Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Mercedes (https://forum.4tuning.ro/128-masina-mea-mercedes.html)
-   -   mercedes 450SEL 6.9 (https://forum.4tuning.ro/128-masina-mea-mercedes/17469-mercedes-450sel-6-9-a.html)

liviu69sel 16-05-06 19:47

mercedes 450SEL 6.9
 
2 Attachment(s)
Attachment 102878 Attachment 102879
am dat si eu de curand de acesta pagina si vroiam sa-mi prezint si eu masina. nu este cea mai noua dar asta-i gustul meu:mai oldtimer, cu 300 de cai si V8!

Alexc2vtr 16-05-06 21:07

Re: mercedes 450SEL 6.9
 
Doamne ce bijuterie,omule sa o stapanesti sanatos cred ca este unicata masina asta in Romania,nu am vazut model de genul asta niciodata!

corrado-vr6 17-05-06 01:45

Re: mercedes 450SEL 6.9
 
Foarte, foarte frumoasa si bine intrtinute. S-o stapanesti sanatos;)

corrado-vr6 17-05-06 01:47

Re: mercedes 450SEL 6.9
 
In cati bani sta asa ceva????

mike20 26-05-06 13:13

Re: mercedes 450SEL 6.9
 
Superb exemplar :) chiar o raritate! Ai grija de ea si in continuare!

PaRaDoX 26-05-06 14:12

Re: mercedes 450SEL 6.9
 
Am yo un filmulet cu una de asta cum arata dupa ce e lovita la 150 kmph . Am sal pun mai incolo . mentionez ca erau 4 persoane in masina si nici una na patit nik . nu-i de mirare , doar e mercedes.

SHOGUN-A8 27-05-06 13:55

Re: mercedes 450SEL 6.9
 
Asta e o adevarata limuzina...care parca ofera mult mai mult decat un s-classe nou....este ceva foarte rar..ca un vin vechi...
Se vede ca este foarte bine intretinut. ;)

BULLDOG 27-05-06 16:10

Re: mercedes 450SEL 6.9
 
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: BIJUTERIE nu altceva, isi merita toti banii oricat ar fi costat, si motorul ala v8, uai! cred k si mori cand il auzi:D:dribble: :chainsaw: .Viata lunga fara reparatii capitale;)

andr3y-TAM 29-05-06 22:04

Re: mercedes 450SEL 6.9
 
m-am indragostit :)

ediflorianus 31-05-06 19:18

Re: mercedes 450SEL 6.9
 
o cumpar...! zi un pret :P

maxstudio 31-05-06 22:34

Re: mercedes 450SEL 6.9
 
oO super! oldies but goldies!

Lao 31-05-06 23:07

Re: mercedes 450SEL 6.9
 
Super frumoasă. Să o stăpâneşti sănătos. Cât ai dat pe ea?

Dirty Pusherman 31-05-06 23:20

Re: mercedes 450SEL 6.9
 
mama ce intretinuta e.....:shock: :shock: :shock:

giubau_v8 02-06-06 14:24

Re: mercedes 450SEL 6.9
 
foarte frumoasa masina, iar motorul ala v8...cred ca te unge pe suflet cand ii dai talpa...sa o stapanesti sanatos

Bogdan_mb 03-06-06 16:42

Re: mercedes 450SEL 6.9
 
incredibil ce bine arata...

Iulixxx 03-06-06 17:32

Re: mercedes 450SEL 6.9
 
Impresionanta masina.in Bucuresti pe Iancu De Hunedoara pe partea dreapta cu 50 de m inainte de intrarea in pasajul Victoriei e o masina exact ca asta(verde) abandonata.Masina nu arata prea rau in afara de praful care s-a cimentat pe ea.Eu cred ca proprietarul o are de mai mult timp si a abandonat-o pe motive de consum.Un impatimit ar lua-o imediat la pret de nimic si nu cred ca ar trebui o suma prea mare pt a fi reconditionata.

vlad_Mafiotu 03-06-06 21:51

Re: mercedes 450SEL 6.9
 
Frumos mertzanu`.daca ii dai talpa cat itzi consuma la suta ?

