Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Dacia (https://forum.4tuning.ro/109-masina-mea-dacia.html)
-   -   project dacia B-15-JBJ (https://forum.4tuning.ro/109-masina-mea-dacia/156905-project-dacia-15-jbj.html)

bigathebest 03-12-09 19:20

project dacia B-15-JBJ
 
salutare tuturor...am 17 ani.si inpreuna cu tata vreau sa facem un nou proiect....am o dacie 1300 si asi vrea sa o fac sa fuga mai tare si sa fie mai aratoasa..:lol:are cutie cu 4 trepte deocamdata motor 1,4 chiulasa 1,3,..cam ce asi dorii sa fac la ea....un motor 1,8 16v..(f7p)..barile date jos...intarite lonjeroanele... jante de aro 10....un bord de bmw ursulet..si multe altele..aa si sa nu uitam de un albastru perlat....

MirceaWkC 03-12-09 19:21

Re: project dacia B-15-JBJ
 
bun...pune si tu poze cu masina

bigathebest 03-12-09 19:23

Re: project dacia B-15-JBJ
 
va astept sfaturile......si daca mar mutea ajuta domnul morcov sa imi spuna si mie mia multe detalii despre masinuta lui asi fi tare recunoscator...

bigathebest 03-12-09 19:26

Re: project dacia B-15-JBJ
 
va astept sfaturile si parerilele voastre...domnul morcov daca ar putea sa imi spuna si mie mai multe detalii despre modificarile adise masinutei lui asi fi tare recunoscator...

DannY_SmekeruL 03-12-09 19:37

project dacia B-15-JBJ
 
2 Attachment(s)
poze cu masina lu biga.

Bughilas 03-12-09 20:05

Re: project dacia B-15-JBJ
 
ai grija sa nu faci logan din masinuta ta......:P

GJ 64 GAB 03-12-09 20:07

Re: project dacia B-15-JBJ
 
Biga te rog frumos, īncearcă să scrii romāneşte...

Cristi01 03-12-09 20:19

Re: project dacia B-15-JBJ
 
Frumusica..ar da mai bine cu faruri de 1300 & cu porbagajul ala de pe ea..jos.Bafta!

sandor406 03-12-09 20:21

Re: project dacia B-15-JBJ
 
bafta la ea;) ia exemplu de la nig!:)

DannY_SmekeruL 03-12-09 20:35

Re: project dacia B-15-JBJ
 
logan sigur nu o face dar sigur o face sa bata loganul si alte masini cu pretenti.si dupa cum il stiu eu pe biga o sa termine ce si-a propus.

Bughilas 03-12-09 20:37

Re: project dacia B-15-JBJ
 
asa sa-i ajute Dumnezeu...si multa bafta.

pitibraila 03-12-09 21:10

Re: project dacia B-15-JBJ
 
Bafta cu poiectu sa iasa ceva frumos.

bigathebest 03-12-09 21:17

Re: project dacia B-15-JBJ
 
multimesc mult baieti....porbagajul sigur o sa il dau jos..dar tata a carat cu ea a mai facut drumuri la tara alea alea intelegeti voi...sambata sau duminica ma duc sa vad motorul f7p e complect dar problema e ca e spart un piston, la facut bucati cu tot cu biela si sa stricat si camasa si trebe rectificata si tot asa.....dar e bine ca il iau ieftinache...

RRedman 04-12-09 01:06

Re: project dacia B-15-JBJ
 
Pai daca e complect poti sa incepi sa il montezi, o sa fie racheta...si o sa poti sa bati masini cu pretentii...asta e clar...barile daca le dai jos, o sa fuga si mai bine, e mai usoara, cantareste mai putin....si o sa arate belea.
Iti recomand, pentru modificari grave la masina, manualul de LIMBA ROMANA, clasa a-8-a, eficient si util.Trebe sa-l citesti!
complect-gresit, complet-corect Ex:Motorul este complet.
barile-gresit, barele-corect Ex:Ana are bare negre la Dacie.Barele Anei sunt negre.
Sper sa apreciezi.Bafta!

