Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   DONATII si CADOURI (https://forum.4tuning.ro/539-donatii-cadouri.html)
-   -   Donez calculator (https://forum.4tuning.ro/539-donatii-cadouri/160315-donez-calculator.html)

@Ll13n 23-12-09 22:38

Donez calculator
 
Am facut rost de un Compaq Deskpro 6350 si monitor, destinatia fiind 2 veri ai mei mai indepartai...o fata de 6 ani si fratele ei de 10 ani....lor le-a murit tatal si m-am gandit sa le fac cadou acuma de Sarbatori un PC.
Calculatorul nu este foarte stralucit....este pentium 2 are 4GB hardul si 130 mega ramul.
Singura problema e ca nu are nici macar CD-rom.Io ma gandeam sa cumpar un DVD-rom care doar sa citeasca nu sa si scrie.
Stie cineva unde gasesc un DVD-rom extern pe USB sau intern dar sa se potriveasca la acest calculator?
Si daca are cineva o imprimanta alb-negru care nu-i mai trebuie sa-mi lase PM.

andi_cimpean 23-12-09 23:07

Re: Donez calculator
 
Cauta ceva Combo, poti incerca pe okazii

@Ll13n 23-12-09 23:11

Re: Donez calculator
 
Cum fac sa cumpar de pe okazii...trebuie sa ma duc sa-l iau sau vine prin posta...cum este?

julaikos 24-12-09 01:31

Re: Donez calculator
 
un cdrw am eu,ultima oara cand l-am folosit functiona :) da-mi un privat sa vedem cum facem sa ti-l trimit

Alex30 24-12-09 11:19

Re: Donez calculator
 
Quote:

Originally Posted by @Ll13n (Post 2918002)
Cum fac sa cumpar de pe okazii...trebuie sa ma duc sa-l iau sau vine prin posta...cum este?

Ca sa cumperi de pe okazii ai nevoie sa iti faci un cont. Dupaia licitezi sau dai ''Cumpara'' si primesti prin e-mail datele de contact ale vanzatorului. Il suni si stabiliti un loc de comun acord unde v-a intalniti.

andi_cimpean 24-12-09 12:59

Re: Donez calculator
 
1 Attachment(s)
Asa arata unitatea de PC, pe care Mihnea aka @Ll13n, vrea sa o doneze verisorilor. Daca aveti o unitate optica pentru asa Desktop ar fi perfect :).

@Ll13n 25-12-09 21:05

Re: Donez calculator
 
I-am luat pana duminica la mine :D
Vreau sa stiu si eu ce jocuri cu masini ar merge pe acest PC.
Si daca stiti vre-un joc care sa mearga si cu volanul ca le dau volanu meu.

Craciun Fericit!

julaikos 25-12-09 21:10

Re: Donez calculator
 
un nfs 2?

@Ll13n 25-12-09 21:11

Re: Donez calculator
 
Merge pe un pentium 2?

Danutz Bratosin 25-12-09 21:13

Re: Donez calculator
 
Merge...
Merge si Star Craft, Worms si mai multe jocuri destul de interesante si care nu cer asa mult:)

@Ll13n 25-12-09 21:22

Re: Donez calculator
 
Baiatului i-i plac jocurile cu masini.
Vreau sa-i pun ceva frumos...NFS2 este misto...dar nu intra pe hdd.
Windowsul ocupa cam 3 GB si ramane doar 1 GB pe care ii pun niste jocuri simplute....
Ma gandesc sa-i cumpar un HDD de 20-40 de GB.
Aveti cineva la oferta de Craciun? :-)

julaikos 25-12-09 21:29

Re: Donez calculator
 
dar ce windows i-ai pus nene?
pune un windows 2000,cu tot cu winamp si ce mai trebuie sa ai pe un calculator nu ar trebui sa depasesti 2giga ocupati

ce mous ai?ca am un mous optic care sta degeaba

@Ll13n 25-12-09 21:33

Re: Donez calculator
 
are Windows 2000....dar ocupa cam 3 GB.

julaikos 25-12-09 21:43

Re: Donez calculator
 
este ceva suspect acolo,winxp ocupa cam 1-1.5giga,deci ala nu trebuie sa fie mai mare de 6-700mega...ar trebui facuta curatenie prin el sau reinstalat windowsul...
de unde spuneai ca esti?

