Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Dyno Tuning (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning.html)
-   -   Offtopic din provocari Dacia logan;discutii pe tema dyno la aceasta masina (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning/168593-offtopic-provocari-dacia-logan-discutii-tema-dyno-masina.html)

mcdu 05-02-10 22:41

Offtopic din provocari Dacia logan;discutii pe tema dyno la aceasta masina
 
ferny din cate stiu eu master tuner masoara la volanta....dute la racing code ca sigur masoara la roata......

MANIAC222 06-02-10 23:30

Re: Dacia Logan 1.4 75CP la roata vs....
 
Eu nu inteleg cum pe un dyno a dat o putere iar pe altul a dat o diferenta de aprox 40% =))

kidu2006 06-02-10 23:55

Re: Dacia Logan 1.4 75CP la roata vs....
 
Poate o sa intelegeti odata ca in tara noastra doua DYNO diferite nu dau acelasi rezultat,si nici un DYNO nu este precis!Peste hotare Da,la noi Nu!
Sa nu mai poluam topicul cu alta discutie in paralel ... Loganul trebuie sa alerge destul de binisor cu modificarile de mai sus;)
Succes
P.S.: Parerea mea este ca are acei 104cp ;)

Vj_AlecS 07-02-10 00:56

Re: Dacia Logan 1.4 75CP la roata vs....
 
Quote:

Originally Posted by MANIAC222 (Post 3059104)
Eu nu inteleg cum pe un dyno a dat o putere iar pe altul a dat o diferenta de aprox 40% =))

S-a precizat de unde aceasta diferenta... asa ca razi degeaba.. cei 75 de cai sunt masurati la roata iar cei 104 sunt masurati la volant.. asta daca sti ce inseamna asta.... prin trasmisie se pierd destui cai.. daca ar fi facut un dino inainte cu siguranta la roata ii ieseau undeva la 55-60cp. pt ca in talon iti trece puterea la motor/volant nu la roata.. asa ca inainte sa razi mai bine documenteazate!

MANIAC222 07-02-10 12:14

Re: Dacia Logan 1.4 75CP la roata vs....
 
@Vj_AlecS - eram ironic, if you know what I mean !?!?

Eu zic sa iti vezi de lungul nasului sa nu mai iei de sus, din simplul fapt ca nu ma cunosti si in al doilea rand esti un pusti care te dai buric si te bagi in seama fara sa ai nici o legatura cu realitatea.

Nu exista la nici un ( logan ) pe lumea asta asa o diferenta intre puterea la "Volant" si la roata. Pierderile pe transmisie pot fi intre 12%-15%. De unde sunt acei 40% !?!? Probabil ca erau obositi caii si nu au mai tras si ei. Si hai sa fim seriosi 113 cp ? :)) ma faceti sa rad.

Daca tot sunteti nemultumiti rog un admin sa faca un topic separat pentru a nu polua topicul provocari.

Pana una alta lui @Vj_AlecS ii recomand cu incredere sa mai faca putina scoala, cu siguranta ar prinde bine; atat la limbaj, cat si la bunul simt.

Cristi_XP 07-02-10 12:43

Re: Dacia Logan 1.4 75CP la roata vs....
 
Quote:

Originally Posted by Vj_AlecS (Post 3059358)
S-a precizat de unde aceasta diferenta... asa ca razi degeaba.. cei 75 de cai sunt masurati la roata iar cei 104 sunt masurati la volant.. asta daca sti ce inseamna asta.... prin trasmisie se pierd destui cai.. daca ar fi facut un dino inainte cu siguranta la roata ii ieseau undeva la 55-60cp. pt ca in talon iti trece puterea la motor/volant nu la roata.. asa ca inainte sa razi mai bine documenteazate!

hai nu zau,si cum au masurat puterea aia la volanta fara sa dea jos motorul ?
multi dintre noi nu stiu cu ce se manca o masuratoare,dar aberam =)) .
Diferenta dintre aia 75 cp la roata si aia 84 e ca tu ii ai pe alta plaja ,si aia 75 cp la roata la tine imping 1000 kg ,pe cand la alalalt imping 1100,este un exemplu...aia ce scrie in talon e o aberatie,cantariti masinile si vedeti exact.

