![]() |
Tips & Tricks !
hai sa impartim cateva din secrete ..
fiecare ce shtie si ce aude .. ;) incep eu ... unul din trick`urile ptr a marii puterea la turbo ... poate fii o simpla modificare .. o modificare ce tine de sherpisori .. o simpla banda de azbest cu care se invelesc .. Cool It .. |
Re: Tips & Tricks !
cool what? ca nu sunt pentru a raci nimic, ci pentru a pastra gazele din serisori cat mai incinse (gazul mai cald are o viteza mai mare => turbo are o viteza mai mare de rotatie). si invata sa vb ca un om normal te rog, fara sa pui ... dupa fiecare 2 cuvinte.
e adevarat ca se pastreaza compartimentul motorului ceva mai rece da' la turbo nu conteaza asta, ai intercooler. |
Re: Tips & Tricks !
si care e trickul?Gaze mai incinse pe evacuare inseamna fiabilitate la turbina mai mica.E un trick daca ai iti permiti sa ai turbine la schimb
|
Re: Tips & Tricks !
Quote:
pai daca o sa te documentezi ami bine o sa vezi k acest sistem este folisit si in nascar ... la noi pe piatza nu o sa gaseshti asa ceva ... se face comanda si se aduce din state ... si deocamdata in romania exista doar cateva masini cu asa ceva .... instalat ... poate daca iti spun de un sistem ce se numeshte knock link ... iti spun degeaba ...care de asemenea ajuta / ingrijeshte performantele masinii |
Re: Tips & Tricks !
Pai pe aia la nascar crezi ca ii intereseaza fiabilitatea turbinei ii intereseaza performantele nu turbina.Sau poate ei au turbine facute din piese de titaniu si nu se ard asa rpd si poate deaia isi permit sa faca modificarea asta.Dar cu cat este temperatura mai mare pe evacuare cu atat turbina se strica mai repede.Asta e un lucru cert
|
Re: Tips & Tricks !
Si aici s-a dat liber la aberat? NASCAR interzice folosirea supraalimentarii!!!! Motoarele sunt V8-uri aspirate. In raliuri sau la Porsche Turbo de ce nu sunt invelite tevile???
BTW, la racingnick de gaseste banda de azbest pentru invelirea colectorului de evacuare. |
Re: Tips & Tricks !
einstein nu abereaza nimeni ... acea banda de azbest se foloseshte atat pentru turbo cat si pentru evacuari .. de exemplu ... se invelesc serpisorii cu ea ... nu cred k o simpla banda de azbest produce o supraalimentare asa cum zici tuh la o mashina ... s`ar putea sa te mire dar in raliuri sunt invelite in azbest ;) ... reduce caldura cu pana la 80 %
|
Re: Tips & Tricks !
Unde am zis ca banda de azbest suparalimenteaza ceva? Habar nu ai ce face banda aia, dar vorbesti de ea de parca ar fi a doua venire a lui Iisus pe pamant. Reducerea temperaturii de sub capota nu e un obiectiv urmarit de toata lumea. masini de serie cu asa ceva nu am vazut, motocicletele de viteza sigur nu au asa ceva , in F1 nu se foloseste.
Si nu mai... pune.... puncte .... dupa fiecare.... fraza, ca pari un retardat care isi aduna cuvintele mai greu... |
Re: Tips & Tricks !
e buna racirea aerului de sub capota
2 banda aia e folosita de obice ila motaore turbo pentr ua emntine gazele de evacuare cat mai calde (ca sa fie presiunea lor cat mai mare) |
Re: Tips & Tricks !
uite k sa iti fac tie in ciuda o sa folosesc in continuare ... acele puncte care pe tine te enerveaza mult ..... puncte care le folosesc retardatii asa k mine ;) .... tu sa fii sanatos ...
200sx : da ... |
Re: Tips & Tricks !
Care e problema daca foloseste...puncte??..
