![]() |
Cat se mai poate scoate dintr-un 2.0!
Am o Alfa Romeo 156 2.0 T.S., din 2001, e stock! La cat as putea sa o aduc? Se poate turbo? Cam cat ar fi cheltuielile pentru turbo,cu biele,cu pistoane forjate?
|
Re: Cat se mai poate scoate dintr-un 2.0!
Haideti ma, chiar nu stie nimeni daca se poate pune turbo pe 2.0 T.Spark??!
|
Re: Cat se mai poate scoate dintr-un 2.0!
1000 de cai. :)
|
Re: Cat se mai poate scoate dintr-un 2.0!
Quote:
|
Re: Cat se mai poate scoate dintr-un 2.0!
Realist vorbind, cred ca poti scoate pana in 250CP dintr-un motor de 2 litri. In functie de calitatea pistoanelor, supapelor, etc. poti avea un motor care sa te tina la forja zeci de mii de km sau nu :). Cu cat cresti puterea, cu atat scade fiabiliatatea.
|
Re: Cat se mai poate scoate dintr-un 2.0!
mah, realist, eu zic ca scoti mai mult din el, in limite fiabile chiar. dar trebuie buget, clar. poti apela oricand la supra-alimentare, si e treaba descurcata, mai ales daca mergi pe un charger, care nu necesita asa multe modificari, si e si fiabil. dar trebuie bani.
|
Re: Cat se mai poate scoate dintr-un 2.0!
mai...fa si tu un topic cu masina ta...sa vedem si noi din ce masinutza vrei sa faci un "monstrulet"...sau posteaza aici niste poze...
...parerea mea... |
Re: Cat se mai poate scoate dintr-un 2.0!
Or sa vina si pozele!Buget, cam 10.000-15.000E! Stiu ca (virgula) cu acesti bani pot cumpara un GTA, dar nu vreau!
Pistoanele, bielele, supapele etc vor fi schimba cu unele mai bune, pentru a rezista surplusului de putere! Am vizitat si site-ul celor de la Autodelta, dar se pare ca ei nu au lucrat decat pe GTA! |
Re: Cat se mai poate scoate dintr-un 2.0!
scuza-ma, dar o alfa nu merita investitia asta.
|
Re: Cat se mai poate scoate dintr-un 2.0!
de acord!pune mana si ia-ti o masina turbo si sa o tunezi pe aia ,acolo o sa ai mai mari satisfactii!aici dai foarte mult si rezultatele sunt cam nule
|
Re: Cat se mai poate scoate dintr-un 2.0!
Cu o convesie turbo, ne se poeate aduce si ea la ~300Cp? Am dat si email la autodelta!
|
Re: Cat se mai poate scoate dintr-un 2.0!
cu banii astia iti iei direct un S3 2001 - 2003 , seat leon cupra , octavia rs... etc , masini supraalimentate din fabrica !
|
Re: Cat se mai poate scoate dintr-un 2.0!
Omul a cerut niste sfaturi in legatura cu potentialul acestui model ...nu ce masina sa isi cumpere ...sunteti culmea si voi :) ...ca se merita sau nu ...e problema lui asta .
On topic : DA se poate monta turbo pe 2.0 TS ...puterea castigata poate fi undeva la 220 de cai .... Novitec ofera un kit turbo pentru acest model !!..pretul nu il stiu ...dar ai avea doua variante [ cel putin dupa parerea mea ] .... In zona de nord [ torino] sunt destule firme de tuning specializate pe modele italiene si japoneze .... dar si preturile sunt destul de marisoare [ deh situatia lor economica ] , ultima varianta e sa apelezi la o firma de tuning serioasa de la noi din tara .... sunt sigur ca sunt destule solutii pentru ceea ce iti doresti tu...mai ales ca ai un buget destul de maricel pentru proiect !! Te avertizez insa ...deja 156 au o reputatie destul de proasta la capitolul fiabilitate ... Insa le cunosc si potentialul [ am vazut alfe 155 q4 , umilind evouri si sti uri pe 400 de metri ] ... totul tine de documentare , piese de calitate si fiabilitatea lor + ca motorul trebuie pregatit din start pentru ai monta un kit turbo. Mult succes in continuare !!! |
Re: Cat se mai poate scoate dintr-un 2.0!
