Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii Oltcit (https://forum.4tuning.ro/321-discutii-oltcit.html)
-   -   Oltcit, PRO si CONTRA (https://forum.4tuning.ro/321-discutii-oltcit/210402-oltcit-pro-contra.html)

Maniak22 22-09-10 21:09

Oltcit, PRO si CONTRA
 
Pasiune ? Ce poate sa iti placa asa mult la un Oltcit? Pe oricine a-si intreba sunt 100% sigur ca NU ii place masina asta.. deci voi sunteti 0,000001 % care au Oltcit si va tineti apararea reciproc, dar sunt sigur ca daca le vindeti sau orice factei cu ele nu va veti mai cumpara niciodata masina comunista
Ce dotari poate sa aiba ce nu are alta masina?

Sau pur si simplu cu ce e mai buna decat oricare alta masina?

De ce a-si cumpara masina asta?

Ce trebuie sa imi placa la masina asta si nu observ eu? ca sunt designer si nu vad
Ca sa nu ma mai "leg" de voi( ca asa se interpreteaza) lamuritima si pe mine

XtreZz 22-09-10 21:14

Re: Oltcit 12TRS - PH 10 CGH & Julaikos customs
 
Quote:

Originally Posted by Maniak22 (Post 3676768)
Pasiune ? Ce poate sa iti placa asa mult la un Oltcit? Pe oricine a-si intreba sunt 100% sigur ca NU ii place masina asta.. deci voi sunteti 0,000001 % care au Oltcit si va tineti apararea reciproc, dar sunt sigur ca daca le vindeti sau orice factei cu ele nu va veti mai cumpara niciodata masina comunista
Ce dotari poate sa aiba ce nu are alta masina?

Sau pur si simplu cu ce e mai buna decat oricare alta masina?

De ce a-si cumpara masina asta?

Ce trebuie sa imi placa la masina asta si nu observ eu? ca sunt designer si nu vad
Ca sa nu ma mai "leg" de voi lamuritima si pe mine

daca stam sa o luam asa de exemplu eu sunt nefumator...si nu pot sa ii inteleg pe cei care fumeaza...de ce fumeaza? intelegi? fiecare cu preferintele lui.daca tie nu iti place nu inseamna ca nimanui nu ii place...mie unul imi place mai mult ca dacia la toate capitolele in afara de consum...
LE: eu nici macar nu mai am oltcit

Maniak22 22-09-10 21:16

Re: Oltcit 12TRS - PH 10 CGH & Julaikos customs
 
@XtreZz vezi ca ne putem intelege... eu cred ca tie iti place Oltcitul fiindca ai unul sau ai avut unul si ti-a intrat mult la suflet prin problemele ce le-a avut si prin amintirile placute impreuna cu masina, corect?
Eu vorbeam de designul masinii, de forma ei, de faruri, jante etc. Ca se ineaca mereu la pornire daca nu ai bujii bune, daca e o masina pe care sa te poti baza, ca poti merge pana in Spania(de exemplu)si inapoi fara probleme.
Ca are motor mic si consuma mult, nu polueaza etc
Stiu ca au cumparat romanii patentul de la francezi, Citroen Visa. Asa fac si rusii cu loganu, ii dau alt nume etc etc. La bmw se face asa ceva? sau la mercedes , audi etc care sunt chiar masini bune ...nu nu se face asa ceva acolo

In fine sper ca nu am fost prea rau.. dar asta e cruntul adevar

XtreZz 22-09-10 21:21

Re: Oltcit 12TRS - PH 10 CGH & Julaikos customs
 
Nu! eu am carnet de 1 an jumate si de la inceput am avut renaultul asta...oltcitul e o masina de familie veche...care eram foarte mic cand am mai mers cu el..nu stiam eu cei aia...dar vroiam sa il reconditionez pentru ca imi place mie ca masina...numai ca m-am lasat pagubas pentru ca sta in loc de mai bine de 10 ani de zile.
stock recunosc ca nu imi place...dar lasat din suspensii cu o capota bad boy si cu niste jante+folie imi place...adica oricum arata mult mai bine ca o dacie "aranjata" ca sa zic asa...iar la banii pe care ii dai pe un otlcit nu poti sa ii ceri s ate duca in spania...cu toate ca daca cunosti masina si ai niste piese la tine ajungi...motorul este mic este bun la taxe dar consuma mult...cu un carburator de dacie si un gpl rezolvi si consumul...si la fel cu niste bujii de calitate si aprindere electronica rezolvi si aprinderea...

jimmy_rph 22-09-10 21:26

Oltcit 12TRS - PH 10 CGH & Julaikos customs
 
eu unul am o singura nelamurire: cu ce te deranjeaza pe tine ca ne place oltcitul? dupa cum vad eu, tu vorbesti ca si cand ai avea vreun bmw ceva...tare curios sunt ce masina ai :-?

Maniak22 22-09-10 21:33

Re: Oltcit 12TRS - PH 10 CGH & Julaikos customs
 
Mersi mult...
Este ieftina intretinerea dar orice i-ai face la drum lung te lasa 100%.
DECI NU E O MASINA PE CARE TE POTI BAZA, SI TOATE SUNT LA FEL
Ai piese la tine si rezolvi problema dar asta e partea a 2-a.
De tuning chiar nu am zis nimic, e chiar urata stock, eu nu a-si iesi cu ea in oras ca ar rade toti de mine, voi aveti curaj?
Daca ii faci un tuning exterior + ceva schimbati la motor sa nu te lase la semafor sau cand o opresti etc etc, este o masina buna sa zic, nu rade lumea de tine poate doar se uita ciudat. Sau cel putin asa e la noi in arad- timisoara. in fine

Nu ma deranjeaza ca va place Oltcitul, dar nu inteleg ce poate sa va placa la el, va place ca il aveti si ca nu aveti alta masina. Sincer nu m-as baga in seama daca nu a-si avea o masina mult mai buna pe care ma pot baza la orice ora.. da in fine

fasso 22-09-10 21:34

Re: Oltcit 12TRS - PH 10 CGH & Julaikos customs
 
Quote:

Originally Posted by Maniak22 (Post 3676768)
Pasiune ? Ce poate sa iti placa asa mult la un Oltcit? Pe oricine a-si intreba sunt 100% sigur ca NU ii place masina asta.. deci voi sunteti 0,000001 % care au Oltcit si va tineti apararea reciproc, dar sunt sigur ca daca le vindeti sau orice factei cu ele nu va veti mai cumpara niciodata masina comunista
Ce dotari poate sa aiba ce nu are alta masina?

Sau pur si simplu cu ce e mai buna decat oricare alta masina?

De ce a-si cumpara masina asta?

