Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   PROVOCARI (https://forum.4tuning.ro/61-provocari.html)
-   -   SEAT LEON CUPRA R VS ORICE CU TRACTIUNE FATA (https://forum.4tuning.ro/61-provocari/187723-seat-leon-cupra-vs-tractiune.html)

TIGER Cupra/GTC 11-05-10 09:12

SEAT LEON CUPRA R VS ORICE CU TRACTIUNE FATA
 
Seat leon Cupra R 1,8t vs orice masina cu tractiune fata din tara.Masina are 340cp aproximativ(la motor) si provoc masini preferabil care sa aiba o putere de aproximativ 386cp, 389 sau 411cp

lascarica 11-05-10 10:51

Re: SEAT LEON CUPRA R VS ORICE CU TRACTIUNE FATA
 
Quote:

Originally Posted by TIGER Cupra/GTC (Post 3350870)
....... o putere de aproximativ 386cp, 389 sau 411cp

Scuze,nu fac offtopic decat extrem de rar,insa acum nu ma pot abtine sa nu ..=)) ... subtila tRimiteRE..:lol:

razvanxx 11-05-10 11:20

Re: SEAT LEON CUPRA R VS ORICE CU TRACTIUNE FATA
 
=)) !!

tase_astra 12-05-10 01:45

Re: SEAT LEON CUPRA R VS ORICE CU TRACTIUNE FATA
 
Scuza-ma ca par indiscret, la TUlcea masina a avut vre-o problema?
Nu de alta, dar nu te-ai dus prea departe de o Skoda tot 1.8T, dar cu K03. Si puteai sa-i spui ca ai Gt30, nu Gt28.
Scuze de off-topic.

TIGER Cupra/GTC 12-05-10 08:35

Re: SEAT LEON CUPRA R VS ORICE CU TRACTIUNE FATA
 
Quote:

Originally Posted by tase_astra (Post 3353249)
Scuza-ma ca par indiscret, la TUlcea masina a avut vre-o problema?
Nu de alta, dar nu te-ai dus prea departe de o Skoda tot 1.8T, dar cu K03. Si puteai sa-i spui ca ai Gt30, nu Gt28.
Scuze de off-topic.

sal, masina nu a avut nicio problema doar că la un moment dat s-a schimbat din a treia in a sasea,n are rost sa omori masina ptr toate 1,8t stock?nu i asa?

Kiki 12-05-10 10:36

Re: SEAT LEON CUPRA R VS ORICE CU TRACTIUNE FATA
 
Quote:

Originally Posted by TIGER Cupra/GTC (Post 3353457)
sal, masina nu a avut nicio problema doar că la un moment dat s-a schimbat din a treia in a sasea,

sa-mi fie scuzata interventia dar nu m-am putut abtine la acest motiv invocat, e penibil, ma gandesc eu cu capu meu prost, cum sa schimbi din 3-> 6 cand treapta 4 este fix in spate la 3 adica doar trageai de "batz" pe cand la 6 tre sa te duci cu el in dreapta...ma rog....
mi-a amintit de cineva care se scuza ca din 2 a bagat 4 si 4 e tot in jos pe aceeasi linie cu 2 deci nare logica....

shadowro 12-05-10 10:40

Re: SEAT LEON CUPRA R VS ORICE CU TRACTIUNE FATA
 
Quote:

Originally Posted by Kiki (Post 3353713)
sa-mi fie scuzata interventia dar nu m-am putut abtine la acest motiv invocat, e penibil, ma gandesc eu cu capu meu prost, cum sa schimbi din 3-> 6 cand treapta 4 este fix in spate la 3 adica doar trageai de "batz" pe cand la 6 tre sa te duci cu el in dreapta...ma rog....
mi-a amintit de cineva care se scuza ca din 2 a bagat 4 si 4 e tot in jos pe aceeasi linie cu 2 deci nare logica....

Cred ca a vrut sa spuna ca a bagat in a 6-a pentru ca era mult in fata si nu a vrut sa forteze masina inutil.

