![]() |
Daewoo Nubira 1 Wagoon
3 Attachment(s)
Salutare!Sunt noul posesor al unei Nubira 1 Wagoon.Masina am luato lovita in fata dar totul s-a rezolvat.Am cateva probleme la ea si poate mai sunt posesori care imi pot sa sfaturi.Masina e 1.6 16 v 106 cp din ce am inteles,are 160000 km e din '99 si din primele probe m-a impresionat.Deocamdata multumit.O sa pun si cateva poze .
|
Re: Daewoo Nubira 1 Wagoon
pai si usa la sofer e vopsita...are acelasi motor ca la nubira 2. eu am o nubira 2 din 2002 cu 270.000km si ii stiu aproape toate secretele.daca ai nevoie de ceva informatii spune-mi si incerc sa te ajut
|
Re: Daewoo Nubira 1 Wagoon
Quote:
1.Ce ulei trebuie sa -i bag?? 2.Aerul conditionat nu functioneaza,am observat ca langa radiator are o tulumba in care intra o conducta,conducta aia fiins scoasa din tulumba 3.Geamurile pe spate nu functioneaza,poate are vreo siguranta ceva 4.Filtrul de aer,respectiv caracasa am vazut ca jos trebuie sa intre intr-o conducta pe sub aripa...unde duce acea conducta si daca are ceva daca nu e bagat acolo. 5.Se incalzeste f greu motorul si acul sta inainte de jumate cu 3 mm 6.Daca ai avut vreo problema in cei 270000. Multumesc anticipat |
Re: Daewoo Nubira 1 Wagoon
nu cred sa fie vreo problema cu filtrul de aer acolo pentru ca inainte sa intre in motor trece totusi prin filtru...baga si tu conducta aia la loc chiar daca nu e nevoie.
ulei baga si tu de la castrol daca vrei ceva mai bun iar daca nu, MOBIL1 este foarte de calitate. aerul nu stiu de ce nu functioneaza ca nu am avut probleme pentru geamuri gasesti sigurantele la motor...in dreapta motorului ai o cutie neagra, dai capacul jos si aia e. pe spatele capacului in interior ai schema sigurantelor si la mine se incalzeste destul de greu 3-4km de mers mai in forja iar apa tot asa sta...aproape de jumate deci este normal. probleme am avut si inca foarte multe: -- schimbat instalatie electrica-40 mil -- schimbat senzori ABS de nenumarate ori si tot nu merge -- frecvent schimb tot ce tine de suspensii (e foarte proasta la capitolul asta) masina mea nu a avut accidente, e cumparata de noua, motorul e impecabil, pierde putin ulei dar nu stiu pe unde si oricum nu ma intereseaza. am o problema la caseta de directie unde pierde ulei de servo la un semering care nu se poate schimba...trebuie sa cumpar caseta cu totul la un pret mai mare decat valoarea reala a masinii. in rest ce sa zic...e o masina normala fara pretentii iar a mea munceste din greu...car ciment si alte materiale, tractez tone intregi si asa mai departe. per total e o masina de muncit care isi face treaba daca este intretinuta cum trebuie. e foarte scumpa la intretinere si consuma cat un hummer. numai bine :D |
Re: Daewoo Nubira 1 Wagoon
Nu inteleg de unde atatea probleme cu ABS ul.Cand am luat masina daca se aprindea becul abs opream si mai porneam odata si functiona abs ul .Acum am umblat pe spate si am reglat sabotii si ramane tot timpul abs ul aprins.Cum se curata senzorii astia?Sau cu ce???
