![]() |
clio dci 82cp vs 206 hdi 90cp
care pe care?
si nu in ultimul rand, ce ati prefera clio sau 206? |
Re: clio dci 82cp vs 206 hdi 90cp
as alege 206, pt ca imi place mai mult, si park e mai frumos, mai stabil,iar motorul se poate observa ca e mai puternic.
PS care clio? dintre cel nou si 206 as alege clio, dar dintre cel vechi si 206 as alege 206 |
Re: clio dci 82cp vs 206 hdi 90cp
0-100km
clio 12.2 206 12.8 discutia este intre clio 2 si 2006 |
Re: clio dci 82cp vs 206 hdi 90cp
Quote:
|
Re: clio dci 82cp vs 206 hdi 90cp
clio 2 vs 207 inseamna, nu?
ontopic: pe care as prefera-o? pe nici una. |
Re: clio dci 82cp vs 206 hdi 90cp
206 nu 207
|
Re: clio dci 82cp vs 206 hdi 90cp
Quote:
206 e mai rapid in configuratia asta..dar e prea scump.In plus,e mai gay decat un barbat in fusta...macar in acest ultim caz exista posibilitatea sa fie scotian. |
Re: clio dci 82cp vs 206 hdi 90cp
vorba ta Race masinutza asta chiar k e gay!e facuta special pentru femei nu ptr barbati!am fost la SIAB si m-am urcat in Clio2 si chiar nu ma asteptam sa fie asa de confortabil si calitatea interiorului chiar m-a surprins in schimb 206 e cam depasita la toate capitolele de Clio.daca vb de 207 e cu totul altceva dar prefer Clio2 ptr design si motor.
|
Re: clio dci 82cp vs 206 hdi 90cp
eu vorbesc de 206 ( acel 2.0 hdi 90 cp) si de clio 2 (1.5 dci 82cp)
nu este vorba nici despre clio3 si nici despre 207 |
Re: clio dci 82cp vs 206 hdi 90cp
clio 2, eu asa zic, si da sunt subiectiv, pt ca am unul si am facut un 206 hdi de 90, nu ca ar fi foarte relevant...dar parerea mea, clio 2 e mai...masculin decat 206, plus ca vine din standard cu mai multe...
|
Re: clio dci 82cp vs 206 hdi 90cp
2 Attachment(s)
poze cu cele doua.
|
Re: clio dci 82cp vs 206 hdi 90cp
clio as alege :D parerea mea
|
Re: clio dci 82cp vs 206 hdi 90cp
Eu as alege 206 pt. ca Renault-ul nu mi-a placut niciodata!
|
Re: clio dci 82cp vs 206 hdi 90cp
Prefer si eu mai mult un Clio 2.....206 vezi peste tot....Si aspectu' la clio e mai inovativ decat la 206....206-urile is vechi deacuma.....
|
Re: clio dci 82cp vs 206 hdi 90cp
imi place mai mult clio :) e mai frumos de 206... m-am km plictisit :)
|
Re: clio dci 82cp vs 206 hdi 90cp
Ba fratilor sunteti avioane ? Omu nu vorbea de Clio asta nou , care concureaza cu 207le....
Din cele doua .... prefer opel corsa:).... Masini frantzuzesti....nu prea inspira incredere , cred ca as prefera 206-le tptusi... |
Re: clio dci 82cp vs 206 hdi 90cp
CLAR CLIO :) Masculin vorba celor de mai sus...mai economic...mai rapid ...mai usor...cu mai multe optiuni...cutia bine etajata...multiple posibilitati de tuning (kituri de caroserie stopuri faruri suspensie etc) tinuta de drum...confortabil, portbagaj imens in cazul symbolului...nu cred ca mai e nimic de spus!
|
Re: clio dci 82cp vs 206 hdi 90cp
Ba ar mai fi ceva de spus...
Mai masculin decat 206 nu e greu.De fapt,mai feminin (sau gay,depinde de sexul posesorului) decat un 206 nu e decat 206 CC. Mai rapid e 206.Nu va luati dupa timpul 0-100.Si pe 400 metri,si pe drum va fi mai rapid 2.0 HDI 90 decat dCi 80. Kituri se caroserie,stopuri si faruri nu inseamna tuning,ci bataie de joc la adresa masinii.In ceea ce priveste suspensii,frane sau tuning la motor,sunt destui tuneri Peugeot.Doar ca pe masini de valoarea asta sunt bani aruncati.Ca sa nu mai vorbim de faptul ca sunt Diesel... |
Re: clio dci 82cp vs 206 hdi 90cp
Eu cred ca tu nu intelegi conceptul de tuning si cum a aparut acesta...Tuningul a luat nastere prin intermediul celor cu masini mai ieftine si cu posibilitati financiare reduse, astfel incat prin adaugarea/inlocuirea diferitelor accesorii, componente etc se obtinea imbunatirea aspectului respectiv performantelor! Pe o dacie daca te apuci de "tuning" muncesti de iti sar capacele pe sub ea bagi bani cu caruta si obtii ceva de bun gust e de apreciat de 1000 de ori mai mult decat daca ai un BMW si iti comanzi un kit de caroserie, angel eyes si o evacuare pe care le montezi la un tuner oarecare dupa care iesi pe magheru sa vada lumea ce "tunarit" esti. E evident k daca dai 20-30 mii de euro p un BMW poti sa mai dai 3000 pe ceea ce am spus mai sus...As putea sa ma intind cu subiectul asta pe 10 pagini dar cred k ai inteles ideea...daca nu..asta e trebuie sa respectam parerile fiecaruia!