Ce trebuie sa imi placa la masina asta si nu observ eu? ca sunt designer si nu vad
Ca sa nu ma mai "leg" de voi( ca asa se interpreteaza) lamuritima si pe mine

Nu iti place, dar nu ai avut si nici nu ai de-a face cu o astfel de masina, asadar chiar nu vad rostul la ceea ce ai spus tu pe topicul omului... se poate spune astfel, in traducere libera, ca te-ai bagat ca musca la ca*** . Sa-mi fie cu iertare in privinta exprimarii . Ai ceva cu Iulica in persoana ?! sau ti-e atat de greu a crede ca mai sunt unii oameni care au pasiune si totodata baga bani cu sacul in masini fabricate inca de pe vremea cand eu sau tu eram mici?! lucrul asta te oftica intr-un fel ?
atunci nu pot veni decat cu un singur sfat : deschide-ti frumos un topic la diverse, spune-ti acolo of'ul : "mie nu-mi place oltcit-ul" , si, poate, zic poate, asa va ajunge lumea sa te venereze pentru lucrurile marete pe care le spui, precum Dan Diaconescu :lol:
Pana atunci, nu mai arunca cu rahat in stanga si in dreapta pe topicul omului(doar pentru ca ai ceva cu aceasta marca in general, nu cu masina lui Iulica in particular), ca nu e frumos, si incearca sa nu te mai agiti atat de tare cand te chinui sa scrii ceva inteligent pentru ca astfel apare riscul sa-ti plezneasca ceva la cap .


~ fasso

Maniak22 22-09-10 21:42

Re: Oltcit 12TRS - PH 10 CGH & Julaikos customs
 
Am uitat sa mentionez... au avut si ai mei Oltcit cand eram mic(l-au luat de nou) si din cate mi-au povestit si am trait pe pielea mea nu era buna de nimic...si nu inteleg de ce ridicati atata masina in slavi..
Hai spuneti fiecare ce va place totusi la masina ? Ca va lasa cand va e lumea mai draga? Ce zic prietenele voastre cand afla ca aveti Oltcit? Sau masina e femeia la voi, ca nu se urca nici o tipa in asa masina? Sau pe voi va iubesc toate fotomodele si nu conteaza ca aveti Oltcit va iubesc si asa?


Suntem in 2010 fratilor, iar femeile s-au smecherit nu se mai urca in asa masini daca arata cat de cat bine, oricat de papagal ai avea sau oricat de Brad Pitt ai fii

In concluzie cine are Oltcit ori nu are femeie ori are si e oarba

jimmy_rph 22-09-10 21:44

Re: Oltcit 12TRS - PH 10 CGH & Julaikos customs
 
la ce te referi cand spui drum lung? ca un exemplu, a mea a facut 2000 de km in 5 zile (a facut tot nordul moldovei) fara absolut nicio problema. si legat de ce spuneai mai sus ca nu te poti baza sa te duci pana in spania, eu ma bazez fara probleme. asa cum a facut cei 180.000 km pe care ii are fara sa ne lase nici macar odata in drum (exceptand penele de cauciuc), nu mi-ar fi frica sa plec cu ea afara ;)

P.S: clar esti cocalar :). multa bafta ;)

Maniak22 22-09-10 21:49

Re: Oltcit 12TRS - PH 10 CGH & Julaikos customs
 
Si de ce nu zici ca era pe platforma? Trebuie sa mentionezi ca asa scade la consum:(

P.S. ai comfirmat ca esti virgin:))

XtreZz 22-09-10 21:49

Re: Oltcit 12TRS - PH 10 CGH & Julaikos customs
 
alea care nu se urca in oltcit nu sunt fete...clar? alea sunt panarame...o fata daca te iubeste se urca si in trabant...si iti garantez...alea sunt fete adevarate...eu zic ca am poluat destul topicul omului si sigur moderatorul va sterge tot si probabil iti va da si un warn...eu unul am terminat de spus ceva pe aici ca nu are rost.

cine a confirmat ca e virgin?
apropo ramai ind rum cu bmwu sa vezi cum chemi diagnoza sau platforma...cand ti se strica un senzor...vezi? cu oltcitul il repari cu patentul

//XtreZz out.

fasso 22-09-10 21:52

Re: Oltcit 12TRS - PH 10 CGH & Julaikos customs
 
Quote:

Originally Posted by Maniak22 (Post 3676868)
Am uitat sa mentionez... au avut si ai mei Oltcit cand eram mic(l-au luat de nou) si din cate mi-au povestit si am trait pe pielea mea nu era buna de nimic...si nu inteleg de ce ridicati atata masina in slavi..
Hai spuneti fiecare ce va place totusi la masina ? Ca va lasa cand va e lumea mai draga? Ce zic prietenele voastre cand afla ca aveti Oltcit? Sau masina e femeia la voi, ca nu se urca nici o tipa in asa masina? Sau pe voi va iubesc toate fotomodele si nu conteaza ca aveti Oltcit va iubesc si asa?


Suntem in 2010 fratilor, iar femeile s-au smecherit nu se mai urca in asa masini daca arata cat de cat bine, oricat de papagal ai avea sau oricat de Brad Pitt ai fii

In concluzie cine are Oltcit ori nu are femeie ori are si e oarba

tind sa cred....de fapt cu post-ul acesta m-ai facut sa fiu clar convins ca tu ai o masina smechera care vine in compensarea penisului mic. no offence, se intampla :lol:
acum sa vin si cu un raspuns la intrebarea ta :
Personal am indragit si inca indragesc Oltcit-ul pentru ca a fost prima mea masina, si in ciuda faptului ca mai mereu stateam murdar de vaselina pana-n dinti, functiona, aveam cu ce sa ma plimb, daca maine voiam sa-l fac low rider il faceam "cost free", apoi poimaine il ridicam la loc, sunetul motorului boxer era extraordinar ... si asta in timp ce altii, ma refer la rasa celor ca tine, mergeau pe jos ascultand manea la celular fara numar .

