Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Daewoo (https://forum.4tuning.ro/111-masina-mea-daewoo.html)
-   -   Matiz - AR 22 ELA (https://forum.4tuning.ro/111-masina-mea-daewoo/192517-matiz-22-ela.html)

mannuadi 06-06-10 12:38

Matiz - AR 22 ELA
 
10 Attachment(s)
Matiz de Arad
In prezent are 214.000 Km la bord.
Imbunatatiri:
- presuri
- inchidere centralizata + alarma (le-am montat singur);
- husa volan
- mp3 player sony
- difuzoare fata spate sony Xpld 13cm
- difuzoare spate 17 cm + placa din MDF
- led scrumiera
- buzunare productie proprie
- deschidere electrica hayon
- foliat stalpi portiera in negru mat
- deflectoare aer fata
- vopsit jantele in negru mat.
- vopsit consola alb
- anvelope 175/60 r13
- set motor nou la 155000 km
- arcuri sport fk
- amortizoare kyb
- servodirectie
- ac

B-99-SAA 06-06-10 13:50

Re: Matiz - AR 22 ELA
 
Salut. Si bine ai venit printre noi :) Masina e ingrijita, si-mi place ce ai facut la ea.
+1 pt buzunare de pe usi
+1 pt boxele de langa buzunare
+1 pt interior, da bine contrastu
+1 pt suspensie :D
-1 pt jante... care cred ca nu se potrivesc.

Ce-ti propun eu...incearca ceva pe 14" :lol: si o folie pe geamuri. Apoi o toba sport si eliminat scrisurile si emblemele, xenon.

Spor la treaba in continuare, sa ne tii la curent cu modificarile :D

mannuadi 06-06-10 16:10

Re: Matiz - AR 22 ELA
 
Urmeaza o vopsire in toamna , montaj ABS si folie pe geamuri
O sa mai urmeze jante de aliaj dar tot pe 13

pustiu_FUG 06-06-10 18:24

Re: Matiz - AR 22 ELA
 
salut si aici, poze cu suspensia pusa ai? cum se comporta?
cat despre jante, 14 pe matiz nu merg omologate, adica este foarte dificil..

mannuadi 06-06-10 19:29

Re: Matiz - AR 22 ELA
 
poze cu suspensia nu am ,se comporta foarte bine e mai asezata pe drum si mai stabila la viteze mari , arcurile sunt schimbate numai pe fata ,iar jante pe 14 nu ma intereseaza sunt multumit de cele pe 13 cu anvelope 175/60 r13 care sunt omologate de RAR

pustiu_FUG 07-06-10 09:26

Re: Matiz - AR 22 ELA
 
Quote:

Originally Posted by mannuadi (Post 3420788)
poze cu suspensia nu am ,se comporta foarte bine e mai asezata pe drum si mai stabila la viteze mari , arcurile sunt schimbate numai pe fata ,iar jante pe 14 nu ma intereseaza sunt multumit de cele pe 13 cu anvelope 175/60 r13 care sunt omologate de RAR

adica ai modificat in talon dimensiunea asta?

mannuadi 07-06-10 17:33

Re: Matiz - AR 22 ELA
 
da sunt trecute in CIV talonul trebuie sa il schimb cu unul nou

lopezz 19-06-10 22:29

Re: Matiz - AR 22 ELA
 
cat te-a costat sa ii pui servodirectie?:D

BUBU 11 BLU 20-06-10 15:17

Re: Matiz - AR 22 ELA
 
Quote:

Originally Posted by mannuadi (Post 3420788)
175/60 r13 care sunt omologate de RAR

Fa te rog o poza din spate sa vad cum arata cauciucurile .... ma bata gandu sa-mi pun si eu aceiasi dimensiune

mannuadi 20-06-10 17:57

Re: Matiz - AR 22 ELA
 
2 Attachment(s)
Servodirectia a fost in jur de 100 euro, montajul l-am facut eu .
Poze momentan numai astea le-am

STREET 22-06-10 14:00

Re: Matiz - AR 22 ELA
 
1 Attachment(s)
Salut Tico Club te invita sa iei parte la aceasta intalnire.

mannuadi 18-07-10 15:51

Re: Matiz - AR 22 ELA
 
5 Attachment(s)
cateva poze noi

B-99-SAA 18-07-10 16:40

Re: Matiz - AR 22 ELA
 
Nu e cam strident rosu ala inauntru? Parca e cam aprins, si in cam multa cantitate, multe locuri adica. Butoanele dintre scaune sunt pt geamuri electrice? (eu asa banuiesc). Atunci de ce ai inca manivelele la usi?

