Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Renault tuning (https://forum.4tuning.ro/139-renault-tuning.html)
-   -   Renault Clio Symbol (https://forum.4tuning.ro/139-renault-tuning/15791-renault-clio-symbol.html)

SirNeo 12-04-06 14:49

Renault Clio Symbol
 
Are careva idei de tunning ?
Cu se sa incep ( motor sau design ? ) ... Eu am in Symbol de 1.4 si vreau sa fac putin din toate da nu stiu cu ce sa incep :)

spgbuc 17-08-06 13:36

sal
 
Sfatul meu e ca ai putea sa incepi cu un tuning la motor sau daca esti multumit de el macar pune-i o evacuare sport:twisted: ca sa spargi urechiile celorlalti,cel mai rapid mod ar fi un chip-tuning :lol:

DVDValy 17-08-06 13:48

Re: Renault Clio Symbol
 
de care 1.4 ??????

dj_ice 18-08-06 14:10

Re: Renault Clio Symbol
 
de acord cu @spgbuc....:D

Andrey` 16-09-06 23:27

Re: Renault Clio Symbol
 
si tata are un Symbol 1.5dci 65 cai...ce merge tunat la el ? baetii cu clio sunt rugati sa posteze :P

cip_ri 17-09-06 09:17

Re: Renault Clio Symbol
 
Pai... la motorul de 1.4 daca mai e si 8V eu zic ca ar trebui sa te orientezi mai mult spre exterior si eventual admisie si evacuare.... nu prea ai ce sa-i faci motorului ca sa-i maresti puterea semnificativ, iar ca sa bagi o gramada de bani in chip tuning si sa-ti mareasca puterea cu vreo 7 cai sincer nu prea vad rostul.

biby_seb 28-09-06 02:13

Re: Renault Clio Symbol
 
eu am un clio symbol 1.4 16v ! e super masina ! daca stii sa ii dai faci ceva ravagii,mai ales in oras !

spgbuc 28-09-06 21:34

Re: Renault Clio Symbol
 
Quote:

Originally Posted by Andrey` (Post 556103)
si tata are un Symbol 1.5dci 65 cai...ce merge tunat la el ? baetii cu clio sunt rugati sa posteze :P

pai la 65 de cai ar trebuisa ii faci un tuning la motor asa pt inceput,un cip,o evacuare,un filtru sprt..etc

SUN 28-09-06 23:26

Re: Renault Clio Symbol
 
Mai ales o evacuare la motorul ala 1.5 dCi de 65 iti va da minim 50 CP filtru vre-o 40 si chip cirip tuning-ul cam 60 de ponei dolofani....dupa care mananci GTI-uri p paine! Bai baieti nu mai vorbiti ma aiurea daca nu sunteti in cunostiinta de cauza ca saracii va cred! Documenteaza-te sau taci din gura!

Toto - BOD 02-10-06 22:16

Re: Renault Clio Symbol
 
:) chill SUN`ule! N-ai nici tu dreptate sa stii! Daca vrei sa te apuci de ceva la motor... evacuarea, filtru si remaparea nu trebuiesc sa lipseasa. Adica cu asta se incepe... Sau ma rog, remaparea se face si dupa modificarile care le are motorul dar asta e o alta poveste (oricum se face). Restul este foarte costisitor si foarte putin practicat la motoarele mici, dar se poate face!

O masina tunata nu inseamna neaparat o masina puternica! O masina tunata este o masina care nu mai corespunde nici din punct de vedere estetic dar nici din punct de vedere al performantelor cu o masina de serie! Evident toate modificarile ar trebui facute spre 'mai bine'.

Daca vorbim despre modificarile nemtilor sau englezilor, da! Acolo se modifica masini puternice, ma refer la motor! Dar nu suntem la nivelul lor ca sa ne permitem (generalizez, referindu`ma la o mare parte din romani) sa tunam masini puternice! De fapt noi nu ne permitem nici macar o masina puternica stock (de asemenea generalizez, referindu`ma la o parte din romani).

