Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Carburator vs. injectie (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/15672-carburator-vs-injectie.html)

badboy_marius 10-04-06 16:59

Carburator vs. injectie
 
Pentru viteza, demaraj, putere. care ar fii avantajat? carburatorul sau injectia? ma refer la dacie in special dar si la alte marci.


Is inceptor si vreu sa stiu cat mai multe. multumesc

Axll 11-04-06 06:40

Re: Carburator vs. Injectie
 
carburatia confera un plus de putere dar si un consum sporit, injectia e mai precisa, dar inplica mai multe chestii, cum ar fi computere, senzori, multe fire, si nici nu rea poti sa o reglezi in fata blocului la o bere.

parerea mea CABURATIA la putere

Cozmax 11-04-06 11:12

Re: Carburator vs. Injectie
 
Si eu tot carburatie aleg...dar oricum la Dacie tot o problema este cu carburatia asta deoarece mie i-mi facea probleme se i-nneca carburatorul toata ziua si ghici de ce? Aveam rugina in rezervor...si ca sa scap de tampenia asta mi-am pus instalatie pe gaz si am rezolvat problema si pot sa zic ca i-mi merge aproape la fel de bine exceptand urcarea in panta unde urcam cu 80-90 km/h acum o urc cu 65-75 km/h dar merge si asa tot prinde viteza dec este beton din partea mea.:)

Chiar daca am deviat un pic de la subiect am vrut sa dau si un alt sfat prietenesc...

badboy_marius 11-04-06 11:58

Re: Carburator vs. Injectie
 
asa ma gandeam si eu dar nu eram sigur si am vrut sa ma documentez un pic. mersi fain!

TufY 11-04-06 15:30

Re: Carburator vs. Injectie
 
carburator pt viteza demaraj.........
injectie nu te doare capul ca nu porneste masina ca s-a infundat jiglerul.......

bobocel 12-04-06 00:47

Re: Carburator vs. Injectie
 
de ce nu "mai multe carburatoare"!!:) asta da putere :)

hit-man 12-04-06 21:50

Re: Carburator vs. Injectie
 
aici se pun in balanta ce;e doua
de exemplu carburatia este mult mai simpla mai usor de intretinut si de reparat si de reglat(asta in cazul in care este un carburator maxim doua ca de acolo is sus este belea in sensul ca nu se pot sincroniza manual ci doar cu utilaje speciale) dar se "strica"(infunda,ineaca) mai des in timp ce injectia fie ea directa sau indirecta...monopunct sau multipunct este mai precisa, se strica mai greu(da si cand se strica nu scapi ieftin),iar mashina merge mult mai fluid ,are un raspuns mai bun dupa parerea mea dar problemele apar atunci cand se infunda injectoarele,se strica pompa de benzina(atentie nu pompa de presiune) plus ca are mult mai multe componente care sunt toate importante si oricare dintre ele se defecteaza ...afecteaza in mod direct intreg sistemul...cu alte cuvinte este muuuult mai complicata....la diesel e alta treaba acolo daca se duce pompa de injectie te cam usureaza la buzunar plus ca la diesel se infunda mult mai des injectoarele ,plus ca trebuie schimbate cu regularitate filtrele de motorina...etc.Eu am injectie deci evident optez pentru aceasta metoda de alimentare a masinii

Race 13-04-06 00:10

Re: Carburator vs. Injectie
 
Carburatorul e depasit din multe motive,pornind de la principiul de functionare si terminand cu rezultatele practice care nu mai au nevoie de nici o explicatie.Singurii care chiar se pricep si totusi sustin in continuare suprematia carburatorului sunt mecanicii de scoala veche sau cei care au invatat pe langa ei,dar sunt convins ca o fac doar din nostalgie.

hit-man 13-04-06 01:46

Re: Carburator vs. Injectie
 
what about american muscle cars????de exemplu legendarul 426 HEMI care si astazi starneste emotii...parerea mea...carburatorul va mai ramane inca mult si bine

einstein1984 13-04-06 09:00

Re: Carburator vs. Injectie
 
Carburatorul e mai simplu de montat si reglat decat injectia si mai ieftin. Cine spune ca e si mai performant aiureaza.

juana_man 13-04-06 10:02

Re: Carburator vs. Injectie
 
eu personal am montat pe un motor golf2 1.8 gti 16v 2 carb duble del orto si....diferenta e destul de mica dar totusi este.imi place mai mult cum se compoarta cu 2 carb duble.cat despre sincronizare.....e o treaba destul de grea si nu merge dupa ureche + carb sunt mult mai sensibile la vreme.cand aerul contine mai multa umiditate......se mai deregleaza!

