![]() |
Matiz- BR-11-APR
7 Attachment(s)
micul meu Matiz: am achizitionat masinuta la sf.anului 2008
pina in prezent sunt multumit de masinuta, la inceput am crezut ca consuma mai mult decit trebuie, dar pe parcurs si-a revenit consumul. pe viitor o sa postez citeva poze cu el, vreau sa-i cobor putin garda: vreau sa stiu daca se pot modifica arcurile, sa fie mai joasa, si daca gasesc cauciucuri pe 13- mai joase si late; si cum pot sa realizez mai usor evacuarea, sa o fac dubla; si daca e bine sa montez un filtru sport, la citi caluti o pot duce? eu sunt mihai din braila astept idei bafta.8):!: |
re: Matiz- BR-11-APR
Salut si Bine ai Venit!:-)
In primul rand masina arata foarte ingrijita si iti doresc bafta la ce ti-ai propus sa modifici, dar ca inceput iti recomand ca tot ce este cromat sa dispara ma refer la dunga de pe capota si masca pe pe spoiler, bafta!:-) |
re: Matiz- BR-11-APR
mersi pustiu dar nu a venit nimeni cu idei referitor la ce am intrebat mai sus
|
re: Matiz- BR-11-APR
filtru sport nu castigi cine stie ce, doar creste consumul
toba daca vrei sport, cumperi o taba dubla tripla cum vrei tu te duci undeva unde sudeaza unde se ocupa cu dastea iti taie toba veche si ti-o pune unde vrei tu ori in locul la cea veche ori mai elegant de la bara spre mijlocul masini( aici ai nevoie de o toba scurta) suspesnsie recomand nu modificari la arcuri sa le tai sau altceva( in cazul in care vrei suspensie sa te gandesti daca ai mai multe + uri decat - uri) cauciucuri nustiu ce sa zic, probabil exista 165 cu 40.45 cv de genul, aici nustiu bafta! |
re: Matiz- BR-11-APR
salut. frumos matizul tau, ingrijit, imi place asa. legat de modificari:
-filtru pune doar ceva de firma nu de la orice taraba. -pune bujii NGK, sunt cam piperate la pret dar isi fac banii (si sa schimbi si fisele) -toba sport te ajuta la estetica+zgomot, altceva nu... -jantele daca vrei sa ramai pe 13, pune pe spate ceva mai lat (daca schimbi pe fata ti se deregleaza vitezometru), si daca vrei sa treci pe 14 gasesti aici un calculator pt dimensiuni ca sa-ti ramana viteza la bord aceiasi (din nou, pe spate poti pune ceva mai lat pt stabilitate). -suspensie poti pune arcuri de tico ca s-o lasi, sau arcuri sport (e diferenta mare de pret), sau poti sa strangi si sa iei tot kitul de amortizoare+arcuri sport. dar depinde ce + uri sau - uri ai la asta. in rest, succes cu gandacelul, si s-o faci clean, fara abtibilduri si briz-brizuri (un sticker cu 4 tuning sunt de acord). |
re: Matiz- BR-11-APR
Salut si Bine ai Venit!
Spor la tunarit :> .. app ala e usul lu bogdan |
re: Matiz- BR-11-APR
Quote:
|
re: Matiz- BR-11-APR
Banuiesc ca toti incearca sa le faca clean pt ca matizul arata foarte bine asa s'ar mai putea incerca ceva JDM dar mai greu in romania ... in rest eu nu prea vad ce alt still ai putea adopta.
Pt a scoate cai dintr'un motor aspirat => $$ !! Apoi cum scoatem mai multa putere dintr'un motor ? R: Trebuie bagati mai multi litri de aer in motor ! Cu cat mai mult aer cu atat mai multa putere, pt ca cu injectoarele te poti juca destul de usor. Parerea mea proprie este ca principalul ipediment la matiz este clapetu de acceleratie (dimensiunea acestuia), dupa ce reusesti sa il inlocuiesti cu ceva mai mare ca sigur se poate , te joci cu chiuloasa pana la limita si apoi o sa cam ajungi la limita axei cu came care nu e o problema ca se gasesti la polonezi una cu deschiderii mai mari care are mai multe grade rac. O admisie cat mai simpla un filtru de aer bun , serpisori si fara catalizator cu un traseu un pic mai mare il vor ajuta doar sa urce mult mai repede in ture ! Pt ca obtinerea de cai putere prin acestea la un motor asa mic cred ca va fii de maxim 3 cai putere ... |
re: Matiz- BR-11-APR
Quote:
spor cu masina! |
re: Matiz- BR-11-APR
doresc sa mai adaug un set de paravinturi si sa fac rotile cromate ce parere aveti o sa arate bine.
|
re: Matiz- BR-11-APR
Quote:
|
re: Matiz- BR-11-APR
ok mersi pentru sfat mai tinem legatura u ce ai mai facut la masina?
|
re: Matiz- BR-11-APR
Orice numai capace cromate nu :) Cel mai bine pe matizoi dau capace cat mai drepte. Sau cum zicea si B99SAA, fara capace arata bine.
