![]() |
Vreau sa ma fac mecanic(cred)
Buna ziua, am 14 ani, sunt din Bucuresti, si vreau sa ma fac mecanic auto.
Sa detaliez problema mea: Ma pasioneaza domeniul auto, posed o cantitate destul de mare de informatii in domeniu, si as vrea ca asta sa ma ajute in viitor.Eu as vrea mecanic auto, mama nu ar vrea, zice ca nu se castiga bine, o fiu murdar toata ziua, o sa o duc greu... Sunt constient ca o sa am bataturi in palme, o sa ma murdaresc, o sa put a ulei, a motorina, dar mi-ar placea. Acum, nu stiu cat se castiga, asta as vreau sa aflu, nu cunosc nici-un mecanic, si daca as intreba pe cineva nu stiu cat de sincer ar fi, cel mai probabil m-ar lua la misto din cauza varstei. Poate ma poate ajuta cineva cu cateva informatii: La reprezentanta se castiga mai bine, daca imi place si as fi bun in domeniu as castiga mai bine, adevarul este ca nici mie nu mi-ar place sa muncesc mult pe o suma de rahat. Acum intreb, pentru ca trebuie sa ma decid la ce liceu ma duc, medie am si nu am 8,20-8,40. Nu am fost eminent, dar asta e. Stiu ca e altceva un om murdar, si altul in costum, dar ambele nu cred ca se poate. Probabil nu ati inteles prea multe, am multe ganduri in cap, e agitatie mare cu tezele, cu mediile, cu admiterea la licee. Poate e pe aici vreun mecanic, care ma poate ajuta cu informatii. Cu inginer mecani auto(parca) cum e, ce liceu trebuie sa fac, ce facultate, cat as castiga, si ce ar trebui sa fac? Daca nu intelegeti as pute incerca sa fac un rezumat!:-) Sincer si eu sunt un pic confuz. Daca nu vreti sa ziceti aici pe PM, YM, care e la fel ca nick-ul de pe forum. |
Re: Vreau sa ma fac mecanic(cred)
De ce mecanic si nu inginer?
Ca inginer nu trebuie sa faci vreun liceu anume, dar trebuie sa faci facultatea A.R. (automobile rutiere) din cadrul Politehnica parca. |
Re: Vreau sa ma fac mecanic(cred)
Hai sa iti zic cum sta treaba de la unu de varsta apropiata cu tine.
Mama vrea facultate vrea sa te scoata premiant harvard si toate aburelile.Dar stai asa umpic si te gandesti daca toti am face facultati peste facultati ce se intampla?O sa avem zeci de diplome si nici o calificare,nu stiu cat de bine poti manca dintr-o diploma.E bine sa fie si cizmari,si mecanici si spalatori si de toate pentru ca o comunitate o nationalitate,un popor sa o duca bine.Sfatul meu daca asta te pasioneaza fa asta,vor iesi cu siguranta bani,mereu o sa se strice masini dar nu stiu daca mereu se vor cumpara la fel de multe case(am dat un exemplu mecanic vs agent imobiliar).Se va castiga bine,si cel putin vei sti o meserie. Succes in ceea ce vrei sa faci dar nu neglija scoala,nu spun performanta ca nici eu nu fac asta dar macar cultura generala. Good Luck! |
Re: Vreau sa ma fac mecanic(cred)
Multumesc de raspunsuri.
@amphetamine: Ok sa zicem ca fac facultate a A.R. , ca inginer, unde as putea sa ma angajez, si cat s-ar castiga? @Emin3m: Mama e constienta de puterile mele, nu vrea sa fac zeci de facultati, vreau 1 si buna.Bani stiu ca vor iesi, peste tot ies bani, dar uneori, nu destui. Si la REBU ies bani.:-) Ok. poate nu mecanic, dar tot ceva legat de auto, unde in domeniul asta se castiga bine? Stiu,stiu sunt prea indecis, dar de asta intreb, ca sa ma decid. |
Re: Vreau sa ma fac mecanic(cred)
degeaba te decizi tu azi ca pana ajungi la varsta la care tre` sa faci o facultate te mai razgandesti de cateva ori ...asa ca lasa lucrurile sa vina de la sine
|
Re: Vreau sa ma fac mecanic(cred)
Nu, eu nu sunt asa. Aleg mai greu un drum, o tinta, un tel, dar cand ma hotarasc, nu ma mai sucesc.
