Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Discutii generale (https://forum.4tuning.ro/392-discutii-generale.html)
-   -   help me amplificator blaupunkt gta 250 + transformator 12V 500mA (https://forum.4tuning.ro/392-discutii-generale/18401-help-me-amplificator-blaupunkt-gta-250-transformator-12v-500ma.html)

skateru 04-06-06 12:42

help me amplificator blaupunkt gta 250 + transformator 12V 500mA
 
am si eu un amplif. de masina blaupunkt gta 250 care a fost testat si vreau sa il fac sa functioneze in casa mi-am luat si un transformator de 12V 500mA si am reusit sa il leg ..tot ..se aprinde ledu.. l-am bagat la un subwoofer numa ca se aude foarte incet....cred ca din cauza transformatorului nu i tzine fatza la amperaj.....astept raspunsuri :rolleyes2

Detman 04-06-06 13:08

Re: help me amplificator blaupunkt gta 250 + transformator 12V 500mA
 
eu zic sa vinzi amplificatorul tau .. si sa iti cumperi unul de casa.
difuzoarele de casa sunt pe 8 ohmi iar amplificatorul tau pe 8 ohmi scoate o putere destul de mica.
si eu am incercat dar am renuntat la idee.

skateru 04-06-06 13:21

Re: help me amplificator blaupunkt gta 250 + transformator 12V 500mA
 
Quote:

Originally Posted by Detman
eu zic sa vinzi amplificatorul tau .. si sa iti cumperi unul de casa.
difuzoarele de casa sunt pe 8 ohmi iar amplificatorul tau pe 8 ohmi scoate o putere destul de mica.
si eu am incercat dar am renuntat la idee.

le-am luat pentru masina... da vroiam doar sa il testez si in casa si nu styu care i problema de nu se aude cum trebe

skateru 04-06-06 13:21

Re: help me amplificator blaupunkt gta 250 + transformator 12V 500mA
 
Quote:

Originally Posted by Detman
eu zic sa vinzi amplificatorul tau .. si sa iti cumperi unul de casa.
difuzoarele de casa sunt pe 8 ohmi iar amplificatorul tau pe 8 ohmi scoate o putere destul de mica.
si eu am incercat dar am renuntat la idee.

si subwooferu i tot de masina blaupunkt gtt 1200

vpower16v 04-06-06 13:26

Re: help me amplificator blaupunkt gta 250 + transformator 12V 500mA
 
apropo transformatorul ala tine max un consum d 1amp ..si ampliful ala trage minimum 10-15amp...ai grija k poti sa l arzi asa.....

SUN 04-06-06 13:42

Re: help me amplificator blaupunkt gta 250 + transformator 12V 500mA
 
Bai omule termina ma cu idei de genul asta chiar vrei sa-ti dai foc la casa? ia-ti un amp de casa dak vrei neaaparat dar eu iti recomand sa lashi partea de car audio IN MASINA!

skateru 04-06-06 13:46

Re: help me amplificator blaupunkt gta 250 + transformator 12V 500mA
 
ok...ma duk sa arunk transformatoru si astept pan ajung akas sa montez pe masina.... si mai am o intrebare ...ash vrea sa-mi iau un HU sony cdx gt-500 (2006) i model nou sa-mi zicety daca merita ...sau daca nu ziceti-mi alt brand HU

SUN 04-06-06 13:53

Re: help me amplificator blaupunkt gta 250 + transformator 12V 500mA
 
Depinde ce vrei de la el si depinde ce vrei de la sistemul tau audio ca si intreg. Vrei putere...vrei calitate a sunetului...sunt mai multi factori pe care trebuie sa-i iei in considerare cand doresti sa-ti configurezi un sistem.

skateru 04-06-06 14:01

Re: help me amplificator blaupunkt gta 250 + transformator 12V 500mA
 
Quote:

Originally Posted by SUN
Depinde ce vrei de la el si depinde ce vrei de la sistemul tau audio ca si intreg. Vrei putere...vrei calitate a sunetului...sunt mai multi factori pe care trebuie sa-i iei in considerare cand doresti sa-ti configurezi un sistem.

pai..vreau putere... sa bubuie tot..si calitate normal..da cel mai mult putere

vpower16v 04-06-06 14:06

Re: help me amplificator blaupunkt gta 250 + transformator 12V 500mA
 
evita sony.....evita icsploadele.....mergi p pioneer sau alpine..sau clarion....vezi k mai sunt cateva topicuri ..cu cd playere citeste p acolo..dar sony..nu....sunt destul d proaste la toate capitolele..

vpower16v 04-06-06 14:06

Re: help me amplificator blaupunkt gta 250 + transformator 12V 500mA
 
ahh....am uitat...zi bugetul tau..:) pt player

skateru 04-06-06 14:16

Re: help me amplificator blaupunkt gta 250 + transformator 12V 500mA
 
Quote:

