![]() |
SEAT LEON CUPRA R VS ORICE CU TRACTIUNE FATA
Seat leon Cupra R 1,8t vs orice masina cu tractiune fata din tara.Masina are 340cp aproximativ(la motor) si provoc masini preferabil care sa aiba o putere de aproximativ 386cp, 389 sau 411cp
|
Re: SEAT LEON CUPRA R VS ORICE CU TRACTIUNE FATA
Quote:
|
Re: SEAT LEON CUPRA R VS ORICE CU TRACTIUNE FATA
=)) !!
|
Re: SEAT LEON CUPRA R VS ORICE CU TRACTIUNE FATA
Scuza-ma ca par indiscret, la TUlcea masina a avut vre-o problema?
Nu de alta, dar nu te-ai dus prea departe de o Skoda tot 1.8T, dar cu K03. Si puteai sa-i spui ca ai Gt30, nu Gt28. Scuze de off-topic. |
Re: SEAT LEON CUPRA R VS ORICE CU TRACTIUNE FATA
Quote:
|
Re: SEAT LEON CUPRA R VS ORICE CU TRACTIUNE FATA
Quote:
mi-a amintit de cineva care se scuza ca din 2 a bagat 4 si 4 e tot in jos pe aceeasi linie cu 2 deci nare logica.... |
Re: SEAT LEON CUPRA R VS ORICE CU TRACTIUNE FATA
Quote:
|
Re: SEAT LEON CUPRA R VS ORICE CU TRACTIUNE FATA
Quote:
PS cand ai drum prin buc da un semn poate iesim intr-o seara.... |
Re: SEAT LEON CUPRA R VS ORICE CU TRACTIUNE FATA
Quote:
ps : pe la buzau nici politia nu prea apare asa des la ilegale . :lol: |
Re: SEAT LEON CUPRA R VS ORICE CU TRACTIUNE FATA
Quote:
|
Re: SEAT LEON CUPRA R VS ORICE CU TRACTIUNE FATA
am intales ca s-a prezentat masina la Satu Mare, ceva rezultate ?
|
Re: SEAT LEON CUPRA R VS ORICE CU TRACTIUNE FATA
Quote:
|
Re: SEAT LEON CUPRA R VS ORICE CU TRACTIUNE FATA
Masina vine la Alexeni pe 11?
|
Re: SEAT LEON CUPRA R VS ORICE CU TRACTIUNE FATA
Quote:
|
Re: SEAT LEON CUPRA R VS ORICE CU TRACTIUNE FATA
Si care a fost cel mai bun timp la Satu Mare ? ( atunci cand a intrat in treapta 3 )
PS: citind primul post, ma asteptam sa fiu provocat si eu... chiar daca acum am mai putini cai decat inainte |
Re: SEAT LEON CUPRA R VS ORICE CU TRACTIUNE FATA
Quote:
Tu esti cel care avea 411cp. |
Re: SEAT LEON CUPRA R VS ORICE CU TRACTIUNE FATA
Quote:
Sper ca pana la urmatoarea cursa ce se pare ca va fi la Alexeni sa rezolvam problema cutiei. |
Re: SEAT LEON CUPRA R VS ORICE CU TRACTIUNE FATA
Quote:
Timoneria/cutia sunt sigur ca-i o problema ce nu va da foarte multe batai de cap... |
Re: SEAT LEON CUPRA R VS ORICE CU TRACTIUNE FATA
Quote:
Eu am o putere mai mare cu o turbina mult mai mica si cu motorul stock. |
Re: SEAT LEON CUPRA R VS ORICE CU TRACTIUNE FATA
Quote:
Cu anvelope de strada, cu 3 persoane in masina si cu probleme la cutie cam ce timp crezi ca ai fi scos? Eu i-am facut doar softul cu ajutorul caruia adunatura aia de fiare si improvizatii de sub capota leonului (lucrarea mecanica este facuta in bucuresti) sa propulseze masina pe locul 1 in calificari la grupa S3. Din pacate din soft nu se pot repara intotdeauna defectele mecanice... P.S. Mi-as fi dorit sa nu mai incepem din nou discutii de genul asta... |
Re: SEAT LEON CUPRA R VS ORICE CU TRACTIUNE FATA
S-a dat cu 3 persoane in masina la SM?
Poate reusiti sa ajungeti la Alexeni. Am inteles ca e o provocare de la o masina din CT. |
Re: SEAT LEON CUPRA R VS ORICE CU TRACTIUNE FATA
Quote:
|
Re: SEAT LEON CUPRA R VS ORICE CU TRACTIUNE FATA
Asa sunt eu, ma prind mai greu ce sa-i faci!
|
Re: SEAT LEON CUPRA R VS ORICE CU TRACTIUNE FATA
In alta ordinei de idei bitnet, daca iti aduci aminte toate aceste discutii inutile au inceput de la tine. Noi personal nici nu stiam cine esti tu sau cu ce te ocupi (nu ca ne-ar fi interesat) pana cand au aparut comentarii rautacioase de la tine la adresa noastra (fata de mine, byg, muu, etc).