Kiki 12-05-10 10:43

Re: SEAT LEON CUPRA R VS ORICE CU TRACTIUNE FATA
 
Quote:

Originally Posted by shadowro (Post 3353724)
Cred ca a vrut sa spuna ca a bagat in a 6-a pentru ca era mult in fata si nu a vrut sa forteze masina inutil.

in cazu asta s-a scos:D
PS cand ai drum prin buc da un semn poate iesim intr-o seara....

razvanxx 12-05-10 12:50

Re: SEAT LEON CUPRA R VS ORICE CU TRACTIUNE FATA
 
Quote:

Originally Posted by Kiki (Post 3353730)
PS cand ai drum prin buc da un semn poate iesim intr-o seara....

noi am tot venit pe la bucuresti.poate ajungi si tu pe la buzau sau pe la legale!nu trebuie sa ti fie rusine daca iei bataie de la bmw urile turbo!!!scoate masina aia la bataie ca a fost obisnuita sa participe cam peste tot , chiar daca grupele nu i erau favorabile.

ps : pe la buzau nici politia nu prea apare asa des la ilegale . :lol:

tase_astra 12-05-10 23:21

Re: SEAT LEON CUPRA R VS ORICE CU TRACTIUNE FATA
 
Quote:

Originally Posted by TIGER Cupra/GTC (Post 3353457)
sal, masina nu a avut nicio problema doar că la un moment dat s-a schimbat din a treia in a sasea,n are rost sa omori masina ptr toate 1,8t stock?nu i asa?

Ok probabil ca mi s-a parut mie. Ne vedem la urmatoarea legala. Succes!

Bogdan_mb 05-07-10 01:05

Re: SEAT LEON CUPRA R VS ORICE CU TRACTIUNE FATA
 
am intales ca s-a prezentat masina la Satu Mare, ceva rezultate ?

bitnet 05-07-10 07:24

Re: SEAT LEON CUPRA R VS ORICE CU TRACTIUNE FATA
 
Quote:

Originally Posted by Bogdan_mb (Post 3493515)
am intales ca s-a prezentat masina la Satu Mare, ceva rezultate ?

S-a calificat in finale cu cel mai bun timp din grupa ei, asta in conditiile in care au fost probleme la cutie, efectiv refuza sa intre in treapta a 3-a. In ultimul test premergator finalelor, s-a intamplat minunea: a intrat perfect in viteza a 3-a si... acolo a ramas...(penis captivus pe treapta 3 cred ca se numeste asta) Acum ne-am intors acasa fara locul 1 pe care nu cred ca l-am fi ratat, dar cu o masina odihnita ca... a venit gagica pe platforma.:-)

tase_astra 05-07-10 14:36

Re: SEAT LEON CUPRA R VS ORICE CU TRACTIUNE FATA
 
Masina vine la Alexeni pe 11?

bitnet 05-07-10 14:59

Re: SEAT LEON CUPRA R VS ORICE CU TRACTIUNE FATA
 
Quote:

Originally Posted by tase_astra (Post 3494651)
Masina vine la Alexeni pe 11?

Daca problema cutiei se rezolva pana atunci, vine, sigur ca da!

vladpvs 05-07-10 16:34

Re: SEAT LEON CUPRA R VS ORICE CU TRACTIUNE FATA
 
Si care a fost cel mai bun timp la Satu Mare ? ( atunci cand a intrat in treapta 3 )

PS: citind primul post, ma asteptam sa fiu provocat si eu... chiar daca acum am mai putini cai decat inainte

tase_astra 05-07-10 16:51

Re: SEAT LEON CUPRA R VS ORICE CU TRACTIUNE FATA
 
Quote:

Originally Posted by vladpvs (Post 3494919)
Si care a fost cel mai bun timp la Satu Mare ? ( atunci cand a intrat in treapta 3 )

PS: citind primul post, ma asteptam sa fiu provocat si eu... chiar daca acum am mai putini cai decat inainte

Ba da ai fost provocat din primul post.
Tu esti cel care avea 411cp.

bitnet 05-07-10 19:55

Re: SEAT LEON CUPRA R VS ORICE CU TRACTIUNE FATA
 
Quote:

Originally Posted by vladpvs (Post 3494919)
Si care a fost cel mai bun timp la Satu Mare ? ( atunci cand a intrat in treapta 3 )

Cel mai bun timp a fost 13,324 cand nici atunci nu a intrat in treapta 3 decat daca miscarea s-a facut incet, batraneste, pierzandu-se boost, turatie si timp. Masina a fost ECHIPATA COMPLET (1350 KG) si a avut ANVELOPE DE STRADA. Si are 350cp doar, masurati pe standul nostru MAHA.
Sper ca pana la urmatoarea cursa ce se pare ca va fi la Alexeni sa rezolvam problema cutiei.

lascarica 05-07-10 21:10

Re: SEAT LEON CUPRA R VS ORICE CU TRACTIUNE FATA
 
Quote:

Originally Posted by bitnet (Post 3495404)
Cel mai bun timp a fost 13,324 cand nici atunci nu a intrat in treapta 3 decat daca miscarea s-a facut incet, batraneste, pierzandu-se boost, turatie si timp. Masina a fost ECHIPATA COMPLET (1350 KG) si a avut ANVELOPE DE STRADA. Si are 350cp doar, masurati pe standul nostru MAHA.
Sper ca pana la urmatoarea cursa ce se pare ca va fi la Alexeni sa rezolvam problema cutiei.