Originally Posted by vpower16v
ahh....am uitat...zi bugetul tau..:) pt player

pai 6mil i bugetu pt player... poty sa-mi recomanzi ceva model?

saxo 04-06-06 14:21

Re: help me amplificator blaupunkt gta 250 + transformator 12V 500mA
 
Treci pe la Sfigmo sa vezi niste Pioneer.

skateru 04-06-06 14:23

Re: help me amplificator blaupunkt gta 250 + transformator 12V 500mA
 
2 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by vpower16v
ahh....am uitat...zi bugetul tau..:) pt player

astea le detzin pan acum:

AMPLIFU blaupunkt gta 250

Max. power (4 ohms) 400 W (1-channel mode)
RMS power 2 x 50 W / 1 x 160 W
Max. power 2 x 100 W / 1 x 400 W
Bridging mode - channels 2/1
Speaker outputs 2 gold-plated
Preamp-in Cinch/RCA gold-plated
Response 10-30.000 Hz
Stability 2 ohms
S/N ratio > 90 dB/A
Gain adjust 0,1-8 V
Low-pass 40-450 Hz variable
High-pass 65-450 Hz variable
Bass Boost 0/9/18 dB switchable +
Particularities Protection/power LED, Casing: brushed aluminium / graphite gray
Dimensions (W x H x D) mm 242 x 49,5 x 232

SUBWOOFERU BLAUPUNKT GTT 1200

Tub de bass - GTt 1200
- diametru difuzor 300 mm
- putere maxima 480W
- putere RMS 160W
- sensibilitate la 2,83 V/m - 91 dB
- raspuns in frecventa 35-100 Hz
- material SPC

skateru 04-06-06 14:27

Re: help me amplificator blaupunkt gta 250 + transformator 12V 500mA
 
Quote:

Originally Posted by saxo
Treci pe la Sfigmo sa vezi niste Pioneer.

o sa trec pe-acolo...acolo lucrezi?....i pe paris nr. 28 ?

saxo 04-06-06 14:44

Re: help me amplificator blaupunkt gta 250 + transformator 12V 500mA
 
Daca vrei sa "bubuie", cu ce ai acum nu ai sanse decit adaugind ceva dinamita...
Nu vreau sa te intristez, dar CLAR si TARE inseamna bani MULTI ! Si foarte important, instalatia sa fie configurata si instalata de un adevarat profesionist.

vpower16v 04-06-06 14:47

Re: help me amplificator blaupunkt gta 250 + transformator 12V 500mA
 
nu ...saxo este in bucuresti.....chiar ..fugi p la sfigmo..t ajuta el.....iar pt bugetul tau eu asta mi as lua http://www.**************/DEH_30MP-p292.html
..nu l am auzit....dar la banii astia dupa c stie sa faca pare ok...

saxo 04-06-06 14:48

Re: help me amplificator blaupunkt gta 250 + transformator 12V 500mA
 
Quote:

Originally Posted by skateru
o sa trec pe-acolo...acolo lucrezi?....i pe paris nr. 28 ?

Eu sunt din Buc. Sfigmo e in Cluj si garantat te poate ajuta cu absolut tot ce vrei.

skateru 04-06-06 21:10

Re: help me amplificator blaupunkt gta 250 + transformator 12V 500mA
 
Quote:

Originally Posted by saxo
Daca vrei sa "bubuie", cu ce ai acum nu ai sanse decit adaugind ceva dinamita...
Nu vreau sa te intristez, dar CLAR si TARE inseamna bani MULTI ! Si foarte important, instalatia sa fie configurata si instalata de un adevarat profesionist.

cresk eu mare...imi iau ceva mai puternik...asta i doar asha pt inceput :shock:

saxo 04-06-06 21:56

Re: help me amplificator blaupunkt gta 250 + transformator 12V 500mA
 
E chiar bine sa incepi cu putin... Inveti multe pe "bani putini"....
BAFTA !!

blak 07-06-06 18:30

Re: help me amplificator blaupunkt gta 250 + transformator 12V 500mA
 
Ai putea incerca si merge .... dar nu pentru mult timp,....
O sursa de calculator de 550w ... DA park 18A... destul pentru amplificatorul acela ...problema e ca va pica reped esursa in 7-8 luni o schimbi....si dak ii pui si o baterie... tzine bine.... cel putin eu asa merg ...si ascult pe un MacAudio Z2200 in punte... cik 600W RMS ...

blak 07-06-06 18:31

Re: help me amplificator blaupunkt gta 250 + transformator 12V 500mA
 
Ink o idee ar fi sa desfaci un aparat de sudura... sa iei traful ..problema e la puntea redresoare... k nu gasesti diode sa tina la amperaj mare....


All times are GMT +2. The time now is 09:27.

- Copyright 2026 4Tuning