Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   golf4 1.8t sau 2.3v5 (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/15432-golf4-1-8t-2-3v5.html)

ser 05-04-06 19:35

golf4 1.8t sau 2.3v5
 
dintre un golf4 1.8t 150cp si golf4 2.3v5 150cp care ar fi diferenta?
din punct de vedere(demaraj,viteza,fiabilitate, etc...)

baghdava 05-04-06 22:44

Re: golf4 1.8t sau 2.3v5
 
2 Attachment(s)
In primul rand unul are turbocharger, celalalt nu... asta stim cu totii.
Dintre cele 2, parerea mea, cel Turbo are timp mai mic 0-100km/h. Pe scurt, non-turbo pleaca primul si ajunge ultimul pentru ca acceleratia la turbo se dezvolta prin presiunea aplicata de gazele evacuate.

Acum depinde de gustul fiecaruia, sunt avantaje si dezavantaje. Am sa-ti dau un exemplu din experienta proprie:
Am avut un 1995 Dodge Stealth R/T 3.0l V6 225CP .... masina extraordinara! Ce-mi placea cel mai mult la ea era nervozitatea dinaintea demararii.

Pe de alta parte acum am un 2002 VW GTI 1.8T 180CP cu care il faceam pe Dodge in 400m.

2002 VW GTI 0-60mph = 6.5s (180CP) (vezi poza)
1995 Dodge Stealth R/T 0-60 = 6.7s (225CP) (vezi poza, daca-l puteam aduce in tara nu-l vindeam)

P.S. scuze de ocolirea raspunsului ... dar ca sa-ti faci o idee ... prefer Turbo la aceeasi putere.

dogarel 06-04-06 09:08

Re: golf4 1.8t sau 2.3v5
 
http://www.carfolio.com/specificatio...037&Volkswagen - V5

http://www.carfolio.com/specificatio...114&Volkswagen - 1.8T de 150cp

http://www.carfolio.com/specificatio...995&Volkswagen - 1.8T de 180cp

ser 06-04-06 15:00

Re: golf4 1.8t sau 2.3v5
 
pe care dintre modele s-ar auzi mai bine o toba sport si care s-ar "intepa" mai bine

ser 06-04-06 15:34

Re: golf4 1.8t sau 2.3v5
 
apropo
care ar consuma mai putzin!

baghdava 10-04-06 19:35

Re: golf4 1.8t sau 2.3v5
 
Eu cred ca 1.8T consuma mai putin.

tristan 11-04-06 09:34

Re: golf4 1.8t sau 2.3v5
 
Daca mashina are in jur de 100.000 km atunci as opta ptr un 1.8t preferabil versiunea de 180cai. Performante bune, posibilitate de tuning mare si sunetul unui BOV care rupe urechile.

ser 11-04-06 14:39

Re: golf4 1.8t sau 2.3v5
 
dar cu un cip l-ai putea duce in 180 fara pb. daca el ar avea 150 stock
am vazut ca sunt si in 2 portiere si in 4!
un golf 4 1.8 gti 150 cp,1999, jante 17 ,negru, full 6200euro in germania?!
face banii!?
masina e in 4 portiere!

tristan 11-04-06 23:19

Re: golf4 1.8t sau 2.3v5
 
din cate stiu modelele alea nu se pot inscrie ca nu au euro3... ma gandeam inainte la unul... dar unul bun e pe la vreo 9000
Exista pe situl RAR lista cu codurile de motor care se incadreaza in normele de poluare euro3

cristivw 18-04-06 16:57

Re: golf4 1.8t sau 2.3v5
 
la orice ora aleg motorul aspirat, in V, de 2.3... e faza gen DOOOH...
vrei sa te tina mai multa vreme masina? il alegi pe cel aspirat. vrei sa ii dai talpa si sa te bucuri de ea mai putin timp, ti-o iei pe cea dopata cu turbo.
acum, bineinteles, este doar parerea/alegerea mea.
pe de alta parte: consum, taxe/impozite mai mici - alegi motorul de 1.8 care este considerabil mai mic.
aici se pot scrie pagini intregi de argumente pro si contra, defecte si calitati. gandeste-te bine si alege modelul care ti se potriveste, luand in considerare durata utilizarii, banii care esti dispus sa-i investesti etc.
dar cel mai mare atu pe care-l are motorul in V, aspirat, este durabilitatea lui in timp in comparatie cu unul mai mic, supraalimentat.

baghdava 18-04-06 19:20

Re: golf4 1.8t sau 2.3v5
 
Quote:

Originally Posted by cristivw
dar cel mai mare atu pe care-l are motorul in V, aspirat, este durabilitatea lui in timp in comparatie cu unul mai mic, supraalimentat.