MANIAC222 07-02-10 12:46

Re: Dacia Logan 1.4 75CP la roata vs....
 
Da Cristi, da ce stim noi astia micii, noi e prosti, ei e destepti.

Pariu ca 98 % din cei de pe forum, nu stiu nici cum arata un stand dinamometru pentru motor. Multi nici nu stiu ca exista asa ceva. E prima oara cand afla. Acuma nu sariti toti pe gogule si dati search ca e useless.
In cazul de fata se doar prea poate presupune diferenta observata cum ar fi o valoare la volanta si una la roti. Fara sa mai luam in calcul "exactitatea" dinamometrelor :))

Andreea13 07-02-10 15:13

Re: Dacia Logan 1.4 75CP la roata vs....
 
dc oare le zici altora de bunul simt , cand omu ala iti zice ca are 113 cai , si tu vi si spui ca nu are...

mcdu 07-02-10 15:17

Re: Dacia Logan 1.4 75CP la roata vs....
 
2 Attachment(s)
Uite dyno ca sa t convingi https://forum.4tuning.ro/newattachmen...anageattach&p=


si master tuner masoara puterea la motor.........daca stiti voi mai bine spune-ti ce masoara....de unde e puterea aia.....din pod..

Cristi_XP 07-02-10 15:39

Re: Dacia Logan 1.4 75CP la roata vs....
 
bah mcdule ...acuma sincer am avut pretentii de la tine.
Nu masoara nici dracu puterea la motor , ca sa masori puterea de la motor trebuia sa dai jos motorul sa il pui pe stand.Puterea se masoara la roti si sa calculeaza la motor,dupa coeficient de pierdere din transmisie.Daca pe tine te consoleaza gandul ca ai 75 la roata si cu 40% pierderi din transmisie 110-120 ...cand normal alea sunt in jur de 15%
O singura intrebare mai am,si prefer sa ma abtin la subiectul asta pe viitor ... cum crezi ca ti-a masurat tie puterea la motor ?Nu a facut acelasi lucru ca pe dyno la sebastian ?

mcdu 07-02-10 15:43

Re: Dacia Logan 1.4 75CP la roata vs....
 
Atunci dami tu o explicatie de ce e asa mare diferenta si cu canto cand m-am dat mai am aveam un om in masina...deci echivalentu la kg lui in plus.....si are 84 CP...

Cristi_XP 07-02-10 15:45

Re: Dacia Logan 1.4 75CP la roata vs....
 
io ti-am explicat ...mai sus da n-ai inteles .
iti mai dau un exemplu ... timpul de 17.1 cat scoteai pe 400m e timp de 16v stock... adica 105 cp la aproape 1200 kg,deci tu ai 113 cp la 1000 kg si scoti acelasi timp ?

mcdu 07-02-10 15:49

Re: Dacia Logan 1.4 75CP la roata vs....
 
hai sa nu mai fim oftopic ca e sa vb despre astea vorbim pe my ryde meu....ca sa nu inchida luma topicu din cauza noastra.....Aici am pus masina pentru provocari nu pentru date tehnice nu pt orice altceva....doar pentru provocari...

MANIAC222 07-02-10 16:09

Re: Dacia Logan 1.4 75CP la roata vs....
 
In primul rand Cristi are dreptate, iar mcdu nu vrea sa ii raspunda, o fi secret de stat.
Acum eu nu pun la indoiala masuratorile facute pe dyno; insa exista mai multe metode de a masura puterea pe dinamomentru. Cei care fac acest lucru o stiu, la fel diferentele pot aparea de la un model/producator de dinamomentru la altul. Din aceasta cauza pot aparea anumite diferente intre puteri. Ca o fi reale sau nu ramane de vazut.