Leutzu_ 14-04-06 14:20

Re: Carburator vs. Injectie
 
Quote:

Originally Posted by hit-man
.... in timp ce injectia fie ea directa sau indirecta...monopunct sau multipunct este mai precisa, se strica mai greu(da si cand se strica nu scapi ieftin),iar mashina merge mult mai fluid ,are un raspuns mai bun

Timp de raspuns are mai bun carburatia...aici ma refer la faptul cand calci pedala la maxim. Cele mai bune rezultate la obtii pe injectie daca apesi pedala treptat...deci nu cred ca are raspuns mai bun.

RCarlos 19-04-06 18:00

Re: Carburator vs. Injectie
 
eu as alege injectia pt ca consuma mai putin

badboy_marius 19-04-06 21:14

Re: Carburator vs. Injectie
 
Quote:

Originally Posted by RCarlos
eu as alege injectia pt ca consuma mai putin


Si puterea unde mai e?

Cozmax 19-04-06 21:19

Re: Carburator vs. Injectie
 
Quote:

Originally Posted by badboy_marius
Si puterea unde mai e?


Puterea este tot acolo ce nu ai inteles??
O masina de familie... :lol:

badboy_marius 19-04-06 21:22

Re: Carburator vs. Injectie
 
Quote:

Originally Posted by Cozmax
Puterea este tot acolo ce nu ai inteles??
O masina de familie... :lol:


Chiar k. :)

turbojack 22-04-06 00:12

Re: Carburator vs. Injectie
 
intre timp s-a inventat injectia multijet.O gaselnitza "furata" de la diesel.
Injectia multipunct are avantajul unui amestec mult mai bun (deoarece pulverizeaza benzina in "ceata") si unifoama al benzinei cu aerul,comparativ cu carburatia clasica pe carburator,fapt ce duce la o ardere mai buna a benzinei,de aici rezultind o crestere de putere si o reducere de consum.

BASU 25-04-06 07:58

Re: Carburator vs. Injectie
 
Quote:

Originally Posted by turbojack
intre timp s-a inventat injectia multijet.O gaselnitza "furata" de la diesel.
Injectia multipunct are avantajul unui amestec mult mai bun (deoarece pulverizeaza benzina in "ceata") si unifoama al benzinei cu aerul,comparativ cu carburatia clasica pe carburator,fapt ce duce la o ardere mai buna a benzinei,de aici rezultind o crestere de putere si o reducere de consum.

daca ar fii sa ma iau dupa ce spui tu... ar insemna cam asa>> logan 1.6MPI ( multi point injection pt cine nu stie :P ) sa fie o masina care trage?!?! :rolleyes2 are doar 980kg... si adevarul este ca consuma 5 :lol:

ps: consuma 5l/60km ;)

Carb Rulz:twisted:

turbojack 25-04-06 15:43

Re: Carburator vs. Injectie
 
Quote:

Originally Posted by BASU
daca ar fii sa ma iau dupa ce spui tu... ar insemna cam asa>> logan 1.6MPI ( multi point injection pt cine nu stie :P ) sa fie o masina care trage?!?! :rolleyes2 are doar 980kg... si adevarul este ca consuma 5 :lol:

ps: consuma 5l/60km ;)

Carb Rulz:twisted:




Oare de ce la fiecare discutie despre masini trebuie sa vad mereu in fata ochilor ,Logan ca etalon.Logan este o masina ieftina fabricata special pt. europa de est la care s-au facut o multime de rabaturi de calitate si tehnologie de ultima generatie pt. a se obtine un pret atractiv.

ebh 03-05-06 21:13

Re: Carburator vs. Injectie
 
Quote:

Originally Posted by BASU
daca ar fii sa ma iau dupa ce spui tu... ar insemna cam asa>> logan 1.6MPI ( multi point injection pt cine nu stie :P ) sa fie o masina care trage?!?! :rolleyes2 are doar 980kg... si adevarul este ca consuma 5 :lol:

ps: consuma 5l/60km ;)

Carb Rulz:twisted:

ce exemplu stupid ti-ai gasit....
motorul 1.4 de pe logan este un motor euro2 transformat in euro3... chestia asta vine cu un cost (pierde putere, cuplu...). in plus, loganul e o masina mult prea grea pt motorul asta si cu forma ei de dulap nu este nici un pic aerodinamica.

loganul este o masina ieftina si atat (poate chiar cea mai ieftina). incetati sa o mai comparati cu alte masini din alt punct de vedere.

badboy_marius 05-05-06 14:31

Re: Carburator vs. Injectie
 
Deci in concluzie, pentru cele mai bune performate ale motorului, ramane injectia sau carburatorul?