~ fasso

Maniak22 22-09-10 21:53

Re: Oltcit 12TRS - PH 10 CGH & Julaikos customs
 
Iubirea trece prin stomac... sau ce esti tu Eminescu?:)
Ma gandesc cum trebuie sa arate una care sa urce in Oltcit:D
Ok gata... am incheiat
Oltcit e cea mai buna masina.. imi place mult, sa o conduci fara incidente si bafta la femei ca ai nevoie!
Inseamna ca eu sunt primul designer manelar, hmmz ciudat aici la mine in Linz nu am auzit de manele dar daca tu spui probabil ca stii mai bine.
Si cu "aia" mica mi-a placut, dar iti dau un sfat daca nu ai c..ie ca mine ramai in umbra cu tot cu p... mare care o ai.

xtrezz Se strica un senzor il schimbi, dar tind sa cred ca tie iti place oltcitul fiindca iti place sa te fii murdar mereu( eu nu sunt in categoria asta)
Ms la toti ati fost amabili.. chiar nu va mai retin am alte lucruri mai bune de facut

jimmy_rph 22-09-10 21:55

Oltcit 12TRS - PH 10 CGH & Julaikos customs
 
o sa urmez exemplul lui Xtrezz de a inceta sa mai poluez topicul fara rost. e clar ca te invarti in sfere mult prea inalte ca sa poti sta de vorba cu noi. fi fericit in Ferrari-ul tau, ca probabil ca el te ajuta sa fi asa "macho", fiindca ma indoiesc ca felul tau de a gandi face asta ;). sa fi iubit!

julaikos 22-09-10 22:27

Re: Oltcit 12TRS - PH 10 CGH & Julaikos customs
 
baieti,va rog frumos,nu merita acest user nici cea mai mica explicatie despre oltcit,de fapt nici nu inteleg ce are el impotriva oltcitului,sau cine a pus problema in fata lui legata de oltcit,ca e bun sau rau mai stiu eu cum
eu sunt un sarac si nu-mi "permit" decat sa am doua oltcituri...

Robert_MNW 22-09-10 22:40

Re: Oltcit 12TRS - PH 10 CGH & Julaikos customs
 
Bai noua ne place Oltcitul pentru ca suntem mai inteligenti putin si putem observa lucruri care altora le scapa, asa cum esti tu, nu te supara dar asa e, natura e cruda si ne inzestreaza diferit nu trebuie sa iti fie ciuda acum :-)
Iar in legatura cu 'fomeile' nu pot decat sa iti zic...Mor femeile dupa tine,fa-ti un control ...:-P

julaikos scuze de off topic!

aleks 22-09-10 22:42

Re: Oltcit 12TRS - PH 10 CGH & Julaikos customs
 
Depăşiţi subiectul vă rog, e cel mai bine

ALEX_BZN 23-09-10 00:47

Re: Oltcit 12TRS - PH 10 CGH & Julaikos customs
 
Quote:

Originally Posted by aleks (Post 3677047)
Depăşiţi subiectul vă rog, e cel mai bine

Nu am vrut sa postez findca nu am vrut sa ma bag aiurea si sa ajungem la jiginiri..pana la urma e buna vorba aia :" cea mai buna masina e aia pe care ti-o permiti si o ai in curte". Al nostru nu se mai suporta...si mai e o vorba sunt multi care au masini de mii de euro si mai pastreaza un olticit si il refac datorita pasiunii si nu ca nu au bani de alta..eu inainte am avut o dacie si cand am scapat de ea mi-a parut rau..prea multe amintiri ma lega de ea. Una peste alta chiar e de apreciat timpu, banii, pasiunea si munca depusa de Iulian si nu trebuie sa acuzam si sa facem atata tam-tam...cred ca e singurul oltcit turbo din Romania..si e facut si cu mana lui nu de o multime de ingijeri si mecanici.

Inca o data felicitari, si cred ca maniak asta a vazut in iulica ce el nu poate fi niciodata si nu stie sa schimbe nici macar o roata de rezerva ca se duce la vulcanizare, ce sa mai zic sa muncesti cu mana ta la masina care o conduci.

Va rog nu stergeti postul findca am tinut neaparat sa imi expun parerea despre ce s-a discutat, si am facut-o la sfarasit de tot tocmai ca sa nu poluez topicu, find singurul meu post pe subiectul
asta.

DaNn.ZyX 23-09-10 01:49

Re: Oltcit 12TRS - PH 10 CGH & Julaikos customs
 
Ce poate sa le debiteze mintea la unii...asta cu Oltcitul si femeia buna e cea mai tare,bai nene poti sa ai si bicicleta daca e fata de treaba cum rar mai intalnesti merge cu tine pe jos si e fericita, nu trebuie sa ai ultimul tip de BMW sau sa fii "BradPitt".Tu daca ai BMW presupun ca ai vreun fotomodel dar tind sa cred k o freci la rece.Colectionar de posturi care esti :))

julaikos 23-09-10 06:25

Re: Oltcit 12TRS - PH 10 CGH & Julaikos customs
 
nu e bre singurul oltcit turbo,mai sunt cateva,mai stiu vreo doua in devenire,deci se poate

oricum ideea e ca nu trebuie sa ma justific in fata lui,sau cei care sunt pasionati de o anumita masina sa-i dea dansului explicatii de ce acea masina si nu alta,oricum nu o sa inteleaga pentru de la bun inceput a plecat chitit sa ne demonstreze ca oltcitul e o masina de cacat
ok,e o masina de cacat,SIiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii?lasa=-ma pe mine sarantoc si uita-te in ograda ta,chiar nu-mi pasa,asa ca nu vad de ce mai incurci pe aici
aleks,nu i se pot sterge mesajele de pe acest topic?fa-i un split ceva "pro si contra oltcit" numa sa dispara mesajele lui de aici,e liber sa scrie atata timp cat nu jicneste dar aici nu vreau sa stiu ca exista in romania asta cineva atat de incuiat la minte

Maniak22 23-09-10 17:50

Re: Oltcit, PRO si CONTRA
 
Voi ma intaratatzi.
@DaNn.ZyX da merge femeia cu tine si cu trabantul dar trebuie sa fie ori oarba ori sa fie cu tine inainte sa iti iei masina si sa te iubeasca mult mult mult mult mult dar frumoasa nu poate sa fie
Sa nu imi spui mie desteptule ca tu ai agata femei de nota 9-10 cu un Oltcit.
Tu esti cu Peugeotu adica pejosu.. asa ca nu uita sa iti iei bilet de tramvai.
V-am pupat

valib 23-09-10 17:55

Re: Oltcit, PRO si CONTRA
 
prietene, eu atat iti zic: daca ai nevoie de masina ca sa prinzi o gagica buna...esti PRAF.

stii, unii au limba si stiu sa abureasca, sa suceasca, sa corupa, sa imbarlige, si sa faca cu orice fata orice vrea el. Daca tu ai nevoie de un instrument(masina)....permite-mi sa rad :lol::lol::lol::lol:

Si daca tot te-ai legat de oltcit....
Explica-mi si mie, in anii 80, cu productie de piese praf la orice se facea in RO, la gazolina pe care o baga toata lumea, la uleiul romanesc ordinar...cum ai vrea sa functioneze mult si bine o masina mai pretentioasa ca dacia? Nu imi fa comparatii cu cine stie ce bmw, care de nou era de 5-6ori mai mult ca oltcitul. Cred ca parintii au uitat sa iti zica cata gazolina bagau in oltcit, cum il reparau cat de cat pt ca nu aveau BANI (nu doar ei, ci toti romanii).

