Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Tuning pe machete (https://forum.4tuning.ro/506-tuning-machete.html)
-   -   Machete in lucru - VRS (https://forum.4tuning.ro/506-tuning-machete/192068-machete-lucru-vrs.html)

VRS 03-06-10 10:55

Machete in lucru - VRS
 
9 Attachment(s)
Acesta este Lamborghini-ul Gallardo pe care de o saptamana ma chinui sa-l modific si incepe sa se vada ce vreau sa iasa din el. Pozele pe care vi le dau sunt poze cu masina acum nu am reusit sa termin body-kitul in schimb i-am facut un eleron, aripile si pleoape pentru faruri. Cum ziceam ce am facut acum la ea nu este modelat. Urmeaza in urmatoarele saptamani sa termin macheta si voi reveni cu poze. Si inca ceva cum pot sa curat lipiciul dupa parbriz fara sa il stric?

FED express 07-06-10 19:46

Re: Machete in lucru - VRS
 
Quote:

Originally Posted by VRS (Post 3412557)
Acesta este Lamborghini-ul Gallardo pe care de o saptamana ma chinui sa-l modific si incepe sa se vada ce vreau sa iasa din el. Pozele pe care vi le dau sunt poze cu masina acum nu am reusit sa termin body-kitul in schimb i-am facut un eleron, aripile si pleoape pentru faruri. Cum ziceam ce am facut acum la ea nu este modelat. Urmeaza in urmatoarele saptamani sa termin macheta si voi reveni cu poze. Si inca ceva cum pot sa curat lipiciul dupa parbriz fara sa il stric?

1.Cum adica sa cureti lipiciul "dupa parbriz"?? da ce e in spatele parbrizului=)) omule uitate la Tutotiale de tuning pe machete..il poti curata cu diferite pile ..uitate acolo si aflim ulte lucruri interesante.
2.Icearca sa finisezi mai mult cu smirghel de granulatie mica...ma refer produsul finit-body kit-ul.Ca sa nu iti ramana urme si vei avea un rezultat de nota 10...bine-nteles daca mucesti.Hai noroc si spor la treaba.Asteptam rezultate.

VRS 07-06-10 21:33

Re: Machete in lucru - VRS
 
am vazut cum sa scot lipiciul si urmeaza sa mai modific body-kit-ul. Nu-l las asa mai umblu la apripile spate si mai am da' in urmatoarele 4 zile nu pot face nimic ca sunt cu scoala si dupaia o sa am timp destul ca sa o fac.

FED express 08-06-10 18:46

Re: Machete in lucru - VRS
 
Da, foarte bine.Bravo.Asteptam noi rezultate, dupa ce esti liber.

VRS 12-06-10 13:21

10 Attachment(s)
Salut! Revin cu noutati. Cu ocazia terminarii cls a 9-a, si datorita timpului liber pot sa spun ca am inceput sa fac jenti pentru masina. Dimensiunile rotii sunt 21mm latime si 35mm inaltime. Cum spuneam si cauciucurile vor fi personalizate

Din pacate am renuntat deocadata la jenti si am facut difuzorul.

Iar de dimineata voi pune pozele cu praguri, bara fata si retusarea aripilor. Dar acum pun o poza cu difuzorul ce va fi montat pe ea.
Acesta este difuzorul... este luat de la un notebook IBM si mai am inca 2 care vor fi montate pe alt viitor proiect + ca pe acest proiect vor fi puse in 2 difuzoare de nokia 6234

V-am promis aseara noi poze.



Se numesc JANTE nu jenţi

FED express 13-06-10 19:14

Re: Machete in lucru - VRS
 
Nu arata deloc rau..oricum sunt sceptic cu privire la un Lamorghini Low...in fine..astept sa vad cum decurg modificarile si asptept sa vad Body-Kit-ul finisat.Bafta!