|
Re: Vreau sa ma fac mecanic(cred)
Quote:
rizea.vlad: te poti angaja la uzina, in service-uri (reprezentante, alte service-uri mari), iti poti deschide propriul service etc. Castigurile pot fi mai mici sau mai mari, depinde. |
Re: Vreau sa ma fac mecanic(cred)
iti dau un sfat foarte bun...
eu sunt clasa 10'a si am 16 ani... nu urma niciun alt profil inafara de filologie... bagate la un liceu cu oameni cat de cat ok... nu de aia care nu stiu altceva decat sa iasa in pauza si sa fumeze... si pe un profil de filologie pentru ca e foarte usor... eu sunt acum la filologie din clasa 10'a semestrul 2 si pana acum si rezultatele nu au incetat sa apara... e mult mai usor si mai ok... partea de mecanica ai putea sa o faci la o cunostinta ceva sau cauti pe cineva cu service auto... si vara asta ai putea sa te duci sa ii ajuti la service pentru a invata cat mai multe chestiuni despre mecanica... nu te duce la un profil de mecanica pentru ca e prea jegos iti distrugi "tineretea din liceu"... poate daca ai vrea sa urmezi un profil de matematica-fizica pentru inginer sa facu politehnica dupa aia ar mai fii ceva asta numai daca de duce capul si iti place... dar cam asta e parerea mea... mecanica poti sa o inveti si asa de la alti oameni fara sa te duci la liceu cu profil de mecanica auto cat despre salariu... oh my God... are tata un prieten de liceu... care lucreaza in domeniul de mecanica auto de cel putin 15 ani... acum lucreaza la un service oarecare si are program intre 8 dimineata si 5 dupa'amiza... tipul la care lucreaza a zis ca tot ce castiga intre 8 si 5 sunt banii firmei si v-a fi platit cu 7 milioane... iar ce lucreaza dupa 5 incolo pana la 10 seara e al lui tot ce castiga... pai sa vezi ce inghesuiala e dupa 5 dupa'amiaza la service... a castigat tipul si 63 milioane in august vara trecuta mi se pare |
Re: Vreau sa ma fac mecanic(cred)
Nu am sa incerc sa te conving sa nu faci asa ceva ,pentru ca-i frumoasa daca esti pasionat de domeniul auto,dar e grea,obositoare si implica mult stres,poate prea mult.
Cunostintele cu care te lauzi tu la 14 ani,sunt un flec pe langa ce ar trebui sa stii cand lucrezi intr-un service auto. Sunt persoane care au peste 20 de ani de experienta in acest domeniu si inca invata,mereu va aparea ceva nou ,mereu vor exista probleme care necesita multa experienta.Ai sa vezi cand ai sa lucrezi intr-un service ca-i greu,cand intalnesti tot felul de clienti care mai de care mai ciudati si tot felul de cazane. Cat despre facultatea aia,ma bate si pe mine gandul sa o fac,dar ma gandesc ca o fac si pierd patru ani pentru ce? Sa lucrez pentru 10 mil si sa se mai trezeasca si chiompu asta la putere sa-mi mai ia 250 lei. |
Re: Vreau sa ma fac mecanic(cred)
Salut!
Ma bucur sa vad ca gandesti matur la varsta asta, cunosc baieti de la 16-17 ani in sus care sunt mult mai copii ca tine. Putini oameni cumsecade. Eu am tot 14 ani si nu e zi in care sa nu ma gandesc la viitor, iar asta provoaca numai lucruri rele. Sunt de luat in seama toate sfaturile ce ti s-au dat aici, parerea mea. Eu te sfatuiesc sa urmezi un liceu cat mai avantajos dpdv al efortului pe care il vei depune ptr. rezultate. Gandeste-te ca media anilor de scoala va conta mai mult decat ce stii defapt, parerea mea. Eu ma voi duce la Liceul cu program sportiv, fac sport semi-pro si ma gandesc ca la 4-5 ore de scoala pe zi, voi avea timp si de mine insumi, voi putea sa continui si cu sportul si sper ca totul va fi bine. Recunosc si stiu faptul ca in liceul acela sunt putini elevi model, majoritatea au rezultate proaste, fumeaza in pauze pe ritmuri de manele, etc. Voi incerca sa nu ma las "corupt" de multime, sa-mi vad interesul propriu. Te sfatuiesc sa tragi cat poti de tare la scoala si sa nu te mai gandesti atat la viitor. Incearca sa-ti fac ziua de azi mai buna, cel mult ziua de maine. Stim cu totii ca totul se poate F&te intr-o secunda si planurile nu mai au niciun rost. Multumeste-o pe mama ta acum si totul o sa fie bine. Nu te mai stresa cu viitorul, vezi-ti de putina copilarie ce ti-a mai ramas. In service am vrut si eu sa lucrez, pana am aflat cum e cu fibra de sticla. Mult mai fun :D. Scuza-ma daca nu prea am fost coerent si ptr. ca sigur am fost off-topic, dar sper ca ai mai smuls o idee, doua din ce ti-am scris. Numai bine! |
Re: Vreau sa ma fac mecanic(cred)
Si eu vroiam asta, dar mama m-a aburit si am intrat la telecomunicatii, si acum ma gandesc la avantajele acelea, faci scoala de soferi la 17 ani cu reducere, te invata ceva ce te intereseaza si iti intra in cap....etc....
