparativi concreti mai ales cand cel care cauta nu stie prea multe;)

Andreea_V 30-07-06 16:49

Re: Recomandare deep cycle ...
 
E de ajuns sa zic ca am incercat un acumulator GZ si am ramas cu o impresie .... f proasta?

TreK 30-07-06 16:53

Re: Recomandare deep cycle ...
 
Quote:

Originally Posted by Andreea_V
E de ajuns sa zic ca am incercat un acumulator GZ si am ramas cu o impresie .... f proasta?

Nu esti singurul...;)

Catalyn 30-07-06 21:27

Re: Recomandare deep cycle ...
 
Quote:

Originally Posted by Andreea_V
E de ajuns sa zic ca am incercat un acumulator GZ si am ramas cu o impresie .... f proasta?

Nu! argumenteaza-ti te rog impresia!

SoundIdentity 30-07-06 21:53

Re: Recomandare deep cycle ...
 
Quote:

Originally Posted by Andreea_V
E de ajuns sa zic ca am incercat un acumulator GZ si am ramas cu o impresie .... f proasta?

deocamdata numai politica ...nimic concret!!!chiar suntem curiosi ;)

Andreea_V 30-07-06 22:14

Re: Recomandare deep cycle ...
 
Draga catalyn... eu am folosit acel acumulator si am zis ca e prost.... Ce argumentare mai doresti?
Am folosit GZBP 12.2500 , aveam un consum de 140A in masina si dupa 10 sec scadea curentul sub 12v respectiv 10,5v ... ti se pare un acumulator bun?
Sincer nici nu stiu exact daca e deep cycle..corecteaza-ma daca gresesc...
Scrie undeva ca e Deep Cycle????
BAFTA!!!

TreK 30-07-06 23:22

Re: Recomandare deep cycle ...
 
Quote:

Originally Posted by Andreea_V
Scrie undeva ca e Deep Cycle????

E PLUMB...daca nu ma insel sunt facute de Varta ;) Imi mentin in continuare pararea despre ele si nu o argumentez, punct ! Foarte proste....

Catalyn 31-07-06 22:37

Re: Recomandare deep cycle ...
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by TreK
E PLUMB...daca nu ma insel sunt facute de Varta ;) Imi mentin in continuare pararea despre ele si nu o argumentez, punct ! Foarte proste....

niste prosti astia de la CAR_HI-fi;) ..testul sau argumentul:rolleyes2

TreK 01-08-06 08:54

Re: Recomandare deep cycle ...
 
Quote:

Originally Posted by catalyn
niste prosti astia de la CAR_HI-fi;) ..testul sau argumentul:rolleyes2

Stii ceva ?? M-am cam saturat de cei de la Car_HiFi...in caz ca nu ai observat in acea revista in general GZ Rulzzz ;) Bateria 12.3500 a luat un calificativ de Foarte Bun (sau ma rog cum ii zice), si mai nou un difuzor GZ a detronat JL12w7....nu mai pot de ras ;) Sa nu uitam ca in mai toate clasamentele GZ e fruntas in acea revista. Oare de ce ? Ca se fabrica in Germania si revista e nemteasca ?? Va las pe voi...

Catalyn 01-08-06 09:31

Re: Recomandare deep cycle ...
 
Quote:

Originally Posted by TreK
Stii ceva ?? M-am cam saturat de cei de la Car_HiFi...in caz ca nu ai observat in acea revista in general GZ Rulzzz ;) Bateria 12.3500 a luat un calificativ de Foarte Bun (sau ma rog cum ii zice), si mai nou un difuzor GZ a detronat JL12w7....nu mai pot de ras ;) Sa nu uitam ca in mai toate clasamentele GZ e fruntas in acea revista. Oare de ce ? Ca se fabrica in Germania si revista e nemteasca ?? Va las pe voi...

in afara ca suntem off topic nu cred ca facem altceva;) ..oricum sunt satul de carcotasii care iau in brate diverse marci si atit..si daca si revista aia tine partea ar trebui sa judecam si revistele romanesti de tuning unde fiecare are cate un monopol sau reclama sau promovare mai agresiva nu?;)

Andreea_V 01-08-06 10:00

Re: Recomandare deep cycle ...
 