Rosiorul tau Imi aduce aminte de matizul meu. TOt la fel era la inceput :) Din pacate pt el, dupa ce l-am dat, saracul nu a ajuns pe maini prea bune :) |
re: Matiz- BR-11-APR
astazi fac rotile cromate am facut si ornamentu de toba si urmeaza si ceva sa fac la triple dar mai bine va arunc niste poze cu ce fac la ea bafta baeti sa auzim numai de bine:-):idea:
|
re: Matiz- BR-11-APR
Quote:
|
re: Matiz- BR-11-APR
Quote:
|
re: Matiz- BR-11-APR
nu fac reclama dar... ia-ti BMW negru, acolo merge crom la roti! nu pune crom pe matiz, mai ales pe al tau... nu vrem sa fim rai, dar cred ca nu da deloc bine cromu...asa cum vrei tu sa-l pui... asteptam rezultatul final! (poate te razgandesti intre timp).
|
re: Matiz- BR-11-APR
:???:Crom?! Sau spray crom, ca ma indoiesc sincer ca ai cromat jantele si ornamentul:-)asteptam pozele...
|
re: Matiz- BR-11-APR
5 Attachment(s)
uitati aici baeti luati aminte si mai urmeaza
|
re: Matiz- BR-11-APR
Ce sa iau aminte?...
Rotiile sunt dragute, dar ce ai facut la stopuri nu imi place, puteai sa le faci negre decat sa pui chestia aia pe ele...Incearca sa mergi pe un stil clean ...Cromul pe masinile mici nu se potriveste... |
re: Matiz- BR-11-APR
sigur nu ai gresit varsta acolo la profil....? acu 6-7 ani punea tata crom si abtipilduri pe masina.... scuza-ma, dar nu da deloc bine cromul ala pe haion. jantele sa zicem ca arata cat de cat bine, dar dadeau bine si negre... sunt curios care e next level de "tiuning", pentru ca daca o tot tii in croame o sa arate a masina de pensionar :sad: sper sa nu te superi pe mine, tot ce am zis am facut-o sa fie constructiv pt tine. sper sa vad o schimbare in cele ce vor urma la masina ta.
|
re: Matiz- BR-11-APR
Quote:
practic ce ai vrea sa-i faci masinii? deocamdata e un matiz rosu stock, si se pare ca va ramane asa o perioada. daca vei decide sa o modifici, ce planuri ti-ai facut legate de treaba asta? sau ce anume vrei sa scoti din ea cand vei fi facut deja destui pasi in directia asta? |
re: Matiz- BR-11-APR
da asta e opinia voastra dar sa stiti ca jantele sunt vopsite si lampile la fel dar nui nimic asta a fost placerea mea nu ma intereseaza prea mult parerea altora fac ce imi place si ce pot.
|
re: Matiz- BR-11-APR
E normal sa faci ce iti place, de aia e masina ta, s-o modifici cum iti place.
Trebuie sa stii insa ca nu te sfatuiesc de rau, ci incerc sa te ajut sa-i creezi o imagine buna, nu una de "inca un Matiz cu Vitan-style". Poti, cu aceleasi eforturi si fonduri, s-o ajuti mai mult, daca tot te-ai decis sa-i faci cate ceva. |
re: Matiz- BR-11-APR
Quote:
|
re: Matiz- BR-11-APR
Sustin ca am impresia ca exagerati..masina nu va ajunge "Vitan Style"..:rolleyes2
|
re: Matiz- BR-11-APR
Quote:
cum s-a spus si mai sus, nu vad nici un viitor frumos..bafta! |
re: Matiz- BR-11-APR
referitor la pustiu sa sti ca treaba cu stopurile nu a fost copiata de la nimeni a fost sincer ideia mea si cu rotile la fel nu stiu unde ai vazut tu asa nu te supara pe mine imi exprim opinia.:arrow:
|
re: Matiz- BR-11-APR
ideea ta facuta prost cu stopurile..si jantele, ce idee? asa vin din fabrica:)) ori negre ori argintii:))
|
re: Matiz- BR-11-APR
Care jante argintii bre'...nu vezi ca sunt 'cromate' :-)
|
re: Matiz- BR-11-APR
Quote:
|
re: Matiz- BR-11-APR
Dacă tot eşti coleg de servici cu Bogdan, ai putea să-i ceri lui sfaturi despre cum să-ţi lucrezi maşina frumos, el are cea mai frumoasă Dacia din ţară (strict din punctul meu de vedere, desigur).