Eu mai am o intrebare pentru nea mcdu. verificarile au fost facute in aceeasi zi? aceeasi umiditate/temperatura ? acelasi tip de combustibil? sunt multi factori care pot influenta rezultatul final. Cel mai bine ar fi sa lasam pe cei care au masurat respectiva masina sa dea explicatii.
Dar niciodata in viata nu poate aparea o asemenea diferenta intre 2 dyno-uri, aprox 40 %, fie ea ca e la roata/ la motor, la volanta, la planetare sau unde vreti voi ...

Ps: acum sa nu imi spuneti ca odata masina avea clapeta schimbata si cealalta data nu. SI datorita acesteia a castigat x cai.

mcdu 07-02-10 16:22

Re: Dacia Logan 1.4 75CP la roata vs....
 
au fost 2 masuratori da.... vineri si sambata la master tuner... vineri masina cel mai bine a scos 107 CP 134 Nm....sambata masina cu careera 100 a scos 110 CP si 135 Nm, dupa ce am schimbat clapeta masina a scos 112,7 CP si 135,5 Nm.....ce sa mai zic eu acum de umididatate, temperatura si multe altele....Deci in cazul asta cine e de vina eu ca am masurat-o si am pus pe forum ...nu inteleg daca ala zice atat eu zic ca atat a dat care e problema in asta... t minte poza aia e trucata...tu daca te duci sa iti masori masina si ala iti zice 100xxx CP tu ce ii spui ca nu are cum sa aiba atat terbuie sa aiba 60 CP....voi asta nu intelege-ti

WPP 10-02-10 02:37

Re: Offtopic din provocari Dacia logan;discutii pe tema dyno la aceasta masina
 
Ce probleme au uni....
Voi habar nu aveti la ce foloseste un dyno.....
google frate si numai va certati atat

lascarica 10-02-10 21:08

Re: Offtopic din provocari Dacia logan;discutii pe tema dyno la aceasta masina
 
Da,probabil te referi la faptul ca-i o metoda de estimare si ....in plus nici nu "intelege-ti"(citat din autorul topicului) :lol: ..in fine,bine ca s-au calmat spiritele:)

MasterTuner 10-02-10 21:30

Re: Offtopic din provocari Dacia logan;discutii pe tema dyno la aceasta masina
 
Eu confirm cele spuse de MCD. Iar pentru cine e curios cum masoara pierderile in transmisie dyno-ul nostru, sa ma contacteze. Pentru linistea noastra o DACIE stock cu orice motorizare da cu +/- 3 cp puterea declarata de fabricant, evident folosind acelasi dyno. Prin +/- intelegeti starea masinii, altfel daca o masori de 10 ori da fix acelasi lucru.

Cristi_XP 11-02-10 13:24

Re: Offtopic din provocari Dacia logan;discutii pe tema dyno la aceasta masina
 
deci pierderi din transmisie de 4% ... wow
tare masina loganul :D
inca o chestie , ne zici si noua secretul prin care obtii din 75cp ... 113 la un motor aspirat deci un plus de 40 cp ...cu o compresie nu mai mare 10:1

WPP 11-02-10 14:13

Re: Offtopic din provocari Dacia logan;discutii pe tema dyno la aceasta masina
 
Quote:

Originally Posted by Cristi_XP (Post 3074556)
deci pierderi din transmisie de 4% ... wow
tare masina loganul :D
inca o chestie , ne zici si noua secretul prin care obtii din 75cp ... 113 la un motor aspirat deci un plus de 40 cp ...cu o compresie nu mai mare 10:1


Cine a zis ca are 4% pierderi, tu ai o problema cu asta.... 40, 4 %....
Cred ca propietarul a zis ce modificari are si cred ca puterea litrica este destul de ok si se poate realiza.