Acum, in legatura cu ceea ce ai zis tu... eu citind ce s-a zis mai sus nu mi s-a parut nimic eronat! Evacuarea daca e facuta cu cap poate fi considerata cea mai buna modificare facuta la un motor. De asemenea admisia de aer! Apoi chip-tuningul la un motor diesel modern este o mana intinsa de la D-zeu! Creste foarte bine puterea la bani foarte foarte putini! (comparabil cu alte modificari aduse la un motor)

SUN 05-10-06 18:42

Re: Renault Clio Symbol
 
Toto my man...evacuarea la diesel nu da nimic pe dyno in plus...lucru testat...la motorul 1.5dCi filtrul de aer al masinii este cel mai bun...cat despre chip asta da intradevar este singura modificare utila pentru cresterea puterii... Si crede-ma ca stiu ce vorbesc! cat despre modificarile de ordin exterior/interior nu am nimic si nu am spus nimic impotriva lor dar aici e deja chestie de gusturi! Numai bine mosu' :)

Toto - BOD 06-10-06 14:41

Re: Renault Clio Symbol
 
cand vorbesc de evacuare nu ma refer la o finala universalai! Evacuarea porneste din motor si include galeriile, catalizatorul si toba finala, iar de dat, da la orice masina!

awos_rap 22-02-07 18:12

Re: Renault Clio Symbol
 
un cip+filtru+evacuare totala pt un 1.4 8v cat ar costa si cati caluti ar da in plus?

expres 25-04-07 21:12

Re: Renault Clio Symbol
 
eh si tata are un clio 1.4 65 de cai...am inceput sa ii schimb gentile..e un inceput...aqm strang bani pt eleron, sau o evacuare ceva...:) care ai clio si stii ceva de tuning exterior mai spuneti si voi :)

expres 25-04-07 21:15

Re: Renault Clio Symbol
 
si oriqm clio inchide gura la logan :D la orice ora....;;)

uscki 25-04-07 22:47

Re: Renault Clio Symbol
 
care-i rolul chip tunningului..stiu ca-i rescrie softul..bla..bla..bla..dar de unde vin caii astia..il forteaza..CARE-I FAZA?:?:

stefan_88 10-05-07 16:23

Re: Renault Clio Symbol
 
sal lume ...am si yo un symbol de 1.5 dci ...si nush ce fel de kit exterior se potriveste ...:( ...ma puteti ajuta si pe mine ??? :D

geti 10-05-07 21:29

Re: Renault Clio Symbol
 
In viziunea mea nu e o masina pentru care designul sa fie un atu,vorbesc de modificarile ulterioare.Cautati ceva in stil RS,este mult mai frumos,chiar si pe berlina.Intotdeauna mi au placut variantele sport cum ar fi Peugeot RC,Opel Astra OPC,octavia RS,Golf GTI,Clio RS,Megane RS,Seat Leon Cupra R.Decideti dvs ce e mai frumos,ceva agresiv care sa trezeasca interes doar pasionatilor sau un tuning care sa atraga privirile tuturor.Eu,unul, asa cum am spus aleg ceva care sa fie apropiat de masina ca sa i si pastreze linia.Am uitat sa amintesc de astra GSI si Kadett GSi,niste bomboane de masini.

DVDValy 12-05-07 11:18

Re: Renault Clio Symbol
 
Quote:

Originally Posted by geti (Post 895072)
In viziunea mea nu e o masina pentru care designul sa fie un atu,vorbesc de modificarile ulterioare.Cautati ceva in stil RS,este mult mai frumos,chiar si pe berlina.Intotdeauna mi au placut variantele sport cum ar fi Peugeot RC,Opel Astra OPC,octavia RS,Golf GTI,Clio RS,Megane RS,Seat Leon Cupra R.Decideti dvs ce e mai frumos,ceva agresiv care sa trezeasca interes doar pasionatilor sau un tuning care sa atraga privirile tuturor.Eu,unul, asa cum am spus aleg ceva care sa fie apropiat de masina ca sa i si pastreze linia.Am uitat sa amintesc de astra GSI si Kadett GSi,niste bomboane de masini.

orice masina poate fi modificata asta nu inseamna ca dc ai trabant nu ai ce face la el , eu unu m-am plictisit sa vad masini trase la xerox gen golf 5 gti ca un exemplu

trapasu_2007 19-05-07 20:55

Re: Renault Clio Symbol
 
Acum Am Platit Un Clio Shi Astept Sa-l Iau Pe Vineri

trapasu_2007 19-05-07 20:55

Re: Renault Clio Symbol
 
Astept Propuneri

trapasu_2007 19-05-07 20:56

Re: Renault Clio Symbol
 
Cine Ma Indeamna Shi Pe Mine Catre Un Centru De Tuning Mai Pt Buzunarul Nostru De Romani

andrei_al_capone 20-05-07 23:53

Re: Renault Clio Symbol
 
tata are un renault clio Dynamique 1,4 16V 98 CP..cam ce pot sa-i fac pe bani nu prea multzi ..sa sune mijto si mai multzi cai ..si exterior ceva mai putin