Bestie 05-05-06 15:29

Re: Carburator vs. Injectie
 
as alege oricand carburatia, raportandu-ma la timpul de raspuns. acum depinde si din ce punct de vedere privesti problema.

badboy_marius 05-05-06 15:31

Re: Carburator vs. Injectie
 
pai pentru putere-demaraj-viteza. fara sa tinem cont de consum.

einstein1984 05-05-06 16:29

Re: Carburator vs. Injectie
 
Oare de ce toate masinile adevarate de competitie au injectie? Adica de ce inginerii din F1, WRC, F3000-, FIA GT, Indy car etc. au considerat ca injectia de combustibil controlata electronic e mai performanta decat anticul carbelitor? De prosti? Eu nu cred!

badboy_marius 05-05-06 21:21

Re: Carburator vs. Injectie
 
Quote:

Originally Posted by einstein1984
Oare de ce toate masinile adevarate de competitie au injectie? Adica de ce inginerii din F1, WRC, F3000-, FIA GT, Indy car etc. au considerat ca injectia de combustibil controlata electronic e mai performanta decat anticul carbelitor? De prosti? Eu nu cred!

Dar motoarele HEMI? sunt pe carburator.

einstein1984 05-05-06 21:34

Re: Carburator vs. Injectie
 
Tu ai cea mai vaga idee de la ce vine denumirea de Hemi? Uite ca cele mai noi Hemi sunt pe injectie, si daca vrea muschiu lor, pot functiona cu doar 4 cilindri.
http://www.allpar.com/mopar/new-mopar-hemi.html

turbojack 06-05-06 16:26

Re: Carburator vs. Injectie
 
Quote:

Originally Posted by Bestie
as alege oricand carburatia, raportandu-ma la timpul de raspuns. acum depinde si din ce punct de vedere privesti problema.




Se pare ca noua tehnologie de multijet exact asta a rezolvat : timpul de raspuns,insa la un consum mult mai mic de benzina.
Injectia este singura posibilitate de a controla admisia si amestecul carburant cu precizie.

badboy_marius 06-05-06 20:41

Re: Carburator vs. Injectie
 
aha, pai sa dau un ex simplu. sa spunem k avem 2 dacii. una p injectie, si una p carburator. poti sa spui k si injectia aia Bosh e mai buna ca un carburator?
eu nu stiu sigur, de aia intreb, dar am auzit k nu prea face treaba.....

zarathustra 06-05-06 21:28

Re: Carburator vs. Injectie
 
votez carburatorul pentru motoare mici, pentru motoare mari cred ca ar fi mai potrivita injectia

2CrAzY2DrIvE 07-05-06 22:05

Carburator vs. Injectie
 
Depinde la ce folosesti masina si cati bani ai: daca ai bani mai multi, un carburator beton face toti banii, daca ai mai putini bani, un motor pe injectie e mai bun



P.S: Cand auziti de carburator, nu va ganditi doar la Dacia 1300 :lol:

Race 07-05-06 23:00

Re: Carburator vs. Injectie
 
In afara de "parerea mea e ca e mai bun",ia scrieti unul din cei care au sustinut ca e mai performant carburatorul un post ARGUMENTAT in urma caruia sa rezulte ca a "suge" benzina printr-un orificiu cu un jet de aer a carui viteza depinde de deschiderea unei clapete si viteza unui piston e mai eficient/performant decat a injecta benzina in cantitati precise,intr-un moment de timp perfect determinat,cu presiunea si forma jetului optima,toate astea determinate pe baza multor factori de care un aparat mecanic (carburatorul) nu poate tine cont ?