Adica eu am avut acumulatorul si e PROST si trek la fel dupa cum vorbeste... Si tu ne zici ca tinem un brand in brate? Noi tinem sau tu? Imi aduci argumente un test... Eu am facut testul pe masina mea .... Concluzia ? Nici la dusmanii mei nu as recomanda acel acumulator.... De Ce? E PROST!!! PUNCT!
Ai incercat acel acumulator? Daca nu te rog sa nu mai vii cu niste teste luate de pe net ca argumente... cand il incerci cred ca poti vorbi despre un produs!
Vad ca tu tii in brate un anumit brand si acela fiind GZ!!!

Catalyn 01-08-06 10:21

Re: Recomandare deep cycle ...
 
Quote:

Originally Posted by Andreea_V
Adica eu am avut acumulatorul si e PROST si trek la fel dupa cum vorbeste... Si tu ne zici ca tinem un brand in brate? Noi tinem sau tu? Imi aduci argumente un test... Eu am facut testul pe masina mea .... Concluzia ? Nici la dusmanii mei nu as recomanda acel acumulator.... De Ce? E PROST!!! PUNCT!
Ai incercat acel acumulator? Daca nu te rog sa nu mai vii cu niste teste luate de pe net ca argumente... cand il incerci cred ca poti vorbi despre un produs!
Vad ca tu tii in brate un anumit brand si acela fiind GZ!!!

pe masina ta cu 104 A consum curent...spune-mi ce sistem ai sa-l fac si eu identic si-ti promit ca postez rezultatul testului..iar despre capacitatea de intelegere a ta privind ceea ce postez nu spun nimic ;) ....doar iti recomand sa recitesti postul scris de mine cu cele afirmate depre reviste..."discutia"mea cu tine se incheie aici , astept doar sa-mi spui sistemul tau ca sa fac PERSONAL testele........

Andreea_V 01-08-06 10:22

Re: Recomandare deep cycle ...
 
Sa inteleg ca esti distribuitor GZ?

Catalyn 01-08-06 10:26

Re: Recomandare deep cycle ...
 
Quote:

Originally Posted by Andreea_V
Sa inteleg ca esti distribuitor GZ?

ma repet: suntem rau off topic..daca vrei informatii despre cine ce cum si nu au treaba cu subiectul topicului ne mutan pe PM sau pe un topic adecvat..de la o recomandare s-a ajuns la o discutie

Andreea_V 01-08-06 10:50

Re: Recomandare deep cycle ...
 
Amplificator Subwoofer DLS CLASSIC CAD11 - 1x1050W RMS @1ohm -87.5A cosum dupa calcul.
2 Amplificatoare JBL GTO 75.4 (4x104W RMS@4ohm 34,6 A )
2 bucati -69,3 A
Hu - 7 A cred...
Calcul total : 87.5 + 7 + 69,3 = 163,8
Luam in calcul ca amplfiicatorul pentru subwoofer este clasa D automat conuma mai putin decat l-am calculat... in jurul la 140A cred ca am consum...

Andreea_V 01-08-06 10:51

Re: Recomandare deep cycle ...
 
Nu mai luam in calcul ...faruri,etc ...cele necesare la masina...

Andreea_V 01-08-06 11:58

Re: Recomandare deep cycle ...
 
Fii atent :
Bateriile GZ NU sunt deep-cycle. Scrie si in test ca sunt "starter"-zusatzbatterie.
Asta inseamna baterie starter cu gel http://www.solarseller.com/battery_i..._cell_battery_
Si asta deep-cycle http://www.solarseller.com/battery_i...cycle_battery_
Bafta !

steaua23 01-08-06 17:28

Re: Recomandare deep cycle ...
 
They will not work
well to start an engine as they are not designed to produce a lot of power
(amperage) over a short period of time ... asta referitor la deep cycle ...

Andreea_V 01-08-06 19:53

Re: Recomandare deep cycle ...
 
Ai sesizat bine ! Insa ce nu ai sesizat, sunt urmatoarele aspecte:
- O instalatie audio NU are nevoie de un curent de scurt-circuit atit de mare ca un demaror pentru citeva secunde,Insa are nevoie de MENTINEREA TENSIUNII !!!! o perioada lunga de timp. Adica pina aproape de descarcarea completa a acumulatorului. O baterie "starter" nu stie de asa ceva.
In instalatiile audio tensiunea este extrem de importanta !
- Un acumulator "starter" se va incarca cu max 10% din capacitatea nominala, spre deosebire de bateriile deep-cycle care sunt limitate numai de temperatura la care ajunge acumulatorul in timpul incarcarii.
- Numarul de cicluri complete incarcare-descarcare pina la limita inferioara este MULT mai mare la bateriile deep-cycle ( de unde si numele ) decit la bateriile starter.

