Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Opel tuning (https://forum.4tuning.ro/136-opel-tuning.html)
-   -   Club Corsa C (https://forum.4tuning.ro/136-opel-tuning/160465-club-corsa.html)

26WRC 25-12-09 14:02

Club Corsa C
 
sfaturi,pareri,opinuii.laude,multumiri intre posesorii de corsa c:D

alexu_bad_boy 30-12-09 11:47

Re: Club Corsa C
 
eu sunt foarte foarte multumit de a mea......voi????

maariusz 26-11-10 22:49

Re: Club Corsa C
 
salut!
ma bag si eu in seama, cumparai o corsa acum 2 luni (septembrie 2010)
nu prea stiu ce sa spun, e prima mea masina, mie mi se pare bestiala pe oras , super fasneata, in schimb afara slabuta(motor 1000) slabut, la 125km/h zgomot mare stabilitate mica... zici ca isi ia zboru'....

gigi_x 27-11-10 16:32

Re: Club Corsa C
 
Si eu am o corsa de 1000 cmc. O am de 4 ani....si sunt foarte multumit de ea.
Am luat-o din germania...tot drumul am mers 140-160 kmh (asa arata ceasul si mai mult nu putea :-) )
Am schimbat distributia si am scapat de sunetul ala ca de diesel cand se incalzeste motorul......
De 2 sapt am schimbat amortizoarele si bieletele anti ruliu....
Asta e tot ce am facut la ea in 4 ani pe partea tehnica... A tinut cu casa micuta :D
Cat despre zgomot.... Mie imi pare cea mai silentioasa masina in ture mari.... zici ca e motor electric. Bafta

maariusz 28-11-10 18:01

Re: Club Corsa C
 
[QUOTE=gigi_x; salut!
in ce a constat schimbarea distributiei si cam cat a costat?
ce consum are corsa ta?

Andrei M 28-11-10 20:18

Re: Club Corsa C
 
Si eu am un Opel Corsa C si la ce motoras are(1300cmc)sunt foarte multumit de ea,trage foarte bine si se tine destul de bine la cat de "mare" e,consumul e mic,deci e o masina foarte buna pentru cine vrea o masina cu care sa-ti faci treaba.

gigi_x 29-11-10 18:05

Re: Club Corsa C
 
A costat cam 1200 ron acum 3 ani cu tot cu ulei filtre...etc
Sine ghidaj(3 erau parca), intinzator,lant,garnituri...
Consumul e de 7-8 in oras cu turatii ridicate :-P.... am eroare de sonda lamda de 1 an aproape....posibil sa mai scada cand o schimb...

Acum 2 sapt am facut un drum la munte,eram 5 in masina, am alergat-o la greu si consumul calculat a fost de 6.5...
Eu sunt multumit...

Andrei M 29-11-10 18:09

Re: Club Corsa C
 
Quote:

Originally Posted by gigi_x (Post 3855296)
A costat cam 1200 ron acum 3 ani cu tot cu ulei filtre...etc
Sine ghidaj(3 erau parca), intinzator,lant,garnituri...
Consumul e de 7-8 in oras cu turatii ridicate :-P.... am eroare de sonda lamda de 1 an aproape....posibil sa mai scada cand o schimb...

Acum 2 sapt am facut un drum la munte,eram 5 in masina, am alergat-o la greu si consumul calculat a fost de 6.5...
Eu sunt multumit...

Cati km avea in bord cand ai schimbat distributia?

gigi_x 30-11-10 21:17

Re: Club Corsa C
 
Cam 125.000.... Acum am aproape 170.000 si merge brici....
Nu prea mai am timp sa ma ocup de ea...sa o fac sa mearga mai bine (curatat admisia ca e cam murdara,egr-ul, Caseta de directie sau crucea cardanica din coloana de directie...bate ceva pe acolo si nu imi dau seama care din ele e)
Dar oricum....sunt multumit de ea,asa cum e....