@Ll13n 25-12-09 22:27

Re: Donez calculator
 
Sunt din Ilfov...langa Bucuresti sector 6

ZerO_CooL 26-12-09 00:09

Re: Donez calculator
 
Eu cand am avut Pentium 1, ma jucam Midtown Madness si Driver. E posibil sa mearga si Live for Speed.

trafy-vr6 26-12-09 08:25

Re: Donez calculator
 
merge driver, igniton, nfs 3 hot pursuit, nfs 2, lotus, F1, re-volt, london racer. astea erau jocurile care imi mergeau pe un P2 asemanator cu al tau. O sa caut zilele astea sa vad prin casa daca mai am vre`o placuta de 128 MB SDRAM . Sper sa mai am vreuna si iti dau PM

@Ll13n 26-12-09 09:42

Re: Donez calculator
 
Multumesc de jocuri.
Am dat properties la Windows si are 1.20 GB.
E ceva in neregula cred...are cam mult.

andi_cimpean 26-12-09 17:56

Re: Donez calculator
 
Este posibil sa aiba hdd-ul bad-uri.

Dodo_998 26-12-09 19:03

Re: Donez calculator
 
Eu zic sa pui win milenium, ocupa si mai putin si in plus merge bine pe sistemul ala

julaikos 26-12-09 20:09

Re: Donez calculator
 
e mai bun 2000-ul,si sigur merge bine pe sistemul ala,mie imi mergea foarte bine pe un mmx la 333mhz ;)

@Ll13n 26-12-09 22:04

Re: Donez calculator
 
Am gasit prin garaj un HDD mai vechi de 1.14 GB si l-am pus.
A trebuit sa-i mai lipesc un fir de alimentare in calculator ca el nu avea decat pentru HDD-ul lui.

maverick1508 27-12-09 04:44

Re: Donez calculator
 
Vezi ca e un "tiny xp". Bafta

@Ll13n 27-12-09 17:25

Re: Donez calculator
 
Acuma am ajuns si eu acasa, ca am fost sa-i duc.
Deci: Vineri seara am fost cu ei prin Bucuresti, la McDonald's, ne-am plimbat prin centru. Sambata am fost la Carrefour sa-si ia si ei niste jucarii.
Le-am dat si un volan fara pedale.
Cand am ajuns la ei am instalat calculatorul, totul functiona.

andi_cimpean 27-12-09 20:10

Re: Donez calculator
 
Quote:

Originally Posted by @Ll13n (Post 2926447)
Acuma am ajuns si eu acasa, ca am fost sa-i duc.
Deci: Vineri seara am fost cu ei prin Bucuresti, la McDonald's, ne-am plimbat prin centru. Sambata am fost la Carrefour sa-si ia si ei niste jucarii.
Le-am dat si un volan fara pedale.
Cand am ajuns la ei am instalat calculatorul, totul functiona.

Foarte frumos din partea ta mai ales ca nu esti major si ai o varsta apropiata cu a lor.

Esti un exemplu demn de urmat:).

xxdadixx 28-12-09 09:37

Re: Donez calculator
 
Poti sa le instalezi si niste jocuri de console gen Nintendo, merg f bine pe p2. Daca ai drum prin HD iti fac eu cadou un DVD ( scrie si cd-uri doar dvd-uri nu ), un hard de 6 giga si un mouse optic.

Sven 20-09-10 21:51

Re: Donez calculator
 
Daca ai nevoie de ajutor, am niste rami rataciti p-acasa(sunt SDRAM daca nu ma insel). In cazul in care ai carcasa cu CD-ROM mai ciudat(nu arata ca unul normal) am un cd-rom de laptop acasa....poate te ajuta. Dai add la opel.manta_b si vorbim daca te intereseaza

IF-26-CRD 21-09-10 19:28

Re: Donez calculator
 
cu memori sdram te ajut eu daca vrei
donez doar celor care au intradevar nevoie de ele am doua de 128 si doua de 64

werwceul 22-09-10 18:46

Re: Donez calculator
 
daca platesti transportul primesti de la mine:
placa de baza
procesor p3 la 950(cel mai mare care-l am in casa)
cooler
2x 128 sdram
placa de baza are placa video ob-board, suner, 2 usb-uri, un com, un paralel, ps2 tst si mouse.
mai pot sa-ti dau un dvd-rw
un rack
o placa de sunet pci
retea
si o sursa de 470w reali.
dar platesti transportul cluj unde-ti trebuie sau daca ai cine sa vina dupa ele sunt a tale.
de asemenea daca stau bine si caut te poti alege cu mouse si tst ...si iti dau bonus 50m cablu de retea, poate ai de unde sa le tragi net.
bafta si da-mi mp-u daca esti itneresat

tuner-man 09-11-10 18:42

Re: Donez calculator
 
am volan cu pedale cu tot perfect functional dar sa vedem cum facem cu transportul oricum suntem aproape si am si niste hdd de 20 si 40 acum nu mai stiu sigur care din ele sunt bune si ram si mai multe dami pm si sa vedem cum ti le trimit o seara faina!


All times are GMT +2. The time now is 19:25.

- Copyright 2026 4Tuning