![]() |
As vrea sa ma ajute cinva sa fac tunning pe o dacie
Salut ... abia am descoperit forumu` asta si mi se pare super fain .
Am o dacie din 1995 am schimbat destul de multe la ea si toti din service mi-au zis ca trebe sa segmentez motoru si sa schimb o pompa de ulei ... astea probabil le fac azi am jante de 175 pe fatza de 165 pe spate ...(nush daca am facut bine miscarea asta da mai am doua de rezerva de 165 ) Motoru mi-au zis ca mere bine de dus duce pana-n 170 KM/h masina merg regulat cu viteza asta acu adun bani de alta .. probabil un opel calibra super tunnat sau un bmw ursulet tunnat la greu is din Vaslui si pe aci nu sunt locuri unde pot sa fac tunning ... Pana una alta as baga cate ceva bani in dacia asta sa ma lamuresc cat de cat cu tunningu `. ... care face ? vin la voi dau banu` nu-i problema da vreau sa vad ce si cum poate-mi iau un avion de masina si sa o fac racheta :) Care ma ajuta ? |
Depinde cat de mult esti dispus sa investesti. Fara 15-20 milioane nici sa nu te apuci sa faci motorul, te costa o gramada piesele,mai ales daca zici ca ai setul terminat.
De facut se face, numai bani sa fie. |
pune rotile de pe fata pe spate si invers ! :wink:
p.s. : pune si tu niste poze cu masina ! |
daca esti din vaslui.. omoara'l intai pe avortatu' ala cu dacia rosie pls :lol: .. stii tu care.. ala cu mai multe stickere decat incap pe masina.
=== daca vrei tuning pe dacie.. exterior.. fa un drum in iasi si intreaba de magazinul Bras. au acolo cateva modele.. ei spun ca pot aduce orice... oricum.. spor la tuning |
HolySoul in primul rand e TUNING nu TUNNING.
In al doilea rand cum ai luat tu 170 km/h cu o Dacie din '95? In al treilea rand vorbeste la 4tuning megashop sau la Zeno sau KidTuning. 4tuning - stii situ Zeno - www.zenomotorsport.ro Kidtuning - www.kidtuning.ro |
170 km/h , mers regulat cu viteza asta ???? :shock: da` ce i-ai facut frate?
|
probabil acciddent la 170km/h :shock: :shock: :shock:
|
Nu fitzi rai mah, era tractat de o Calibra Turbo :P :P
|
si batea si vantu din spate.. :lol:
|
Al3xius de ce sa puna rotzile de pe fatza pe spate asa dak are putiin mai mare cauciucu o sa aiba aderentza ceva mai buna la 175 decat 165
si ca si cataNOS sunt curios cum de mergi regulat cu 170km/h |
pai probabil arata naspa cu roti mai groase pe fata ... :roll: :roll:
|
Re:
Quote:
|
Re:
Quote:
uff.. sa aiba aderenta mai buna? stabilitate poate voiai sa zici forta de frecare nu depinde de suprafata de contact. Contraziceti-ma va rog daca nu e ca mine. |
,
1 Attachment(s)
da are aderenta mai buna
uite: |
.
cu cat e mai mult cauciuc pe asfalt cu atat e aderenta mai mare
deci cu cat e mai lat cu atat e mai bine chestia cu latimea nu se aplica pe zapada |
hmm ca sa aiba aderenta trebuie ca si forta de frecare sa fie mare.Si din cate stiu eu forta de frecare nu depinde de suprafata de contact.Cine nu crede ca ia o carte si sa se uite.
Din poza aia ce sa concluzii ar trebui sa trag? Presimt ca o sa aruncati cu rosii in mine, dar daca am o idee in cap nu o scot pana nu imi demonstreaza cineva ca nu e ca mine. a.. si inca ceva.. cautati legile frecarii pe net.. trebuie sa fie :) |
nu prea te duce capu /\\lex .. fara suparare acu... dar cu cat e mai mare suprafata de contact... cu atat e mai mare frecarea. nu ca indice, ci ca total.
|
alex.. vrei sa spui ca o moneda are acelasi coef de frecare cu un cilindru de diametrul monedei dar cu o grosime de 1000 de ori mai mare (confectionat din acelasi material cu moneda)?
|
da cred ca asta vrea sa spuna este o lege a fizicii care zice ceav ca nu depinde de suprafatza, dar acea lege e pur teoretica (ca toata fizica invatata in liceu), in practica conteaza mult suprafatza, si componentza materialelor care intra in contatc
|
Re:
Quote:
|
moneda e plina cilindrul e gol, considera ca se foloseste aceiasi cantiatate de material (ca au aceiasi greutate)
|
Re:
Quote:
dar demonstreaza tu geniule de ce e ca tine.explica ! nu o spune asa.. pe ce te bazezi cand spui asta? ca asa crezi tu sau ce... macar eu am argumente... dar tu ? |
Re:
Quote:
Da, atunci Ff este egala la ambele |
Re:
Quote:
daca e din acelasi material atunci e normal sa aiba acelasi coeficient de frecare :) asta e in functie de material. Sper sa nu ziceti \"uite si la asta..ce smker se da\" sau \"posteaza numai ca sa ii creasca nr de post-uri\" dar chiar am auzit de multe ori chestia asta si eu nu o cred. Numai bine! |
dak are o grosime de 1000 de ori mai mare inseamna ca ii creste si greutatea si frecarea e alta, chiar dak e acelasi material... ma insel?
