![]() |
Opel Astra Classic III vs Citroen C4
Salut.Sunt nedumerit in legatura cu o alegere intre un opel astra classic III si citroen c4.In legatura cu motorizarile as avea de ales intre 1.6 115 hp de la astra si 1.6 122hp de la c4.Ca aspect imi place mai mult opelul dar e mai lenes spre deosebire de c4 care are si un plus de putere.Opelul are performante mai slabute ~11.4s 0-100 spre deosebire de c4 care atinge 100 in 10s Ca pret sunt aproape la fel,vreo 200-300 euro dif.
Astept raspunsuri Multumesc |
re: Opel Astra Classic III vs Citroen C4
Trebuie sa recunosc ca sunt si putin subiectiv, deci o sa sustin Astra mai ales din punct de vedere al design-ului. Citroen-ul nu mi-a placut niciodata nici ca interior nici ca exterior. Nu suport volanul cu butuc imobil chiar daca unora li se pare foarte interesant si nu suport afisajul digital pus pe mijlocul bordului.
In ochii mei, C4 apare ca un calculator pe roti. As putea spune ca pot sa apara probleme la partea electrica, care la Citroen se lasa cu pagube mari in buget, dar nu pot sa generalizez, sunt si oameni multumiti de masinile lor. Acum depinde si ce te intereseaza pe tine: aspectul sportiv, partea de confort sau partea practica. Cel mai ok e sa faci test drive cu ambele si vezi in care te simti mai bine. Eu as merge pe Astra pentru ca prefer o masina mai clasica, nu prea sunt de acord cu display-uri peste display-uri si brizbrizuri frantuzesti. Eu cu Opel n-am avut parte de experiente neplacute, ba chiar sunt extrem de multumit, dar nici n-am avut vreodata Citroen ca sa pot sa ma exprim. |
re: Opel Astra Classic III vs Citroen C4
O sa tin cont de sfaturile tale.Eu ma gandeam si la c4 deoarece are motorul acela destul de bunicel.Partea cu designul nici mie nu-mi prea place mai ales la interior.
|
re: Opel Astra Classic III vs Citroen C4
Quote:
|
re: Opel Astra Classic III vs Citroen C4
Da, ideea e ca la prima vedere poate sa nu-ti placa o masina, dar dupa ce o conduci sa te indragostesti de ea.
|
re: Opel Astra Classic III vs Citroen C4
Opel Astra Classic 3 e mult mai misto, si la exterior si la interior! :)
|
re: Opel Astra Classic III vs Citroen C4
C4 e mult mai misto si la interior si la exterior! :)
|
re: Opel Astra Classic III vs Citroen C4
+citroen , au ceva specific , multe chestii diferite care la prima vedere par urate numai din simplu fapt ca sunt unice , in legatura cu C4 in primul rand nu sunt asa multe pe strazi ca astra , in al doilea rand astra are s-a fabricat din 98 si designu deja cam vechi sa nu zic expirat...ca motoare nu stiu , nu ma bag.
|
re: Opel Astra Classic III vs Citroen C4
Quote:
Astra Classic 3 este H-ul, i-a luat locul G-ului. Acum sa vedem si daca o sa aiba acelasi succes, dar, tinand cont de preturi, cred ca va avea. |
re: Opel Astra Classic III vs Citroen C4
Intre Astra Classic III si Astra H exista diferente de dotari/calitate exact ca in cazul Astra Classic II si Astra G ?
|
re: Opel Astra Classic III vs Citroen C4
O decizie greu de luat:D.