Evident la acele curse au existat niste probleme, in special de aderenta, iar cu toate ca tu nu stiai care este problema reala, nu ai avut nici o retinere in a lansa afirmatii non-sens legate de software-ul Revo. Afirmatii gratuite si rautacioase ceea ce nu da bine deloc mai ales pentru cineva de varsta ta. Acum, cand s-ar putea ca Seat-ul de care vorbim aici sa fi avut si el probleme de ordin tehnic, am fi putut si noi sa spunem ca softul bitnetesc este problema. Dar ca sa vezi ca noi suntem fair play, nu vom spune acest lucru ... spre deosebire de tine ! Acesta fiind spuse, va urez bafta in continuare si fair play ! |
Re: SEAT LEON CUPRA R VS ORICE CU TRACTIUNE FATA
Vlad, nu am comentat niciodata vis-a-vis de calitatea softului revo (daca am facut-o te rog sa-mi arati, poate chiar am probleme de memorie) ci doar de multimea cailor de pe unele fise dyno. Atat.
Bafta iti urez si eu! |
Re: SEAT LEON CUPRA R VS ORICE CU TRACTIUNE FATA
Ba da, ai facut-o si stii si tu foarte bine acest lucru. Nu ai fost deloc fair play ...
Nu am timp sa rascolesc forumurile in lung si in lat ca sa-ti caut mesajele rautacioase la adresa noastra, dar morala era alta: nu fa altora ce tie nu ti-ar placea sa ti se intample. Roata din cate vezi se mai intoarce. Cat despre acei cai multi, au fost masurati pe mai multe dyno-uri si rezultatele au fost similare. Plus ca performantele reale pe strada sau pe pista de 402m vorbesc de la sine. Cateva exemple: Muu (Audi S3 Stage 3 425+ Bhp) - 11.4 acum (umeaza Stage 4 ...) Popsy (GTI Ed.30 Stage 2+ FWD 370 Bhp) - 12.4 (posibil sa urmeze un Stage 3) Iar ca o paranteza, si eu am avut mici probleme de ordin mecanic cu masina mea la Satu Mare dar nu am simtit nevoia sa le fac publice sau sa caut scuze. Timpul meu de 12.9 secunde este Ok tinand cont de cele mai sus amintite si de faptul ca a fost prima cursa in aceasta configuratie. Dar evident ca nu ma voi opri aici. |
Re: SEAT LEON CUPRA R VS ORICE CU TRACTIUNE FATA
Quote:
Quote:
Si cum poti face un soft fara a avea partea hardware pusa la punct? Exact cum zicea Vlad, roata se intoarce si iata ca problema aderentei a ajuns si la Buzau. |
Re: SEAT LEON CUPRA R VS ORICE CU TRACTIUNE FATA
Discutiile in contradictoriu cu voi au pornit de la o intrebare la fel de nevinovata (nu intelegeam cum o masina de 380CP sa aiba o evolutie asa slaba la tulcea) ca si cea din postul #19 pe care mi-ai adresat-o tu. Doar ca ati sarit ca lupii si totul a degenerat in niste polemici care sincer nu-mi fac placere. Eu nu sunt la fel de deranjat ca intrebi de ce puterea este asa mica, chiar consider ca este maxim (si REAL)in limite de siguranta ce se poate obtine in configuratia actuala. Asa ca nu mai fa trimitere la fair play ca tocmai ala ti-a lipsit si tie in postul 19.
Si chiar te rog cand ai timp sa-mi arati unde am scris eu ca softul revo nu este ok. Este destul de bine gandit, dar si asa sunt masini Revo care au avut motoare sparte... Pentru Dragos (MUU) tot respectul, are niste timpi pe care nu credeam ca-i va avea vreodata, dar in acelasi timp imi pun intrebarea cate S3 cu greutatea masinii lui mai participa la curse in tara? Aici marele merit este al proprietarului masinii ca si-a permis sa o aduca la greutatea aia in detrimentul confortului, lucru pe care nu stiu cati ar mai fi dispusi sa o faca la o masina noua... Speram ca anul acesta sa venim si noi cu un 1.8T tot 156CP la baza si sa vedem daca putem ataca locul 1 la grupele LR pe care, Vlad, vad ca deja ti l-ai atribuit intr-un alt post pe forumul asta. Doar ca din fair play masina va evolua la alta grupa, mult mai sus. Mereu am considerat ca discutiile de genul asta dar purtate pana la limita depasirii bunului simt sunt constructive si mobilizatoare. Deci, SPOR LA MODIFICARI! |
Re: SEAT LEON CUPRA R VS ORICE CU TRACTIUNE FATA
Quote:
Quote:
Si daca tot te bagi, spune-mi te rog in ce calitate? Daca ai ceva personal cu proprietarul masinii stabiliti o intalnire si puneti treburile la punct. |
Re: SEAT LEON CUPRA R VS ORICE CU TRACTIUNE FATA
Quote:
Spre deosebire de tine, nu sunt purtatorul de cuvant si nici nu fac provocari in numele clientilor mei. Insa, cu siguranta cei in masura sa puna in aplicare provocarea, vor stabili o intalnire cu prima cursa si vom vedea cum stam. |
Re: SEAT LEON CUPRA R VS ORICE CU TRACTIUNE FATA
Bitnet, este bine ca recunosti ca discutiile au pornit de la tine. Este si acesta un pas inainte. Dupa cum am spus noi nu stiam cine esti tu sau ce faci, nici nu ne intereseaza, doar ca avand in vedere atitudinea rautacioasa gratuita care ai avut-o fata de noi de nenumarate ori, te-am intepat si noi un pic cu aceasta ocazie ca pe viitor sa stai frumos in banca ta si sa-ti vezi de treaba ta.