Si eu le folosesc..tocmai pt a putea sa iti fie tie..sau la altii mai usor de citit..si sa prinda firul povestii mai usor..Probabil ca iti este greu sa intelegi..din moment ce te legi de om ca foloseste puncte in posturi. Cu respect Bogdan |
Re: Tips & Tricks !
eu sunt destul de sigur ca pe colector nu au timp sa se raceasca prea mult gazele evacuate. si banda de azbest se foloseste mai mult pt a nu se incinge intercoolerul cat timp masina sta pe loc.
in aplicatiile unde este nevoie de backpresure mai mare se foloseste pur si simplu un colector cu volum mai mic . |
Re: Tips & Tricks !
ok .. hai sa termina mcu banda de azbest ..
de Knock Link shtie careva !?!?! |
Re: Tips & Tricks !
Mare smecherie! E un rahat de senzor de detonatii, care nu are cum sa creasca puterea in nici un fel, pentru ca doar anunta soferul cand apar detonatii. Daca acesta calca pedala suficient de tare cat sa apara detonatii, nu crede ca mai sta sa vada ledurile alea . In plus, Bosch Motronic ME 7 are senzor de detonatii in componenta (un traductor de acceleratie piezoelectric montat pe blocul motor), senzor care perimite sistemului sa imbogateasca amestecul sau sa reduca avansul daca apara detonatii. ***ul ala de knock link nu aprinde decat niste leduri, pe care daca nu le observi se duce naibii motorul. Pentru cine vrea sa aprofundeze excrocheria:
http://www.i-club.com/forums/showthread.php?t=114598 Poate doar pe o masina ca a lui SGM sa fie folositor, desi e extrem de scump |
Re: Tips & Tricks !
bun ai gasit ;)
|
Re: Tips & Tricks !
"si deocamdata in romania exista doar cateva masini cu asa ceva .... instalat ... "
Psycho, eu aveam pe serpisori la Nubira acea banda de azbest acum 1 an si ceva. Sunt star. :)) |
Re: Tips & Tricks !
1 Attachment(s)
Banda din cate stiu eu se pune pe colector la masinile turbo pt a nu aparea fisuri mai ales pe cele de fonta
|
Re: Tips & Tricks !
|
Re: Tips & Tricks !
Quote:
|
Re: Tips & Tricks !
2 Attachment(s)
einstein1984, dry sump este o idee buna, dar in acelasi timp nu e realizabila pentru majoritatea celor care doresc performante ridicate la un cost acceptabil. A nu avea ulei destul in baie este iarasi un risc, pentru ca risti ca in anumite situatii - curbe luate agresiv de exemplu - sa nu aiba pompa de ulei ce trage. Apropos tu ce masina ai ?
Solutia cea mai potrivita la probleme astea, si in acelasi timp si cea mai ieftina, este un windage tray + crank scraper. Nu stiu exact traducerea in romana, dar pe scurt windage tray e o tava care sta sub arborele cotit si care lasa uleiul sa se scurga in baie dar nu ii da voie sa stropeasca arborele. Crank scraper e o piesa de obicei din teflon care se monteaza paralel cu arborele si care efectiv curata arborele de ulei rezidual, dandu-i voie sa se roteasca mai usor. Amandoua la un loc sunt o combinatie foarte eficienta, oferind motorului cateva sute de rpm in plus in sarcina maxima. |
Re: Tips & Tricks !
De unde pot face rost si eu de banda din aceea termorezistenta? Am serpisori si una din tevi trece foarte aproape de baia de ulei si ina afara de asta tot compartimentul motor este foarte cald din cauza lor. Vad ca marius323 si B 68 VLD au folosit asa ceva. Baieti spuneti-mi si mie de unde pot sa iau asa ceva si cam cat costa. Multumesc mult.
|
Re: Tips & Tricks !
Gaseti la RACING NICK dar nu stiu cat costa http://www.racingnick.ro/
|
| All times are GMT +2. The time now is 16:10. |
- Copyright 2026 4Tuning