bigathebest 04-12-09 07:52

Re: project dacia B-15-JBJ
 
apreciez apreciez...:D.asta e mai greseste omul....;)

TunerInProgres 04-12-09 08:06

Re: project dacia B-15-JBJ
 
man dar nu inteleg de ce doresti sa ii pui bord de "Bmw"?ca sa ai impresia ca ai bmw?totusi e o dacie si daca doresti s o reconditionezi si sa bagi bani in ea nu crezi ca ar trebui lasata dacie?oricum bafta multa cu proiectul

bigathebest 04-12-09 08:40

Re: project dacia B-15-JBJ
 
imi place foarte mult cum arata cu bord de bmw cunosc un prieten care a avut pe dacie si arata foarte frumos....din pacate masina a vanduto si sia laut bmw....:(

MirceaWkC 04-12-09 10:02

Re: project dacia B-15-JBJ
 
de ce nu incepi si tu ca toti cu motorul de dacie normal nu 18 16v,1.6,1.4 in primul rand pentru siguranta ta ca esti incepator(nu o spun din experienta ca nici eu nu am permis insa asa as proceda),poate dupa un numar mai mare de km si dupa ce voi avea toate mintile in cap as opta pentru un motor mai mare(exemplu cel care a facut accident cu dacia lui SGM)

bigathebest 04-12-09 10:10

Re: project dacia B-15-JBJ
 
vreau ceva mult mai special...inainte sa descopar motorul asta (f7p) vroiam s imi fac un motor de alpine de 1,6 cu pistoane de dacie.am o gramada de piese de alpine...intradevar este mult mai simplu cu motorul de alpine k vine la fix pe dacie la f7p trebuiesc modificate multe, tampoane ,schimbata cutia etc....abea astept sa o bag in curte sa incep munca mult asteptata:D..mai am tot asa o dacie 1100 cu motor de alpine si rupe norma..:D...

RobertRFG 04-12-09 10:53

Re: project dacia B-15-JBJ
 
Mda.........Tu te gandesti la ditamai motorul dar nu ai precizat nimic de frane,de suspensie de ceea ce este totusi pe primul loc inaintea motorului.........sunt curios cum o sa vrei tu sa opresti dihania cu franele de dacie.......
parerea mea:mai intai aduci masina pe linia de plutire si aici ma refer mecanica(frane,directie,suspensie) si apoi te ocupi de tabla ca saraca nu arata tocmai bine si chiar sunt curios in ce stare sunt lonjeroanele,pedalierul,etc etc si apoi sa te gandesti la motoare mari.......

in fine succes cu masina si nu lua in nume de rau ceea ce ti-am scris.........e bine sa te gandesti la siguranta ta avand cont ca o sa fi incepator cu un motor care totusi dezvolta ceva putere.......

bigathebest 04-12-09 11:59

Re: project dacia B-15-JBJ
 
pe spate asi vrea sa ii pun punte de reno 18 turbo...dar pe fata nu stiu cam ce se potriveste....ce disc ce etrier..sau fuzeta cu totul...cand o bag in curte o sa ma ocup de tablarie.. schimbat cam tot ce este ruginit si mancat+intarita cat de cat....

DannY_SmekeruL 04-12-09 13:24

Re: project dacia B-15-JBJ
 
5 Attachment(s)
poze cu celalalt proiect al lui biga si anume DACIA 1100 power by Renault Alpine.Sper sa va placa:-P

RRedman 04-12-09 13:44

Re: project dacia B-15-JBJ
 
Mai bine continua proiectul asta, mai are ceva de munca la el, este departe de un stadiu final, dar poate iesi frumos.Interesant contrastul intre gainatii aia(sau ce dracu' sunt), de pe capota, portbagajul si vopseaua verde(care este destul de ok).Pacat ca o tine asa....merita ceva mai multa atentie si putina mai multa munca.

bigathebest 04-12-09 13:57

Re: project dacia B-15-JBJ
 
ai putea sa imi spui si mie ce mai am de munca la el????