|
Re: Daewoo Nubira 1 Wagoon
Salutare. Masina de familist :D
1. 5W-40 sau 5W-30 de la Mobil cica merge super, eu am Castrol Magne ceva nu mai stiu la ora asta si nu imi place desi e de calitate luat din Belgia... 2. La aer e posibil sa fie chestia aia, iara imi scapa cum ii zice dusa si d'aia nu merge. Iei ala tulumba din aia, bagi freon in instalatie si roaga-te sa merge. 3. Verifica sigurantele in prima faza, daca nu vezi motorasele sau comenzile 4. Carcasa intra intr-o tulumba caaare trage aer "rece" din aripa, are o camera in care se strange si un tub sus pe interiorul aripii sa traga aer rece si daca treci printr-o apa mai mare sa nu traga apa. E bine sa o lasi acolo asa cum e. 5. E normal, nubira are o racire excelenta, poate exagerat de buna si se incalzeste greu. Asta e o cauza majora pt consumul destul de maricel... E din nou ff normal sa stea cu 3 mm inainte de acea liniuta. Cat timp a fost la taicamiu, in absolut orice conditie acul nu a sarit de acea pozitie (3 mm inainte de linia de mijloc). 6. Nu imi este adresata mie intrebarea :D In rest bafta cu ea, vad ca are niste chestii "romanesti" pe sub capota. Pune-i baterie originala koerana, schimba garnitura de la capacul de chiulasa ca vad ca pishe mult ulei pe acolo, pune-i carcasa de aer.... |
Re: Daewoo Nubira 1 Wagoon
Quote:
|
Re: Daewoo Nubira 1 Wagoon
Eu am luat o Nubira 1 din 2000 si in afara de cateva chestii minore masina e brici. Ulei am schimbat cu Castrol 5w40. In afara faptului ca nu este alba, functioneaza superb!:dance:
|
Re: Daewoo Nubira 1 Wagoon
ca si motoare...jos palaria...masina mea este exploatata din greu...cara, trage, impinge...numai greutati demne de o raba si asa mai departe...in rest e praf
|
Re: Daewoo Nubira 1 Wagoon
Am o problema.De cand a dat gerul nu mai pot deschide masina din cauza inghetarii yalelor.Am dat cu spirt apoi cu niste gaz sa vad maine dimineata.Ce nu mi place la masina e faptul ca ramane putin turata si dureaza ceva pana motorul revine la turele normale ptr relanti.In plus caam patineaza cu toate ca gumele nu s atat de tocite.Si alta chestie:se abureau rau de tot geamurile inauntru,dar acum am rezolvat problema:am dat sa recircule aerul dinauntru si vad ca e ok si in plus e si mai cald in masina.
|
Re: Daewoo Nubira 1 Wagoon
Pai ai facut exact pe dos...cand dai pe recirculare se aburesc geamurile mai rau ;) Pentru o dezaburire mai eficienta se porneste A/C!
|
Re: Daewoo Nubira 1 Wagoon
Pai a spus ca are AC defect, deci nu are ce sa porneasca:) Daca pe recirculare se dezabureste, ceva nu e in regula cu instalatia de climatizare sau pur si simplu erai la prima ora, frig, ai suflat in masina, s-au aburit geamurile iar aerul rece nu reusea sa inlature condensul. Dand pe recirculare, nu mai baga aer de afara ci din interior. Posibil acesta mai caldut si s-au dezaburit.
Cu yalele am patit-o si eu de am fost nevoit sa stau 10min. pe langa masina, pana s-a deschis. In consecinta, am dat finitiile de portiere jos, am dat cu spray antiinghet pe broaste, dupa care cu ulei de servodirectie. A doua zi la -22grade, masina s-a deschis fara probleme. |
Re: Daewoo Nubira 1 Wagoon
Unde este situat filtrul de polen??Se poate curata sau doar montat altul???
|
Re: Daewoo Nubira 1 Wagoon
Quote:
|
Re: Daewoo Nubira 1
4 Attachment(s)
Am si eu o nubira I din 2000 Dar sunt F Multumit de ea !!!