Da,un timp excelent in conditiile date...parerea mea este ca golita si pe 888 de minim 225...poate si cu niste jante mai mici...coboara si ea sensibil sub 13 fara probleme,mai ales cu razvan la mansa..acuma'...nu realizez cat sub 13...Motorul mie mi-a parut ca trage foarte bine pana sus si cred ca ai vazut si tu vlad macar un run al masinii...
Timoneria/cutia sunt sigur ca-i o problema ce nu va da foarte multe batai de cap...

vladpvs 06-07-10 09:49

Re: SEAT LEON CUPRA R VS ORICE CU TRACTIUNE FATA
 
Quote:

Originally Posted by bitnet (Post 3495404)
Cel mai bun timp a fost 13,324 cand nici atunci nu a intrat in treapta 3 decat daca miscarea s-a facut incet, batraneste, pierzandu-se boost, turatie si timp. Masina a fost ECHIPATA COMPLET (1350 KG) si a avut ANVELOPE DE STRADA. Si are 350cp doar, masurati pe standul nostru MAHA.
Sper ca pana la urmatoarea cursa ce se pare ca va fi la Alexeni sa rezolvam problema cutiei.

Din cate am inteles masina este echipata cu un GT30 si are internele motorului schimbate. De ce este asa mica puterea?

Eu am o putere mai mare cu o turbina mult mai mica si cu motorul stock.

bitnet 06-07-10 13:05

Re: SEAT LEON CUPRA R VS ORICE CU TRACTIUNE FATA
 
Quote:

Originally Posted by vladpvs (Post 3496617)
Din cate am inteles masina este echipata cu un GT30 si are internele motorului schimbate. De ce este asa mica puterea?

Eu am o putere mai mare cu o turbina mult mai mica si cu motorul stock.

Turbina este un hibrid dintre un gt2860 si gt3071, wastegate-ul este montat vai mama lui de catre altcineva, internele din cate poate ca stii nu-ti ofera putere in plus ci doar sanse mai mari sa nu crape motorul, puterea este asa mica pentru ca asa vrem noi sa fie, ar putea fi mai mare pe hartie dar nu ne incalzeste cu nimic asta, iar legat de diferenta REALA de putere intre cele doua masini am mari indoieli ca ai avea dreptate in afirmatia de mai sus... Gandeste-te ca as putea spune si chiar arata un grafic cu mult mai multi cai decat cei reali (avem stand dyno propriu), dar nu asa vreau sa castig clienti, nu mi se pare corect fata de acestia.
Cu anvelope de strada, cu 3 persoane in masina si cu probleme la cutie cam ce timp crezi ca ai fi scos?
Eu i-am facut doar softul cu ajutorul caruia adunatura aia de fiare si improvizatii de sub capota leonului (lucrarea mecanica este facuta in bucuresti) sa propulseze masina pe locul 1 in calificari la grupa S3. Din pacate din soft nu se pot repara intotdeauna defectele mecanice...
P.S. Mi-as fi dorit sa nu mai incepem din nou discutii de genul asta...

tase_astra 06-07-10 13:15

Re: SEAT LEON CUPRA R VS ORICE CU TRACTIUNE FATA
 
S-a dat cu 3 persoane in masina la SM?
Poate reusiti sa ajungeti la Alexeni.
Am inteles ca e o provocare de la o masina din CT.

bitnet 06-07-10 13:21

Re: SEAT LEON CUPRA R VS ORICE CU TRACTIUNE FATA
 
Quote:

Originally Posted by tase_astra (Post 3497088)
S-a dat cu 3 persoane in masina la SM?
Poate reusiti sa ajungeti la Alexeni.
Am inteles ca e o provocare de la o masina din CT.

Leonul este mai greu din fabrica decat polo si a fost complet echipat, polo era chel si cu slick-uri. Asta am vrut sa spun, credeam ca-i la mintea cocosului...

tase_astra 06-07-10 13:24

Re: SEAT LEON CUPRA R VS ORICE CU TRACTIUNE FATA
 
Asa sunt eu, ma prind mai greu ce sa-i faci!

vladpvs 06-07-10 13:31

Re: SEAT LEON CUPRA R VS ORICE CU TRACTIUNE FATA
 
In alta ordinei de idei bitnet, daca iti aduci aminte toate aceste discutii inutile au inceput de la tine. Noi personal nici nu stiam cine esti tu sau cu ce te ocupi (nu ca ne-ar fi interesat) pana cand au aparut comentarii rautacioase de la tine la adresa noastra (fata de mine, byg, muu, etc).

