Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Benzina Aspirat VS Benzina Turbo (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/175921-benzina-aspirat-vs-benzina-turbo.html)

r0n1n 12-03-10 13:42

Benzina Aspirat VS Benzina Turbo
 
Ma contraziceam pe alt forum cu cineva, care spunea ca la puteri apropiate turbo castiga mereu.
Personal nu sunt de acord.
Sa luam ca si exemplu 320i vs s40 2.0t.
http://ultimatespecs.com/?option=10&comp=4945,1082&do=1
http://www.zeperfs.com/duel85-591.htm

apache 12-03-10 14:19

Re: Benzina Aspirat VS Benzina Turbo
 
scuzati off-topicul dar abea astept replicile cu "bmw e tot bmw"

JunKer_hP 12-03-10 14:22

Re: Benzina Aspirat VS Benzina Turbo
 
bmw e tot bmw:D

r0n1n 12-03-10 14:35

Re: Benzina Aspirat VS Benzina Turbo
 
Am zis eu ceva de genul ala?
Am prezentat ca dovada specificatii tehnice.

E mare ura fata de bmw!

Herbas 12-03-10 14:43

Re: Benzina Aspirat VS Benzina Turbo
 
Vezi apache nu doar ca BMW e BMW dar E mare ura fata de bmw! e

r0n1n 12-03-10 15:02

Re: Benzina Aspirat VS Benzina Turbo
 
Pe forumul asta se fac si comentarii ontopic?
Sau cand e vorba de BMW nu mai gandeste nimeni normal?
Subiectul topicului este BENZINA ASPIRAT VS BENZINA TURBO.
Dc va deranjaza exemplul meu dati voi altele.

StreetStyle22 12-03-10 15:10

Re: Benzina Aspirat VS Benzina Turbo
 
Quote:

Originally Posted by r0n1n (Post 3175202)
Ma contraziceam pe alt forum cu cineva, care spunea ca la puteri apropiate turbo castiga mereu.
Personal nu sunt de acord.
Sa luam ca si exemplu 320i vs s40 2.0t.
http://ultimatespecs.com/?option=10&comp=4945,1082&do=1
http://www.zeperfs.com/duel85-591.htm

Depinde si de rapoartele cutiei.
Nu tine totul numai de motor conteaza greutatea masinii dar vad ca raportul tona/cai e acelasi.
Dar benzina turbo e mai tare.
Ca si producator scoti din acelasi litraj cai,cuplu mai usor,in schimb ai nevoie de materiale mai bune.


Nu cred ca ar mai castiga Bmw.

r0n1n 12-03-10 15:15

Re: Benzina Aspirat VS Benzina Turbo
 
Un mit spart.
Deci exista!
Mersi pt raspuns.

Dar in cazul in care ar fi avut aceleasi rapoarte?
Mai castiga Bmw?

andreimp3 12-03-10 17:48

Re: Benzina Aspirat VS Benzina Turbo
 
perfer benzina turbo... are un cuplu mult mai bun dupa parerea mea... adica pentru Romanica asa ceva iti trebuie depasiri dese si scurte...
si totusi decat sa iti iei un benzinar de 2.0 si sa fie aspirat mare pacat... mai bine turbo... si consumul e cam acelasi la turatii normale

r0n1n 12-03-10 17:57

Re: Benzina Aspirat VS Benzina Turbo
 
Clar are cuplu mai bun, dar nu asa liniar ca aspiratul.
Dc tii un aspirat in ture inalte nu poti sa faci depasiri?

andreimp3 12-03-10 18:15

Re: Benzina Aspirat VS Benzina Turbo
 
Quote:

Originally Posted by r0n1n (Post 3175882)
Clar are cuplu mai bun, dar nu asa liniar ca aspiratul.
Dc tii un aspirat in ture inalte nu poti sa faci depasiri?

tata are octavia 2 1.6 aspirat de 102 cp cu masa masinii de 1330 kg...
ca sa faca o depasire pe la 80-90 km/h... trebuie sa faca in felul urmator... deobicei cand are mai mult de 70-80 km/h e in treapta a 4'a... baga treapa a 3-a ii da undeva la 3800 de ture cand intra in depasire si cand ajunte in fata celui care il depaseste are cam 5600 ture de iti bubuie capu la ce zgomot face... personal mi se pare ca se misca binisor... dar am mers cu un prieten care are un colt si avea 1.5T... :shock: ma uimit cum intra in depasiri... bestiala masina facuta pentru asa ceva... jiganie jiganie, dar are o fuga impresionanta
in concluzie vreau sa spun ca nu merita sa iti iei aspirat decat daca ai capacitate sub 1.5... daca e mai mare capacitatea deja e naspa daca nu ai T
a daaa... poti sa spui ca merita si aspirat mai mare de 1.5 asta doar daca ai bani de benzina... singurul aspirat de capacitate mai mare pe care mi l-as cumpara ar fi 3.0 sau 4.0 ambele v8 de pe 5-ar sau alfa romeo 3.0 v6
deci in concluzie votul meu ramane pentru 2.0T

HoricutzWSR 12-03-10 18:23

Re: Benzina Aspirat VS Benzina Turbo
 
prefer un aspirat oricand...si da pt ca iubesc BMW dar si pt ca de curand am avut ocazia sa conduc o Honda Civic Type-R, nu poti compara senzatiile oferite de un aspirat care urca in 9000 de ture cu nici un turbo..