|
Re: Vreau sa ma fac mecanic(cred)
Mai,e bine ca esti hotarat asupra carierei pe care vrei sa o urmezi cand vei fi mare,altii la 14 ani se viseaza astronauti sau cantareti.Daca vrei la mecanica poti face un liceu pe profil de mate-info(sa ti vina mai usor sa intelegi notiunile de matematica si fizica ce vor urma) dupa care sa continui cu AR-ul din cadrul Politehnicii.
Eu am avut 2 veri in care am lucrat ca ajutor de mecanic,munceam de la 8 pana la 5 dupa-masa.Lunile in care am lucrat m-au ajutat sa-mi creez o impresie generala asupra meseriei de mecanic si am realizat ca nu e un job tocmai usor sau relaxant ci implica multa munca fizica.Daca nu te dedici 100% si nu-ti place nu prea ai sanse sa razbesti. Ca sa-ti faci o idee angajeaza-te intr-o vara la un service si mai gandeste-te odata daca chiar vrei sa faci asta.Multe decizii se schimba in timp.Poate peste un an o sa vrei la aviatie sau armata :)) Multa bafta |
Re: Vreau sa ma fac mecanic(cred)
Am vrut la armata, am facut pregatire fizica, dar nu sunt in stare, asa ca am abandonat ideea. Miercuri ma duc sa dau probele sportive, dar nu le voi lua, nu pot sa fac tractiuni. Ca liceu m-am gandit la Eugen Lovinescu, e langa mine, e un liceu bun, am medie, si ma duc la o clasa de Mate-Info.Am vorbit cu un mecanic care mi-a zis sa imi iau gandul, prea mult de munca, bani putini(nu a zis o suma), el mi-a zis sa imi vad de copilarie.Poate ajung pe la vreo firma de tuning, cine stie.
@B-72-RZD: Cat ai luat la examene? |
Re: Vreau sa ma fac mecanic(cred)
Quote:
nu e mare lucru la tractiuni,tre sa faci 2 ca sa poti sa continui traseul mai departe daca nu ma insel |
Re: Vreau sa ma fac mecanic(cred)
in Lovinescu sunt si eu :D
|
Re: Vreau sa ma fac mecanic(cred)
Daca vrei cu adevarat asta sa faci , fao ...... da nu stii nici odata ce iti rezerva viitorul poti avea avantajul sa faci ceva mai bine platit / totul depinde de tine
|
Re: Vreau sa ma fac mecanic(cred)
Ca sa vin cu o completare pentru ultimele 2 posturi. Eugen Lovinescu am terminat si eu. Si sincer nu v`as recomanda sa veniti in lovinescu decat daca nimeriti la profesorii care trebuie. Si aia din pacate au plecat. Gen Dl. Ioan Grosu de matematica, ( care cat a fost el de "necumsecade" la inceput, pot sa zic ca pe mine ma ajutat enorm de mult in gandire, si banuiesc ca stiti si voi ce se aude de Dl. Grosu ). As mai vrea sa adaug ca de mult nu am mai vazut un topic asa serios unde lumea sa impartaseasca pareri si sa se ajute reciproc. ;). Acum sa fiu On`Topic. Tu la 14 ani gandeste`te ca mai ai putin pana cand ajungi la aleea principala sa zic asa de unde ti se despart drumurile. Poti sa alegi orice cale vrei tu. Tu te gandesti la cea de mecanic. Bun. Dupa cum stim in Tara asta de hoti, nu prea mai poti sa faci nimic de unul sigur, decat daca esti vreun geniu` ascuns, deci automat trebuie sa apelezi la pile. Daca cineva mai apropiat din familia ta, lucreaza ca mecanic e foarte bine. Unu la mana, vei invata altfel cum merg lucrurile, datorita binevointei rudei tale, si doi la mana, ai un loc asigurat pe langa el, daca te tii de treaba. Ma bucur iar ca nu ai ales si tu ca restul ... ma fac avocat ca se castiga bine. Sunt mii de avocati care stau pe la judecatorie si nu au cu ce sa isi ia o paine. Ce vreau sa scot in evidenta este ca, de cele mai multe ori experienta bate diploma. Cunosc destule persoane care au o facultate terminata si nu stiu sa completeze o cerere.