In rest, spor la agatzat cu hummerul, sau cu ferrari-ul, sau cu ce vrei tu. Unii mai sunt si pasionati, fie de oltcit, fie de bmw, fie de biciclete.

jimmy_rph 23-09-10 20:57

Re: Oltcit, PRO si CONTRA
 
valib imi place ca punctezi unde trebuie! cat despre al nostru maniak, cred ca el e putin complexat de faptul ca alt mod de a agata o fata nu are, in afara de masina. si nici cu masina nu face mare lucru :)))). daca 'sapam' mai adanc s-ar putea sa-i gasim prin portofel abonamentul pe rutele de transport in comun :))

Victor_Is 23-09-10 22:32

Re: Oltcit, PRO si CONTRA
 
cu riscul de a fi catalogat de unii "te-ai bagat ca musca in lapte" am sa spun si eu 3 vorbe. DIn start spun ca NU CUNOSC Oltcit-ul
Cand aveam 5-6 ani, in oras la mine era un medic veterinar ce la vremea aceea si-a luat un trabant nou, combi.Toata lumea facea glume(chiar si la acea vreme) pe seama trabantului mai ales a fumului. Eram deja "indoctrinat" referitor la masina trabant. Insa, nenea asta, doctorul, nu stiu ce facea ca de fiecare data cand trecea pe strada, te facea sa te opresti, sa te uiti dupa masina si sa te miri ce frumos si sprinten trece fara sa scoata fum. Automat venea intrebarea: oare de ce vorbesc oamenii de rau? merge frumos, de aude bine si nici urma de fum.
Anii au trecut si dorinta mea de a avea un trabant a fost tot mai mare. Mi-am luat permisul apoi am muncit o vara si mi-am luat unul (trabant).Pot sa spun ca am fost un norocos. Am luat o masina cu km reali (7.500 km) adusa din Germania prin IDMS (sper sa fi scris bine) unic proprietar , un batran de 75 ani care inca o mai conducea, rar de tot. Masina este din august 1986. Multi au ras de mine, baaaa trabant, dai foc etc si bla bla bla. Dar cei mai multi (ca si pe acest topic de altfel) habar nu aveau ce e ala carburator, ce e ala reglaj, cum se schimba o roata de rezerva etc. Eu am fost sarac si a trebuit sa muncesc ca sa strang bani de permis, sa muncesc ca sa pot lua un trabant (6 mil acu 5 ani) Ai mei nu m-au ajutat nu ca nu au vrut, ci chiar nu au putut.
DUpa ce am restaurat toata masina cu piese originale si am scos-o pe strada, multi m-au oprit sa ma intrebe ce motor am pus pe ea. Ma oprit si mecanicul care sa ocupat de acea masina cat a fost a mosului.
Orice masina, veche sau noua, are nevoie de ingrijire. Daca tu iti bati joc de ea, nu te astepta la altceva de la ea. Daca tu mergi pe ideea "apa paie si bataie" nu te astepta sa te duca pana in Spania. In clubul nostru (Traby Club Romania) a fost o delegatie acu cativa ani in urma care au mers cu trabantul la intalnirea de "50 ani de la iesirea de pe poarta fabrici a primului Trabant" care a fost la Zwickau Germania. Au mers pana acolo si au venit inapoi fara sa aiba probleme pe drum. Deci, da, se poate chiar si cu trabantul, dapai cu un Oltcit. Ca sa ai o masina, si sa mearga cum vrei tu, trebuie sa indeplineasca cateva reguli: sa nu fi zgarcit in piese (proaste, reconditionate sau prost reconditionate) , consumabile (uleiuri la 3,5 lei litru) si respect pt masina. Toate astea desi sunt importante sunt egale cu zero daca lipseste "pasiunea" si dragostea pentru acea masina. Nu se pun la socoteala timpul investit sau banii sau vaselina de pa maini sau alte neajunsuri din cauza ei, nu, toate egal cu zero daca nu esti pasionat. Cred ca asta e valabil pt orice masina , nu doar pentru cele old school.
Asa ca, daca ai o caruta si iti place de ea, fa-o asa cum vrei tu, respect-o si te va respecta si ea. Daca iti bati joc, bagi benzina sa mearga, uiti de uleiuri si filtre si doar talpa, atunci tata, nici-o masina nu te va tine pana la granita, nu spun Spania. Cocalari gen "am masina cu manele si braduleti parfumati si i-am dat talpa noaptea 175,3 km/h" sunt pe toate drumurile. Nu ducem lipsa de ei, dar pun pariu ca daca le dai o cheie in mana, nu stiu ce sa faca cu ea, sau poate mai rau, nu stiu cum sa faca un schimb de ulei sau altele esentiale, dar sunt tari in gura cand vad un pasionat care isi tine (cu greu de altfel in Romania noastra si in criza) masinuta pe linia de plutire. Oameni de acest gen nu au viitor si nimeni nu va da pe ei 2 bani, nu mai spun de incredere etc. Fetele nu se uita dupa bani sau masina, se uita dupa cat de serios ar putea fi eventualul sot ce se afla la volanul acelei masini, cat de responsabil e, cat de grijului etc. Daca este responsabil grijului etc cu masina, normal ca va fi si cu sotia lui, cu copii lui, ca viitor cap al familiei.Cand spun fete, ma refer la acele fete care nu stau pe centura sau se urca in secunda 2 in prima masina "tunata" , sau vorba cuiva: care se apleaca rapid. Daca ai o masina tare si fetele stau la coada sa se plimbe cu tine, e nasol. Daca ai fi baiat destept ti-ai pune intrebarea daca nu cumva acea (sa-i zicem) fata vine pt parte amateriala si nu pt tine. Bine, faza cu "baiat destept" nu functioneaza la toti, multi au blocat acea parte a creierului cu multa vodka , tupeu, nesimtire si senzatie "aim za besc" (scris intentionat gresit)
De aceea, voi cei cu Oltcit-urile sau alte masini, care tineti la ele, vedeti-va de treaba voastra. Pasiunea va uneste iar voi veti avea satisfactia muncii voastre.