Tu ai gandit/proiectat un motor stock de orice masina sa il modifici dupa capul tau. Daca da care a fost rezultatul??? Daca nu, macar ai idee cum produce un motor putere? (sa nu imi dai copy paste din google)
Inainte sa mai dai tu sfaturi sau sa mai judeci pe unu care a facut ceva ar fi bine sa te gandesti mai mult...

Cristi_XP 11-02-10 17:24

Re: Offtopic din provocari Dacia logan;discutii pe tema dyno la aceasta masina
 
io ce stiu concret e ca sunt 75 cp la roata ... si ca pierderile din transmisie sunt de maxim 15% ...deci nu mai are rost sa iti desenez ca oricum nu intelegi .
Din pacate am un motor de 1.6,si un pic mai hardcore modificarile,mai comprimat ...si nu am pretentii de 113 cp,desi am plecat de la 90 cp :))
Ca sa nu mai vorbesc ca fara soft pentru axul cu came nu faci mare branza ,sau ghiceste ecu cum tre sa functioneze cu noua axa?

cristi_407 11-02-10 18:04

Re: Offtopic din provocari Dacia logan;discutii pe tema dyno la aceasta masina
 
Diferentele dintre puterea motor si puterea pusa la roata difera de la marca la marca..Spun ex din ce stiu concret.. Masina mea Gti Mk5 stock are 147 cp la roata si 198 la motor (deci pierdere de aprox 50 cp) iar dupa modificari am ajuns la 288 motor si 255 la roata, deci..Din cate stiu eu Subaru are cam cea mai mica diferenta..Deci e ralativa sa generalizati in procente pierderile deoarece acestea pot varia f.mult :)

mcdu 11-02-10 21:53

Re: Offtopic din provocari Dacia logan;discutii pe tema dyno la aceasta masina
 
Alo cristi ce modificari mai hardcore ai tu/?? ca nu inteleg.....oricum atata timp cat dyno zice atat atat tin sa cred ca are masina..pt ca masina bate masini cu pretentii mai mari.....

Cristi_XP 11-02-10 22:38

Re: Offtopic din provocari Dacia logan;discutii pe tema dyno la aceasta masina
 
din partea mea ... amagestete in continuare :)

cristi_407 11-02-10 22:47

Re: Offtopic din provocari Dacia logan;discutii pe tema dyno la aceasta masina
 
Are vreo legatura ce modificari am?am zis ca o parere ca nu trebuie generalizat..Nu nu conteaza cp in 400m..sincer..

Cristi_XP 11-02-10 22:57

Re: Offtopic din provocari Dacia logan;discutii pe tema dyno la aceasta masina
 
soft 10 cp ,doar ca softul nu bun deloc pt axa asta.
evacuare 10 cp
ax cu came 10 cp
marire compresie 10 cp
Cam asa vad io treaba ,poate in NFS is valabile calculele astea .

MANIAC222 11-02-10 23:03

Re: Offtopic din provocari Dacia logan;discutii pe tema dyno la aceasta masina
 
Cristi ?!?!? nu e bine. Sa stii ca si sticker-ul cu patrutuning da vreo 3 cai. Mai ales daca e din ala mare -> 10 cai garantat.
Dupa cum spuneam 40 cp la o aspirata cu 3 modificari la activ = imposibil. Fara sa luam in considerare enorma motorizare de 1.4. Proprietarul nu ne-a lamurit cu nimic, dar nici nu incearca sa o faca, sa inteleg ca nu stie despre ce e vorba ?

WPP 11-02-10 23:42

Re: Offtopic din provocari Dacia logan;discutii pe tema dyno la aceasta masina
 
Quote:

Originally Posted by Cristi_XP (Post 3075379)
io ce stiu concret e ca sunt 75 cp la roata ... si ca pierderile din transmisie sunt de maxim 15% ...deci nu mai are rost sa iti desenez ca oricum nu intelegi .
Din pacate am un motor de 1.6,si un pic mai hardcore modificarile,mai comprimat ...si nu am pretentii de 113 cp,desi am plecat de la 90 cp :))
Ca sa nu mai vorbesc ca fara soft pentru axul cu came nu faci mare branza ,sau ghiceste ecu cum tre sa functioneze cu noua axa?