|
re: Opel Astra Classic III vs Citroen C4
+ Citroen
motorizarea 1.6 THP dezvoltata impreuna cu BMW cu un soft poti ajunge lejer la 150 de cp interior mai spatios mai confortabila mai silentioasa mai rara de fabricatie mai recenta - Citroen multa multa electronica, un prieten a avut probleme cu acceleratia (apasa si nu se intampla nimic) care este gestionata electronic (nu e pe cablu). A trebuit sa astepte 2 saptamani sa primeasca rezolvarea din Franta pentru ca mecanicii habar nu aveau ce are, si asta in Spania, unde exista mecanici seriosi si priceputi, nu in Romania. In rest nu a avut probleme, si are cateva zeci de mii de km. Acum nu generaliza, exista posibilitatea sa iti iei Opel si sa stai mai mult de 2 saptamani in service pentru tot felul de probleme marunte....dar oricum ideea e ca C4 are multa electronica. PS: Am si Opel, stiu ce inseamna aceasta marca, dar Citroen este altceva. |
re: Opel Astra Classic III vs Citroen C4
FA un pol , aleg masina nemteasca :)
|
re: Opel Astra Classic III vs Citroen C4
Quote:
1.7cdti de 110cp pleaca de la 13.340eur si 1.6 115cp de la 11.390eur. Niste preturi foarte corecte zic eu. Ca dotari, majoritatea inca sunt, dar au disparut cele "de fite", de genul navigatie, tapiterie piele, sasiu ids+, jante pe 18" etc. Eu stiu ca-mi configurasem una 1.6 115cp cu clima, computer bord, jante aliaj 16" si multe altele, si mi-a iesit pretul final undeva la 13.500-14000eur. Vad ca pe site-ul Opel inca apare si batrana Classic 2, n-or fi omorat-o? Ca si calitate sa stii ca nu exista diferente, sincer, multa lume a zis asta, dar materialele sunt aceleasi, diferenta este doar in gama de motorizari si dotari. |
re: Opel Astra Classic III vs Citroen C4
Quote:
|
re: Opel Astra Classic III vs Citroen C4
Quote:
|
re: Opel Astra Classic III vs Citroen C4
Cu Astra Classic III nu am avut tangenta, nici nu cred ca am vazut una sau poate nu mi-am dat seama. Cu H am mers de cateva ori, destul de ok masina dar nu iese in evidenta cu nimic, e mai banala decat un C4. Ca design e chestie subiectiva, imi plac ambele, un + pentru C4 in 2 usi.
O colega/prietena si-a cumparat un C4 acum 2 saptamani, varianta de baza, 1.4 90CP. Pretul de lista daca nu ma insel este de 13800 euro, a avut discount cateva mii (3?) de la Citroen + 3 tichete de rabla. Pretul final a fost in jur de 8000 euro masina + cat a mai dat ea pe tichete (~ 1000 euro). La interior C4 este destul de "ciudat", mai mult "love it or hate it". Mie mi se pare interesant (in mare parte) dar iti trebuie ceva timp pana te obisnuiesti. Cel putin turometrul este desenat foarte mic pe display-ul ala, destul de nasol. Unul mare, analog, este mai "practic". Dotarile sunt suficiente pentru varianta de baza dar nimic spectaculos, eventual comenzile pe volan standard. Sistemul Audio se auzea decent, ma asteptam la mai putin de la una "troaca". Per total masina este ok, se conduce usor, merge bine, arata bine iar pentru cei 90CP era acceptabila, oricum nu am calcat-o tare, de abia avea 250 km. Cel mai bine faci un drive test cu ambele si asa te lamuresti. PS - la banii unui C4/Astra 1.6 + ceva optionale cred ca iti cumperi o Mazda 3 (minim 1.6 105CP) de toata frumusetea. Am mers de cateva ori cu una (sedan, modelul precedent, cumparata prin 2008, 1.6 105CP varianta de baza) si imi place mult mai mult per total. Noul model este chiar mai interesant, o masina excelenta. Ai putea sa te uiti si la ea. |
re: Opel Astra Classic III vs Citroen C4
Modelul precedent de Mazda 3 l-am condus si eu, si mi-a placut foarte mult. DAR (intotdeauna exista un "dar"), noul model de Mazda 3 costa mai mult, si din cate am auzit din surse sigure, Mazda este o masina foarte buna, dar destul de scumpa ca si piese.
|
re: Opel Astra Classic III vs Citroen C4
Am cautat informatii despre acel motor 1.6 de la c4 ,dar nu am gasit mai nimic.Banuiesc ca nu este turbo, deoarece am tras un ochi si pe siteul bmw si ce citroen,dar nu au adus nici un amanunt.Nu stiu daca gresesc,dar daca spun prostii,sa ma corecteze cineva:D
|
re: Opel Astra Classic III vs Citroen C4
are turbo.
|
re: Opel Astra Classic III vs Citroen C4
Quote:
|
re: Opel Astra Classic III vs Citroen C4
La Citroen nu ma prea pricep dar stiu ca au aceleasi motoare cu Peugeot . 207 si 308 au motor de 1.6 THP (turbo) 150/175 cp , ar trebui sa se regaseasca si la Citroen .
|
Re: Opel Astra Classic III vs Citroen C4
sunt si 1.6 turbo pe citroen, dar eu am impresia ca aici vorbim de ala de 122cp. Motor care nu e turbo, e doar un aspirat clasic, dar cu admisie variabila. Motorul e destul de reusit, regasindu-se si pe peugeout si chiar pe bmw(seria1)...
unul din putinele motoare de 1.6 aspirat care se misca decent pe o masina din clasa asta (golf,astra, c4, etc). ma refer la clasa compacta. strict dintre cele 2 as merge pe astra daca e vorba de masini in 5usi iar citroen doar daca e vorba in 2 usi. Mi se pare urattt de tot c4 in 5 usi.. |
| All times are GMT +2. The time now is 23:10. |
- Copyright 2026 4Tuning