Andrey` 04-06-07 00:35

Re: Renault Clio Symbol
 
ce cip/unde sa pun ? pt un symbol de 65 cp ?
astept parerile celor care au pus pe masina lor :) eventual pm.....ms :D

Andrey` 07-06-07 19:22

Re: Renault Clio Symbol
 
chiar nici un propietar de symbol cip`uit nu vrea sa ne dea si noua un pont,doua..... ? ??????

street_racer 09-06-07 10:48

Re: Renault Clio Symbol
 
-= "tata are un renault" ... "ce pot sa fac la mashina lu mama? " ..... clio 1.4 cm3 16v 98 cp stock ====>>> evacuare schimbata , filtru de aer , cip tuning , camasi mai subtiri si injectoare schimbate , cutia de clio v6 si sa imi ziceti dup-aia cum merge mashinuta ! :) astept divergentele ca sigur o sa iasa :)

Andrey` 10-06-07 16:04

Re: Renault Clio Symbol
 
da pt dci,nu ai nici o retea,gogule ?

street_racer 10-06-07 23:09

Re: Renault Clio Symbol
 
pai in primul rand un cip ajuta mai mult un diesel decat un benzinar , "gogule" , cutia isi face efectul si la diesel . ia exemplul megane : megane 1.5 dci - 100 cp (de ce ? de unde ? din soft => upgrade). si dak te tine buzunarul schimbi turbina, pui ceva mai nesimtit de 1.2 bari si vezi tu atunci.orikum dak chiar vrei sa faci ceva din clio (nu am citit posturile tale anterioare toate) incepi cu suspensiile , jante mai mari (de 15 cel putin) , cip , cutia (dak reusesti sa faci rost) , evacuare + filtru si turbina pt un demaraj mai bun ;) take care !!!

street_racer 10-06-07 23:14

Re: Renault Clio Symbol
 
Quote:

Originally Posted by andrei_al_capone (Post 911367)
tata are un renault clio Dynamique 1,4 16V 98 CP..cam ce pot sa-i fac pe bani nu prea multzi ..sa sune mijto si mai multzi cai ..si exterior ceva mai putin

si eu am tot clio 1.4 16 valve ... citeste ce am scris mai sus cu 2 posturi. la clio pierzi mult la schimbarea treptelor (in comparatie cu alte modele). incearca sa faci rost de cutie (macar de megane 2000 . am aflat recent ca nu's batai de cap la montare si se simte diferenta), poate un cip.te descurci u ... da intrebarea e : ce zice tactu cand vede alta cutie ? :)) :P

street_racer 10-06-07 23:16

Re: Renault Clio Symbol
 
Quote:

Originally Posted by geti (Post 895072)
In viziunea mea nu e o masina pentru care designul sa fie un atu,vorbesc de modificarile ulterioare.Cautati ceva in stil RS,este mult mai frumos,chiar si pe berlina.Intotdeauna mi au placut variantele sport cum ar fi Peugeot RC,Opel Astra OPC,octavia RS,Golf GTI,Clio RS,Megane RS,Seat Leon Cupra R.Decideti dvs ce e mai frumos,ceva agresiv care sa trezeasca interes doar pasionatilor sau un tuning care sa atraga privirile tuturor.Eu,unul, asa cum am spus aleg ceva care sa fie apropiat de masina ca sa i si pastreze linia.Am uitat sa amintesc de astra GSI si Kadett GSi,niste bomboane de masini.

iti trimit eu niste poze cu un clio dak vrei .. sa vedem ce mai zici atunci ... nu e designul un atu dak nu ai imaginatie.nu e designul stock un atu, dar pot iesi f frumoase si cliourile crede-ma ;)

Andrey` 10-06-07 23:23

Re: Renault Clio Symbol
 
eu unu regret ca nu am luat clio de 80 de cai...si ca am luat dasta de 65...300 de euro era diferenta... dar nu mi`am dat seama.....in fine...daca i`as pune un cip ( flash-tuning ) la asta de 65,ajunge cam ca ala de 80 ?

street_racer 10-06-07 23:27

Re: Renault Clio Symbol
 
mah cei care se ocupa de asa ceva zic ca pt un diesel , un cip te poate ajuta cu pana la 25% din caii pe care ii ai deja ... deci ai 65 ... ai putea sa ajungi la 80-81 ... si cred ca te-ar ajunge mai putin de 300 de euro cat era diferenta de la clioul tau pana la cel de 80 de cai ... orikum ... mai conteaza si garantia si alte chestii ...