Ai pus punctul pe i ... asa este. In conditii egale de uzura, clar ca cel cu 1,8T cedeaza primul. Totusi se pot intampina anumite probleme facand cateva upgrade-uri la componente (ex. diverter valve)

ser 22-04-06 20:45

Re: golf4 1.8t sau 2.3v5
 
de la care as primi mai multe performante(demaraj,viteza,sunet frumos de la o toba sport...si multe altele)

Nautilus 23-04-06 12:23

Re: golf4 1.8t sau 2.3v5
 
Quote:

Originally Posted by baghdava
Pe de alta parte acum am un 2002 VW GTI 1.8T 180CP cu care il faceam pe Dodge in 400m.

2002 VW GTI 0-60mph = 6.5s (180CP) (vezi poza)
1995 Dodge Stealth R/T 0-60 = 6.7s (225CP) (vezi poza, daca-l puteam aduce in tara nu-l vindeam)

Ce fel de tuning i-ai facut la Golf ca sa prinda 100 km/h in 6.5sec?...

~Nautilus

baghdava 23-04-06 18:50

Re: golf4 1.8t sau 2.3v5
 
http://www.modernracer.com/vwgti18t.html

amewricanu 02-05-06 21:51

Re: golf4 1.8t sau 2.3v5
 
vand golf 4 1.8 T 150 CP , full option 56.000 km reali cumparat de la porsche , inmatriculat 2002 , 10.000 euro neg 0722969115 0788663034

cristivw 04-05-06 09:22

Re: golf4 1.8t sau 2.3v5
 
Quote:

Originally Posted by ser
de la care as primi mai multe performante(demaraj,viteza,sunet frumos de la o toba sport...si multe altele)

toba sport e frectie. de fapt nu stiu de unde sa incep... ca sa ai evacuare sport si randament, trebuie sa parcurgi urmatoarele:
- admisie sport (filtru aer, bla bla, nu dupa ureche, un kit calumea sport)
- evacuare din sport inox de la galerii pana la toba finala
- renuntarea la catalizator (cu el nu faci nici o treaba... fara el mai castigi cativa caluti)
acum depinde de tine daca esti dispus sa faci treburile astea... eu pt o evacuare sport n-as fi dispus sa scot catalizatorul...

Nautilus 19-06-06 02:42

Re: golf4 1.8t sau 2.3v5
 
Quote:

Originally Posted by cristivw
- renuntarea la catalizator (cu el nu faci nici o treaba... fara el mai castigi cativa caluti)...

Nu mai suntem in 1985. Catalizatoarele moderne sunt ff putin restrictive, castigi ff putin sau deloc prin eliminarea lor (si-ti innebuneste si a doua sonda Lambda, cea de dupa catalizator)

~Nautilus

Sphynx 20-06-06 20:42

Re: golf4 1.8t sau 2.3v5
 
1.8T prefer.....

MC Mate 28-06-06 13:28

Re: golf4 1.8t sau 2.3v5
 
Si eu as alege tot 1.8 T si cred k o sa imi si iau numai k in 2 usi.

BYG'u 29-06-06 10:40

Re: golf4 1.8t sau 2.3v5
 
klar 1.8 T , nici nu se pune problema

whoelse 02-07-06 10:51

Re: golf4 1.8t sau 2.3v5
 
am mers cu 1.8T si imi place cum trage , cred ca asta as alege

DyZ 02-07-06 11:52

Re: golf4 1.8t sau 2.3v5
 
1.8 T ! rezista mult mai bine ;)

iulian2476 09-08-08 00:59

Re: golf4 1.8t sau 2.3v5
 
Comparatia asta o poate face numai cineva care le are sau le-a avut pe amundoua, si asta o perioada mai lunga. Nu ai cum sa dai o parere aici fara sa fi fost detinatorul ambelor masini.

DoruST 30-10-09 12:45

Re: golf4 1.8t sau 2.3v5
 
Referitor la intretinere: 2.3 nu are cum sa fie mai scump ca 1.8 din 2 motive principale:
-motorul e mai fiabil si nu are turbina care sa se strice
-distributie pe lant


All times are GMT +2. The time now is 17:24.

- Copyright 2026 4Tuning