andr3y-TAM 07-06-06 15:48

Re: mercedes 450SEL 6.9
 
cat poa` sa ia?!:) 30 -40... hai 50 :))

ediflorianus 07-06-06 16:38

Re: mercedes 450SEL 6.9
 
18 am vb eu cu tipul... dar de ii dai talpa ia mai mult

ediflorianus 07-06-06 19:01

Re: mercedes 450SEL 6.9
 
m-am documentat pe net ... are suspensii hidraulice gen citroen ... marfa de tot masina... e inaintea erei sale... e unica... si e prima si ultima cu asemenea motorizare... din nefericire sunt doar 8000 de bucati fabricate vreodata :(

Cosmin255 09-06-06 10:34

Re: mercedes 450SEL 6.9
 
adevarata rau masina , sa o stapanesti sanatos , e superba

liviu69sel 12-06-06 12:31

Re: mercedes 450SEL 6.9
 
deci ca sa raspund mai multor intrebari: masina are un consum mediu de 18l/100km(daca e nevoie suge si mult mai mult nu-i problema la 6900cmc), amoartizoarele sunt intr-adevar ca la citroen dar vor fii inlocuite in vara asta cu altele; atat amortizoarele cat si arcurile fiindca masina e mult prea moale si mult prea inalta.
tot in vara asta va mai primi si o teava de esapament sport din inox din fata pana in spate si atunci va suna ca un dodge charger.pana acuma doar am scos vata antifonica din toba si sound-ul sa modificat deja mult asa ca am sperante mari daca o sa-i pun tevi de inox.

valib 12-06-06 12:54

Re: mercedes 450SEL 6.9
 
pfoaj....
felicitari pentru masinuta!
la ce pret se invarte una ca asta?

alex_starGOD 27-07-06 01:13

Re: mercedes 450SEL 6.9
 
Este o adevarata piesa de colectie masina! Este greu sa gasesti cuvinte de lauda pt o asemenea bijuterie. Singurul impediment cred k este condsumul cam mare de benzina...

schneider 16-08-06 21:00

Re: mercedes 450SEL 6.9
 
Duamne e frumoasa nu am cuvinte deci asa ceva mai rar sa ai grija de ea ...ca nu e doar o masina :) Vb lui alex star e o piesa de colectie . Despre uraganul ce il ai sub capota no comment. :)

Alexc2vtr 17-08-06 21:45

Re: mercedes 450SEL 6.9
 
Este intradevar una dintre cele mai frumoase Mercedesuri pe care eu le-am vazut.
Sa o stapanesti sanatos e o bijuterie

84 HOT 16-09-06 19:04

Re: mercedes 450SEL 6.9
 
spune-mi de cel abandonat... cel verde din bucuresti... ca acu este pe autovit unu ca asta din pacate cu motor schimbat... e s280 cu motor de 2380 parca din 86 tot v8 si stare asemanatoare la 3000 euro... dar vreau sa stiu de cel abandonat... daca stie cineva ceva vreau sa stiu... as vrea sa refac asa ceva...

Bogdan_mb 17-09-06 12:51

Re: mercedes 450SEL 6.9
 
Quote:

Originally Posted by liviu69sel (Post 444987)
deci ca sa raspund mai multor intrebari: masina are un consum mediu de 18l/100km(daca e nevoie suge si mult mai mult nu-i problema la 6900cmc), amoartizoarele sunt intr-adevar ca la citroen dar vor fii inlocuite in vara asta cu altele; atat amortizoarele cat si arcurile fiindca masina e mult prea moale si mult prea inalta.
tot in vara asta va mai primi si o teava de esapament sport din inox din fata pana in spate si atunci va suna ca un dodge charger.pana acuma doar am scos vata antifonica din toba si sound-ul sa modificat deja mult asa ca am sperante mari daca o sa-i pun tevi de inox.

Parerea mea , las-o asa cum e, adica ORIGINALA si nu o strica cu tevi inox si alte prostii ca nu e masina de racing si niciodata nu va fii. Suspensile si acelea nu ar merita sa le schimbi dar daca te incomodeaza la condus e alceva (totusi sa le pastrezi pe cele originale). Toate cele bune.