Evident la acele curse au existat niste probleme, in special de aderenta, iar cu toate ca tu nu stiai care este problema reala, nu ai avut nici o retinere in a lansa afirmatii non-sens legate de software-ul Revo. Afirmatii gratuite si rautacioase ceea ce nu da bine deloc mai ales pentru cineva de varsta ta.

Acum, cand s-ar putea ca Seat-ul de care vorbim aici sa fi avut si el probleme de ordin tehnic, am fi putut si noi sa spunem ca softul bitnetesc este problema. Dar ca sa vezi ca noi suntem fair play, nu vom spune acest lucru ... spre deosebire de tine !

Acesta fiind spuse, va urez bafta in continuare si fair play !

bitnet 06-07-10 13:39

Re: SEAT LEON CUPRA R VS ORICE CU TRACTIUNE FATA
 
Vlad, nu am comentat niciodata vis-a-vis de calitatea softului revo (daca am facut-o te rog sa-mi arati, poate chiar am probleme de memorie) ci doar de multimea cailor de pe unele fise dyno. Atat.
Bafta iti urez si eu!

vladpvs 06-07-10 14:03

Re: SEAT LEON CUPRA R VS ORICE CU TRACTIUNE FATA
 
Ba da, ai facut-o si stii si tu foarte bine acest lucru. Nu ai fost deloc fair play ...
Nu am timp sa rascolesc forumurile in lung si in lat ca sa-ti caut mesajele rautacioase la adresa noastra, dar morala era alta: nu fa altora ce tie nu ti-ar placea sa ti se intample. Roata din cate vezi se mai intoarce.

Cat despre acei cai multi, au fost masurati pe mai multe dyno-uri si rezultatele au fost similare. Plus ca performantele reale pe strada sau pe pista de 402m vorbesc de la sine. Cateva exemple:

Muu (Audi S3 Stage 3 425+ Bhp) - 11.4 acum (umeaza Stage 4 ...)
Popsy (GTI Ed.30 Stage 2+ FWD 370 Bhp) - 12.4 (posibil sa urmeze un Stage 3)

Iar ca o paranteza, si eu am avut mici probleme de ordin mecanic cu masina mea la Satu Mare dar nu am simtit nevoia sa le fac publice sau sa caut scuze.
Timpul meu de 12.9 secunde este Ok tinand cont de cele mai sus amintite si de faptul ca a fost prima cursa in aceasta configuratie. Dar evident ca nu ma voi opri aici.

tase_astra 06-07-10 14:28

Re: SEAT LEON CUPRA R VS ORICE CU TRACTIUNE FATA
 
Quote:

Originally Posted by bitnet (Post 3497168)
Vlad, nu am comentat niciodata vis-a-vis de calitatea softului revo (daca am facut-o te rog sa-mi arati, poate chiar am probleme de memorie) ci doar de multimea cailor de pe unele fise dyno. Atat.
Bafta iti urez si eu!

Quote:

Originally Posted by bitnet (Post 3228287)
Nu Vlad, nu am fost acolo si nici nu trebuia sa fiu ca sa realizez ca un alt balon de sapun s-a spart. Nu stiu cum se face dar mereu se gasesc scuze legate de anvelope, un an intreg se fac modificari si provocari cu o eventuala intalnire intr-un cadru legal cum este cel din Ungaria si cand se ajunge la competitie daca nu se obtine ceea ce se doreste repede apar vinovate anvelopele. Pai cine te pune Vlad sa mergi cu semislicuri daca stii ca ai sub capota un motor potent sa duca o tona pe 400 m in mai putin de 12 sec? Si cu plecare de pe loc?
Nu ma deranjeaza ca ai soft REVO, softurile lor sunt OK , nu am nimic cu REVO, sunt poate la fel sau poate peste alte softuri, ceea ce ma deranjeaza este modul agresiv si DERUTANT in care este promovat softul REVO.

Ma scuzati ca ma bag, dar cine va pune sa mergeti la curse cu defecte mecanice?
Si cum poti face un soft fara a avea partea hardware pusa la punct?