Andrey` 10-06-07 23:29

Re: Renault Clio Symbol
 
eu unu regret ca nu am luat clio de 80 de cai...si ca am luat dasta de 65...300 de euro era diferenta... dar nu mi`am dat seama.....in fine...daca i`as pune un cip ( flash-tuning ) la asta de 65,ajunge cam ca ala de 80 ?

silvio 27-06-07 20:23

Re: Renault Clio Symbol
 
Sal!! Am un clio symbol 1.4 8V pe benzina.... si vreau sa jtiu ce modificari pot face la motor. Masina are 75 cai si dak as baga un chip tuning cu cat ar creste puterea???:?:

RicaFlo 04-07-07 18:07

Re: Renault Clio Symbol
 
acelasi motor am si eu din pacate ...am intrebat "lumea" si mi-au spus ca nu prea se merita

street_racer 05-07-07 00:48

Re: Renault Clio Symbol
 
Quote:

Originally Posted by RicaFlo (Post 981788)
acelasi motor am si eu din pacate ...am intrebat "lumea" si mi-au spus ca nu prea se merita

nu se merita in ce sens ? in sensul mai bine o vinzi si iti iei alta ? ... clio nu prea are designul reusit, in schimb motoarele sunt destul de reusite... poti sa il duci in vreo 100 cp ... citeste posturile precedente dak esti curios !!! dezavantaj ar fii cele 8v (mai frumos era in 16)

RicaFlo 05-07-07 07:49

Re: Renault Clio Symbol
 
pai de motoarele in 8v vorbeam si oricum nici la design nu sunt deloc stralucite caci e vb de symbol.....si pt 25 de cai in plus bagi la bani de nu iti mai vezi urechiile.......

street_racer 06-07-07 14:23

Re: Renault Clio Symbol
 
Quote:

Originally Posted by RicaFlo (Post 982702)
pai de motoarele in 8v vorbeam si oricum nici la design nu sunt deloc stralucite caci e vb de symbol.....si pt 25 de cai in plus bagi la bani de nu iti mai vezi urechiile.......

dap... aici ai dreptate ... ce sa faci asta e !!! si eu as fi vrut un rx8 sau un wrx , da dak asta mi-am permis ... :)

expres 06-07-07 14:27

Re: Renault Clio Symbol
 
clio , sincer imi place design, dekt sa am un logan , merita un clio , e mult mai performant , kiar dak loganu are el 1.6 16 v tot il ia clio q 1.4 8 v :) ., LogaN = FRIGIDER pe 4 ROTI!!

street_racer 06-07-07 18:25

Re: Renault Clio Symbol
 
Quote:

Originally Posted by expres (Post 985013)
clio , sincer imi place design, dekt sa am un logan , merita un clio , e mult mai performant , kiar dak loganu are el 1.6 16 v tot il ia clio q 1.4 8 v :) ., LogaN = FRIGIDER pe 4 ROTI!!

pai nu ai nimerit-o omule :)))) nu exista termen de comparatie intre logan si clio ... singura asemanare e ca pe logan scrie "by renault" !!! astea cu motor de clio , cutie de megane sau cine stie ce sunt povesti de adormit copiii !!! e fabricata , impachetata, asamblata de romani ... motorul e facut tot la noi in tara (chiar dak e facut dupa planul motorului de pe clio, degeaba zic eu)!!! exemplu concret : clio3 1.2 12v 75 cp vs logan 1.4 8v 75cp vs logan 1.6 8v 90 cp pe autostrada. clio s-a dus in 190 loganul de 1.6 s-a oprit la 175 si ala de 1.4 pe la 160 asa d-abia mai accelera !!!


All times are GMT +2. The time now is 13:55.

- Copyright 2026 4Tuning