Restul, aveti de ales :
Cainele moare de drum lung si prostul de grija altuia.
sau
Nu mor caii cand vor cainii.

p.s. iertare de la cei cu Oltcitul daca am scris prea mult

DaNn.ZyX 24-09-10 00:56

Re: Oltcit, PRO si CONTRA
 
Quote:

Originally Posted by Maniak22 (Post 3678473)
Voi ma intaratatzi.
@DaNn.ZyX da merge femeia cu tine si cu trabantul dar trebuie sa fie ori oarba ori sa fie cu tine inainte sa iti iei masina si sa te iubeasca mult mult mult mult mult dar frumoasa nu poate sa fie
Sa nu imi spui mie desteptule ca tu ai agata femei de nota 9-10 cu un Oltcit.
Tu esti cu Peugeotu adica pejosu.. asa ca nu uita sa iti iei bilet de tramvai.
V-am pupat

Sfatul meu pentru tine: Lasa-ne pe noi astia saracii,cu pejosul,cu oltciturile,iar tu ca mare designer care te crezi si conduci ultimul tip de BMW si din dreapta iti zambeste Jessica Alba,da-ti foc !:idea: Hai sa fii iubit ;)

Maniak22 24-09-10 01:05

Re: Oltcit, PRO si CONTRA
 
1 Attachment(s)
valibule nu am nevoie de o masina sa agatz femei.. dar e un motiv bun in plus
Sa iti dau un sfat ca vad ca nu prea le ai cu femeile... la femei le plac barbatii ingrijiti,curati, puternici, un alfa male adica un lider de grup etc etc. Ele trebuie sa vada ca esti cel mai tare din parcare cand parcarea e plina nu cand e goala.
Daca vezi niste fete pe strada si esti cu Oltcitul si te bagi in seama te resping din prima ca te cred taran oricat de mult tuning ai avea pe masina. Iar daca ai o masina de firma e alta poveste atunci: Iti sar in ea direct din mers.

VA DAU UN SFAT: CAND CUNOSTI O TIPA "BUNA" NU II SPUNE DIN PRIMA CA AI OLTCIT, LASA PUTIN TIMPUL SA TREACA SA VADA CA ESTI CEEA CE ISI DORESTE SI ABIA APOI MENTIONEAZA DE MASINA CA SA NU STRICI PRIMA IMPRESIE BUNA. pentru ca prima impresie buna conteaza cel mai mult.

Poti sa agheti femei si daca nu ai masina dar trebuie sa ai alte atu-uri importante.Sa stii sa minti fara sa clipesti, sa stii sa te prefaci ca nu iti pasa fara ca ea sa isi de-a seama+ o gramada de alte lucruri care nu sunt cazul pentru ca suntem pe un site cu masini.

Si un exemplu va povestesc o zi din viata mea: Aveam si eu 18 ani tanar, nebun si fara bani, abia ce luasem carnetul si pe atunci nu aveam o masina personala doar pe a alor meu la care le era frica sa mi-o inmaneze stiind ca sunt un vitezoman. Dar totusi bunicul meu imi dadea dacia lui portocalie din 78' in secret cu promisiunea ca tin lamaile in parbriz:)). In fine sa trec la subiect: Urma sa ma intalnesc in fata la Mec cu o tipa de nota 9 chiar 9,5 pe care am cunoscuto abordand-o intr-un club (nu Oltcit) pe prietena ei de 8-8,5 cu indulgenta iar ea(tipa) sa ii spunem E s-a bagat cu noi in conversatie nestiind de ce rade prietena ei asa mult. Eu speriat pe vremea aceea nevrand sa stric cu ceva buna impresie dupa cateva minute i-am cerut hotarat numarul de telefon cu pretextul de a ne mai intalni sa vorbim despre.... sincer numai stiu:)) dar era amuzant.
In fine ma intalnesc cu tipa eu totusi f mirat ca nu a venit cu prietena imi spune sa mergem in ceva cafenea nou deschisa pe vremea aia, eu i-am spus direct nu pentru ca stiu eu un loc mai dragutz unde ne putem relaxa la o inghetata. Acum URMEAZA partea interesanta cand mergem spre masina:)), ii luceau parca ochii dupa BMW-uri, AUDI curioasa sa vada ce masina am. Cand m-am oprit in dreptul Daciei s-a oprit si m-a intrebat ASTA E MASINA TA? Iar eu relaxat da e a mea, intra ca e deschis iar ea O LASI DESCHISA? eu razand DA, ca nu are ce sa imi fure din ea:)). Ne indreptam spre locul cu pricina si ghici ce? Imi moare motorul si nu vroia nici cum sa mai porneasca oricate chei ii dadeam.In spatele nostru se facuse deja o coada de masini cu soferi nervosi care injurau si claxonau. Ea era disperata deja ca ce fac alea alea... iar eu amintindu-mi ca era slaba bateria ii zic DA-TE JOS SI IMPINGE NUMAI STA!! si ce credeti se da jos in fustita ei cu tocuri de 2 m si impinge, bineinteles impingeam si eu dar in cele din urma a pornit.Claxoanele faceau ca la o nunta deja cand vedeau toti tipa misto cum impinge:)) La terasa aceea radeam de numa cu ea de peripetia avuta spunandu-mi ca nu a mai facut asa ceva in viata ei si ca a mers cu o dacie doar de cateva ori in viata ei si chiar si atunci doar cu dacie de la taxi. Am fost impreuna cu ea vreo 4 luni si ceva iar dupa ma cam plictisisem de ea si probabil si ea de mine numai stiu exact dar ne-am despartit. Si inaintea mea si dupa mine a a umblat tot cu barbati cu bani... iar anul trecut auzisem de ea ca s-a logodit cu nu stiu care de la Steaua.
Oricum asta nu e un palmares, nu de aceea vi-am povestit sa ma laud cu o cucerire,cu doar ca O FEMEIE CARE SA AIBA UN ASPECT FIZIC FOARTE BUN si sa fie cu unul care are un jaf de masina va mai spun odata ca trebuie sa faci o prima impresie excelenta si NICIODATA NU O VEI AGATZA DIRECT DIN MASINA DE SPALAT OLTCIT:))iar daca o vei agatza din masina trebuie sa ai o masina tare.

Sincer eu de multe ori nici nu le zic la femei ca am masina... afla ele cand trebuie sa mergem undeva, de multe ori prefer plimbarile:)

Victor IS si eu am fost copil sarac si am umblat cu adidasii puscati si nu rad de saraci ci rad de aia care se dau mari cu masinile lor..adica restu de mai sus:)) Eu nici nu am mentionat ce masini am in prezent asa ca nu stiu dc ziceti ca ma laud. App esti pocait?

Iar Iulika asta e baiat muncitor nu zic ca nu si chiar il respect pentru asta dar el are tupeul sa imi spuna mie ce e bun gust si ce e stil pe cand el isi pune niste butoane in masina de zici ca sunt butoane sa te lansezi pe Orbita:)) vorba ta Iulika: Plec departe... plec pe Marte si de acolo poate poate :))) si mai departe

Alex BZN destepti sunt cei care ii pun pe altii sa munceasca in locul lor nu cei care pun mana sa se murdareasca... si oricum am lucrat la masini( pe alu bunicumeo am facut-o Gordini style in liceu + sa nu zic de partea mecanica ca se strica mereu) + ca, cu 2 colegi in faculta am facut o masina de la 0 din putine piese originale facand o replica perfecta a Daciei LASTUN (Student) sub indrumarea profesorului meu ce a fost directorul Intreprinderii de Autoturisme Timișoara pe vremea lui Ceasca. Multumesc

Maniak22 24-09-10 01:41

Re: Oltcit, PRO si CONTRA
 
+ Ma jur cand eram mic si aveau ai mei Oltcit imi placea la nebunie... era altceva!! Nu era banala Dacie... era frumoasa pentru ca nu era altceva la noi atunci... Al familiei mele era albastru...ooo masiiina albastra si imi placea mult:)) poate pentru ca nu se gasea Dacie albastra si aveam eu ceva cu albastrul nu stiu:))
- In ziua de azi nu e un Oldtimer care sa isi pastreze valoarea in timp....tot mai ieftin il gasesti si tot in mai putine exemplare, dar are valoare sentimentala pentru multi.