1.Consum mare?Nu mi se pare sunt din braila un drum de bucuresti dus intors 35l (la intors am folosit si AC-ul + plimbat putin prin buzau ) La Masinile Daewoo le-au ramas chestia cu consumul marit pt ca au fost printre primele masini pe piata romaneasca inafara de dacie ....Dacia consuma putin nici viteza nu prindea etc se suia omu in Daewoo ii dadea 130 150 170 ceea ce la dacie nu visa dupa se vaita de consum da ce masina la 150 nu consuma ?sa tinem cont sa fie tot benzina tot asa mare si confortoasa scumpa la piese ...in nici un caz 6 mil distributia sa tinem cont si de confortul care nil ofera de pretul ei ..inainte sa luam alte precizari Mie unul imi place foarte mult cei drept O Vand da nu pt ca nu imi place sau nu ma satisface doar ca a venit momentul sami iau altceva oricum a fost prima masina a mea si imi va ramana in minte toata viata ..... |
Re: Daewoo Nubira 1
Quote:
Puteam sa zic confortabila, dar na, vreau sa fiu mai special :lol:... |
Re: Daewoo Nubira 1
Quote:
|
Re: Daewoo Nubira 1 Wagoon
Eu am inteles ca ar fi de vanzare.:rolleyes2
|
Re: Daewoo Nubira 1
Nam intrat cu un anume scop am vazut k se vb si fiind in cunostinta de cauza am vb !Stima
|
Re: Daewoo Nubira 1 Wagoon
Ceva noutati?:rolleyes2
|
Re: Daewoo Nubira 1 Wagoon
Quote:
din ce punct de vedere este praf? DIN TOATE PUNCTELE DE VEDERE. e o masina care nu merita mai mult de 2000 euro la mana a doua |
Re: Daewoo Nubira 1 Wagoon
muncile cele mai grele da ce faci cari pamant cu ea sii crosetezi prin trafic cu 1tona pe pamant in ea cu 100km/h hai frate...eu am 2 masini in familie ambele nubira una 2004 una 2006 pot sa zic ca nu am avut probleme cu ele si cred ca este o diferenta Constanta fata de Bucuresti la nivel de gropi si drumuri nu zic ca acolo sunt drumurile ca in palma da fata de Bucuresti..plus ca eu nu am un mers tocmai sfant o alerg cat pot...bine acum nu are rost sa ma impotrivesc pareri tale pt ca tu stii ce stii ca doar e masina ta dar asta nu inseamna ca toate sunt la fel conteaza si modu in care o exploatezi +piesele care le pui pe ea intervalu in care te mai ocupi de ea...nu stiu daca ai observat la guvern sunt cam multe daewoo nu cred ca le cumparau astia sa mearga cu ele pe minus daca ma intelegi... ;)
|
Re: Daewoo Nubira 1 Wagoon
nu stiu daca ma intelegi tu dar absolut toate masinile guvernului (loganurile, vento, passat etc) sunt luate prin niste mari smecherii si cineva castiga de pe urma lor si acum. nu car 1 tona cu ea zilnic dar de cele mai multe ori masina e incarcata pana la refuz. service-ul a fost facut numai in reprezentanta daewoo constanta (raver). fa si tu calculul daca este o masina rentabila...iti dau niste exemple:
am un semering stricat la caseta de directie si pierde ulei. cei de la daewoo au spus ca nu se poate schimba semeringul si o caseta noua costa 40mil la ei am schimbat instalatia electrica pentru 39mil lei o bascula costa 4mil si in general piesele sunt exagerat de scumpe si proaste. am avut o lovitura usoara intre usa si aripa si a trebuit sa vopsesc aceste piese...ei au cerut 7mil/piesa deci este o masina rentabila? consuma undeva la 14-15% geamurile abea se misca, usile ingheata si nu se mai descuie, caudiucurile se deformeaza daca mergi cu viteza maxima pt cateva minute si multe altele. este o masina pentru care imi pare rau ca am platit...datorita unor probleme cu firma de leasing (daewoo leasing) de pe vremuri masina asta a costat peste 25000 euro ;) |
Re: Daewoo Nubira 1 Wagoon