In mare, astea sunt motivele principale pentru care in instalatiile car-audio de performanta, bateriile deep-cycle sunt indispensabile.

Revenind la subiectul topicului, baterii deep-cycle disponibile in Ro. sunt urmatoarele:
-Stinger
-Kinetik
-Optima
Dca mi-a scapat vre-un brand, scuze..

tico_rs 01-08-06 20:18

Re: Recomandare deep cycle ...
 
sa inteleg ca un acumulator deep-cycle nu e recomandat pt a fi folosit si ca starter? adica ar trebui folosit separat doar pe audio? daca il folosesti si ca starter, se strica sau nu invarte k lumea?

steaua23 01-08-06 21:17

Re: Recomandare deep cycle ...
 
mda ... asta chiar nu o stiam ...

saxo 01-08-06 21:30

Re: Recomandare deep cycle ...
 
Orice baterie auto e "starter".
Unele pot da curent mai mare de "scurt-circuit" decit altele avind aceeasi capacitate, si chiar decit cele deep-cycle.
Numai ca acel curent poate fi furnizat perioade foarte scurte de timp, dupa care se reduce brusc impreuna cu voltajul.
Bateriile deep-cycle chiar daca nu au un curent de scurt-circuit asa de mare ca cele starter, e disponibil in schimb perioade incomparabil mai lungi de timp, mentinind si tensiunea in limitele normale.
Evident ca sunt bune si pentru pornire cele deep-cycle cu conditia sa fie corect dimensionate.
Ca exeplu, o masina de off-road cu troliu nu va putea fi trasa decit citiva metri cu o baterie starter, pe cind cu una deep-cycle se va deplasa citiva zeci de metri. In plus, intr-un timp foarte scurt, bateria va fi incarcata full de catre alternator.Absolut toate masinile care practica sportul asta si au troliu sunt echipate cu astfel de baterii. Altfel troliul respectiv ar fi pur decorativ...
Mai nou, unele masini 4x4 vin din fabrica cu astfel de baterii. Exista baterii deep-cycle marine, etc.....

pesteimputit 01-08-06 23:18

Re: Recomandare deep cycle ...
 
DECI:
eu pe tico am folosit cu succes un Stinger SPV35, ca singura baterie la un consum de 150a (numai din SUNET)

am una identinca pe un Megane Scenic Disel si merge perfect vara - iarna

dj81bas 02-08-06 02:13

Re: Recomandare deep cycle ...
 
sa nu uitam si de durata de viata la un deep cycle care este cu mult mai mare fata de o baterie "starter".
eu am folosit pe masina mea doua kitetik hc2000 si la un consum aprox de 300ah am avut o scadere de maxim 1V cu motorul pornit.
in continuare merg tot pe kinetik si le recomand cu caldura. pretul unui acc este in jur de 400 euro.
http://www.kinetikaudio.com/

steaua23 02-08-06 23:34

Re: Recomandare deep cycle ...
 
ok ... am inteles cum sta treaba cu deep cycle-u. acu mai am o intrebare: care ar fi cel mai recomandat acumulator normal ... (starter sau cum se numeste) ? ceva cat mai puternic ...

dj81bas 03-08-06 00:51

Re: Recomandare deep cycle ...
 
in general se recomanda acc pt diesel care deobicei sunt mult mai puternice in scurt deoarece motorul diesel la pornire necesita mult mai mult curent decat cel pe benzina. un acc ieftin si bun pe care eu l-am folosit ceva timp este cel de la Monbat, Pilot Diesel de 100\800ah. este in jur de 2.2mil. merge bine dar in nici un caz nu se compara cu performantele unui deep cycle.

viperu 04-08-06 07:49

Re: Recomandare deep cycle ...
 
Quote:

Originally Posted by steaua23
ok ... am inteles cum sta treaba cu deep cycle-u. acu mai am o intrebare: care ar fi cel mai recomandat acumulator normal ... (starter sau cum se numeste) ? ceva cat mai puternic ...

Cauta ZAP Energy Plus sau ZAP Marine... si compara-le specificatiile cu alte baterii normale de pe piata...

Ground Zero 04-08-06 08:29

Re: Recomandare deep cycle ...
 
Quote:

Originally Posted by Andreea_V
Draga catalyn... eu am folosit acel acumulator si am zis ca e prost.... Ce argumentare mai doresti?
Am folosit GZBP 12.2500 , aveam un consum de 140A in masina si dupa 10 sec scadea curentul sub 12v respectiv 10,5v ... ti se pare un acumulator bun?
Sincer nici nu stiu exact daca e deep cycle..corecteaza-ma daca gresesc...
Scrie undeva ca e Deep Cycle????
BAFTA!!!