|
Re: clio dci 82cp vs 206 hdi 90cp
posibil sa fie mai rapid pe drum 206 dar la o amicala liniuta sunt sigur de clio.
|
Re: clio dci 82cp vs 206 hdi 90cp
206 este ca tinuta de drum peste clio cu mult...iar motorul de 2.o hdi bate 1.5 dci..chair daca sunt doar 8 cai pe hartie...in ceea ce priveste tuningul..ce daca e diesel?ai idee la cat poate fi dus motorul de 90 hp ?..ai fi uimit..in plus de asta..IN ceea ce priveste afirmatiile lui SUN...Si cam ce ar trebui sa faca posesorul unui bmw?? sa o modifice in spatele blocului ca sa fie apreciat?..sa fim seriosi ce dracu...macar sa avem toti bmw-uri tunate si sa ne fie rusine sa iesim pe magheru...intelegi tu ideea ... ca as putea intinde pe 10 pagini :)))) ciao cu respect
|
Re: clio dci 82cp vs 206 hdi 90cp
de departe clio.mai ales prin prisma faptului ca pare mult mai stabila decat 206 , pare mai asezata pe sosea decat un 206
|
Re: clio dci 82cp vs 206 hdi 90cp
Quote:
|
Re: clio dci 82cp vs 206 hdi 90cp
Quote:
Quote:
Quote:
|
Re: clio dci 82cp vs 206 hdi 90cp
Iar a-ti luat-o pe campii cu fata de topic .....
Ca aspect exterior as alege Clio , la interior insa in Clio in afara de faptul ca mie mi se pare cam nasol mai are si plastice de calitate slaba si prost finisate adika te poti taia la in muchii .. In schimb 206 arata a masina de femeie dar sta mult mai bine la interior , sasiul e mai mult decat bun (vezi WRC campioana de 3 ori ) si tind sa cred ca si la liniuta tot 206 sta in fata ... sa nu mai vorbim de conditii de trafic unde cei 205 NM de cuplu se fac simtiti fata de 180 parca cat are Clio ... |
Re: clio dci 82cp vs 206 hdi 90cp
la liniuta nu cred ca bate 206. cel putin pe hartie este inferior.
mi se pare si logic deoarece chiar daca are 2l si 205 nm totusi luati in calcul ca este un motor greu chiar daca masinuta este mica. cat despre tinuta de drum a lui 206, nu o putem compara cu masina din wrc. la fel cum nici clio nu il putem compara cu clio din clio cup sa raliuri. doritorii din public sunt asteptati la liniuta cu dci-ul meu |
Re: clio dci 82cp vs 206 hdi 90cp
Nenea da cu mine te dai? k eu nu prea le am asa...
|
Re: clio dci 82cp vs 206 hdi 90cp
trebuie sa lucram la plecarea ta de pe loc young padawan...
|
Re: clio dci 82cp vs 206 hdi 90cp
Offtopic: In WRC SE DEMONSTREAZA SASIUL CAT DE BUN E SI CAT DE BINE E CALCULAT .
|
Re: clio dci 82cp vs 206 hdi 90cp
da, corect.
dar eu vorbeam de masinile de strada. pe langa sasiu conteaza si suspensia. degeneram in alte discutii.... ce preferati clio sau 206? |
Re: clio dci 82cp vs 206 hdi 90cp
CLIO bicorp:) GG MadMan trage greu buburuza cu bandpassu:lol:
|
Re: clio dci 82cp vs 206 hdi 90cp
Peugeot clar....
|
Re: clio dci 82cp vs 206 hdi 90cp
SSSiiigur ca da....si marmota...a devenit gay de cand s-a suit intr-un VW....
|
Re: clio dci 82cp vs 206 hdi 90cp
dupa multa vreme.....
a batut clio. ba chiar lejer. :) |
Re: clio dci 82cp vs 206 hdi 90cp
206 imi place mai mult cum arat...mai ales tunat ;) vezi topicul lui iustin_x
|
Re: clio dci 82cp vs 206 hdi 90cp
ma refeream ca a batut la liniuta.
uite un link despre clio http://www.renault-tuning.com/viewtopic.php?t=20391 din nefericire nu mai gasesc linkul cu toate pozele dar o sa il postez in curand. |
| All times are GMT +2. The time now is 08:56. |
- Copyright 2026 4Tuning