andi_cimpean 18-07-10 19:48

Re: Matiz - AR 22 ELA
 
Să spunem că la partea cu roşu la interior este o chestiune de gusturi, dar husa aia arată ridicol de urăt în contrast cu tot interiorul.

mannuadi 18-07-10 20:21

Re: Matiz - AR 22 ELA
 
rosu chiar da un contrast placut cu bordul negru
butoanele sunt folosite pt inchiderea centralizata
husa intradevar arata urat ,o sa fie schimbata cu una negru cu rosu sau va fi inlocuit volanul

pustiu_FUG 19-07-10 08:30

Re: Matiz - AR 22 ELA
 
negru cu rosu NU, mai bine doar negru sau negru cu un gri placut

am avut si eu husa negru cu albastru in culoarea masini si da in uratenie:(

aXXo 19-07-10 13:44

Re: Matiz - AR 22 ELA
 
Salutare,

Cu ce tip de vopsea ai vopsit partea de bord? Sau care au fost paşii, mai exact? (m-ar interesa şi pe mine să-i fac o eventuală vopsire, dar vreau una care să nu se exfolieze după o lună..)

Quote:

Originally Posted by mannuadi (Post 3527003)
rosu chiar da un contrast placut cu bordul negru

Quote:

Originally Posted by pustiu_FUG (Post 3527858)
negru cu rosu NU, mai bine doar negru sau negru cu un gri placut(

Mihai, gusturile nu se discut niciodată... mie personal îmi place la nebunie combinaţia de culori roşu (chiar imperial) cu negru... Iar în ochii mei, matizul acesta chiar îmi place... simplist, dar aparte :)
Felicitări Adi şi succes în continuare, fă tot posibilul, în viitor, pentru jante... e păcat să nu...

mannuadi 19-07-10 21:11

Re: Matiz - AR 22 ELA
 
Multumesc mult
E vopsit cu spray dupli-color ral 3001(rosu dark)
Inainte de vopsire cureti plasticul cu un burete de bucatarie sau smirgel foate fin , degresezi cu benzina da-i un strat de primer plastic si ulterior poti sa da-i cu vopsea si e gata.

Robert_MNW 19-07-10 21:17

Re: Matiz - AR 22 ELA
 
Recomand si eu Dupli color, foarte buna calitatea! Si pentru vopsit e nevoie doar de matuire, eu am folosit mereu o laveta abraziva, fara primer si a tinut mereu!

mannuadi 19-07-10 21:24

Re: Matiz - AR 22 ELA
 
Eu am avut probleme cu bordul a inceput sa se exfolieze dupa cam 6 luni si a trebuit sa il curat tot si sa il vosesc din nou , la partea consolei merge si fara primer este alt tip de plastic .

mannuadi 17-10-10 11:48

Re: Matiz - AR 22 ELA
 
10 Attachment(s)
poze cu noile modificari facute

adi.schumi_tm 18-10-10 14:45

Re: Matiz - AR 22 ELA
 
Quote:

Originally Posted by mannuadi (Post 3733764)
poze cu noile modificari facute

Mai o tapiterie pe scaune negru cu rosu si interiorul e gata.Imi place mult interiorul,bafta.

B-99-SAA 18-10-10 14:57

Re: Matiz - AR 22 ELA
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by adi.schumi_tm (Post 3737122)
Mai o tapiterie pe scaune negru cu rosu si interiorul e gata.Imi place mult interiorul,bafta.

Astea sunt scaune sport de pe un Logan, dar ca idee cum da contrastul... cred ca ar arata bine la tine, tinand cont de restul interiorului. Uite ceva in genul asta:

mannuadi 18-10-10 19:58

Re: Matiz - AR 22 ELA
 
Urmeaza ceva asemanator ,dar nu stiu ce sa fac sa retapitez scaunele sau sa ii pun huse

mannuadi 31-10-10 13:34

Re: Matiz - AR 22 ELA
 
2 Attachment(s)
reglaj oglinzi electrice stanga si dreapta , ceasuri matiz si buton blocare deblocare usi

brutusvmd 02-11-10 05:48

Re: Matiz - AR 22 ELA
 
Quote:

Originally Posted by mannuadi (Post 3733764)
poze cu noile modificari facute

salut!cat costa un set de stopuri din astea?imi iau si eu un matiz zilele astea,si urmeaza sa i fac cateva schimbari

mannuadi 02-11-10 17:24

Re: Matiz - AR 22 ELA
 
Quote:

Originally Posted by brutusvmd (Post 3777336)
salut!cat costa un set de stopuri din astea?imi iau si eu un matiz zilele astea,si urmeaza sa i fac cateva schimbari

intre 100 si 150 ron dar iti mai trebuie haionul si tablele de sub stopuri pt ca care le am pe masina au alta forma sunt putin mai mari

B-72-RZD 08-11-10 23:16

Re: Matiz - AR 22 ELA
 
Eu zic ca daca vopsesti tot bordul negru mat si lasi doar consola centrala rosie o sa ai un bord foarte frumos. Nu ca nu ar fi si acum, dar elementele mici si rosii sunt ca nuca in perete. Ar mai merge niste huse negre cu accente mici de tot rosii si niste presuri negre cu margine rosie.
Imi place mult ce ai facut pana acum si spor in continuare!

marius3030 09-11-10 07:23

Re: Matiz - AR 22 ELA
 
salut!!frumos matiz-ul tau!vad ca i-ai facut cate ceva..pe aici pe colo,dar bara fata ai vopsit-o macar?ca arata naspa rau de tot neagra.
anyway...tine-o tot asa!!!

mannuadi 09-11-10 18:38

Re: Matiz - AR 22 ELA
 
urmeaza huse negre cu rosu
bara fata vai fi inlocuita cu una de matiz 2 pt ca va fi schimbata si capota si alte elemente de caroserie din fata

marius3030 10-11-10 00:06

Re: Matiz - AR 22 ELA
 
opaa...se anunta vremuri mari pt matuz-ul tau....!!!
abia ast sa vad cum o sa arate c alea!

TZN 85 BUB 10-11-10 09:14

Re: Matiz - AR 22 ELA
 
foarte frumos facut matizul.

o intrebare : fetele de usi de la ce model sunt? si instalatia de geamuri, cu oglinzi electrice, si blocare usi de pe ce masina/model sunt ?

multumesc, si succes in continuare

mannuadi 10-11-10 17:37

Re: Matiz - AR 22 ELA
 
Quote:

Originally Posted by marius3030 (Post 3799636)
opaa...se anunta vremuri mari pt matuz-ul tau....!!!
abia ast sa vad cum o sa arate c alea!

daca va fi vreme buna pana pe 1 decembrie va fi gata si fata

mannuadi 10-11-10 17:42

Re: Matiz - AR 22 ELA
 
Quote:

Originally Posted by TZN 85 BUB (Post 3800148)
foarte frumos facut matizul.

o intrebare : fetele de usi de la ce model sunt? si instalatia de geamuri, cu oglinzi electrice, si blocare usi de pe ce masina/model sunt ?

multumesc, si succes in continuare

fetele de usi sunt de matiz 2 iar geamurile electrice si oglinzile electrice sunt de matiz ,butonul pt reglaj oglinzi este de espero iar cele pt blocare usi sunt de opel astra
multumesc
ps.nu ai gasit instalatie de ac inca ?

TZN 85 BUB 10-11-10 20:06

Re: Matiz - AR 22 ELA
 
1. nu am gasit inca instalatie, si unde am gasit voia 10-11 mil
2. daca auzi pe cineva ca vinde fete de usi, da si mie un semn te rog
3. ai grija de masina si tot ce e mai bun,

o seara placuta

mannuadi 23-11-10 19:10

Re: Matiz - AR 22 ELA
 
in curand noi poze

mannuadi 02-12-10 20:00

Re: Matiz - AR 22 ELA
 
Maine poze in varianta finala

mannuadi 05-12-10 15:05

Re: Matiz - AR 22 ELA
 
15 Attachment(s)
dupa cum am promis poze cu ultimile modificari aduse anul acesta

B-99-SAA 05-12-10 17:21

Re: Matiz - AR 22 ELA
 
L-ai facut facelift :lol: Arata foarte bine! Unde ai gasit tot botul de la modelul celalalt? Era deja aceiasi culoare sau le-ai vopsit inainte?

mannuadi 05-12-10 17:48

Re: Matiz - AR 22 ELA
 
Quote:

Originally Posted by B-99-SAA (Post 3872833)
L-ai facut facelift :lol: Arata foarte bine! Unde ai gasit tot botul de la modelul celalalt? Era deja aceiasi culoare sau le-ai vopsit inainte?

La un tip din Craiova ,era prea bine au trebuit retusate si vopsite ,oricum la vara va fi vopsita integral


All times are GMT +2. The time now is 15:42.

- Copyright 2026 4Tuning