Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea BMW Seria 3 (https://forum.4tuning.ro/643-masina-mea-bmw-seria-3.html)
-   -   E46 - 2000! (https://forum.4tuning.ro/643-masina-mea-bmw-seria-3/171033-e46-2000-a.html)

KiLLaH 18-02-10 14:48

E46 - 2000!
 
3 Attachment(s)
Salut, ma numesc Sergiu, si sunt proprietarul unui BMW E46 din 2000. Masina am adus-o acum 2 ani din Germania, masina arata impecabil, dar in acesti 2 ani de drumuri romanesti a mai suferit mici avarii estetice, n-am reusit sa-i fac mari modificari, dar acum in sfarsit am luat decizia, si de luna aceasta ma pun pe treaba, in functie de posibilitati si timp.

Momentan are evacuare + filtru sport, stopuri si semnale albe, eleron M3, pachet lumini albastre led in interior, sistem audio Hifonics + Subwoofer 600W RMS, camera video marsarier, DvD, jante 17 inchi.

Atasez si cateva poze cu masina, poze facute de-un prieten de-al meu!

crysty.bobok 18-02-10 15:01

Re: BMW E46 2000!
 
Frumoasa !!! Spor la modificari ;)

ionutBMW 18-02-10 15:02

Re: BMW E46 2000!
 
ce ai vrea sa mai pui pe ea.frumoasa masina sa o stapanesti sanatos si in continuare.

KiLLaH 18-02-10 15:02

Re: BMW E46 2000!
 
ms mult!

KiLLaH 18-02-10 15:03

Re: BMW E46 2000!
 
1 Attachment(s)
In scurt timp vreau sa-mi aduc si oglinzi negre M3, stopurile vreau sa le fac fumurii (pana o sa le schimb cu stopuri pe led), plafonul negru mat, embleme carbon look, Angel Eyes, doresc sa`i fac si un Bad Boy Look discret ... imi place foarte mult,doresc ca masina sa fie o combinatie de negru si argintiu in exterior, iar in interior, ornamentele carbon look, cu un DvD 2 DIN. Prin luna iunie, sau mai repede...am in gand o suspensie sport, si pachetul M exterior.

Maine imi vor ajunge in sfarsit si jantele mult asteptate, pe 18 inchi, am atasat si o fotografie.

Astept de la voi eventuale sugestii si critici legate de masina/planurile mele.

Foto cu jantele!

KiLLaH 18-02-10 15:04

Re: BMW E46 2000!
 
Quote:

Originally Posted by ionutBMW (Post 3099291)
ce ai vrea sa mai pui pe ea.frumoasa masina sa o stapanesti sanatos si in continuare.

ms, am atasat un post cu detalii despre modificari! astept pareri!

PDV_1989 18-02-10 16:13

Re: BMW E46 2000!
 
Pune mai multe poze cu masina, interior/motor/exterior. In primul rand ai putea incepe prin o suspensie + jante si eventual dupa sa te apuci de interior , embleme si alte chesii.

KiLLaH 18-02-10 16:22

Re: BMW E46 2000!
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by PDV_1989 (Post 3099501)
Pune mai multe poze cu masina, interior/motor/exterior. In primul rand ai putea incepe prin o suspensie + jante si eventual dupa sa te apuci de interior , embleme si alte chesii.

Jantele maine ajung. Am mai sus un post, unde am atasat si o poza cu ele!

Am atasat aici si-o poza cu interiorul, momentan e identic, doar ca in loc de casetofon am un DvD simplu cu ecran de 4 inchi! sincer nu-mi place deloc cum arata, doresc sa-l inlocuiesc cu un DvD 2 DIN si sa mut clima in compartimentul de jos!

KiLLaH 18-02-10 16:23

Re: BMW E46 2000!
 
alte planuri ar fi, un volan in 3 spite!

Tweety_rzw 18-02-10 16:30

Re: BMW E46 2000!
 
Asta vroiam eu să,la interiorul acela un volan în trei spiţe ar merge la nebunie!

