Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Ford tuning (https://forum.4tuning.ro/143-ford-tuning.html)
-   -   Ford Focus 1.6i 16v 2002 (https://forum.4tuning.ro/143-ford-tuning/20607-ford-focus-1-6i-16v-2002-a.html)

KEJS 17-07-06 13:50

Ford Focus 1.6i 16v 2002
 
Masina este rulata 80.000km si este in stare buna, reviziile au fost facute la timp si piesele ce au fost schimbate sunt de calitate. Nu are nici o piesa profesionala pe ea si as vrea sa umblu putintel la motor pentru putere, dar ceva mai avansat decat filtru si evacuare sport..Ce e de facut? M-ar interesa o parere de specialitate! + Care este cea mai mare dimensiune de roata ce poate fi montata pe masina? Merci..

UNLORD 24-07-06 16:49

Re: Ford Focus 1.6i 16v 2002
 
am incercat sa remapez acelasi motor la rabane si mi-a zis ca nu poate sa il chipuiasca! incearca la aspad sau la dimsport! daca pot sa il remapeze sa postezi!
jante merg de 17 ca la st170 si cred ca merg si 18 ca la rs!

UNLORD 24-07-06 17:02

Re: Ford Focus 1.6i 16v 2002
 
http://www.chippoint.com/index.html?...t.com/ford.htm

o firma de remapari!

dubmaniacks 01-08-06 21:34

Re: Ford Focus 1.6i 16v 2002
 
ce valori are motoru momentan?

KEJS 21-08-06 01:59

Re: Ford Focus 1.6i 16v 2002
 
Nu stiu ce valori are exact.. Oricum are 100 de cai si la 65000 de km a luat 220 pe autostrada...

ferocus 24-08-06 20:27

Re: Ford Focus 1.6i 16v 2002
 
...si porcii zboara veseli prin vazduh
focusu benzina e limitat la 5000 rpm ceea ce inseamna 200km/h in a 5-a
cum ai prins tu 220 ?

omarica 26-08-06 19:16

Re: Ford Focus 1.6i 16v 2002
 
poate era la vale :D :)) si cu vantul din spate....

BAD_MF 26-08-06 19:34

Re: Ford Focus 1.6i 16v 2002
 
Jante, daca vrei sa mai circurli prin Ro pune-i pe 16 arata bestial. Sa o stapanesti sanatos si oricum poti incepe cu filtru/evacuare.

ffocus 31-08-06 19:25

Re: Ford Focus 1.6i 16v 2002
 
Quote:

Originally Posted by KEJS (Post 526461)
Nu stiu ce valori are exact.. Oricum are 100 de cai si la 65000 de km a luat 220 pe autostrada...

pai da...la 65000 ia 220....calculu e simplu...
rulajul / rpm * road elevation + (remaining fuel * outside temperature + wheel size)....dap...fix 220

sponsoru 08-09-06 01:02

Re: Ford Focus 1.6i 16v 2002
 
focus de 1.6 220 ? :o inseamna ca are eroare maricica vitezometrul tau...in talon parca are 18? si ceva...oricum motorul de 1.6 cu bani multi ii mai dai cateva zeci de cai..aspirat benzina etc...oricum sa mergi cu grija :) ciao

Cataaa 12-12-06 02:25

Re: Ford Focus 1.6i 16v 2002
 
cate aberatii pe aici :)
q cum sa fie limitat la 5000 focus benzina cand eu ii dau zilnic 7000rpm :D
si cum sa ia 220 1.6 cand eu trag de ea la 2.0 170 cp sa trec de 205 :D

NWZeu 13-12-06 20:53

Re: Ford Focus 1.6i 16v 2002
 
hmmm la faza cu 7000rpm fara sa intre limitarea vreau si eu sa vad ;) ..... legat de 2 litrii si 170 de cp poate detaliezi, e cam neclara "treaba" ....

Zaf 16-12-06 08:07

Re: Ford Focus 1.6i 16v 2002
 
de unde se poate achizitiona cold air intake din romania pt focus 1.6 16v ?
Are cineva codul bujiilor NGK pt acelasi motor si de unde se pot achizitiona ?

NWZeu 16-12-06 11:41

Re: Ford Focus 1.6i 16v 2002
 
@zaf - cold air intake poti gasi la racing nick -> https://forum.4tuning.ro/235-promotii-4tuningro/26351-cold-air-intake-admisie-directa-injen-incepand-238euro-discount-4tuningro-5-a.html

la bujii solutia ideala se pare ca sunt cele motorcraft sau denso, nu stiu daca ngk au unele compatibile.