De asemenea nu am facut referire la softurile tale bitnetesti, cu toate ca eu am scos o putere mult mai mare cu o turbina mai mica (asta in conditiile in care am motorul stock). Cat despre softurile Revo, cel putin in Romania, nu am auzit sa se fi spart un motor iar cauza sa fie softul Revo. Dar e usor sa vorbesti despre capra vecinului (mai ales ca el are macar o capra ...). Asta este, atata poti, acesta iti este nivelul. |
Re: SEAT LEON CUPRA R VS ORICE CU TRACTIUNE FATA
Quote:
|
Re: SEAT LEON CUPRA R VS ORICE CU TRACTIUNE FATA
va fi o cursa interesanta cand vor temina si baietii masina pentru locul 1
PS: au mai intrat caii la apa? ca dimineata erau +400 |
Re: SEAT LEON CUPRA R VS ORICE CU TRACTIUNE FATA
Quote:
Nu eu sunt purtator de cuvant, eu vorbesc despre o masina la care am muncit cu drag si pasiune, tu arzi gazul pentru cauzele altora. Provocarea nu eu am facut-o masinilor cu tractiune fata ci proprietarul Leonului. Daca prima data nu am vrut sa-ti spun, acum o spun ca vad ca ati trecut la alt nivel: nu te mai baga precum musca-n rahat, stai linistit in banca ta si vorbeste in numele tau. Asta.. daca ai ceva de spus... |
Re: SEAT LEON CUPRA R VS ORICE CU TRACTIUNE FATA
Quote:
La Satu Mare nu ne-am vaitat cum ai facut tu cum ca aderenta ne-ar fi creat probleme sau ca nu am avut suporti la motor, pur si simplu s-a stricat cutia in momentul in care leonul era calificat in finale cu cei mai buni 3 timpi din grupa. Mi-am dorit a nu se ajunge la astfel de discutii dar vad ca tu iar bati campii si-mi evaluezi nivelul. Daca tu ai un nivel mai ridicat te provoc cu un laptop,un program de tuning instalat pe el, un 1.8T sau un TFSI si sa vedem care dintre noi poate face un soft mai bun acelei masini, pornind de la zero, nu aplicand formula 9-5-9, 9-6-9,.. Conditia este sa nu avem acces la internet. Pentru asta pun la dispozitie standul dyno. Ce zici, te bagi? |
Re: SEAT LEON CUPRA R VS ORICE CU TRACTIUNE FATA
Quote:
|
Re: SEAT LEON CUPRA R VS ORICE CU TRACTIUNE FATA
Quote:
|
Re: SEAT LEON CUPRA R VS ORICE CU TRACTIUNE FATA
Quote:
daca tot nu va convin unele lucruri facute de noi la Buzau , de ce nu ati adus la Satu Mare masinile facute de voi de 380cp? sper sa reparam cutia pana la Alexeni si sa vedem daca intradevar un 1.8turbo de 350 cp merge mai tare ca un 2.0tfsi de 380cp!!! :lol: |
Re: SEAT LEON CUPRA R VS ORICE CU TRACTIUNE FATA
Quote:
GTI ul nu este facut de el , ci de firma REVO.unii pe lumea asta raman doar la stadiul de scriitor si cititor.mai este mult tare pana ajungi sa stii sa deschizi un winols! multa bafta!!! |
Re: SEAT LEON CUPRA R VS ORICE CU TRACTIUNE FATA
Quote:
Chiar si in cazul unui simplu Revo Stage 1 sunt schimbate o multime de harti care nu doar ca tu nu stii ce rol au, dar sunt sigur ca nici macar nu stii ca exista. De asemenea cei trei parametri la care faci tu referire (Boost, Timing, Fueling) sunt folositi pentru "fine tuning" pentru fiecare masina in parte si in functie de cerintele si preferintele clientului. Ei, acesti trei parametri se pot modifica in timp real chiar si cu masina in mers, lucruri pe care tu nici nu poti sa le visezi, dar ca sa le mai si faci pe un ECU stock. Cat despre masina mea, nu am spus niciodata ca eu i-am facut softul. Softul a fost facut de cei de la REVO evident, iar pe mine ma intereseaza rezultatul final si nu neaparat cum se ajunge la el. Decat sa am un soft facut de experi inchipuiti cu rezultate mediocre, prefer sa am un soft de calitate facut de oameni care chiar stiu ceea ce fac. |
| All times are GMT +2. The time now is 23:27. |
- Copyright 2026 4Tuning