Parerea ta este una personala si o respect.
Faptul ca ai exploatat in regim anormal acel acc. sau l-ai cumparat de second-hand... este o alta problema.
Toti acc. noi, sigilati vanduti de noi nu au probleme.
Trebuiesc in schimb folositi in conditii optime, asigurandu-le curentul de incarcare necesar,etc... dar nu vreu sa detaliez... nu am timp...
Sistemele prin care detinem la ora actuala in Romania locurile 1 in anumite clase in dB Drag Racing folosesc astfel de acc.
La Sinsheim anul acesta, in competitia dB Drag am numarat cateva sisteme care foloseau acesti acc. lansati anul trecut!
Atentie la raportul calitate pret!!!
Nu comparam acc. de 261Euro cu unul de 400Euro!!!
Referitor la revistele autohifi si carundhifi - Germania, GZ este bine cotat, si apreciat. Dar asta este, cateodata esti pe primul loc... cateodata esti pe locul 2 sau 3... Daca nu ar fi fair-play testele, atunci ar exista contestatii din partea celorlalti "nedreptatiti"... dar aceste contestatii nu exista!!!

Ground Zero 04-08-06 08:35

Re: Recomandare deep cycle ...
 
Quote:

Originally Posted by TreK
Stii ceva ?? M-am cam saturat de cei de la Car_HiFi...in caz ca nu ai observat in acea revista in general GZ Rulzzz ;) Bateria 12.3500 a luat un calificativ de Foarte Bun (sau ma rog cum ii zice), si mai nou un difuzor GZ a detronat JL12w7....nu mai pot de ras ;) Sa nu uitam ca in mai toate clasamentele GZ e fruntas in acea revista. Oare de ce ? Ca se fabrica in Germania si revista e nemteasca ?? Va las pe voi...

GZ este cap de afis in Germania inca de cand s-au lansat.
Detin un Conrad 1999-2000,, unde pe aceea vreme un subwoofer Plutonium de 15 costa 2.000DM!
Jl a fost detronat pe drept.
Nu au fost contestatii din partea reprezentantilor JL!

Ground Zero 04-08-06 08:39

Re: Recomandare deep cycle ...
 
Quote:

Originally Posted by Andreea_V
Fii atent :
Bateriile GZ NU sunt deep-cycle. Scrie si in test ca sunt "starter"-zusatzbatterie.
Asta inseamna baterie starter cu gel http://www.solarseller.com/battery_i..._cell_battery_
Si asta deep-cycle http://www.solarseller.com/battery_i...cycle_battery_
Bafta !

Informatii false!
Consulta departamentul tehnic Ground Zero GmbH, daca ai neclaritati si nu ai incredere in ceeace iti spunem noi, reprezentantii oficiali GZ in Romania.
BP-urile sunt acc. deep cycle.

Ground Zero 04-08-06 08:41

Re: Recomandare deep cycle ...
 
Quote:

Originally Posted by saxo
Orice baterie auto e "starter".
Unele pot da curent mai mare de "scurt-circuit" decit altele avind aceeasi capacitate, si chiar decit cele deep-cycle.
Numai ca acel curent poate fi furnizat perioade foarte scurte de timp, dupa care se reduce brusc impreuna cu voltajul.
Bateriile deep-cycle chiar daca nu au un curent de scurt-circuit asa de mare ca cele starter, e disponibil in schimb perioade incomparabil mai lungi de timp, mentinind si tensiunea in limitele normale.
Evident ca sunt bune si pentru pornire cele deep-cycle cu conditia sa fie corect dimensionate.
Ca exeplu, o masina de off-road cu troliu nu va putea fi trasa decit citiva metri cu o baterie starter, pe cind cu una deep-cycle se va deplasa citiva zeci de metri. In plus, intr-un timp foarte scurt, bateria va fi incarcata full de catre alternator.Absolut toate masinile care practica sportul asta si au troliu sunt echipate cu astfel de baterii. Altfel troliul respectiv ar fi pur decorativ...
Mai nou, unele masini 4x4 vin din fabrica cu astfel de baterii. Exista baterii deep-cycle marine, etc.....

Foarte bine explicat!


All times are GMT +2. The time now is 15:05.

- Copyright 2026 4Tuning