Bogdan_mb 13-03-10 01:10

Re: Benzina Aspirat VS Benzina Turbo
 
3.0L biturbo bmw vs 3.5 aspirat mercedes, ambele 306 cp , bmw avand 40 Nm si aprox. 50-100 kg in plus. Rezultatul ? => egalitate, eventual putin avantaj pt. benz. Depinde ce cauti la fiecare, difera la capitolul feeling, sunet etc.

andreimp3, cam impropie comparatia ta, adica 1.5 turbo @ 150 cp si 1000 kg vs octavie de familie cu motor modest.

andreimp3 13-03-10 01:33

Re: Benzina Aspirat VS Benzina Turbo
 
Quote:

Originally Posted by Bogdan_mb (Post 3177218)
andreimp3, cam impropie comparatia ta, adica 1.5 turbo @ 150 cp si 1000 kg vs octavie de familie cu motor modest.

pai bine atunci uite...
de exeplu skoda octavia 1.4 tfsi de 122 cp si 1.6 fsi de 115...
e cam acelasi lucru doar ca 1.4 te ajuta mai mult in depasiri

HoricutzWSR 13-03-10 12:37

Re: Benzina Aspirat VS Benzina Turbo
 
vezi ca nu exista 1.4 TFSI...poate TSI

andreimp3 13-03-10 23:23

Re: Benzina Aspirat VS Benzina Turbo
 
Quote:

Originally Posted by HoricutzWSR (Post 3178161)
vezi ca nu exista 1.4 TFSI...poate TSI

am vrut sa spun fsi+t adica tfsi... in carte scrie tsi intradevar dar cred se intelegea ce voiam sa spun... si oricum multi folosesc numele de tfsi in loc de tsi

razvyy21 14-03-10 11:45

Re: Benzina Aspirat VS Benzina Turbo
 
Pt senzatii,sunet,feeling etc merg pe benzina aspirat, dar pt condus zi de zi benzina turbo e mult mai placut.

StreetStyle22 14-03-10 12:00

Re: Benzina Aspirat VS Benzina Turbo
 
Quote:

Originally Posted by andreimp3 (Post 3175944)
tata are octavia 2 1.6 aspirat de 102 cp cu masa masinii de 1330 kg...
ca sa faca o depasire pe la 80-90 km/h... trebuie sa faca in felul urmator... deobicei cand are mai mult de 70-80 km/h e in treapta a 4'a... baga treapa a 3-a ii da undeva la 3800 de ture cand intra in depasire si cand ajunte in fata celui care il depaseste are cam 5600 ture de iti bubuie capu la ce zgomot face... personal mi se pare ca se misca binisor... dar am mers cu un prieten care are un colt si avea 1.5T... :shock: ma uimit cum intra in depasiri... bestiala masina facuta pentru asa ceva... jiganie jiganie, dar are o fuga impresionanta
in concluzie vreau sa spun ca nu merita sa iti iei aspirat decat daca ai capacitate sub 1.5... daca e mai mare capacitatea deja e naspa daca nu ai T
a daaa... poti sa spui ca merita si aspirat mai mare de 1.5 asta doar daca ai bani de benzina... singurul aspirat de capacitate mai mare pe care mi l-as cumpara ar fi 3.0 sau 4.0 ambele v8 de pe 5-ar sau alfa romeo 3.0 v6
deci in concluzie votul meu ramane pentru 2.0T

Si ?
Pentru aia e aspiratul benzinar,pentru ture multe.Daca nu era ii puneau o limitare de genul 4500 de ture ca la un diesel.;)

vanilla21 03-04-10 12:15

Re: Benzina Aspirat VS Benzina Turbo
 
Quote:

Originally Posted by andreimp3 (Post 3177254)
pai bine atunci uite...
de exeplu skoda octavia 1.4 tfsi de 122 cp si 1.6 fsi de 115...
e cam acelasi lucru doar ca 1.4 te ajuta mai mult in depasiri

te ajuta in depasiri intr-adevar dar 1.4 tsi are nu numai turbo.... ci si compresor care intra de la turatii joase....din cauza asta este fasneatza in depasiri...desi motoarele mici cu turbo/compresor sant rezultatul normelor de poluare care se tot introduc in industria auto....si constructorii sant obligati sa gaseasca solutii care duc la aparitia acestor motorase.......personal optez pentru motoarele aspirate de turatie mare

a3ds 05-04-10 18:16

Re: Benzina Aspirat VS Benzina Turbo
 
Motor sub 2000cc->turbo in orice alta zi.

Motor peste 2500 cc->aspirat,6 in linie=love :)

Nu ca as tusi la un v12 biturbo de 6.2 :D


All times are GMT +2. The time now is 06:09.

- Copyright 2026 4Tuning