Zaf 20-12-06 17:18

Re: Ford Focus 1.6i 16v 2002
 
NWZeu am vaz merci mult pt informatii.

alexino_2002 05-01-07 10:59

Re: Ford Focus 1.6i 16v 2002
 
eu am un focus de 2.0 16v 135 cp si greu ajunge la 210 asa ca nu vad cu a mers a ta cu 220

alexino_2002 05-01-07 11:00

Re: Ford Focus 1.6i 16v 2002
 
daca mai este cineva pe firum, ce pot sa-i fac si eu la motor pentru mai multa putere

Caius TM 05-01-07 12:27

Re: Ford Focus 1.6i 16v 2002
 
ma.. si eu am 1.6 16v si nu e limitat la 5000, e motoru Zetec dar nici 220 nam prins cu el... :lol:
dar de mers... merge bine la aia 101cai.. cat sa sperii putin daciile :lol:

TheReaper 15-01-07 00:54

Re: Ford Focus 1.6i 16v 2002
 
focus 2005 1.6 tdci 90 de cai cu greu la 4200 200 km\h si oricum se blocase la turatia aia

PiStI 15-01-07 01:07

Re: Ford Focus 1.6i 16v 2002
 
v-max focus 1.6 model vechi 185 km/h (valoare data constructor) tot ce e peste e abatere, sau modificare. nu va luati ce scrie in talon ca e irelevant, fiecare poate sa scrie ce vrea daca stie la cine sa apeleze.

KEJS 18-01-07 23:00

Re: Ford Focus 1.6i 16v 2002
 
Am mers recent cu 210 pe autostrada si ea inca mai tragea un pic..nu imi taia nimeni aerul in fata..singura chestie care ma ajuta oarecum este filtrul sport de care sunt foarte multumit si poate faptul ca e bine ingrijita si aici ma refer la revizii..Nu taie alimentarea la 5000 ci la 7000 si nu are banda rosie la vitezometru! Cat despre valori..stiu doar a 2-a si a 3-a : 100 si 150

KEJS 18-01-07 23:02

Re: Ford Focus 1.6i 16v 2002
 
Am mers recent cu 210 pe autostrada si ea inca mai tragea un pic..nu imi taia nimeni aerul in fata..singura chestie care ma ajuta oarecum este filtrul sport de care sunt foarte multumit si poate faptul ca e bine ingrijita si aici ma refer la revizii..Nu taie alimentarea la 5000 ci la 7000 si nu are banda rosie la vitezometru! Cat despre valori stiu doar a 2-a si a 3-a : 100 si 150

Eagleee 18-01-07 23:26

Re: Ford Focus 1.6i 16v 2002
 
Sa clarificam! Ford Focus 1.6 16v cu 100 cai la 6000rot/min poate maxim 180 km la ora!!! cu filtrul max +3-4km, cu ceea mai buna vointa!
Peste 6300 nu are sens sa dai ca nu trage mei bine ci mai prost!!!
Vitezometrul este facut asa incat iti arata cu 8-10% mai mult decat este real!!!
Daca ai pus alt cauciuc, cu marime mai mica chear mai mult!!!
Cauciucul din fabrica este de 185/60 R14, daca nu e de aceasta valoare sau similara arata tot altceva ce trebuia vitezometrul.
Daca nu modifici la motor, sa mearga mai bine, cai mai multi! nu poti merge peste 180 nici cum!!! nu ma refer la filtrul de spot...

KEJS 19-01-07 14:40

Re: Ford Focus 1.6i 16v 2002
 
Posibil vitezometrul arata mai mult..
Chiar o sa fac o poza cand mai merg...

Lee_Cabrera ALS 20-01-07 04:04

Re: Ford Focus 1.6i 16v 2002
 
am si eu un focus 1.6 16 v din 2000 si i'am dat 215 , si inca mai tragea
decupleaza la 7000, nu are zona rosie, si nicidecum nu trage mai prost de la 6000 de ture in sus
1.6 , 16 v merge 220

Eagleee 20-01-07 12:29

Re: Ford Focus 1.6i 16v 2002
 
In primul rand eu nu cred ca datele date de constructor sa fie asa de slabe (ei de 180 de a fi viteze maxima!)
In al doilea rand Vitezometrul arata mai mult cu 8-10% decat ce e real! Asta inseamna ca 215 in real poate fi max 193.5 km/ora
A, si ceva despre "zona rosie", de aia nu este sa fie mai ieftina masina, adica toate modelele pimesc turometrul aia, si in acest fel va fi mai ieftin (nu trebue facut pentru fiecare model alt bord!)
Sa ziceti ce turatie avea motorul la 215 si calculaz exact cu cat ai mers, am toate datale la mine!!! dar nu cred ca peste 175...

alex_focus 24-01-07 15:03

Re: Ford Focus 1.6i 16v 2002
 
si eu am un ford focus 1.6 i 16 v . viteza maxima atinsa 212 km/h. masina nemodificata an 2000

Caius TM 13-02-07 19:34

Re: Ford Focus 1.6i 16v 2002
 
ma.. concluzia, sa ne traiasca focusuriile ca alearga bine bine.. :drunk:

TheReaper 16-02-07 01:32

Re: Ford Focus 1.6i 16v 2002
 
nice car caius..am si eu un focus din 2005 dar din pacate masina are 25000 km si nu ii tine frana de mana :| am fost la service cu ea si cica asa trebuie sa tina...dak ii trag frana de mana la 20 km\h se simte o slaba tendinta de a frana deci nu imi iese nici un burnout :(

vladdaman 19-02-07 02:55

Re: Ford Focus 1.6i 16v 2002
 
bai masina chiar ia 220 la ora am vazut si eu mergand in paralel cu el nu cred ca sunt 2 masini care sa aiba kilometrajul la fel de dereglat...defapt ar fii cam ciudat nu???
plus ca mie mi se pare fenomenal cum trage masinutza asta pentru un motor de 1,6

vladdaman 19-02-07 02:59

Re: Ford Focus 1.6i 16v 2002
 
eagleeE frate sincer nu cred ca avea nici filtru de SPOT pe ea, nu mai fi asa de convins ca nu e asa cand clar se vede ca esti un necunoscator...