RRedman 04-12-09 14:26

Re: project dacia B-15-JBJ
 
1 Attachment(s)
Sa inteleg ca esti curios...
Intrebare, capota de ce e neagra?asa ai preferat tu? crezi ca arata bine?ai mai vazut vreun 1100 cu capota neagra?
Jantele ti se par potrivite pentru o masina din anii 60?Jantele astea de Aro sunt grele si nu se integreaza in peisajul unui 1100...cauta jante clasice, vezi pe net ce fel de jante se potrivesc, vezi golfurile 1, din Germania, vezi Gordini, ai multe variante(asta ca documentare)....poti sa apelezi chiar la jantele originale, sa le dublezi, sa le vopsesti...sa le pui capace cromate, originale...incearca.
Garda la roata, pe fata, ti se pare ok?
Un polish si o ceara nu crezi ca ar merita?
Ai instalatie audio Alpine? sau ai mai vazut alte Dacii, cu stickerul asta si ai zis sa-ti pui si tu?Arata foarte urat pe masina.Daca tot iti plac stickerele, cauta pe net, modele de stickere folosite pe masinile Renault, de duci, le printezi pe autocolant si le asezi pe masina, respectand pozitia lor, de pe masinile model, originale.
Mai pune si tu, mai multe poze cu masina.Stii, daca este, sa cauti defecte la o masina, detalii nerezolvate, gasesti, toti avem probleme, nu ai cum sa faci o masina sa arate tipla, fara sa muncesti mult la ea si crede-ma, daca vrei ceva frumos, cu adevarat, pentru masina asta, chiar ai de munca.Uita-te la o singura poza cu un Renault Gordini, sau chiar stock, o Dacie 1100 clasica, vezi ce au facut altii la masinile lor si ai sa te convingi singur!
Incearca sa aliniezi usile, capota, am marcat pe fotografie.
Un tratatament pentru barele cromate, un polish, face diferenta.Etc...sunt multe de spus...
Care este destinatia masinii?O folosesti pentru carat diferite lucruri...sau pentru plimbare?Sau ambele?
Deja am scris prea mult text, ia-l ca atare, documenteaza-te si intelege ca intotdeauna e loc de mai bine, indiferent, de cat ai muncit la masina.
E de apreciat ca nu ai lasat-o sa rugineasca, ai facut un transplant reusit de motor....tu ai aici o mica bijuterie...trebuie doar sa stii ce sa ii faci ca sa straluceasca...

bigathebest 04-12-09 16:43

Re: project dacia B-15-JBJ
 
yo am facut cat am putut, si ce mia placut.. fiecare cu gusturile lui....mai jos nu vrea tata sa o lasam k sunt ff multe gropi....iar acolo unde ai observat ca a sarit vopseaua a lovito ori un retardat ori o retardata....nu se observa de bara ca e lovita si mai jos..imi place foarte mult cum arata cu jantele de aro 10..masina a avut verdele ei original si am zis sa ii dam o vopsea mai deosebita...am avut motor de 1,3 pe ea dupa am pus 1,4...si in final am ajuns la alpine..iam mai bagat un radiator pe fata ca fierbea in draci.....iam pus etrieri de 1300...am schimbat toate usile si toate aripile ca erau varza....deocamdata o las asa....mie imi place....acuma ma apuc de 1300....si merci pt sfaturi

RRedman 04-12-09 16:48

Re: project dacia B-15-JBJ
 
Gusturile nu se discuta,clar...daca tie asa iti place, faci cum doresti, mi-am exprimat punctul de vedere, vis-a-vis de masina....Sa ai bafta!

bigathebest 04-12-09 18:25

Re: project dacia B-15-JBJ
 
maine dimineta a duc sa vad motorul...poate il salt...:D

speedy82 04-12-09 20:38

Re: project dacia B-15-JBJ
 
Quote:

Originally Posted by bigathebest (Post 2861657)
...iam mai bagat un radiator pe fata ca fierbea in draci...