NEAPĂRAT suspensie sport,este cam înăltuţă :lol:

Cam cât te-a costat maşina?Şi înscrierea la ea ,dacă se poate !Mulţumesc!Baftă cu ea la modificări !

KiLLaH 18-02-10 16:35

Re: BMW E46 2000!
 
Quote:

Originally Posted by Tweety_rzw (Post 3099587)
Asta vroiam eu să,la interiorul acela un volan în trei spiţe ar merge la nebunie!

NEAPĂRAT suspensie sport,este cam înăltuţă :lol:

Cam cât te-a costat maşina?Şi înscrierea la ea ,dacă se poate !Mulţumesc!Baftă cu ea la modificări !

Masina, m-a costat parca 7500 pretul din Germania, era pret bun acum 2 ani, iar taxa... nu mai are rost sa zic costurile, am avut norocul sa dau statul roman in judecata inainte sa vina ordonanta aia de urgenta care spunea ca se da doar diferenta, si uite asa , dupa 3 infatisari am castigat procesul, si mi-au inapoiat taxa INTEGRALA!

JusT_SaY_BoBo 18-02-10 21:29

Re: E46 - 2000!
 
felicitari pentru masina.mai bine ii pui dvd dedicat e46 nu 2din arata mult mai bine

KiLLaH 18-02-10 21:38

Re: E46 - 2000!
 
Quote:

Originally Posted by JusT_SaY_BoBo (Post 3100752)
felicitari pentru masina.mai bine ii pui dvd dedicat e46 nu 2din arata mult mai bine

ms ms :D ...nu cunosc exact costurile, sincer nu sunt dispus sa dau 500-600 E pe un DvD!

KiLLaH 19-02-10 13:16

Re: E46 - 2000!
 
Inainte ca sa ma apuc de alte investitii, am luat hotararea sa`mi duc masina la un mecanic. Mi`am facut eu o idee asa in mare, cam ce trebuie schimbat si am facut un calcul aproximativ, 1000 de lei maxim, piese + manopera.

De cateva ore m-a sunat mecanicul si ..... surpriza:

-Telescoape spate
-bieleta de directie stanga
-capat de bara stanga
-brate (ambele) - si le`am mai schimbat doar acum 1 an jumate
-bucsa spate la ambele brate
-saboti frana de mana
-filtru de benzina

Am facut un scurt calcul, si iasa undeva la 2060 lei totalul + 350 lei manopera, deci, s`au dus cateva dintre planuri, cel putin am sa renunt la suspensia sport pentru moment.......

ady_viteza 19-02-10 22:18

Re: E46 - 2000!
 
Ce motorizare are?

KiLLaH 19-02-10 22:19

Re: E46 - 2000!
 
Quote:

Originally Posted by ady_viteza (Post 3104351)
Ce motorizare are?

2.0 benzina .... nu e cine stie ce, dar sunt multumit!

Andr3ii 21-02-10 17:50

Re: E46 - 2000!
 
o sa arate super bine dupa ce o lasi mai jos :D

KiLLaH 21-02-10 17:53

Re: E46 - 2000!
 
Quote:

Originally Posted by Andr3ii (Post 3109693)
o sa arate super bine dupa ce o lasi mai jos :D

trebuie neaparat lasata mai jos, problema e cu banii de suspensie :)) s-au epuizat din fonduri .... astept sa vand niste jante ca sa rezolv si suspensia!

crysty.bobok 21-02-10 18:14

Re: E46 - 2000!
 
Quote:

2.0 benzina .... nu e cine stie ce, dar sunt multumit!
e destul de buna motorizarea ...

KiLLaH 21-02-10 18:27

Re: E46 - 2000!
 
Quote:

Originally Posted by crysty.bobok (Post 3109808)
e destul de buna motorizarea ...

intrebare off-topic, cui vand si eu jantele mele?:)))) 17 inchi, 5 prezoane se potrivesc pe E46 si alte modele nust exact.... 1200 lei set 4 cauciucuri + 4 jante !!!

KiLLaH 22-02-10 19:41

Re: E46 - 2000!
 