Exact cum zicea Vlad, roata se intoarce si iata ca problema aderentei a ajuns si la Buzau.

bitnet 06-07-10 14:59

Re: SEAT LEON CUPRA R VS ORICE CU TRACTIUNE FATA
 
Discutiile in contradictoriu cu voi au pornit de la o intrebare la fel de nevinovata (nu intelegeam cum o masina de 380CP sa aiba o evolutie asa slaba la tulcea) ca si cea din postul #19 pe care mi-ai adresat-o tu. Doar ca ati sarit ca lupii si totul a degenerat in niste polemici care sincer nu-mi fac placere. Eu nu sunt la fel de deranjat ca intrebi de ce puterea este asa mica, chiar consider ca este maxim (si REAL)in limite de siguranta ce se poate obtine in configuratia actuala. Asa ca nu mai fa trimitere la fair play ca tocmai ala ti-a lipsit si tie in postul 19.
Si chiar te rog cand ai timp sa-mi arati unde am scris eu ca softul revo nu este ok. Este destul de bine gandit, dar si asa sunt masini Revo care au avut motoare sparte...
Pentru Dragos (MUU) tot respectul, are niste timpi pe care nu credeam ca-i va avea vreodata, dar in acelasi timp imi pun intrebarea cate S3 cu greutatea masinii lui mai participa la curse in tara? Aici marele merit este al proprietarului masinii ca si-a permis sa o aduca la greutatea aia in detrimentul confortului, lucru pe care nu stiu cati ar mai fi dispusi sa o faca la o masina noua...
Speram ca anul acesta sa venim si noi cu un 1.8T tot 156CP la baza si sa vedem daca putem ataca locul 1 la grupele LR pe care, Vlad, vad ca deja ti l-ai atribuit intr-un alt post pe forumul asta. Doar ca din fair play masina va evolua la alta grupa, mult mai sus.
Mereu am considerat ca discutiile de genul asta dar purtate pana la limita depasirii bunului simt sunt constructive si mobilizatoare.
Deci, SPOR LA MODIFICARI!

bitnet 06-07-10 15:17

Re: SEAT LEON CUPRA R VS ORICE CU TRACTIUNE FATA
 
Quote:

Originally Posted by tase_astra (Post 3497277)
Ma scuzati ca ma bag, dar cine va pune sa mergeti la curse cu defecte mecanice?
Exact cum zicea Vlad, roata se intoarce si iata ca problema aderentei a ajuns si la Buzau.

Sefu, masina a fost la proprietar pana in ultima clipa, nu ne-a spus ca ar intra ciudat in treapta 3, abia acolo am remarcat ca schimarea la peste 7000RPM se face cu dificultate. Noi nu ne-am dus sa obtinem cel mai bun timp si nici sa demonstram cuiva ca masina trage de cei 350cp pe care-i are. Daca ne-am fi dorit timp bun am fi pus slick-uri si am fi golit masina. Chiar si asa timpii obtinuti ne-ar fi garantat obtinerea locului 1 la S3. Nu-mi pare rau decat ca a trebuit sa ne intoarcem cu masina pe platforma, in rest nu regret nimic din ce s-a intamplat la Satu Mare. Aaa, si ca macar nu a fost castigata grupa de Lascarica, o merita.

Quote:

Originally Posted by tase_astra (Post 3497277)
Si cum poti face un soft fara a avea partea hardware pusa la punct?

Nu stii cum?? Invata!!

Si daca tot te bagi, spune-mi te rog in ce calitate? Daca ai ceva personal cu proprietarul masinii stabiliti o intalnire si puneti treburile la punct.

tase_astra 06-07-10 15:47

Re: SEAT LEON CUPRA R VS ORICE CU TRACTIUNE FATA
 
Quote:

Originally Posted by bitnet (Post 3497410)
Sefu, masina a fost la proprietar pana in ultima clipa, nu ne-a spus ca ar intra ciudat in treapta 3, abia acolo am remarcat ca schimarea la peste 7000RPM se face cu dificultate. Noi nu ne-am dus sa obtinem cel mai bun timp si nici sa demonstram cuiva ca masina trage de cei 350cp pe care-i are. Daca ne-am fi dorit timp bun am fi pus slick-uri si am fi golit masina. Chiar si asa timpii obtinuti ne-ar fi garantat obtinerea locului 1 la S3. Nu-mi pare rau decat ca a trebuit sa ne intoarcem cu masina pe platforma, in rest nu regret nimic din ce s-a intamplat la Satu Mare. Aaa, si ca macar nu a fost castigata grupa de Lascarica, o merita.



Nu stii cum?? Invata!!

Si daca tot te bagi, spune-mi te rog in ce calitate? Daca ai ceva personal cu proprietarul masinii stabiliti o intalnire si puneti treburile la punct.

Chiar nu consider ca am de invatat de la tine. Fara suparare. Daca tu spui ca poti face un soft la o masina la care hardware-ul nu este ok, cu atat mai mult. Poate de aceea are doar 350cp din GT30.