Acum veniti cu idei PRO si CONTRA de ce mi-as cumpara un OLCIT ?sau nu neaparat eu ci oricine pentru ca de asta am facut topicul chiar daca multi se supara si putini se bucura
De ce nu mi-as cumpara?
De ce mi-as cumpara?
Ce probleme voi intampina ?
Ce suprize placute voi avea? Dar neplacute?
Ce voi invata? (sper ca nu ma voi invata minte sa numai cumpar niciodata unul)
La ce sa ma astept cand cumpar unul?
Merita investitia? Sau voi investi banii cu cap ?
Ce sa fac sa fie o masina pe care ma pot baza?
Ce e cel mai important lucru la un Olcit?
Conteaza anul fabricatiei la cumparare?
Ce modificari au dus inginerii pe parcursul fabricatiei masinii?
Doar motoarele erau diferite si culorile?
ETC ETC ETC


P.S. Eu recunosk Iulika ca am fost cam rautacios, eu n-am nimic cu tine dar macar daca recunoasteai ca tu ai inceput, tu te-ai bagat aiureah in seama cu comentarii urate nu eu. In fine eu nu m-am suparat nu a-si fi avut dc, dar data viitoare fii tare cand stii sigur ca stii sa faci mai bine ca celalalt si cand nu stii nu fii tare ca nu are sens.

Deci astept raspunsuri la intrebarile de mai sus si sugestii

robisavage 24-09-10 08:06

Re: Oltcit, PRO si CONTRA
 
De ce nu mi-as cumpara?
pentru ca e o masina veche care te lasa cand iti e lumea mai draga? , pentru ca ai o varsta la care vrei o masina puternica sau una cu care sa iesi la plimbare cu o pitzipoanca care nu se urca la tine in masina?

De ce mi-as cumpara?
ca sa inveti sa mergi? sa inveti niste lucruri de baza cu o masina pe care o poti repara singur cu minime cunostinte? sau pentru ca na , nu iti permiti alta

Ce probleme voi intampina ?
probleme? din experienta iti spun ca nu am avut foarte multe , iarna intradevar nu e asa placut cu ea , dar eu unul nu am mers iarna .. ca ramai fara benzina e ceva ce poti pati cu oricare alta masina , pui un carburator bun si nu o sa ai problemele cu gunoaie etc

Ce suprize placute voi avea? Dar neplacute?
placute? cand o sa o lovesti , nu o sa de doara sufletul cand tre sa scoti din buzunar zeci , sute de milioane pentru reparatie? mirosul de benzina ( nu stiu cum il consideri tu , placut sau neplacut , dar mie mi-a placut )


La ce sa ma astept cand cumpar unul?
La ce vrei sa te astepti la cati bani costa unul? la Lux ? putere ? ar trebui sa iti ajunga ca poti sa te deplasezi dintr-un loc in loc cu inca 4 persoane in ceva care costa cat o bicicleta noua

Merita investitia? Sau voi investi banii cu cap ?
La bani care ii dai , daca nu esti chitros , e ok

Ce sa fac sa fie o masina pe care ma pot baza?
pui un carburator bun , nu mergi pe rosu sa ramai fara benzina si mai schimbi si tu consumabilele din cand in cand

Ce e cel mai important lucru la un Olcit?
De la intreabarea asta nu o sa iti raspund pentru simplu fapt ca nu ai scris bine numele

mi-a placut si inca imi place oltcitul , ce-i drept e o masina veche si te lasa la drum uneori , dar cu toate mi-a lasat amintiri frumoase , ma bucur ca am avut o olteanca ca prima masina

Victor_Is 24-09-10 08:55

Re: Oltcit, PRO si CONTRA
 
Quote:

Originally Posted by Maniak22 (Post 3679441)
Victor IS si eu am fost copil sarac si am umblat cu adidasii puscati si nu rad de saraci ci rad de aia care se dau mari cu masinile lor..adica restu de mai sus:)) Eu nici nu am mentionat ce masini am in prezent asa ca nu stiu dc ziceti ca ma laud. App esti pocait?

Daca in postul (meu) de mai sus te-ai simtit jignit sau atacat, imi cer scz, nu asta imi era intentia ci doar am afirmat un fapt (realistic de altfel) asupra mentalitatii unora(fete , masini, etc) care in fond este doar pur parerea (doar a) mea si nu trebuie sa fie universal valabila, impusa etc. Eu am trabant si nu ma laud cu el, dar ma mandresc, sunt doua lucruri diferite. A te lauda cu o masina si sa zici ca esti cel mai tare dar in schimb tu habar sa nu ai cu ce se mananca sau masina arata in ultimul hal, da, atunci e ipocrizie, sper ca ai inteles ce am vrut sa spun. Nu stiu de unde si pana unde ai scos faza cu "pocaitul" dar ma amuzat. As vrea eu sa fiu, dar unul de ala adevarat , nu fatarnici.

Imi cer scz daca am jignit pe cineva, imi place sa imi spun parerea deschis si poate ca uneori mai intepat. M-am gandit ca este forum si discutiile/ parerile sunt primite atata timp cat se pastreaza un limbaj decent. Daca am suparat, iertare.

alexone 24-09-10 09:08

Re: Oltcit, PRO si CONTRA
 
Eu sunt PRO OLtcit ...

De ce? In primul rand a fost prima masina pe care mi-am permis-o care fugea mai tare decat majoritatea daciilor care erau atunci. Am facut multe tampenii si ma leaga multe amintiri de Oltciturile mele. Intr-adevar trebuie sa fi avut Oltcit ca sa iti placa. E ceva ce nu inteleg cei care nu au avut. Pentru unii poate e o placere si o aventura sa te lase masina in drum, sa o repari singur si sa pleci mai departe.