Oricum hai ca m`am lungit prea mult. Concluzie. Fi 100% singur inainte sa o iei pe un drum, ca iti face placere ceea ce urmeaza sa faci, e un lucru extrem de important, si apoi ... cu interes si bunavointa vei ajunge unde vrei. Sper ca nu v`am plicitisit. O zi buna. |
Re: Vreau sa ma fac mecanic(cred)
@nea_gogu_de_la_gaze:Eu trebuie sa fac 1, dar nici pe aia nu pot sa o fac. Oricum,nu vroiam cariera militara, vroiam acolo pentru disciplina.
@synu:Cum e liceul? Droguri, tigari, bautura, tigani? Fete frumoase? Ieri am fost la PTTR, in vizita, nu ca vreau sa ma duc, sa scap de ore, si era foarte vechi, tigani multi, seringi in bai, tampoane cu ciclu, prezervative folosite, foarte urat liceul, daca asa e si lovinescu nu ma mai duc! @RoByNeT:As opta pentru Lovinescu, pentru ca e cel mai aproate, eu sta la capatul liniilor de RATB:69;71;173, si licee prin zonu, nu prea, trebuie sa aleg intre Elena Cuza, Eugen Lovinescu, Gheorge Airinei(sau PTTR) si Moisil. De Moisil se Cuza, nu am medie, PTTR-ul e prea varza, mai ramane lovinescu, care este acceptabil.Daca mai maresc mediile, poate intru la Cuza. Asa e, dar pana la urma lumea te priveste altfel, daca esti avocat, decat daca esti mecanic sau inginer mecanic. Nu ne-ai plictisit! :) O seara placuta! Apropo:Nu are cineva prin PC vreun proiect in PowerPoint despre radiatii? |
Re: Vreau sa ma fac mecanic(cred)
Referitor la ce spui ca ai vazut in PTTR , eu nu am vazut aici , baile sunt curate , cine fumeaza iese afara in foisorul de langa liceu , in curtea scolii nu ai voee sa fumezi ca se i-au domnii de la BGS de tine , bautura si droguri nu prea .
Cu profesorii depinde , eu am prins profesorii destul de buni , mai putin la fizica , unde am prins-o pe Vieriu care are o placere nebuna sa dea numai 2 si 3 la toata clasa , dar din cate am auzit din vara v-a iesi la pensie. Acum e alegerea ta unde vrei sa mergi. |
Re: Vreau sa ma fac mecanic(cred)
Vezi ca il bagi pe om in ceata. Vieriu e profesoara de fizica in lovinescu. Alaturi de doamna Mateiciuc daca nu a iesit la pensie.
|
Re: Vreau sa ma fac mecanic(cred)
La romana - 9.70
La mate. - 7.80 (daca nu uitam sa scriu un ex. la prima parte pe foaie, luam 8.40) Concluzia - Sunt un dobitoc. :lol: Tu ce ai facut? |
Re: Vreau sa ma fac mecanic(cred)
Misto atunci, Lovinescu! Si la PTTR, erau aia de la BGS, da pareau niste fraieri. Acu, yo stiu ce invarteli mai sunt pe acolo, si noi, la scoala avem bodyguarzi, da ne lasa sa plecam, sa fumam, sunt de treaba.(Eu nu fumez, dar am prieteni care da, m-am apucat odata, nu mi-a placut si le-am lasat)
@B-72-RZD: La romana 8.85, La mate 7,85, la subiectul 3, m-am incurcat, m-am grabit, ramaneam si fara timp.Inca nu i-am spus lu maica-mea, cred ca ma omoara daca afla.:D |
Re: Vreau sa ma fac mecanic(cred)
Nu te descuraja ca nu e totul pierdut. Trage tare la liceu.