Andrei M 30-11-10 21:25

Re: Club Corsa C
 
Quote:

Originally Posted by gigi_x (Post 3858869)
Cam 125.000.... Acum am aproape 170.000 si merge brici....
Nu prea mai am timp sa ma ocup de ea...sa o fac sa mearga mai bine (curatat admisia ca e cam murdara,egr-ul, Caseta de directie sau crucea cardanica din coloana de directie...bate ceva pe acolo si nu imi dau seama care din ele e)
Dar oricum....sunt multumit de ea,asa cum e....

Ok,Multumesc pentru raspuns!Din cate am auzit eu nu trebuie,neaparat, schimbata distributia pe lant.

tng 05-12-10 19:29

Re: Club Corsa C
 
Quote:

Originally Posted by gigi_x (Post 3858869)
Caseta de directie sau crucea cardanica din coloana de directie...bate ceva pe acolo si nu imi dau seama care din ele e)

acelasi lucru il am si eu. chiar daca am fost la service-uri, mereu mi-au gasit altceva, dar problema persista. se simte un mic "troncanit" in volan la drum denivelat.
in rest fara probleme, consumabile si atat si la mine. motorul e 1.2 cu aproape 140k.

raul_ 19-12-10 11:02

Re: Club Corsa C
 
posesor de corsa c de un an intre timp s-a stricat, am reparato, am vandut-o si am luat alta cu AC, super multumit de consum, in general piese ieftine, distributia schimbata 500 ron manopera facuta de mine, masina cam slabuta pe afara in oras foarte placuta

Gandalf 29-12-10 18:49

Re: Club Corsa C
 
Quote:

Originally Posted by tng (Post 3873249)
acelasi lucru il am si eu. chiar daca am fost la service-uri, mereu mi-au gasit altceva, dar problema persista. se simte un mic "troncanit" in volan la drum denivelat.
in rest fara probleme, consumabile si atat si la mine. motorul e 1.2 cu aproape 140k.

Problema e caseta de directie. Mai exact o bucsa uzata din caseta. E boala grea asta la Corsa C. Se poate reconditiona (400-700 RON) sau se poate lua alta noua pe producator(cam 700 RON). Ar mai fi o a treia varianta (cea mai ieftina), despre care doar am citit, care implica o bucsa din caseta de directie de Dacie. Pare-se ca se potriveste la fix la Corsa si isi face treaba.

emperor122986 03-01-11 08:51

Re: Club Corsa C
 
Salutare. Eu am un Opel Corsa C din 2002, 1,7 Di. Per total sunt multumit la ea daca ar avea mai multi cai sa traga mai bine si ar avea o cutie de viteze mai buna ar fi perfecta, da nu le poti avea pe toate :lol: De consum sunt cel mai multumit 8) mai bine nici ca se poate, atat iarna cat si vara. Urmeaza sa o tunez un pic, adica: sonorizare mai buna, jante, vopsea, un desen ceva :oops: Mi-am pus folie neagra pe spate si arata SUPER, recomand pt toata lumea, ii imbunatateste cu mult aspectul (daca puneti,atunci puneti autorizate, va costa cam 250RON da macar nu aveti probleme nici in tara nici pe afara).

RecRecords 29-03-11 18:33

Re: Club Corsa C
 
Saltu as fi si eu interesat de un kit tuning de Opel Corsa C am rasfoit eu putin forumul dar nu prea am gasit, daca stiti ceva ati dat de ceva topic sau etc. dati un semn.Ms frumos.

emperor122986 29-03-11 19:37

Re: Club Corsa C
 
http://www.magnatuning.ro/ro/product...ody-Kit-Unique aici sunt niste kituri faine (parerea mea) numa bani sa ai:D

krissti 15-09-12 09:20

Re: Club Corsa C
 
ati abandonat club corsa c :(? mi-am cumparat si eu un corsa C si vroiam sa mai aud pe la voi una alta eventual schimb pareri oprinii

26WRC 18-09-12 19:41

Re: Club Corsa C
 
eu o mai am pe a mea si vreau sa-mi mai iau una:)

krissti 19-09-12 07:14

Re: Club Corsa C
 
ce model ai u?