Atentie mare ce se intampla cu radiatorul masinii. Pentru ca ea nu are voie sa ii fiarba motorul. Ea asa a fost proiectata cu radiatorul in spate. Ce ai mai vazut tu prin poze pe net la R8 Gordini este radiator de ulei. Indiferent ce motor ai pe ea, nu trebuie sa iti sara de limitele normale de temperatura. Iti spun din propie experienta.

bigathebest 04-12-09 20:51

Re: project dacia B-15-JBJ
 
nu e adevarat la unii cand e cald afara si cu motorul de 1100 ii fierbe da pai cu un motor de alpine...si am vazut multe gordinii cu radiator pe fata...nu are cum sa nu ii fiarba la ditamai motorul si tinut in ture calumea....am vazut cum la montat...si asa lam facut si yo...si acuma nu mai am treaba cu fierberea....nu se stie daca o sa iau motorul f7p maine mia zis ca acuma a vazut ca are si blocul spart....deci pistonul 4 biela si blocul spart...yo zic ca ma complic prea mult....unde mai gasesc yo doar blocu...?

speedy82 04-12-09 21:02

Re: project dacia B-15-JBJ
 
Quote:

Originally Posted by bigathebest (Post 2862393)
nu e adevarat la unii cand e cald afara si cu motorul de 1100 ii fierbe da pai cu un motor de alpine...si am vazut multe gordinii cu radiator pe fata...nu are cum sa nu ii fiarba la ditamai motorul si tinut in ture calumea....am vazut cum la montat...si asa lam facut si yo...si acuma nu mai am treaba cu fierberea....nu se stie daca o sa iau motorul f7p maine mia zis ca acuma a vazut ca are si blocul spart....deci pistonul 4 biela si blocul spart...yo zic ca ma complic prea mult....unde mai gasesc yo doar blocu...?

OFF - Topic: Pai fierbe pentru ca nu e sistemul de racire pus la punct. Arata-mi si mie un R8 G cu radiator de apa in fata.

DannY_SmekeruL 05-12-09 19:58

Re: project dacia B-15-JBJ
 
5 Attachment(s)
cateva poze cu noua achizitie a lui biga.singura problema majora e blocul fisurat.

bigathebest 05-12-09 20:46

Re: project dacia B-15-JBJ
 
maine o sa postez si poze cu blocul cele 3 pistoane care au mai ramas.:))...si vibrochenu....

bigathebest 15-02-10 09:55

Re: project dacia B-15-JBJ
 
in sfarsit am achizitionat un motor complet...de la KTL....acuma astept sa treaca zapada sa pa apuc de ce miam propus....celelalte piese de f7p sunt de vanzare....chiulasa bloc vibrochen pompa ulei.2 pistoane....capace instalatia.....daca e cineva interesat sa ma contacteze....0729447980

Fauru_13_XWN 15-02-10 13:08

Re: project dacia B-15-JBJ
 
dac vi cu 8 milioane
mai primesti unu complet pistoane chiulasa bloc impecabil trebe refacuta linia

graty 17 15-02-10 13:29

Re: project dacia B-15-JBJ
 
Ai de lucru destul de mult!

White_Dragon 15-02-10 14:34

Re: project dacia B-15-JBJ
 
Spor la treaba! Interesant proiect :).

DannY_SmekeruL 15-02-10 18:44

Re: project dacia B-15-JBJ
 
hai ma cand o termini sa ma dai si pe mine o tura cu masinuta ta ca sunt nerabdator sa vad ce poate un 1.8 16 v

GJ 64 GAB 15-02-10 19:12

Re: project dacia B-15-JBJ
 
Deci te-ai apucat serios de maşină!
Păi ce să zic... Baftă maximă ( o să ai nevoie ) şi să sperăm că o să duci proiectul la bun final şi o să iese aşa cum īţi doreşti tu!

Apreciez ambiţia şi dăruirea ta īn acest domeniu!

Baftă şi aşteptăm numai veşti bune din partea ta!...

bigathebest 16-02-10 20:17

Re: project dacia B-15-JBJ
 
la 8 mil primesc un motor complet+pistoane si altele...sau ce ai zis mai sus si sa refac linia...????....usor usor il termin....o sa dureze cepe pentru ca nu lucrez la service masina se va prepara in curte sub cerul liber...:))....astept sa treaca zapada....


All times are GMT +2. The time now is 21:34.

- Copyright 2024 4Tuning