Spre deosebire de tine, nu sunt purtatorul de cuvant si nici nu fac provocari in numele clientilor mei. Insa, cu siguranta cei in masura sa puna in aplicare provocarea, vor stabili o intalnire cu prima cursa si vom vedea cum stam.

vladpvs 06-07-10 15:52

Re: SEAT LEON CUPRA R VS ORICE CU TRACTIUNE FATA
 
Bitnet, este bine ca recunosti ca discutiile au pornit de la tine. Este si acesta un pas inainte. Dupa cum am spus noi nu stiam cine esti tu sau ce faci, nici nu ne intereseaza, doar ca avand in vedere atitudinea rautacioasa gratuita care ai avut-o fata de noi de nenumarate ori, te-am intepat si noi un pic cu aceasta ocazie ca pe viitor sa stai frumos in banca ta si sa-ti vezi de treaba ta.

De asemenea nu am facut referire la softurile tale bitnetesti, cu toate ca eu am scos o putere mult mai mare cu o turbina mai mica (asta in conditiile in care am motorul stock).

Cat despre softurile Revo, cel putin in Romania, nu am auzit sa se fi spart un motor iar cauza sa fie softul Revo. Dar e usor sa vorbesti despre capra vecinului (mai ales ca el are macar o capra ...). Asta este, atata poti, acesta iti este nivelul.

vladpvs 06-07-10 15:57

Re: SEAT LEON CUPRA R VS ORICE CU TRACTIUNE FATA
 
Quote:

Originally Posted by bitnet (Post 3497373)
Speram ca anul acesta sa venim si noi cu un 1.8T tot 156CP la baza si sa vedem daca putem ataca locul 1 la grupele LR pe care, Vlad, vad ca deja ti l-ai atribuit intr-un alt post pe forumul asta. Doar ca din fair play masina va evolua la alta grupa, mult mai sus.

Era doar o ironie la adresa grupelor LR, cu care nu sunt deloc de acord.

MadCow 06-07-10 19:28

Re: SEAT LEON CUPRA R VS ORICE CU TRACTIUNE FATA
 
va fi o cursa interesanta cand vor temina si baietii masina pentru locul 1
PS: au mai intrat caii la apa? ca dimineata erau +400

bitnet 06-07-10 19:37

Re: SEAT LEON CUPRA R VS ORICE CU TRACTIUNE FATA
 
Quote:

Originally Posted by tase_astra (Post 3497482)
Chiar nu consider ca am de invatat de la tine. Fara suparare. Daca tu spui ca poti face un soft la o masina la care hardware-ul nu este ok, cu atat mai mult. Poate de aceea are doar 350cp din GT30.
Spre deosebire de tine, nu sunt purtatorul de cuvant si nici nu fac provocari in numele clientilor mei. Insa, cu siguranta cei in masura sa puna in aplicare provocarea, vor stabili o intalnire cu prima cursa si vom vedea cum stam.

Nici nu ti-am sugerat a invata de la mine, invata pur si simplu... Legat de soft la o masina la care hardware-ul nu este tocmai ok, consider ca nu esti pregatit sa intelegi ceea ce as putea sa-ti spun, sunt sigur ca atat tu cat si vlad nu aveti nici cea mai vaga idee despre softul unei masini. Stii sa faci diferenta intre un hibrid provenit dintr-un gt2860 si un gt3071 si un veritabil GT3071? Crezi tu ca din hibridul ala vei obtine aceleasi performante ca dintr-un GT3071? Puterea aia de 350CP este rezultatul masuratorii pe standul MAHA pe care-l detinem si in care am incredere ca masoara corect.
Nu eu sunt purtator de cuvant, eu vorbesc despre o masina la care am muncit cu drag si pasiune, tu arzi gazul pentru cauzele altora. Provocarea nu eu am facut-o masinilor cu tractiune fata ci proprietarul Leonului.
Daca prima data nu am vrut sa-ti spun, acum o spun ca vad ca ati trecut la alt nivel: nu te mai baga precum musca-n rahat, stai linistit in banca ta si vorbeste in numele tau. Asta.. daca ai ceva de spus...

bitnet 06-07-10 20:03

Re: SEAT LEON CUPRA R VS ORICE CU TRACTIUNE FATA
 
Quote:

Originally Posted by vladpvs (Post 3497491)
Bitnet, este bine ca recunosti ca discutiile au pornit de la tine. Este si acesta un pas inainte. Dupa cum am spus noi nu stiam cine esti tu sau ce faci, nici nu ne intereseaza, doar ca avand in vedere atitudinea rautacioasa gratuita care ai avut-o fata de noi de nenumarate ori, te-am intepat si noi un pic cu aceasta ocazie ca pe viitor sa stai frumos in banca ta si sa-ti vezi de treaba ta.

De asemenea nu am facut referire la softurile tale bitnetesti, cu toate ca eu am scos o putere mult mai mare cu o turbina mai mica (asta in conditiile in care am motorul stock).