PaulMIG 27-09-06 12:30

Re: mercedes 450SEL 6.9
 
Superba Liviule. Cand vii cu ea prin sibiu la o intalnire sa o vedem si noi. Mai intra pe topicul cu Sibiu si mai vb acolo. Mult noroc cu mashina in continuare...

sebaaa 10-10-06 22:13

Re: mercedes 450SEL 6.9
 
super misto
dar cum a zis si wtcvictim, nu o schimba
e marfa asa
..k nu e hot rod..e masina din clasa premium, de lux chiar..k sa fi avut in anii 80 o masina cu motor de 7 litri..era lux nu gluma
misto rau

marius_cox1 11-10-06 18:53

Re: mercedes 450SEL 6.9
 
am un prieten e topit dupa mertz , in special dupa 124 coupe , dak ii arat criminalu asta e in stare de shok o luna , belea rupe normele , e ceva rar , e o bijuterie , 6.9 l moama doamne

Alexc2vtr 21-10-06 02:16

Re: mercedes 450SEL 6.9
 
Ideea cu evacuarea nu este rea,va schimba foarte mult sunetul motorului,daca nu sunt indiscret la anul sunt si eu tentat sa imi iau un monstru clasic,insa ceva mai domol,un 5,6 SEC,intrebarea este cum te descurci cu intretinerea ei,si daca nu sunt indiscret de unde ai cumparat masinuta?


Numai bine.

liviu69sel 21-10-06 22:09

Re: mercedes 450SEL 6.9
 
de mult nu am mai avut timp sa raspund la intrebari fiindca am fost tare ocupat in ultimele luni dar acuma am revenit.
masina are un rezervor de 96l deci trebuie sa socotesc cu vreo min 3.300.000lei cand fac un plin la peco dar avand in vedere ca nu circul cu masina decat atunci cand sunt in concediu nu se simte chiar asa.in medie nu fac mai mult de 2000km pe an cu ea.pentru restul timpului ma plimb si eu ca si omul necajit cu un diesel.
si pentru Alexc2vtr un sfat: si anume daca-ti iei 560-ul atunci sa-l iei pe ala mai vechi inainte de facelift cu plasticurile alea rilate pe lateral fiindca este inca motorul vechi fara catalizator cu 325cp si crede-ma din experienta ca se simte diferenta daca mergi cu w126-le ala vechi cu 325cp sau cu cel cu catalizator cu 299cp. asa ca da-i viteza si ia-l pe ala vechi.
mi-am luat si eu unul de curand unul de 2800cmc full extras de la o baba din germania. n-am ce zice si 126-le este o bijuterie! va salut pe toti iubitorii de masini

liviu69sel 21-10-06 22:11

Re: mercedes 450SEL 6.9
 
ah, am uitat sa raspund: masina am luat-o din dortmund - germania in 2000 cu 5000DM

Bogdan_mb 21-10-06 22:32

Re: mercedes 450SEL 6.9
 
Quote:

Originally Posted by liviu69sel (Post 593884)
mi-am luat si eu unul de curand unul de 2800cmc full extras de la o baba din germania. n-am ce zice si 126-le este o bijuterie! va salut pe toti iubitorii de masini

Poze te rog. Te felicit pentru ca esti un adevarat fan care apreciaza mercedes.

Alexc2vtr 22-10-06 17:19

Re: mercedes 450SEL 6.9
 
Woow felicitari,ma bucur sa vad oameni asa de pasionati de aceasta marca,te asteptam si la noi in club,poate sosesti pe la vreo intalnire,sunt multi care vor sa vada bijuteria aia de 450.

Numai bine.

AdriANNO 23-10-06 11:17

Re: mercedes 450SEL 6.9
 
Quote:

Originally Posted by liviu69sel (Post 413647)
Attachment 102878 Attachment 102879
am dat si eu de curand de acesta pagina si vroiam sa-mi prezint si eu masina. nu este cea mai noua dar asta-i gustul meu:mai oldtimer, cu 300 de cai si V8!

superba masina!s-o stapanesti sanatos!

axxro 23-10-06 12:56

Re: mercedes 450SEL 6.9
 
vino si tu in sibiu la o adunare ca ai ce arata. super masina

liviu69sel 26-10-06 00:05

Re: mercedes 450SEL 6.9
 
2 Attachment(s)
catre axxro: pe 20-21 decembrie ajung in sibiu

Attachment 167184 Attachment 167185

asta e 280 SEL-ul. masina este super in interior dar batranica nu a avut mare grija cu parcatul asa ca exteriorul lasa de dorit... dar oricum vreu sa o fac neagra ca si 116-le asa ca o sa fac si caroseria

PaRaDoX 31-10-06 22:13

Re: mercedes 450SEL 6.9
 
1 Attachment(s)
Ceva tuning la 280 SEL :D


All times are GMT +2. The time now is 12:15.

- Copyright 2026 4Tuning