KEJS 20-02-07 01:18

Re: Ford Focus 1.6i 16v 2002
 
Caius TM Din curiozitate ...ce consum ai frate la masina?e remapata? Cred ca am nevoie de asa ceva la ea...

Caius TM 20-02-07 10:15

Re: Ford Focus 1.6i 16v 2002
 
Quote:

Originally Posted by TheReaper (Post 752424)
deci nu imi iese nici un burnout :(

ms pt. apreciere
frate, nici nu incerca.. numa omori masina aiurea, eu dupa 4 burnouturii si 3 rateurii (nu mia iesit din prima..) am spart discu de ambreaj
aviz amatoriilor, din propria experienta spun ca nu merita pt. nici 3min. de placere... ;)

*KEJS - consumu oscileaza in functie de cum mergi cu ea... daca ii dai tot 6,500 de ture imi ia undeva la 12-14 in oras, o medie cu jantele pe 17" undeva la 10% mers normal iar in afara 7%

Kalastar 20-02-07 22:19

Re: Ford Focus 1.6i 16v 2002
 
e bine!! a mea consuma lejer 14:( are motor de 2L, da' daca ii dau(pana la 7000) ia 20cred:(

gabby1984 21-02-07 16:34

Ford Fiesta
 
Ce pot sa zic...Eu am un ford fiesta.... si prinde 170 pe chilometraju analogic...si imi arata 162 pe chilometrajul digital...exact cum scrie la carte....cat despre consum..... nu mai discut...dc va luati o masina care consuma 20 cand ii dai in gura???eu ii dau in dura si consuma 7 max8....motor diesel de 1.4.....fuge...suficient ca sa i-o dau la o skoda octavia de 90 cp ... :P imp e ca imi fac treaba cu ea :D :P

PiStI 21-02-07 16:45

Re: Ford Fiesta
 
Quote:

Originally Posted by gabby1984 (Post 763230)
....motor diesel de 1.4.....fuge...suficient ca sa i-o dau la o skoda octavia de 90 cp ... :P imp e ca imi fac treaba cu ea :D :P

acum nu te supara gabby, dar acolo a fost proble ma skoda undeva intre volan si pedale. ca altfen nu prea vad cum poate sa ia o masina de 68 cp, 160 Nm, alta cu 90 cp si 210 Nm. chiar si cu diferenta de greutate. octavia 1345kg, fiesta 1130.
inafara de prima varianta ar fi posibilitatea ca in skoda sa fi fost vreo 5 persoane+catel si purcel, iar tu singur singurel.

dupa cataloage diferenta de acceleratie este de 1.9 secunde pana la 100.
a ta o ia in 14.9, skoda 13s.

pe romaneste ai avut bulan ca l-ai luat, mai incearca sa vezi daca iti mai iese.

Caius TM 22-02-07 00:19

Re: Ford Focus 1.6i 16v 2002
 
gabby1984 ori e vis ce spui.. ori aberezi prea tare, fara suparare!
eu la 1.6 16v 101cp mam dat cu o skoda octavia si so tinut bine..
mai exista varianta sa fi mers omu linistit si sa te fi dat tu pe langa el... fara sa stie ;)

dar vorba ta: imp e ca-ti faci treaba cu ea...

Tehnicks 06-03-07 11:43

Re: Ford Focus 1.6i 16v 2002
 
mai bine fugi cu un focus sport 1.8 16V Turbo T3/T04E la 219 cai normal avea 116 zetec ! 220 km/h si are tendinta sa se mai duca dar nu pot ca 220 e limitat !! e model 2001 "zx3" european :P

KEJS 06-03-07 11:50

Re: Ford Focus 1.6i 16v 2002
 
Quote:

Originally Posted by Tehnicks (Post 783856)
mai bine fugi cu un focus sport 1.8 16V Turbo T3/T04E la 219 cai normal avea 116 zetec ! 220 km/h si are tendinta sa se mai duca dar nu pot ca 220 e limitat !! e model 2001 "zx3" european :P

Sa il stapanesti sanatos.. si cum se spune..fara incidente ;) Cred ca fuge frumos tare de tot avand in vedere ca e si destul de usoara masina..

KEJS 06-03-07 11:52

Re: Ford Focus 1.6i 16v 2002
 
Eu tocmai ma gandesc sa dau fordu asta...Oscilez intre a-mi lua o FABIA RS sau o FIESTA ST..Tre sa ma mai gandesc..Ziceti si voi pareri ca m-am cam indragostit de masinutele astea mititele si furioase...


All times are GMT +2. The time now is 22:29.

- Copyright 2026 4Tuning