|
re: Matiz- BR-11-APR
aleks sa sti ca ai dreptate el ma imbolnavit mai mult imi place si mie sa modific dar de cind a venit el imi place si mai mult da sa sti ca la buburuza nu vreau prea multe sa fac la ea eu mai am o super nova din 2001 la ea tin mai mult pina iau alta sunt foarte multumit de ea bafta si mai tinem legatura mai da si tu idei.:idea:
|
re: Matiz- BR-11-APR
off topic: VIRGULA si cu PUNCTUL lipsesc cu desavarsire din vocabularul tau... da multe de inteles modul tau de exprimare... compara postul tau cu al lui aleks.
on topic: trebuia sa te axezi pe dacie daca nu vrei sa bagi bani in matiz... acu depinde si de finante, etc. dar macar faceai un topic pt ce ai de gand sa faci mai mult. spor la treaba in continuare, cu oricare din masini vrei sa continui... |
Re: Matiz- BR-11-APR
up........................>
|
Re: Matiz- BR-11-APR
Vinzi ceva de dai 'up'? Sau vrei sa aduci pagina in prim plan ca sa vada lumea 'bolidul'? E un matiz stock, fara nimic iesit din comun... poate doar bada aia nichelata de pe portbagaj si stopurile vopsite cu o alta nuanta de rosu :shock: In loc sa le vopsesti, puteai sa mai pui un bec cu soclu in partea goala din stop... Si decat cu jantele alea argintii stock, mai bine le faceai cu un negru lucios si pe deasupra le puneai niste capace frumoase... pana iei niste aliaje (daca se va intampla vreodata asta) :rolleyes2
|
Re: Matiz- BR-11-APR
Mă rog, să zicem că acest topic n-a început pe cel mai nimerit ton, dar cu sfaturi putem ajuta, daca nu suntem răutăcioşi, nu? :)
Dacă nu vrei să-i faci modificări majore, cel mai bine ar fi să încerci s-o ţii cât mai clean, eventual să-i scoţi sigle, stickere, desene etc şi s-o păstrezi ca maşină de zi cu zi. Pentru că suntem pe 4tuning însă, sunt convins că aceia dintre noi care se pricep te-ar sfătui să încerci, (ca prim pas în modificarea plăcută a maşinii tale) să-i găseşti o suspensie care să o coboare cu câţiva centimetri, poate 30 de mm, poate 60, nu ştiu sincer ce se găseşte pentru Matiz, şi să-i schimbi în acelaşi timp jantele de tablă cu altele din aliaj, dar doar dacă o să creşti cu un inch sau 2 dimensiunea lor, altfel o să fie bani cheltuiti degeaba. Dacă o să faci investiţia asta imaginea maşinii deja o să se schimbe radical, şi o sa merite să te lauzi cu faptul că ai schimbat ceva, altfel acţiunile pe care ai putea să le faci vopsind şi lipind diverse treburi pe maşină nu numai că nu îi aduc plusuri de imagine, dar dimpotrivă, îi dăunează, îi dau aspect de Saviem recondiţionat pentru vânzare. Şi treaba asta nu ţi se aplică ţie în mod special, ci oricui insistă în a face tuning cu 2 lei, şi sunt mulţi aceia. Înfrumuseţarea maşinii prin tuning nu se face uşor, altfel am avea doar maşini superbe pe stradă. Din păcate, 10 minute în trafic ne conving de contrariu... |
Re: Matiz- BR-11-APR
care ma poate ajuta ce modele de arcuri se potrivesc ca sa o mai cobor in limite normale nu exagerat si daca trebue neaparat sa schimb si amortizoarele.
|
Re: Matiz- BR-11-APR
Quote:
|
Re: Matiz- BR-11-APR
Quote:
|
| All times are GMT +2. The time now is 03:50. |
- Copyright 2026 4Tuning