P.S.: legat de fete ... am avut mai multe masini ... pe bancheta din spate oricum ajung fete ... indiferent de masina

fasso 24-09-10 09:44

Re: Oltcit, PRO si CONTRA
 
Aleks, eu zic ca ai incadrat gresit topicul acesta ... trebuia mutat la Divertisment :lol:

ALEX_BZN 24-09-10 13:02

Re: Oltcit, PRO si CONTRA
 
Quote:

Originally Posted by Maniak22 (Post 3679441)

Alex BZN destepti sunt cei care ii pun pe altii sa munceasca in locul lor nu cei care pun mana sa se murdareasca... si oricum am lucrat la masini( pe alu bunicumeo am facut-o Gordini style in liceu + sa nu zic de partea mecanica ca se strica mereu) + ca, cu 2 colegi in faculta am facut o masina de la 0 din putine piese originale facand o replica perfecta a Daciei LASTUN (Student) sub indrumarea profesorului meu ce a fost directorul Intreprinderii de Autoturisme Timișoara pe vremea lui Ceasca. Multumesc

Si daca te intorci cu o pasarica de la mare noaptea si faci pana ce faci o pui pe ea sa o rezolve ca tu nu stii??:))
mi-e de exemplu imi place sa imi spal masina singur....nu e vb de 15 lei la spalatorie, e o pasiune de a mea.
Merg pe idee ca trebuie sa le faci pe toate in viata, indiferent daca e munca de jos sau de sus.

don_eduardo37 24-09-10 15:23

Re: Oltcit, PRO si CONTRA
 
Eu sunt la fel pro oltcit
Cum adica,nu inteleg,daca conduci un oltcit la 18-19 ani curat aranjant,si stock sa fie,de ce ar rade altii de tine? Pai cand vad coconu' de 318i prafuit din cap pana in picioare si tuna maneaua din el si care abia se taraie de la atatia manelisti care nu ingrijesc masinile,ce ziceti? adica oltcitu' ce are,pai am vazut kadett(opel) care avea o toba sport si capota vopsita la bidinea in negru,mai avea 2 nailoane pe laterale si de abia se taraia si inauntru gajaiau si boxele da nu puteau de obosite, cu o masina de aia nu ti-ar fi mai jena sa iesi, pai aspectul ca aspectul, trecem cu vederea ca avem strazile cum le avem,dar pana si difuzoarele sa-ti gajaie transpirate melodia "De cartier" cand tu in club o dai cu maneaua? ei atunci chiar mi-ar fi rusine sa ies cu masina pe strada.....mai bine i-as da foc...

De ce sunt Pro Oltcit:
1. Am o pasiune de mic copil pt masina asta,cel putin oltcitu' meu nu l-as da nici pe un logan desi inca e Stock.Desi cand a aparut solenza si vecinul meu avea loata o solenza care nici nu zicea nic,torcea, i-am zis lu' tata sa ia si el solenza...(asta inainte de 2003), cand am desfacut saracul oltean si o vara i-am invatat toate chitibusurile deja am prins drag,pai interiorul la loc i l-am montat eu si nu aveam mai mult de 12 ani.....si nici acum nu joaca vreun plastic interior,exceptand 2 ornamente interioare din portbagaj care nu le-am mai revizuit fiindca oricum se cara in saracul oltean de toate....si aflati ca nu mi-e rusine sa merg la volanul unui oltean prin oras, si la sfarsitul clasei a12-a o sa merg cu ea la liceu si o s-o parchez frumos in careul interior... sa-l vada toti.....
2.Olteanul l-am condus la 13 ani...... foarte lejer pleaca de pe loc,usor la directie datorita greutatii nu prea exagerate....
3.Motor boxer in 4 cilindri, motor sport mult mai performant decat unul in linie de dacie....
4.E masina sport,in 3 usi, si e foarte buna cu toate ca are 20 de ani sau mai mult.....chiar daca masina sa zicem e facuta in '90,primul proprietar il poate avea in '94 si daca il mai cumperi de la primul proprietar te-ai scos....
5.Masina din 2003 pana in 2007 cat a circulat nu ne-a lasat niciodata pe drumuri....din 2007 e conservata si urmeaza sa intre in scurt timp in circulatie iar.....
6.e o masina mai veche care in favoarea mea,cum spuneau si alti colegi mai sus, nu are zeci de mii de senzori... ti se pileste un senzor si ceao....mergi cu alarma inca cativa zeci de km pana sa-l remediezi sau mai rau ramai cu ea la dracu in camp daca te-a piscat un senzor,asa oltcitu' are o retea asa simpla incat nu-ti face probleme electronice...
Bordul nu e extrem de complicat si nici foarte masiv ceea ce mi se pare destul de avantajos, multi sunt pasionati de matiz-uri, sunt frumoase,mici,fiabile.... insa mie nu-mi place bordul,e prea umflat.....asa oltcitu' are bord simplu,daca nu-ti convine pac pac un pic de ingeniozitate si-l faci compact si ii dai alta forma.....
7.Ul oltcit daca ai pe el un motor pus bine la punct si o cutie buna, una de 5 de franta, si l-ai pus la punct si nu-l innebunesti te duce mult si bine.....
8.Consumul,un motor aranjat scoti un consum de 6,5% ceea ce e foarte bun ca consum,mie cel putin imi convine,daca il alerg cu 120 si imi da un consum de 6,5% e perfect,nu vreau mai mult,desi 120 nu indraznesc sa-l iau pe strazile romaniei,deci sa stiti ca intentionez sa fac o excursie cu oltcitu' pana in spania.....deci ma incred in masinuta mea 100%.

De ce nu mi-as cumpara oltcit: din simplul fapt ca nu mai gasesti piesele de schimb ca acum 4-5 ani,cand intr-un oras mai exista un magazin macar cu piese de oltcit,tobe,aripi si asa mai departe.....deci singura problema ar fi lipsa magazinelor de piese,insa daca s-ar deschide iar productia de oltcit-uri....sincer MI-AS CUMPARA OLTCIT FARA PROBLEME, oricum sper sa ajung la 2-3 oltcit-uri aranjate la garaj....si apoi o dacie Coupe 1410.....dar momentan raman la oltcit fiind masina mea de suflet, sa mi se dea un renault megane si tot nu l-as da pe oltean.....

Maniak22 25-09-10 21:09

Re: Oltcit, PRO si CONTRA
 
Am inceput de cateva zile sa fiu mult mai atent la Oltcituri prin orash... si chiar sunt mai multe decat credeam.

La cele in stare mai nasoala am vazut in comun infloriturile de rugina de la aripi... altceva ce se degradeaza cel mai des in timp? Ma refer la interior exterior etc

don_eduardo37 26-09-10 10:18

Re: Oltcit, PRO si CONTRA
 
Quote:

Originally Posted by Maniak22 (Post 3682995)
Am inceput de cateva zile sa fiu mult mai atent la Oltcituri prin orash... si chiar sunt mai multe decat credeam.