Autodelta 156 J11 -> de pe site-ul Autodelta.uk
Quote:
Remapul £327.75. Spuneai ca nu vrei sa iti iei GTA. Why ? :-/ Un GTA dus in 3,7 L (314 cai)...te dai cu M3-uri :)...sau turbo pe motorul de 3.2 L (320 cai), sau 3,7 L Turbo ~400 cai LE: La notivec in shop nu am gasit nimic despre conversie turbo sau compresoare. |
Re: Cat se mai poate scoate dintr-un 2.0!
Dute in reprezentantele lor ...pe site ul lor nu prea am gasit nici eu mare lucru !!!
|
Re: Cat se mai poate scoate dintr-un 2.0!
te putem ajuta cu conversia turbo:
- turbina (Garrett GT25R, GT28R, sau variante ceva mai ieftine de la Mitsubishi - TD05-16G sau TD05-18G) - conversie galerie turbo + flanse otel - evacuare completa inclusiv downpipe - traseu admisie - intercooler + traseu - pompa de bezina racing - regulator presiune reglabil - injectoare marite (optional, daca planuiesti sa trecem de 1 bar presiune) - wastegate extern (optional, daca vrei sa mentinem presiunea jos la 0.5 bari) - pistoane forjate WOSSNER (optional) - manopera pretul ar incepe de la 2500 euro inclusiv manopera (trebuie sa vii cu masina si sa discutam exact ce vrei pentru un pret aproximativ) de asemenea te putem ajuta si cu recomandari pentru resoftare in functie de targetul tau. pentru detalii ma poti contacta pe ym: mihai_spanachi sau 0722 340 642. |
Re: Cat se mai poate scoate dintr-un 2.0!
Vom vedea in vara! Atunci m de gand sa incep modificarile!
@elspa Ati mai lucrat la alfe? Cati cai aproximezi ca ati putea stoarce din motor? Alte piese cum ar fi cutia, planetare ar rezista? |
Re: Cat se mai poate scoate dintr-un 2.0!
nu am lucrat la alfe la o conversie turbo,dar daca ne apucam studiem problema inainte, totusi prima componenta riscanta fara pistoane + biele este motorul.
|
Re: Cat se mai poate scoate dintr-un 2.0!
acum s-a facut un lancia 2.0 16v turbo, 430 cai la 1.3bar interne schimbate (biele, pistoane, axe cu came) + galerie, evacuare, turbo GT30, intercooler, ECU DTA...Money Well Spent
|
Re: Cat se mai poate scoate dintr-un 2.0!
Quote:
|
Re: Cat se mai poate scoate dintr-un 2.0!
Duda sa fii foarte constient ca din moment ce vrei sa storci si ultimul calut din motor ...va trebui sa te gandesti si la cutie , ambreiaj si planetare ... a zis bine hexer ce a zis ...cu toate ca nu mi am dat seama daca au modificat un motor 2.0 turbo sau e un 2.0 si facut conversie turbo pe el , deoarece e o diferenta de la cer la pamant intre cele motoare :)
|
Re: Cat se mai poate scoate dintr-un 2.0!
Quote:
Cel mai bun exemplu blocul m10 de la bmw ce era folosit la F1...(cei drept pana la 700 cai peste care trebuia sa modifice racirea). La un motor aspirat problema ar fi dupa 200 cai/litru supapele si scaunele de supape, eventual arcurile daca trebue presiune mare. Dar prectic asta e singura diferetna intre motoare turbo si aspirat la tuning. Peste 250 cai/litru in principiu absolut tot se schimba inafara de chiulasa goala si blocul (exceptie sunt motoare honda si subaru, la care se schimba jumatatea din bloc). |
Re: Cat se mai poate scoate dintr-un 2.0!
:) motorul de Moskvitch
|
Re: Cat se mai poate scoate dintr-un 2.0!
marog...vorbeam de motoare...
|
Re: Cat se mai poate scoate dintr-un 2.0!
Incercam sa destind atmosfera.
Ma gandesc ca nu vrea 700 cai. |
Re: Cat se mai poate scoate dintr-un 2.0!
Daca sa zicem, iau un GTA, pot sa il fac 4WD? Cutia si restul pentru 4WD de la 155 sau 159!
|
Re: Cat se mai poate scoate dintr-un 2.0!
Din punct de vedere tehnic se poate ...financiar ..nu se merita !!!
|
Re: Cat se mai poate scoate dintr-un 2.0!
Daca te mai intereseaza:
http://www.autodeltashop.com/product...roducts_id=583 http://www.autodeltashop.com/product...roducts_id=166 Si daca mai vrei ceva pentru alfa, intra pe site-ul celor de la Autodelta. :D |
| All times are GMT +2. The time now is 13:43. |
- Copyright 2026 4Tuning