Cat despre softurile Revo, cel putin in Romania, nu am auzit sa se fi spart un motor iar cauza sa fie softul Revo. Dar e usor sa vorbesti despre capra vecinului (mai ales ca el are macar o capra ...). Asta este, atata poti, acesta iti este nivelul.

Discutiile au pornit de la aciditatea cu care ati raspuns intrebarii mele daca masina lui BYG a avut ceva probleme la tulcea. Legat de softurile mele bitnetesti cum iti place sa le denumesti, ei, mai vlade, eu macar fac ceva in domeniul asta, nu doar ma multumesc sa fiu cititor-scriitor de softuri. Ce mare contributie ai tu in modificarea softului masinii tale? Vei spune ca faci mare rahat folosind cele trei parghii puse la dispozitie de revo: boost, timing si fuel. Pai asta o poate face oricine stie citi manualul pus la dispozitie de revo. Oricum vad ca setarile in care ati obtinut maxim de putere sunt 9-6-9, adica boost maxim si benzina garla. Care este masina la care TU ai obtinut o mai mare putere decat cea obtinuta de mine la seat? Vrei sa spui ca Polo? Cum ai ajuns la concluzia asta? Cele 4 zecimi diferenta de timp ti se pare ca ar putea fi recuperate daca am goli masina si am aduce-o la greutatea masinii tale? Daca i-am mai pune si unele dintre cele mai smechere slick-uri cum ai avut tu crezi ca am mai recupera ceva si pe plecare? Pacat ca nu a mai tinut cutia macar 3 run-uri, sigur nu ai mai fi marait nimic daca luam locul 1 la S3.
La Satu Mare nu ne-am vaitat cum ai facut tu cum ca aderenta ne-ar fi creat probleme sau ca nu am avut suporti la motor, pur si simplu s-a stricat cutia in momentul in care leonul era calificat in finale cu cei mai buni 3 timpi din grupa.
Mi-am dorit a nu se ajunge la astfel de discutii dar vad ca tu iar bati campii si-mi evaluezi nivelul. Daca tu ai un nivel mai ridicat te provoc cu un laptop,un program de tuning instalat pe el, un 1.8T sau un TFSI si sa vedem care dintre noi poate face un soft mai bun acelei masini, pornind de la zero, nu aplicand formula 9-5-9, 9-6-9,.. Conditia este sa nu avem acces la internet. Pentru asta pun la dispozitie standul dyno. Ce zici, te bagi?

vladpvs 06-07-10 21:42

Re: SEAT LEON CUPRA R VS ORICE CU TRACTIUNE FATA
 
Quote:

Originally Posted by MadCow (Post 3497915)
va fi o cursa interesanta cand vor temina si baietii masina pentru locul 1
PS: au mai intrat caii la apa? ca dimineata erau +400

MadCow, iarasi te bagi ca musca in rahat? ce treaba ai tu in discutia asta? Nu mai bine iti vezi tu de opelul tau acolo sa incerci sa bati un TFSI cu el?

MadCow 06-07-10 22:49

Re: SEAT LEON CUPRA R VS ORICE CU TRACTIUNE FATA
 
Quote:

Originally Posted by vladpvs (Post 3498244)
MadCow, iarasi te bagi ca musca in rahat? ce treaba ai tu in discutia asta? Nu mai bine iti vezi tu de opelul tau acolo sa incerci sa bati un TFSI cu el?

nu cred ca are rost sa ma cobor la nivelul tau. cand vei avea ceva de demonstat (in caz ca nu ai vazut postul de mai sus al lui bitnet - te-a provocat la o resoftare de la 0) atunci mai discutam. in rest stai tu linistit - masina mea in 0.9 boost e egala cu GTI-ul facut de tine.

razvanxx 07-07-10 01:21

Re: SEAT LEON CUPRA R VS ORICE CU TRACTIUNE FATA
 
Quote:

Originally Posted by tase_astra (Post 3497277)
Ma scuzati ca ma bag, dar cine va pune sa mergeti la curse cu defecte mecanice?
Si cum poti face un soft fara a avea partea hardware pusa la punct?