VRS 13-06-10 22:13

Re: Machete in lucru - VRS
 
Mersi! Nu cred ca va mai dura mult:d

pustiu_FUG 14-06-10 19:18

Re: Machete in lucru - VRS
 
sa faci jante si cauciucuri personalizate? poti dezvolta ideea? multumesc:-)

FED express 14-06-10 19:25

Re: Machete in lucru - VRS
 
Quote:

Originally Posted by pustiu_FUG (Post 3440897)
sa faci jante si cauciucuri personalizate? poti dezvolta ideea? multumesc:-)

Omule..citeste topicul ”Tutorial tuning pe machete” si probabil ca vezi gasi raspunusri la multe intrebari. -No Offence-!:):D:lol

pustiu_FUG 14-06-10 20:01

Re: Machete in lucru - VRS
 
Quote:

Originally Posted by FED express (Post 3440918)
Omule..citeste topicul ”Tutorial tuning pe machete” si probabil ca vezi gasi raspunusri la multe intrebari. -No Offence-!:):D:lol

nu vreau raspunsuri la multe intrebari;), am cautat acolo stai linistit, am gasit doar 2-3 posturi care au primit raspunsul, cumpara sau de pe alte machete, dar aici am gasit o initiativa de a face jante/cauciucuri..

VRS 14-06-10 23:32

Re: Machete in lucru - VRS
 
Pentru jante folosesc pe post de capace un plastic cu forma pe care vreau sa o obtin, pentru acel cerc o teava de pvc si pentru cauciucuri camera de bicicleta. Le editez cu mini aparatul de machete si gravat. O sa revin cu detalii in sectiunea Tutorial tuning machete dar dupa ce termin de facu bodykitul.

pustiu_FUG 15-06-10 09:18

Re: Machete in lucru - VRS
 
poti pune te rog o poz cu acel aparat? sa stiu ce sa caut. multumesc si bafta!:D

VRS 15-06-10 17:11

Re: Machete in lucru - VRS
 
4 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by pustiu_FUG (Post 3442041)
poti pune te rog o poz cu acel aparat? sa stiu ce sa caut. multumesc si bafta!:D

Uite poze cu aparatul.

KingDesign 16-06-10 10:38

Re: Machete in lucru - VRS
 
De unde ai luat aparatul acesta?

VRS 16-06-10 21:09

Re: Machete in lucru - VRS
 
Din OBI Ploiesti

VRS 17-06-10 21:50

Re: Machete in lucru - VRS
 
Salut, am si eu nevoie de ajutor. Am un Lamborghini galben care in diferite unghiuri se vede verde mai ales cand este lumina in jurul ei. Imi puteti spune ce tip de vopsea este, daca pot sa o fac eu si cam cat ar costa?

FED express 18-06-10 11:08

Re: Machete in lucru - VRS
 
Quote:

Originally Posted by VRS (Post 3448953)
Salut, am si eu nevoie de ajutor. Am un Lamborghini galben care in diferite unghiuri se vede verde mai ales cand este lumina in jurul ei. Imi puteti spune ce tip de vopsea este, daca pot sa o fac eu si cam cat ar costa?

probabil este vopsea PERLASCENT:lol: intreba pe la vre-un magazin de vopsele-don't know.:?:

VRS 18-06-10 12:45

Re: Machete in lucru - VRS
 
Aha! OK mersi de ajutor

bmwh548 18-06-10 14:09

Re: Machete in lucru - VRS
 
Quote:

Originally Posted by FED express (Post 3449926)
vopsea PERLASCENT

Daca nu te impaci cu limba engleza (Pearlescent) ai putea sa scrii in romana: vopsea perlata.

Pentru asa ceva trebuie sa mergi la un magazin specializat, vopseaua de tipul asta se prepara la comanda si e destul de scumpa. O alternativa ar fi sa mergi la un service auto care se ocupa si de vopsitorie avand in vedere ca e o vopsea pretentioasa si e greu de aplicat in regie proprie.

VRS 18-06-10 19:08

Re: Machete in lucru - VRS
 
Quote:

Originally Posted by bmwh548 (Post 3450369)
Daca nu te impaci cu limba engleza (Pearlescent) ai putea sa scrii in romana: vopsea perlata.

Pentru asa ceva trebuie sa mergi la un magazin specializat, vopseaua de tipul asta se prepara la comanda si e destul de scumpa. O alternativa ar fi sa mergi la un service auto care se ocupa si de vopsitorie avand in vedere ca e o vopsea pretentioasa si e greu de aplicat in regie proprie.