hai ca o lungim in topicu omului e clar cei de la service te jegmanesc pe fata :sad: ai schimbat instalatia electrica dc ? ori tu de duci la service si te vrajesc aia sa iti banu iti spun ca e stricata aia aia si aia si tu sari repede cu banu....aa si faza cu cauciucurile a pus capac :grin: :grin: nu am mai auzit asa ceva si cred ca nici un posesor de daewoo nu se plange ca tine dar..hai sa inchidem ca ii stricam omului topicu ;) un admin sa stearga ce am discutat noi .. :lol: Multumesc
|
Re: Daewoo Nubira 1 Wagoon
instalatia electrica s-a topit pe undeva printre scaune si nu mai functiona nimic inafara de faruri acolo. chestia cu cauciucurile o probam orican vrei tu. te astept cu un set nou de cauciucuri si iesim pe autostrada. nu glumesc si nici nu mint...nu am motive. eu am incheiat discutia aici
|
Re: Daewoo Nubira 1 Wagoon
Eu pana in clipa de fata sunt foarte multumit de nubira.Chiar imi place suspensia si am schimbat bucsile la bara stabilizatoare care erau praf si pe cele de la bascula.Toata treaba 60 lei ,manopera am facut o eu.Fata de cielo e mult mai misto suspensia,verificat la delimitarile de viteza unde nu se aude nimic.Am rezolvat cu ABS ul,am strans masa de la panou si tot nu mergea,apoi am observat ca am si borna la - slaba.Dupa strangere...merge prea bine.Geamurile mergeau f greu ,am dat fetele la usi jos si am bagat spray degripant apoi ulei si nu am mai avut probleme,asa si cu usile si inghetul.Au cateva probleme generale dar daca te straduiesti le rezolvi.Consumul,am avut 12 iarna dar si 17,asta chiar e o problema.Gpl ul o rezolva.NOUTATI:I-am pus jante pe 15, EXIP parca le spun,o sa pun si poze dar cand o sa spal si masina.Bonus primeste statia si subwoofer ul de la batranul bmw ca nu circul cu el.rulmetii fata cum se schimba???stie cineva???
|
Re: Daewoo Nubira 1 Wagoon
Cred ca pentru schimbul de rulmenti iti trebuie o presa. Iar fuzeta se da super usor jos, nu ca la Cielo cand dai jos cu tot cu arc si telescop. E o masina net superioara fata de Cielo.
Mai pune ceva poze cu masinuta.;) |
Re: Daewoo Nubira 1 Wagoon
Am fost cu masina la ITP si m-a respins pe motiv:"Valoare sonda lambda depasita",noxe,un cap de bara si marsarriere-ul nu se aprinde.Am schimbat capul de bara si nu stiu ce sa fac cu sonda.Consumul e k,adica un 12 in oras si 7-8 afara.Daca schimb sonda se poate sa consume mai putin?Se poate sa fie de la catalizator??(am avut toba sparta inainte de catalizator si parca mi-a consumat 14 in oras).
NT98ADU-nu prea am avut timp de poze dar promit sa vin cu un set. |
Re: Daewoo Nubira 1 Wagoon
De 3 saptamani am montat Gpl pe masina.Se simte f mult la buzunar mai ales ca fac ceva kilometrii zilnic(aprox 70).Am schimbat uleiul si de la Elf 10w40 am trecut la Castrol 5w40.Cred ca trebuie sa i schimb tamponul acela de la cutie ca nu mi place deloc cum face:turez motorul si "se tureaza" toata masina.Toba nu atinge deci altceva decat tampon... .In fine vreau sa i dau spoilerele jos sa le vopsesc ca sunt atinse si inegrite peste tot de proprietarul dinainte.Si,o sa i fac si distributia peste 2 saptamani ca nu stiu ce e cu asta.Am gasit kit complet 280 ron(intinzator,pompa apa,curea).Vreau sa-i montez carlig de remorcare pentru ca la vara o sa plec cu rulota .Stie cineva cam cat costa sau daca trebuie decupat spoilerul?
|
Re: Daewoo Nubira 1 Wagoon
Ma bucur ca ti-ai rezolvat unele probleme. Si e foarte bine ca ai trecut pe 5w40. 10w40 si mai ales Elf nu-i prieste. Risti sa ai probleme de ungere, presiune si compensatori hidraulici. Referitor de carlig, nu cred ca este nevoie sa decupezi spoilerul spate. Depinde ce fel de carlig cumperi.