26WRC 20-09-12 18:10

Re: Club Corsa C
 
x10xep 2004, fara ac, doar trapa

krissti 20-09-12 19:25

Re: Club Corsa C
 
slabut :D am 1.2 75 caluti model njoy servo aer geamuri oglinzi (electrice) ;)

26WRC 22-09-12 22:00

Re: Club Corsa C
 
Quote:

Originally Posted by krissti (Post 5181210)
slabut :D am 1.2 75 caluti model njoy servo aer geamuri oglinzi (electrice) ;)

iti dai seama ca am si eu servo si geamuri electrice:)
1.2 twinport e fain, e mai agila in oras 1.0 de 60cp decat cea de 1.2 de 75;)

TNC 14-10-12 19:46

Re: Club Corsa C
 
https://forum.4tuning.ro/116-masina-m...-twinport.html
Twinport-ul meu :D !!!

harlequinm 21-12-12 20:19

Re: Club Corsa C
 
Acum 2 luni, mi-am luat si eu o Corsa C 1.2 Twinport din 2005 in 3 usi (97.000 km) cu toate optiunile cred (are ABS,EPS,geamuri electrice,oglinzi electrice si incalzite,clima,stopuri negre).. sunt foarte multumit de ea..
Initial voiam o Corsa D 1.2/1.4 dar nu mai erau pe mobile la banii pe care ii aveam eu..
In oras trage bine de tot.. cu,consumul nu stiu cum sta.. nu prea ma pricep..nu merg la consum. In afara inca nu am testat-o..
Per total este o masina buna.. imi fac treburile cu ea.. o mai tin un an si trec pe honda.

Big Andrew 23-12-12 15:39

Re: Club Corsa C
 
Stimati Corsari,am si eu o problema.Am o Corsa C GSi pe care tocmai am accidentat-o:((
In urma accidentului trebuie sa imi schimb puntea spate si o fuzeta.Acuma vine problema:merge sa pun o punte de alt model de corsa C dar totodata sa imi pastrez si franele pe disc? sau eventual ce alt model de punti se potriveste pe modelul meu.Am auzit ca s-ar potrivi puntile de Astra dar nustiu ce sa zic...
Multumesc anticipat,
Andrei.

mihai panait 13-01-13 20:22

Re: Club Corsa C
 
2 Attachment(s)
suspensie sport fixa marca koni...nou nouta nefolosita......800 lei....pentru opel corsa B si C si opel tigra...

z4pp 08-08-13 18:03

Re: Club Corsa C
 
Salut ,sunt proaspat posesor de opel corsa c,1.2 twinport din 2005, vroiam sa stiu cum pot activa functia de bord computer...vreau sa va spun ca am casetofonul original al masinii cd30, are butonul de BC, display GID este mare, clima si comenzi pe volan(pot intra in BC si din comenzile dp volan)...iar daca apas pe butonul BC imi apare doar TIMER... vroiam sa stiu daca pot activa si functia de bc sa imi arate consumul la masina... multumesc frumos

marius_07 15-12-13 16:09

Re: Club Corsa C
 
Buna sunt si eu posesorul unui opel corsa de 1 litru an fabricatie 2001 si am o probleme adica mai multe, prima problema este ca mi se opreste in mers sau la relantiu si se aprinde becul de baterie in bord dupa aceea porneste la prima cheie dar acul turometrului nu mai functioneaza dupa ce o pornesc iar functioneaza , a doua e fuel trim bank P0170 am pus-o la diagnostic, joc in volan, si la viraje se aude un sunet asa de pocnit in partea stanga fata
Va multumesc de ajutor.

krissti 15-12-13 20:07

Re: Club Corsa C
 
parerea mea ca ar fi bobina de vina pt ca se opreste la relantii

marius_07 16-12-13 21:55

Re: Club Corsa C
 
multam fain si numa bine cum se zice pe la noi

Fultuka 21-12-13 17:53

Re: Club Corsa C
 
va astept cu poze la corsa voastra https://www.facebook.com/corsacromania


All times are GMT +2. The time now is 20:14.

- Copyright 2026 4Tuning