Exact cum zicea Vlad, roata se intoarce si iata ca problema aderentei a ajuns si la Buzau.

chiar imi pare rau ca nu vrei sa intelegi anumite lucruri. eu am condus masina la Satu Mare si nu m am vaitat nici o clipa de aderenta.asa ca "problema aderentei" inca nu a ajuns la Buzau.am plecat cu masina complet echipata inclusiv anvelope de strada.nu am tinut neaparat sa alergam dupa un timp sub 13 sec.cutia nu a vrut sa lucreze cum trebuie.in final s a si stricat de tot.asta este!!!
daca tot nu va convin unele lucruri facute de noi la Buzau , de ce nu ati adus la Satu Mare masinile facute de voi de 380cp?
sper sa reparam cutia pana la Alexeni si sa vedem daca intradevar un 1.8turbo de 350 cp merge mai tare ca un 2.0tfsi de 380cp!!! :lol:

razvanxx 07-07-10 01:27

Re: SEAT LEON CUPRA R VS ORICE CU TRACTIUNE FATA
 
Quote:

Originally Posted by MadCow (Post 3498434)
nu cred ca are rost sa ma cobor la nivelul tau. cand vei avea ceva de demonstat (in caz ca nu ai vazut postul de mai sus al lui bitnet - te-a provocat la o resoftare de la 0) atunci mai discutam. in rest stai tu linistit - masina mea in 0.9 boost e egala cu GTI-ul facut de tine.

MadCow trebuie sa intelegi un lucru :
GTI ul nu este facut de el , ci de firma REVO.unii pe lumea asta raman doar la stadiul de scriitor si cititor.mai este mult tare pana ajungi sa stii sa deschizi un winols!
multa bafta!!!

vladpvs 07-07-10 06:38

Re: SEAT LEON CUPRA R VS ORICE CU TRACTIUNE FATA
 
Quote:

Originally Posted by bitnet (Post 3497981)
Discutiile au pornit de la aciditatea cu care ati raspuns intrebarii mele daca masina lui BYG a avut ceva probleme la tulcea. Legat de softurile mele bitnetesti cum iti place sa le denumesti, ei, mai vlade, eu macar fac ceva in domeniul asta, nu doar ma multumesc sa fiu cititor-scriitor de softuri. Ce mare contributie ai tu in modificarea softului masinii tale? Vei spune ca faci mare rahat folosind cele trei parghii puse la dispozitie de revo: boost, timing si fuel. Pai asta o poate face oricine stie citi manualul pus la dispozitie de revo. Oricum vad ca setarile in care ati obtinut maxim de putere sunt 9-6-9, adica boost maxim si benzina garla. Care este masina la care TU ai obtinut o mai mare putere decat cea obtinuta de mine la seat? Vrei sa spui ca Polo? Cum ai ajuns la concluzia asta? Cele 4 zecimi diferenta de timp ti se pare ca ar putea fi recuperate daca am goli masina si am aduce-o la greutatea masinii tale? Daca i-am mai pune si unele dintre cele mai smechere slick-uri cum ai avut tu crezi ca am mai recupera ceva si pe plecare? Pacat ca nu a mai tinut cutia macar 3 run-uri, sigur nu ai mai fi marait nimic daca luam locul 1 la S3.
La Satu Mare nu ne-am vaitat cum ai facut tu cum ca aderenta ne-ar fi creat probleme sau ca nu am avut suporti la motor, pur si simplu s-a stricat cutia in momentul in care leonul era calificat in finale cu cei mai buni 3 timpi din grupa.
Mi-am dorit a nu se ajunge la astfel de discutii dar vad ca tu iar bati campii si-mi evaluezi nivelul. Daca tu ai un nivel mai ridicat te provoc cu un laptop,un program de tuning instalat pe el, un 1.8T sau un TFSI si sa vedem care dintre noi poate face un soft mai bun acelei masini, pornind de la zero, nu aplicand formula 9-5-9, 9-6-9,.. Conditia este sa nu avem acces la internet. Pentru asta pun la dispozitie standul dyno. Ce zici, te bagi?

Bitnet, tu in calitate de expert auto inchipuit, crezi ca un Revo software schimba doar trei setari ? Mai mult, din ce ai scris in mesajul precedent, vad ca nu esti foarte in clar nici macar cu rolul celor trei setari.

Chiar si in cazul unui simplu Revo Stage 1 sunt schimbate o multime de harti care nu doar ca tu nu stii ce rol au, dar sunt sigur ca nici macar nu stii ca exista. De asemenea cei trei parametri la care faci tu referire (Boost, Timing, Fueling) sunt folositi pentru "fine tuning" pentru fiecare masina in parte si in functie de cerintele si preferintele clientului. Ei, acesti trei parametri se pot modifica in timp real chiar si cu masina in mers, lucruri pe care tu nici nu poti sa le visezi, dar ca sa le mai si faci pe un ECU stock.

Cat despre masina mea, nu am spus niciodata ca eu i-am facut softul. Softul a fost facut de cei de la REVO evident, iar pe mine ma intereseaza rezultatul final si nu neaparat cum se ajunge la el. Decat sa am un soft facut de experi inchipuiti cu rezultate mediocre, prefer sa am un soft de calitate facut de oameni care chiar stiu ceea ce fac.


All times are GMT +2. The time now is 23:27.

- Copyright 2026 4Tuning