Chiar nu am nevoie sa imi desenezi nimic mestere ca nu esti in stare sa ma luminezi tu cu ceva legat de subiectul asta.
Si tu esti forumist convins fara creier care nu stie sa gandesca singur si se ia dupa altii.

Cum ai dedus tu ca loganul are pierdere maxim 15%???
Daca eu am 15% pierderi din 75 de cai rezulta pierdere 11 cai
Daca eu ii pun turbo compresor si nos si ajung la 300 de cai deja pierderile sunt 45 de cai, nu?
Explica-mi si mie de ce cresc pierderile asa mult.
Nu cred ca ai practica in domeniul dyno/dynotuning-ului asa ca te luminez eu.
Fosta mea masina,bmw e30:
Am facut peste 20 de teste in decurs de 2 ani in diferite configuratii de la aspirat si 225 de cai pana la turbo si 390 de cai, pierderile erau foarte apropiate si am constatat ca difereau cand schimbam rotile/cauciucurile, treapta in care faceam testul si temperatura uleiului din cutie/diferential.
Daca stai putin si te gandesti tot ce am scris ca influenteaza pierderile sunt lucruri care chiar influenteaza.

Revin cu intrebarea, tu pe ce te bazezi cand zici 15% in conditiile in care ai 75 si 300 de cai pe aceasi transmisie, roti, etc????????
Este logic ce zici tu??? Daca da argumenteaza....

Cristi_XP 12-02-10 00:01

Re: Offtopic din provocari Dacia logan;discutii pe tema dyno la aceasta masina
 
Pe simplul fapt ca o masina cu tractiune fata pierde 15% in transmisie .Asta daca aveai un pic habar ,trebuia sa stii ...cam aia este valoarea care se pierde in transmisie la un FWD(front wheel drive)
Ce e asa complicat de inteles?Bembeurile nu au tractiune fata,asa ca nu vad rostul comparatiei.
A 2a chestie concreta care pot sa ti-o zic este ca 113 cp ,este o valoare fictiva , sau sunt masurati la roata ? Daca nu sunt masurati la roata...cum sunt obtinuti ? Daca nu printr`o formula ,in care se aplica un coeficient de pierdere de la volanta la roata prin transmisie ?Daca sunt masurati la roata,inseamna ca masina are peste 130 cp la motor .
A 3a chestie concreta, modificarile masinii ...ti le-am scris mai sus ...10 cp la fiecare... probabil ai observat ironia .
Nu ma lumina te rog, incearca sa te luminezi pe tine .
aia cu turbo si compresor si 300 cp m-ai dat pe spate... eu cred ca tu chiar nu stii ce vorbesti =))

cristi_407 12-02-10 00:08

Re: Offtopic din provocari Dacia logan;discutii pe tema dyno la aceasta masina
 
Nu e adevarat cu 15%..nu e o valoare fixa..ti-am dat exemplu concret..si iti mai dau cate vrei..

Cristi_XP 12-02-10 00:09

Re: Offtopic din provocari Dacia logan;discutii pe tema dyno la aceasta masina
 
15 plus minus 2-3 % da pana la 40% diferenta... =))
Ma minunez ce pot posta unii .

cristi_407 12-02-10 00:13

Re: Offtopic din provocari Dacia logan;discutii pe tema dyno la aceasta masina
 
Nu 40% dar pana in 25% max poate..

Cristi_XP 12-02-10 00:14

Re: Offtopic din provocari Dacia logan;discutii pe tema dyno la aceasta masina
 
si ajungem de la 75 la roata + 25% cu indulgenta la un 93cp ... si pana la 113 ? mai facem 3 chiptuninguri ?=))
cum ziceam,daca unora le place sa se amageasca cu niste grafice...in fond si la urma urmei puterea la roata conteaza si greutatea masinii ,dar o dam in penibilism cu sute de cai ...

