Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Brasov (https://forum.4tuning.ro/50-brasov.html)
-   -   probleme tehnice (https://forum.4tuning.ro/50-brasov/15410-probleme-tehnice.html)

alfa33 05-04-06 13:10

probleme tehnice
 
Salutare tuturor.
Am dus masina in service si am constatat urmatoarele:
1. Calculatorul nu da nici o eroare
2. Bujiile functioneaza egal si constant
3. Turatia la relanti este de 960 RPM
4. injectoarele primesc comanda corect
5. Debitmetrul functioneaza
6. Presiunea de benzina este in grafic, 3 bari

Cu toate astea nu porneste decat daca i torn putina benzina in admisie si nu se tureaza decat atunci cand sunt vapori de benzina in admisie.

Cei de la service o baga din nou pt toate verificarile miercurea viitoare iar banuiala lor si a mea este ca injectoarele nu functioneaza cum trebuie.

Intrebari:
Pot fi injectoarele de vina?
Poate exista posibilitatea sa se fi decalat distributia in conditiile in care am reusit sa ducem motorul la 8000 RPM?

Prelud Hondarescu 08-04-06 18:34

Re: probleme tehnice
 
Probleme la injectoare am avut eu..
Statea la relanti, dar nu mai avea putere. Am schimbat fise bujii, debitmetru, sonda aer admisie..nimic! Din ce in ce mai nasol. Stiam si inca stiu, ca pompa de benzina imi face figuri...am schimbat filtul de benzina..presiunea parea OK..n-am verificat, ca n-am avut unde si nici n-am reusit sa-mi fac eu niste adaptari ca manometre aveam. Intr-un final, inainte de a mai face vre-o investitie inutila in diverse piese de schimb, la un gratar (asta vara), mi-am demontat injectoarele si surpriza..in capul lor, la intrare aveam niste filtre sita foarte fine, bininteles pline de jeg si apa. Le-am scos cu grija..sunt fff fine (cam de 5 ori mai mici, dar identice ca forma cu sita de benzina de la carburatorul de dacie) si le-am bagat intr-un pet cu detergent de vase..apoi cu Coca Cola..nu aveam altceva la indemana ;)
Dupa ce le-am montat la loc...TUN!
Incearca..cine stie, poate aia e.

Buster 13-04-06 03:18

Re: probleme tehnice
 
Sal!

Eu consider ca este de la amestec... din cate stiu la motoarele pe injectie este bine sa fie in jur de 14/1. :oops: Insa nu sunt un as in ale service-ului, mai ales la Alfa.

http://www.alfaclub.org/techstff/boschfi.htm Poate te ajuta linkul... :rolleyes2

Oricum, sper sa se rezolve.
Bafta!

don_costelo 27-04-06 06:53

Re: probleme tehnice
 
Problemele tehnice tocmai au luat sfarsit...masina a iesit pe strazi

don_costelo 29-05-06 20:16

Re: probleme tehnice
 
care stie cum se baga planetarele la opel ascona? mai exact ce trebuie desfacut ca sa intre?

Bigu 29-05-06 20:37

Re: probleme tehnice
 
care ma ajuta si pe mine sa-mi schimb becurile din bord? super nova

AdyBoy 30-05-06 10:26

Re: probleme tehnice
 
Quote:

Originally Posted by Bigu
care ma ajuta si pe mine sa-mi schimb becurile din bord? super nova

cum adica sa-ti schimbi becurile? fii mai explicit

blondu_glf 2 30-05-06 10:53

Re: probleme tehnice
 
vrea lumini de alta culoare..............si eu as vrea acelasi lucru...........daca ma poate ajuta cineva.