|
forta de frecare dinamica = coeficientul de frecare * forta normala de apasare
forta normala de apasare = masa corpului * constanta gravitationala deci nu se specifica nimika de suprafatza, dar mai trebuie sa caut sa vad coeficientul ala de frecare cum se calculeaza, pentru ca s-ar putea sa fie folosita suprafatza la calcularea lui |
nu se foloseste la calculare, dar te rog cauta
off-topic : 200SX.. imi place de tine, te documentezi inainte sa postezi, nu ca altii (TheSinner2) |
mi-e lene sa ma uit pe pagina cealalta dar cred ca vorbiti de cauciacele mai late. va garantez ca pe langa forta de frecare mai mare cu asfaltul mai e si forta de frecare cu aerul. un cauciuc mai lat opune mai multa rezistenta aerului la inaintare. asta e motivul pentru care se pun toate aripioarele alea la F1. sa sparga aerul din fata cauciucurilor.
|
.
/\\lex din poza aia trebuia sa tragi si tu niste concluzii
crezi ca ala are cauciucurile alea asa groase pe fata si super subtiri pe spate asa aiurea??? pe puntea motoare si-a pus omu' gume serioase de ce oare :?: :?: chiar trebuie sa gasesti o formula care sa explice ceeea ce este logic??? daca vrei iti mai pun poze si cu masini cu tractiune spate, si cu motociclete, autocamioane, trotinete, biciclete etc. din care rezulta acelasi lucru: cauciuc mult pe asfalt = aderenta mai mare pot sa fac si scheme, diagrame, desene, O.K.?????? :x :x :x :x :x |
/\\lex.. te bat cu cartea de fizica in cap pana pricepi :) si daca tot nu pricepi.. pune roti mai late pe o masina si experimenteaza... asta daca ai macar 18 ani si un permis :wink:
|
TheSinner2 maine caut o carte de fizica.. si sper sa am unde sa o scanez.. si atunci o sa te dai tot tu cu capu` de monitor..poate intelegi :lol:
si daca tu imi aduci carte de fizica in care scrie ca Ff depinde de suprf eu o mananc.. zau.. am opshpe` ani si am si permis.. |
:cry: Aha ... si cum ziceati cu Dacia????????
|
Puneti caucioace de 195 pe Dacie si va bat si Trabanturile la demaraj... :lol: :lol: :lol:
|
Ca informatie:
@/\\lex: coeficientul de frecare nu se ia in calcul in fizica elementara pe care ai studiat-o pana acum. Altfel se tine cont de el. Nu o lua ca pe un \"atac la persoana\" :D |
Cand zici suprafata la ce te referi? la aria suprafetei de contact, sau la materialul suprafetei????
De materialul suprafetelor e normal sa depinda. De aria de contact nu depinde.... Adica, daca ai un paralelipiped dreptunghic (dintr-un material oarecare)si il misti pe o suprafata, forta de frecare cu suprafata pe care se deplaseaza este aceeasi indiferent daca il pui in picioare sau culcat.... depinde doar de greutate si de coeficientul de frecare al suprafetelor \"care se freaca\".... Intr-un mediu real, pe langa forta de frecare cu suprafata pe care se face deplasarea mai intervine si coeficientul aerodinamic deci forta de frecare cu aerul.... Pentru anvelope.... frecarea cu asfaltul trebuie sa fie maxima pentru a avea aderenta.... Si aici nu trebuie luata in consideratie treaba de mai sus, pentru ca aia era pentru deplasarea prin frecare.... iar cand mergi cu masina nu mergi tarash cu roata.... si apare o alta teorie care zice ca forta de frecare are punctul maxim exact inainte de ruperea aderentei si pornirea in miscare de frecare, deoarece pentru frecare trebuie rupte imperfectiunile microscopice ale suprafetelor de contact (imperfectiuni care dau aderenta...) Deci cauciuc cat mai lat, suprafata este mai mare si deci mai greu de rupt aderenta.... de aceea cand sunt suprafetele de cursa uscate se folosoesc slick-urile.... pentru a fi suprafata cat mai mare de contact intre cauciuc si asfalt.... \"desenele\" pe cauciuc se fac pentru a evita acvaplanarea (sa aiba pe unde fugi apa) facandu-se astfel un compromis.... |
merci RoSonic, m-ai lamurit :)
|
/\\lex fii atent tu vrei sa zici ca dak pe o masina de 500 de cai sa zicem am dat un exemplu pui 175 vrei sa zici ca o sa aiba aceleasi performante dak pui 255 sau 275 ?
cu alea de 175 dak ii da si el putina blana nici nu e nevoie sa tina frana de mana sau frana de picior ca face burnout instantaneu deci conteaza sa ai roti putzin mai mari acolo unde ai tractiune |
eeeeee nu mah
aia la F1 au caucioace late doar de design. mwahahahahhahaaa |
hahahah tare faza COObra ...dar totusi ai uitat sa mentionezi ca aia au slickuri asa de forma ca sa nu mai strice masina la sfarsit sa dea burnout-uri
:lol: :lol: |
.
aia aveau slickuri ca nu mai sunt acceptate de ceva ani in F1
alege si tu alte masini........sa zicem ....alea din NASCAR :wink: |
| All times are GMT +2. The time now is 22:30. |
- Copyright 2026 4Tuning