Se pare ca am noroc! Am rezolvat niste lucruri si se pare ca saptamana asta imi voi pune suspensia pe masina (cel putin asa sper), daca nu saptamana viitoare! asa ceva vreau => http://www.jom.de/products/gb/Specia...ad-spring.html

Astept pareri!

ExTreMe88 22-02-10 20:29

Re: E46 - 2000!
 
BMW ul e BMW .. frumoasa masina ,sa o stapanesti sanatos in continuare ,mult succes

KiLLaH 22-02-10 20:31

Re: E46 - 2000!
 
Quote:

Originally Posted by ExTreMe88 (Post 3113710)
BMW ul e BMW .. frumoasa masina ,sa o stapanesti sanatos in continuare ,mult succes

ms mult! am condus multe marci de masini, dar sincer........BMW`ul ...parca are ceva.....ce nu are nici o marca auto! ....

road_runner 22-02-10 21:04

Re: E46 - 2000!
 
Quote:

Originally Posted by KiLLaH (Post 3113450)
Se pare ca am noroc! Am rezolvat niste lucruri si se pare ca saptamana asta imi voi pune suspensia pe masina (cel putin asa sper), daca nu saptamana viitoare! asa ceva vreau => http://www.jom.de/products/gb/Specia...ad-spring.html

Astept pareri!

E ok daca nu ai pretentii mari... Daca ar fi dupa mine nu as lua-o, as lua KW sau Weitec sau AP, ceva un pic peste 500 euro... Crede-ma se simte diferenta in timp ;)

KiLLaH 22-02-10 21:10

Re: E46 - 2000!
 
Quote:

Originally Posted by road_runner (Post 3113926)
E ok daca nu ai pretentii mari... Daca ar fi dupa mine nu as lua-o, as lua KW sau Weitec sau AP, ceva un pic peste 500 euro... Crede-ma se simte diferenta in timp ;)

inteleg partea cu timpul, dar totusi consider ca nu e "kitch" nici asta. plus ca am auzit ca se comporta foarte ok. ...iar pt o suspensie de peste 500 E mai am de asteptat cateva luni, iar din pacate...jantele nu mai vor sa astepte :D

JusT_SaY_BoBo 23-02-10 18:35

Re: E46 - 2000!
 
stopurile nu ai de gand sa le schimbi abia acum le-am observat..

RoByNeT 23-02-10 18:43

Re: E46 - 2000!
 
Quote:

Originally Posted by road_runner (Post 3113926)
E ok daca nu ai pretentii mari... Daca ar fi dupa mine nu as lua-o, as lua KW sau Weitec sau AP, ceva un pic peste 500 euro... Crede-ma se simte diferenta in timp ;)

nu neaparat. diferentele la suspensii le simti la alea de peste 1000 e mai exact cu reglaj si pe duritate. La astea difera doar rigiditatea din fabrica. La drumurile noastre toate sunt la fel :) iti recomand site`ul www.e46fanatics.com. O sa vezi acolo ce si cum. Sunt incercate cam toate. Orice iti trece prin cap. Spor la alegeri.

KiLLaH 23-02-10 20:44

Re: E46 - 2000!
 
Quote:

Originally Posted by RoByNeT (Post 3116696)
nu neaparat. diferentele la suspensii le simti la alea de peste 1000 e mai exact cu reglaj si pe duritate. La astea difera doar rigiditatea din fabrica. La drumurile noastre toate sunt la fel :) iti recomand site`ul www.e46fanatics.com. O sa vezi acolo ce si cum. Sunt incercate cam toate. Orice iti trece prin cap. Spor la alegeri.

ms pt site, am sa ma uit sa vad ce gasesc! pai astea la care am dat eu link`ul, au reglaj pe inaltime si duritate... :) si la drumurile noastre nu pot sa optez oricum pentru o duritate prea mare, ca la prima groapa........se duce si masina cu totul!

KiLLaH 23-02-10 20:45

Re: E46 - 2000!
 