Iar cu mama ta, obisnuieste'te sa fii sincer, sa nu o minti sau sa amani sa'i spui un lucru. E cel mai bine asa. OFF: In legatura cu examenul, noi nici nu am lucrat cu cercul, ce-i drept ne-a dat ceva formule cu o saptamana inainte, dar nu stiam ca cercul e in programa si nu le-am invatat. Probleme la scoala, 0. Sunt totusi mandru ca ce am sustinut a fost o evaluare la propriu si ca m-am bazat pe cunostintele mele. |
Re: Vreau sa ma fac mecanic(cred)
Stiu, dar imi este foarte frica de reactia ei, nu ca m-ar bate, dar nu vreau sa o supar. Oricum, ma ajuta mediile de la clasa!
|
Re: Vreau sa ma fac mecanic(cred)
Daca esti convins ca asta vrei in viata eu zic sa mergi inainte, nu te sfatuiesc sa faci un liceu de mecanica (gen Liceul Dacia) acolo oricum nu o sa inveti mare lucru probabil...cel mai bine ar fi sa faci un liceu teoretic si sa faci in paralel un curs de calificare pe mecanica auto.
http://www.cursuricalificare.ro/cursuri/29/mecanic-auto http://cursuricalificare.com/curs-mecanic-auto.php Poti sa incepi sa il faci dupa clasa a X-a, imediat dupa ce ti-a eliberat liceul diploma de absolvent al ciclului inferior (10 clase). Dupa ce termini cursul de mecanica o sa primesti o diploma de calificare recunoscuta international, echivalenta cu atestatul pe care l-ai lua dupa terminarea unui liceu de profil. Dupa aceea poti sa te perfectionezi continuu cu cursuri ale academiei AD Auto Total, etc. Ai grija cand alegi cursul sa fie o firma serioasa si sa se faca multa practica, sa poti invata cat mai multe. Cursul tine probabil in jur de 4-5 luni. Astfel poti sa faci si o facultate dupa liceu daca te hotaresti sa mergi pe inginerie auto (ar fi bine sa faci liceu mate-info ca sa mergi pe inginerie) si o sa fii si mecanic auto calificat. Eu unul mai am un pic si termin masteratul (care nu are nicio legatura cu tehnica, ca si facultatea pe care am facut-o dealtfel :D ), dar indiferent de ce o sa fac in viata vreau neaparat sa fac si eu un curs de calificare in mecanica auto, sunt pasionat de masini si nu ma deranjeaza sa lucrez ore in sir sub capota si sa ma murdaresc. Am deja un atestat de calificare pe instalatii sanitare si gaze (sunt instalator cu diploma :D ), obtinut in urma unui astfel de curs de calificare. Sper prin vara sau peste 1-2 ani cel tarziu sa-l fac si pe cel de mecanica auto. Iti doresc mult succes in continuare cu examenul de capacitate si admiterea la liceu, sa intri unde vrei tu! |
Re: Vreau sa ma fac mecanic(cred)
Multumesc de raspuns, acum sunt elev in clasa a 11'a la Liceul Teoretic Eugen Lovinescu. De atunci pana acum , mi'am revenit cu mecanicul, prefer sa ramana la stadiul de hobby.
|
Re: Vreau sa ma fac mecanic(cred)
Si acum ce vrei sa te faci?
|
Re: Vreau sa ma fac mecanic(cred)
Salut!
Meserii fara studii superioare in domeniul auto pot fi: mecanic auto, electrician auto, spalator auto, tinichigiu auto, vopsitor auto, conducator auto, instructor auto etc. As sfatui sa faci specializarea autovehicule rutiere (studii de licenta si studii de master) si pot sa fi: consilier vanzari la masini noi si second-hand, consilier receptie service, sef service, operator comenzi - identificare piese auto, inginer proiectant automobile etc. Mai multe informatii, citeste link-ul: http://imim.univ-ovidius.ro/programe-de-studii/licenta. Mai poti sa te faci inspector ITP (Inspectie Tehnica Periodica). Succes! |
| All times are GMT +2. The time now is 13:07. |
- Copyright 2026 4Tuning