fishbone 13-05-06 17:16

Re: Carburator vs. Injectie
 
Daca un carburator era mai eficient, se ramanea la asa ceva. Nimeni nu-i tampit sa implementeze ceva mai costisitor si mai putin eficient. Plus ca nu poti face smecherii cu un carburator ce se face cu injectoarele controlate electronic. Ce-i drept, si mie imi place un carburator pe un 427, dar asta e cu totul alta conversatie.

max_horse_power 23-05-06 17:03

Re: Carburator vs. Injectie
 
Cei care prefera carburatia ca mod de alimentare pur si simplu nu vor sa se impace cu ideea ca injectia este din mai multe puncte de vedere superioara.
S-a pus problema cu demarajul la carburator vs demarajul la injectie:
singurul dezavantaj pe care il are alimentarea cu injectie este ca pompa de injectie este protejata de calculatorul de motor, printr-un timp de raspuns mai incet decat la carburatie.
Din celelalte puncte de vedere, injectia este net superiara carburatiei.
La marca dacia, carburatia are un surplus de putere datorita faptului ca o dacie pe injectie are catalizator, acesta luand automat aprox. 3 cp ai motorului.
Din punctul meu de vedere, injectia este mai buna ca mod de alimentare decat carburatia.
Astept comentarii.

max_horse_power 24-05-06 19:50

Re: Carburator vs. Injectie
 
Quote:

Originally Posted by badboy_marius
aha, pai sa dau un ex simplu. sa spunem k avem 2 dacii. una p injectie, si una p carburator. poti sa spui k si injectia aia Bosh e mai buna ca un carburator?
eu nu stiu sigur, de aia intreb, dar am auzit k nu prea face treaba.....

Ai auzit gresit.
Tocmai asta e problema.
Unii nu pot accepta ca vechile dacii pe carburator, pe care le au de atata timp, sun depasite dpdv tehnic.
Injectia este superioara carburatorului din toate punctele de vedere.
Poate nu la demaraj(la calcarea brusca a pedalei de acceleratiei), dar la viteza: cand o calci se duce...., mult mai tare decat cele pe carburator.
Secretul sta in amestecul de benzina cu aerul

badboy_marius 25-05-06 20:13

Re: Carburator vs. Injectie
 
Quote:

Originally Posted by max_horse_power
Ai auzit gresit.
Tocmai asta e problema.
Unii nu pot accepta ca vechile dacii pe carburator, pe care le au de atata timp, sun depasite dpdv tehnic.
Injectia este superioara carburatorului din toate punctele de vedere.
Poate nu la demaraj(la calcarea brusca a pedalei de acceleratiei), dar la viteza: cand o calci se duce...., mult mai tare decat cele pe carburator.
Secretul sta in amestecul de benzina cu aerul

Dar Carburator dublu vs. Injectie?

VIPER_GL 27-05-06 02:40

Re: Carburator vs. Injectie
 
Carburatoru e mai bun ptr draguri;) si mai simplu de montat si intretinut...Injectia e mai high-tech si necesita mai multe sisteme:-)

Race 27-05-06 10:17

Re: Carburator vs. Injectie
 
Ai umplut "VERSUS"-ul cu reply-uri,majoritatea inutile,pe care le si inchei cu cate un smiley,ca doar mare isprava ai facut...Deci,ramane valabila intrebarea: DE CE e mai bun carburatorul pentru drag ?

einstein1984 27-05-06 11:46

Re: Carburator vs. Injectie
 
E mai simplu!

max_horse_power 27-05-06 23:20

Re: Carburator vs. Injectie
 
Quote:

Originally Posted by einstein1984
E mai simplu!

Si daca e mai simplu, asta inseamna k e mai bun.
Nu neaparat

badboy_marius 27-05-06 23:21

Re: Carburator vs. Injectie
 
Quote:

Originally Posted by max_horse_power
Ai auzit gresit.
Tocmai asta e problema.
Unii nu pot accepta ca vechile dacii pe carburator, pe care le au de atata timp, sun depasite dpdv tehnic.
Injectia este superioara carburatorului din toate punctele de vedere.
Poate nu la demaraj(la calcarea brusca a pedalei de acceleratiei), dar la viteza: cand o calci se duce...., mult mai tare decat cele pe carburator.
Secretul sta in amestecul de benzina cu aerul

deci sa spunem k injectia are sa zicem...cateva plusuri fatza de carburator, dar nu se duce mai tare k carburatorul in nici un caz. cel putin la marca Dacia....


All times are GMT +2. The time now is 02:59.

- Copyright 2026 4Tuning