|
Re: Daewoo Nubira 1 Wagoon
nu trebuie decupat spoilerul pentru carlig. eu am platit 15.000.000 pe garlig dar cu mult timp in urma..prin 2005. ai grija ce fel de carlig alegi, priza sa fie cat mai sus pentru ca masina fiind destul de joasa in spate, cu rulota atasate se lasa si mai mult si vei sparge priza toata ziua. asta iti spun din proprie experienta. numa` bine
|
Re: Daewoo Nubira 1 Wagoon
Daca e 1500 ron e destul de mult si nu mi permit,poate reusesc sa modific unul luat de pe la dezmembrari care sa tina o rulota mica.Am montat statia si subwooferul de pe bmw si se aude mult mai bine fiind mai mult spatiu si rezonanta.Azi am facut revizia de 1000 km la gpl si mi au si reglat o ca la deccelerare cateodata se oprea motorul.Nu mi place insa cum merge pe benzina de cand au montat GPL.Da in nas.II dau eu de cap dupa ce desfac IAC si curatat clapeta acceleratie.Bujiile sunt Bosch ,Made in Germany si sunt impecabile...nu sh cati km au ca le am de cand am luat masina.
|
Re: Daewoo Nubira 1 Wagoon
cu carligul eu zic sa nu te sperii...acum ani de zile cand inca nubira era un model relativ nou toate erau scumpe...masina mea a costat 14700 euro iar cu tot cu leasing a ajuns la 20. te poti interesa cred ca preturile nu mai sunt aceleasi. daca mai astepti 1-2 luni iti dau carligul meu
|
Re: Daewoo Nubira 1 Wagoon
Pai mie mi ar trebui in iunie.Daca l-ai vinde ce pret ar avea?Nubira ta e tot wagoon??ms
|
Re: Daewoo Nubira 1 Wagoon
100 euro. nubira mea e tot wagon doar ca e nubira 2
|
Re: Daewoo Nubira 1 Wagoon
Ieri am fost plecat pe autostrada si a fost prima iesire din oras dupa cateva luni.Am mers numai pe gpl 160-170 si inafara de faptul ca mi a consumat cam 14 e fff zgomotoasa masina.Am schimbat rulmentii pe dr spate si parca se aude doar in stanga(UUUUUUUUUU) parca sunt cu trenul,plus ca am si finala sparta,are o gaura de 2cm.Sa fie de la toba sau de la rulmenti??In rest e f stabila la 170.
PS cu carligul sa fac rost de bani si daca nu l dai pana atunci il iau eu. |
Re: Daewoo Nubira 1 Wagoon
cica e ft zgomotoasa dar am un rulment care huruie si toba "sport" :lol: pai schimbale pe am doua,e clar de la ele,intradevar este relativ zgomotoasa masina,dar asta din cauza evacuari care intra in rezonanta de la 100 pana pe la 120...e ft ciudat fenomenu dar daca ii dai si mai tare peste 120 nu se mai aude..
|
Re: Daewoo Nubira 1 Wagoon
apropo in blana cat iti arata pe bord? la a mea a trecut acul peste 200 desi viteza reala cred ca era undeva la 180
|
Re: Daewoo Nubira 1 Wagoon
la mine la 200 aveam 193 pe GPS :) dar asta la capatul puterilor :lol: gen aveam 6300rpm eram doar curios..
|
Re: Daewoo Nubira 1 Wagoon
Nu am mers mai tare de 170 cu ea din cauza ca nu e schimbata distributia,si oricum mergeam pe gaz.De putut mai putea.Azi,la sfatul unui coleg de pe alt forum am oprit motorul in mers si tot se aude un uruit.E clar::schimbat si rulmentiii si toba sau tobele.Acum trebuie sa vad cum fac sa mi piuie si mie clopotelul ala de la centura sui faruri aprinse.Distributia am gasit o la 3 mil completa cu tot cu pompa...nu e prea ieftina??
|
| All times are GMT +2. The time now is 09:51. |
- Copyright 2026 4Tuning