La cele in stare mai nasoala am vazut in comun infloriturile de rugina de la aripi... altceva ce se degradeaza cel mai des in timp? Ma refer la interior exterior etc

pai la exterior dupa cum ai vazut,flori de rugina pe aripi.....da,daca nu o ingrijesti si nu o pastrezi,rugina trece si printr-un logan,si poate mai usor decat la oltcit,dar eu am masina vopsita de 7 ani si de abia acum am observat ici colo cate o floricica dar pe la portiere,aripile spate nu au nici o floricica....la oltcit ca defapt la orice masina trebuie sa fii atent la aripile fata daca le ai de tabla sa fie in stare buna la arcada rotilor,sa fie bine spalate tratate si vopsite bine ca acolo tot timpul se aduna pamant daca stai pe la tara....dar eu de 7 ani de zile de cand a facut tata masina din cap pana in picioare nu are mai deloc rugina..... la stalpii dintre parbriz si osi sa fii atent ca acolo de obicei apar probleme....in rest exteriorul daca o tii bine nu vei avea probleme.....interiorul,aici e o problema....sub mochete,daca te-a prins umezeala sub mochete,pa si puse....uite asta e problema la mine dupa cativa ani.... la capacul de scurgere din spate dreapta, mi-a ruginit si trebuie sa decupez o bucatica cu tot cu capac si sa aplic alta bucata acolo de tabla si capacul sa dispara din zona.in rest nimic degradat la interior, deci si oltcitu' ca si oricare alta masina ingrijita bine si tine la fel de bine....degradare la exterior ar mai putea fi tobele si reteaua de evacuare a noxelor, daca nu-s de inox alea se papa repede......

manu_96xls 26-09-10 15:21

Re: Oltcit, PRO si CONTRA
 
Quote:

Originally Posted by Maniak22 (Post 3676868)
Hai spuneti fiecare ce va place totusi la masina ? Ce zic prietenele voastre cand afla ca aveti Oltcit? Sau masina e femeia la voi, ca nu se urca nici o tipa in asa masina? Sau pe voi va iubesc toate fotomodele si nu conteaza ca aveti Oltcit va iubesc si asa?

Suntem in 2010 fratilor, iar femeile s-au smecherit nu se mai urca in asa masini daca arata cat de cat bine, oricat de papagal ai avea sau oricat de Brad Pitt ai fii

In concluzie cine are Oltcit ori nu are femeie ori are si e oarba

De ce ar avea ceva de comentat femeia pe subiectul ăsta? Pe mine mă fu** grija ce firmă e rimelul ei?
Nu-ți place mașina mea, ai 2 posibilități:
1. Treci mai departe , la unul care să-ți satisfacă nevoia asta(mașină „tare”)
2. Cumpără-ți tu una proprie să-ți satisfacă dorințele personale și circulăm cu a ta când suntem împreună, fără să zic nimic.

Da, le-au șmecherit prostovanii care muncesc 2,3 ani de zile prin străinătate DOAR ca să-și cumpere o mașină mai strălucită, nicidecum cei cu posibilițăți materiale care-și cumpără mașini scumpe pentru gustul lor.;)


Quote:

Originally Posted by Maniak22 (Post 3676903)
Ma gandesc cum trebuie sa arate una care sa urce in Oltcit:D

Tu sigur n-ai cunoscut vreo fată până acum, doar pițipoance obosite!

Quote:

Originally Posted by Maniak22 (Post 3679441)
valibule nu am nevoie de o masina sa agatz femei.. dar e un motiv bun in plus
Daca vezi niste fete pe strada si esti cu Oltcitul si te bagi in seama te resping din prima ca te cred taran oricat de mult tuning ai avea pe masina. Iar daca ai o masina de firma e alta poveste atunci: Iti sar in ea direct din mers.
NICIODATA NU O VEI AGATZA DIRECT DIN MASINA DE SPALAT OLTCIT:))iar daca o vei agatza din masina trebuie sa ai o masina tare.

E clar, bărbații ca tine au făcut curvele să se simtă atât de valoroase în fața unui bărbat , deși au doar o bucată de carne între picioare și portofele de formă!

Despre Oltcit în sine, n-am ce să-ți spun, nu o să-nțelegi vreodată treburile astea, nu sunt pentru orice om.;)

DaNn.ZyX 26-09-10 15:25

Re: Oltcit, PRO si CONTRA
 
Quote:

Originally Posted by manu_96xls (Post 3684138)
De ce ar avea ceva de comentat femeia pe subiectul ăsta? Pe mine mă fu** grija ce firmă e rimelul ei?
Nu-ți place mașina mea, ai 2 posibilități:
1. Treci mai departe , la unul care să-ți satisfacă nevoia asta(mașină „tare”)
2. Cumpără-ți tu una proprie să-ți satisfacă dorințele personale și circulăm cu a ta când suntem împreună, fără să zic nimic.

Da, le-au șmecherit prostovanii care muncesc 2,3 ani de zile prin străinătate DOAR ca să-și cumpere o mașină mai strălucită, nicidecum cei cu posibilițăți materiale care-și cumpără mașini scumpe pentru gustul lor.;)




Tu sigur n-ai cunoscut vreo fată până acum, doar pițipoance obosite!



E clar, bărbații ca tine au făcut curvele să se simtă atât de valoroase în fața unui bărbat , deși au doar o bucată de carne între picioare și portofele de formă!

Despre Oltcit în sine, n-am ce să-ți spun, nu o să-nțelegi vreodată treburile astea, nu sunt pentru orice om.;)



Asta da reply...nota 10+...no comment!

Alex_19Mig 27-09-10 17:43

Re: Oltcit 12TRS - PH 10 CGH & Julaikos customs
 
Quote:

Originally Posted by julaikos (Post 3676999)
baieti,va rog frumos,nu merita acest user nici cea mai mica explicatie despre oltcit,de fapt nici nu inteleg ce are el impotriva oltcitului,sau cine a pus problema in fata lui legata de oltcit,ca e bun sau rau mai stiu eu cum
eu sunt un sarac si nu-mi "permit" decat sa am doua oltcituri...

Nu esti singurul care nu isi permite numai oltcitul si nu alta masina.
Totusi ce atatea mari povesti nu as iesi stock cu ea pe strada,tiuning,cacaturi.
Astea sunt besini in cap (fitze).:x

Danutz Bratosin 28-09-10 20:20

Re: Oltcit, PRO si CONTRA
 
Eu sunt PRO. Oltcitul imi ofera o satisfactie de a conduce pe care nici o alta masina nu mi-o da:), nu m-a lasat niciodata in drum sa zici ca nu mai pot pleca cu ea...e masina copilariei mele:D prima masina pe care am condus-o:lol:
Cu toate ca piesele sunt din ce in ce mai greu de gasit eu unul nu ma las orice ar fii:-P

manu_96xls 28-09-10 23:47

Re: Oltcit, PRO si CONTRA
 
Topic închis!
Când se va vrea o discuție civilizată pe subiectul ăsta, deschidem un topic nou.;)


All times are GMT +2. The time now is 22:25.

- Copyright 2026 4Tuning