Quote:

Originally Posted by JusT_SaY_BoBo (Post 3116670)
stopurile nu ai de gand sa le schimbi abia acum le-am observat..

dupa cum spuneam si in prezentarea mea : "momentan le fac fumurii, iar pe viitor am de gand sa le inlocuiesc cu stopuri pe led"

KiLLaH 25-02-10 19:48

Re: E46 - 2000!
 
azi s`au apucat de pus suspensia pe masina, si surpriza .....:au ajuns la concluzia ca nu pot s`o puna...(mecanicii astia........pf),cica nu se potriveste, ca n`au primit nust ce garnituri, ca telescopul nu se blocheaza ca se roteste, etc......, in consecinta am hotarat sa o duc s`o pun la service`ul care colaboreaza cu firma prin care mi`am adus suspensia...........(cica 100% se potriveste), asta ramane de vazut maine ...sper sa iasa bine, o sa atasez poze!

KiLLaH 26-02-10 11:39

Re: E46 - 2000!
 
am primit un telefon de la mecanic, suspensia se potriveste perfect, a mai ramas aproape "1 deget" intre cauciuc si caroserie! am sa revin cu poze diseara!

KiLLaH 27-02-10 08:53

Re: E46 - 2000!
 
3 Attachment(s)
Aseara am ajuns cam tarziu acasa, atasez pozele cu suspensia montata si o poza mai veche cu masina stock!

P.S. Stopurile si semnalele urmeaza sa fie schimbate cu semnale negre pe led! Jantele le am deja dar inca nu le schimb....astept o minune sa mai astupe gropile, ca se pare ca cei de la drumuri intarzie! (Jantele din poza sunt pe 17 ...si sunt de vanzare!)

Pareri?

crysty.bobok 27-02-10 09:00

Re: E46 - 2000!
 
arata foarte bine ;)

KiLLaH 27-02-10 09:02

Re: E46 - 2000!
 
Quote:

Originally Posted by crysty.bobok (Post 3127677)
arata foarte bine ;)

ms, eu cred ca dupa ce`i pun stopuri si semnale negre + jantele pe 18 inchi o sa arate super ok!

katalin_ 27-02-10 09:15

E46 - 2000!
 
super misto da cu suspensie sport!! cat ai dat pe ea? spor la modificat in continuare!

KiLLaH 27-02-10 09:42

Re: E46 - 2000!
 
Quote:

Originally Posted by katalin_ (Post 3127715)
super misto da cu suspensie sport!! cat ai dat pe ea? spor la modificat in continuare!

450 E cam asa, nu e Weitec nu e cine stie ce marca, dar conteaza ca e nemteasca, sunt foarte multumit de cum e pe masina, oricum pe drumurile noastre, praf se alege de ele. ms la fel :D

JusT_SaY_BoBo 28-02-10 21:57

Re: E46 - 2000!
 
arata din ce in ce mai bine.dupa ce pui si restul va fi categoric alta masina.

PDV_1989 28-02-10 22:00

Re: E46 - 2000!
 
Arata mult mai bine cu noua suspensie. Dupa ce pui stopurile va arata foarte bine. Un inceput frumos pentru e46;).

KiLLaH 28-02-10 22:02

Re: E46 - 2000!
 
Quote:

Originally Posted by PDV_1989 (Post 3133495)
Arata mult mai bine cu noua suspensie. Dupa ce pui stopurile va arata foarte bine. Un inceput frumos pentru e46;).

ms mult. stopuri fumurii pe led, semnale laterale + fata fumurii tot pe led! sper sa iasa ceva frumos!

astea...pe saptamana viitoare...

KiLLaH 02-03-10 21:35

Re: E46 - 2000!
 
2 Attachment(s)
O intrebare, oare stopurile nu le pot monta eu? sau sunt greu de montat? ...cam cat costa montajul pt stopuri? + semnale laterale si semnale fata?

si inca ceva ... joi imi ajung stopurile pe LED sunt rosii cu alb, dar mi`am cumparat o folie fumurie pt stopuri, si as vrea ca produsul finit sa arate ca in poza atasata! ...pareri? ...am atasat si o poza cu semnalizarile pe fata, fumurii + LED!


All times are GMT +2. The time now is 05:31.

- Copyright 2026 4Tuning