WPP 12-02-10 00:17

Re: Offtopic din provocari Dacia logan;discutii pe tema dyno la aceasta masina
 
Quote:

Originally Posted by Cristi_XP (Post 3076892)
Pe simplul fapt ca o masina cu tractiune spate pierde 15% in transmisie .
Ce e asa complicat de inteles?Bembeurile nu au tractiune fata,asa ca nu vad rostul comparatiei.
A 2a chestie concreta care pot sa ti-o zic este ca 113 cp ,este o valoare fictiva , sau sunt masurati la roata ? Daca nu sunt masurati la roata...cum sunt obtinuti ? Daca nu printr`o formula ,in care se aplica un coeficient de pierdere de la volanta la roata prin transmisie ?
A 3a chestie concreta, modificarile masinii ...ti le-am scris mai sus ...10 cp la fiecare... probabil ai observat ironia .

Ori nu vrei sa intelegi ori....
1.Explicatia asta cu o masina are 15% sau ca asa se zice este de clasa a1a cand se invata alfabetul.

2. Vezi ca dyno vtech cum are mastertuner masoara pierderea in transmisie pe revenire, practic dupa ce ai accelerat o scoti din viteza si lasi rotile sa se opreasca singure, moment in care dyno iti masoara timpul de la viteza la care a ajuns pana cand se opresc rotile si asa iti masoara pierderea de putere. Este chiar atat de greu sa intelegi fenomenul asta? Pare imposibil?

3. Am vazut si eu ce modificari are si nu pot sa ma pronunt in cazul motorului de logan dar in general se poate realiza cresterea asta de putere.
Sunt motoare care scot 200 de cai din 2.0 de fabrica de ce din 1.4 nu ai scoate 140 de cai, nu din cel de logan ca are din start un handicap si anume ca are 8 valve, dar 110...nu vad de ce nu, daca este facut cu cap se poate.

P.S. ce conteaza ca bmw are tractiune spate cand voarbim de pierderile de putere ca discutie generala???
P.S. 2 Nu am precizat mai devreme dar dyno este o unealta pt a calibra un motor si al testa in conditii de siguranta nu pe strada, dyno poate simula LOAD daca are frana...
ESTE FACUT PT REGLAJE ALE MOTORULUI SI COMPARATIA INAINTE SI DUPA

WPP 12-02-10 00:24

Re: Offtopic din provocari Dacia logan;discutii pe tema dyno la aceasta masina
 
Quote:

Originally Posted by cristi_407 (Post 3076906)
Nu 40% dar pana in 25% max poate..


Daca esti pe pana poti sa ai si 70% pierderi mai ales la un logan care abia se misca :D
Asta apropo de procentele astea care sunt la moda.
Oare cu ce presiune in tori sa fac dyno...poate daca am presiune mare o sa scot mai mult ca opun mai putina rezistenta.... eventual imi pun 155 in loc de 205
Lasa-l sa traiasca in lumea lui....15% de la mine :-)

Cristi_XP 12-02-10 00:26

Re: Offtopic din provocari Dacia logan;discutii pe tema dyno la aceasta masina
 
Quote:

Originally Posted by WPP (Post 3076912)
Ori nu vrei sa intelegi ori....
1.Explicatia asta cu o masina are 15% sau ca asa se zice este de clasa a1a cand se invata alfabetul.

2. Vezi ca dyno vtech cum are mastertuner masoara pierderea in transmisie pe revenire, practic dupa ce ai accelerat o scoti din viteza si lasi rotile sa se opreasca singure, moment in care dyno iti masoara timpul de la viteza la care a ajuns pana cand se opresc rotile si asa iti masoara pierderea de putere. Este chiar atat de greu sa intelegi fenomenul asta? Pare imposibil?

3. Am vazut si eu ce modificari are si nu pot sa ma pronunt in cazul motorului de logan dar in general se poate realiza cresterea asta de putere.
Sunt motoare care scot 200 de cai din 2.0 de fabrica de ce din 1.4 nu ai scoate 140 de cai, nu din cel de logan ca are din start un handicap si anume ca are 8 valve, dar 110...nu vad de ce nu, daca este facut cu cap se poate.