Aha! Ok. Si inca ceva daca dau primul strat normal si altul de la distanta astfel incat sa se fixeze pigmentii putin mai indepartati decat I strat cu o sa iasa?

bmwh548 18-06-10 19:12

Re: Machete in lucru - VRS
 
Iese vopsea gazata sau coaja de portocala. Nici una din variante nu e de preferat.

pustiu_FUG 18-06-10 20:06

Re: Machete in lucru - VRS
 
salut, vopseaua poti sa of aci la orice laborator de vopsele, 35 lei( pe baza de diluant), 50 lei (pe baza de apa) nu este chiar o avere pentru o vopsea speciala.
Ai cred ca 500 de posibilitati de vopsele, perlate neperlate etc.

bafta!

VRS 20-06-10 17:11

Re: Machete in lucru - VRS
 
Aha! Mersi de ajutor tuturor

VRS 20-06-10 22:52

Re: Machete in lucru - VRS
 
Stiti cumva cand este concursul de machete??

alynex 20-06-10 23:02

Re: Machete in lucru - VRS
 
Quote:

Originally Posted by VRS (Post 3456288)
Stiti cumva cand este concursul de machete??



Te referi la "Cea mai frumoasa macheta..."?
Alea in decembrie stiu eu ca se fac.

pustiu_FUG 21-06-10 15:50

Re: Machete in lucru - VRS
 
sal, cat ai dat pe aparatul de gravat? intreb pentru ca am cautat azi si sub 2-3 mil nu gaseam :|

on. ceva cu vopseaua? te-ai hotarat?

VRS 22-06-10 15:30

Re: Machete in lucru - VRS
 
Salut! Atata scrie pe bon 80-90 lei si e facut de CMI. Vezi ca la OBI Ploiesti este chiar la inceput. Intreaba pe cineva de acolo despre aparat de gravat CMI.
Inca nu m-am hotarat cu vopseaua ca am avut niste treaba.

VRS 22-06-10 18:58

Re: Machete in lucru - VRS
 
7 Attachment(s)
Salut! Astazi m-am apucat de un nou proiect. Este vorba de un Hummer H2, 1/18, Maisto. In momentul de fata i-am facut geamurile fumurii, 2 tevi de esapament si i-am redus garda la sol. Uitati cateva poze.

VRS 22-06-10 21:54

Re: Machete in lucru - VRS
 
1 Attachment(s)
Uitati poza cu esapamentele montate

coman razvan 22-06-10 21:56

Re: Machete in lucru - VRS
 
Fa "teava" in interior neagra ...

VRS 22-06-10 21:57

Re: Machete in lucru - VRS
 
Quote:

Originally Posted by coman razvan (Post 3461917)
Fa "teava" in interior neagra ...

O fac. Uite! Cum a iesit?

pustiu_FUG 22-06-10 22:21

Re: Machete in lucru - VRS
 
frumos dar ai grija, este o bijuterie de masina care cere finisari excelente8)

ce as vrea si eu un h2 sa il fac frumos:oops::oops:

bafta@

VRS 23-06-10 11:38

Re: Machete in lucru - VRS
 
Mersi! Tot ce vreau sa ii mai fac sunt jantele atat!:D

InSidE 02-07-10 08:40

Re: Machete in lucru - VRS
 
arata foarte RAU pleoapele alea care vrei sa le faci.

FED express 03-07-10 20:36

Re: Machete in lucru - VRS
 
Quote:

Originally Posted by InSidE (Post 3487260)
arata foarte RAU pleoapele alea care vrei sa le faci.

Mai trebuie finisate!!

VRS 05-07-10 16:28

Re: Machete in lucru - VRS
 
Quote:

Originally Posted by FED express (Post 3490865)
Mai trebuie finisate!!

Asta fac acu':P.Dar am cam fost ocupat cu eleronul, difuzoru, bara fata, pragurile si alegerea vopselei. Si revin cu poze

VRS 05-07-10 17:54

Re: Machete in lucru - VRS
 
7 Attachment(s)
Am revenit cu poze!

FED express 05-07-10 19:11

Re: Machete in lucru - VRS
 
Nu te sfii sa mai finisezi.Baga bine cu 80, 150, 240, si la sfarsit cu 600.apoi da spritz-chit-ul si finiseaza din nou cu smirghel waterproof, cu apa, pana iasa neted.

VRS 05-07-10 19:50

Re: Machete in lucru - VRS
 
ok mersi de ajutor

Andreea13 07-07-10 02:33

Re: Machete in lucru - VRS
 
e pacat de munca depusa daca nu o finisezi sa iasa perfect pentru vopsea.
succes iti doresc !


All times are GMT +2. The time now is 19:31.

- Copyright 2026 4Tuning