P.S. ce conteaza ca bmw are tractiune spate cand voarbim de pierderile de putere ca discutie generala???
P.S. 2 Nu am precizat mai devreme dar dyno este o unealta pt a calibra un motor si al testa in conditii de siguranta nu pe strada, dyno poate simula LOAD daca are frana...
ESTE FACUT PT REGLAJE ALE MOTORULUI SI COMPARATIA INAINTE SI DUPA

la 3 ai aplicat regula de 3 simpla cu caii ?=))))))
conteaza pentru ca pierderile FWD in transmisie is unele , AWD is altele , RWD is altele...tre sa scriu ce insemana fiecare ? sau stii ?
Deci dupa gandirea ta ... un motor de 2.0 tre sa aibe 200 cp ... un motor de 1.4 deci tre automat sa fie de 140 cp .
Asta pentru 16v , daca motorul e 8v ... se scad 30 cp ... ca sunt doar 8 v .=)))))))))))))) 8v inseamna un motor handicapat... ca nu are inca 8 ca sa fie implinit .Totusi cum se aplica calculele astea la 20v ?sau 24 v? Dezvolti acu o formula ?Un motor de 8 litri are 800 cp ? Saracii astia de la vw abia acu au scos un 1.4 turbo de 170 cp,cand tu ai descoperit 1.4 aspirat de 140 =))
N-am ce sa discut cu unul care imi calculeaza caii cu regula de 3 simpla in functie de capacitatea cilindrica .

WPP 12-02-10 00:33

Re: Offtopic din provocari Dacia logan;discutii pe tema dyno la aceasta masina
 
Quote:

Originally Posted by Cristi_XP (Post 3076922)
la 3 ai aplicat regula de 3 simpla cu caii ?=))))))
conteaza pentru ca pierderile FWD in transmisie is unele , AWD is altele , RWD is altele...tre sa scriu ce insemana fiecare ? sau stii ?

Deja ai devenit penibil...
Eu incerc sa iti explic ca pierderea de putere (si nu este vorba numai de pierdere in transmisie mestere, mai sunt rulmenti roti....) indiferent de FWD, RWD sau AWD nu este procent la nici una fie 15, 25, 35 sau cum le calculezi tu.
Daca eu fac un motor de 1000 de cai si sa presupunem ca transmisia stock tine chiar vrei sa zici ca eu din aia 1000 pierd 150 de cai asa cum daca as avea doar 100 de cai pierd doar 15 cai???
Daca te linisteste pe tine iti dau dreptate, loganul de 1.4 are 15% pierderi in transmisie(rotile si restul se invart de la sine) :)

Cristi_XP 12-02-10 00:35

Re: Offtopic din provocari Dacia logan;discutii pe tema dyno la aceasta masina
 
eu am repetat doar ce ai scris tu ...e aiurea sa te consideri penibil,nu?
la modul asta de gandire mi se pare greu ca ai putea sa scoti din orice motor 10 cp,1000 e utopic spus.

WPP 12-02-10 00:37

Re: Offtopic din provocari Dacia logan;discutii pe tema dyno la aceasta masina
 
Quote:

Originally Posted by Cristi_XP (Post 3076932)
eu am repetat doar ce ai scris tu ...e aiurea sa te consideri penibil,nu?

OK mestere, respect.

P.S. cand o sa ai realizarile mele in domeniu mai stam de vorba...

Cristi_XP 12-02-10 00:42

Re: Offtopic din provocari Dacia logan;discutii pe tema dyno la aceasta masina
 
ce domeniu ? fotbal ? tenis ? ski ?
imi pare rau,dar dupa ce scrii ,chiar nu imi dai impresia ca stii ce vorbesti .


All times are GMT +2. The time now is 08:07.

- Copyright 2026 4Tuning