Bigu 30-05-06 12:22

Re: probleme tehnice
 
Quote:

Originally Posted by AdyBoy
cum adica sa-ti schimbi becurile? fii mai explicit

adica becurile din bord...din cate shti supernova are un verde de care sincer mam plictisit si as vrea sami pun rosii ;)

FreaK_Bv 28-09-06 11:18

Re: probleme tehnice la o Skoda Octavia
 
bun....vad ca sectiunea asta nu s-a mai folosit de mult....am eu cateva probleme: ;)
1.la masinile 4X4 cum este a mea...care ar fi cele mai indicate suspensii sport???
2.(NUMAI PENTRU MECANICI AUTO SI OAMENI SPECIALIZATI):la 4X4 daca las masina mai jos...planetarele de pe spate...implicit fata vor sta aproape drepte...exista posibilitatea sa se buleasca (partea din spate a masinii) :
-diferentialul
-cardanul
-planetarele ???

Astept niste raspunsuri bine justificate!! ;))

Catalyn 28-09-06 11:40

Re: probleme tehnice la o Skoda Octavia
 
Quote:

Originally Posted by FreaK_Bv (Post 568283)
bun....vad ca sectiunea asta nu s-a mai folosit de mult....am eu cateva probleme: ;)
1.la masinile 4X4 cum este a mea...care ar fi cele mai indicate suspensii sport???
2.(NUMAI PENTRU MECANICI AUTO SI OAMENI SPECIALIZATI):la 4X4 daca las masina mai jos...planetarele de pe spate...implicit fata vor sta aproape drepte...exista posibilitatea sa se buleasca (partea din spate a masinii) :
-diferentialul
-cardanul
-planetarele ???

Astept niste raspunsuri bine justificate!! ;))

in primul rand suspensia pe care o doresti e conceputa pentru masina ta, iar planetara nu este rigida are doua capete mobile cel de la fuzeta si cel de la diferential, imagineaza-ti masina in mers si drumul cu denivelari, planetarele au o cursa de sus jos si au marja de inaltime gandita, probleme apar cand faci pionierat cu componente care nu sunt dedicate masinii respective

Flow 28-09-06 15:16

Re: probleme tehnice la o Skoda Octavia
 
Quote:

Originally Posted by FreaK_Bv (Post 568283)
bun....vad ca sectiunea asta nu s-a mai folosit de mult....am eu cateva probleme: ;)
1.la masinile 4X4 cum este a mea...care ar fi cele mai indicate suspensii sport???

simplu k buna ziua suspensii sport pt skoda octavia 4x4 mergi la aproape orice comerciant de amortizoare respectiv arcuri ceri versiunea sport pt modelul tau de masina si in funtzie de firma producatoare vei avea de unde sa alegi


Quote:

Originally Posted by FreaK_Bv (Post 568283)
2.(NUMAI PENTRU MECANICI AUTO SI OAMENI SPECIALIZATI):la 4X4 daca las masina mai jos...planetarele de pe spate...implicit fata vor sta aproape drepte...exista posibilitatea sa se buleasca (partea din spate a masinii) :
-diferentialul
-cardanul
-planetarele ???

Astept niste raspunsuri bine justificate!! ;))


diferentzialul ranmane in aceiasi pozitzie si lucreaza absolut la fel indiferent de distantza dintre roata si caroserie cam acelasi lucru si cu cardanul , planetarele fatza si axele planetare spate tocmai datorita faptului ca toate aceste elemente au articulatzii care permit functionarea lor in diferite unghiuri care le poate da suspensia directzia etc

Quote:

Originally Posted by FreaK_Bv (Post 568283)
exista posibilitatea sa se buleasca (partea din spate a masinii) :
-diferentialul
-cardanul
-planetarele ???

foarte mici sanse daca nu chiar nule daca folosesti suspensie conceputa pt octavia cum a zis si catalin mai sus

FreaK_Bv 28-09-06 16:05

Re: probleme tehnice
 
ok....va multumesc mult!!;)

Trai 15-10-06 16:30

Re: probleme tehnice
 
ma ajuta cineva cu un sfat pt o evacuare sport pt un TDI?
P.S.: vreau sa o construiesc!
momentan are 3 tobe.
daca elimin 2 va hurui MULT mai tare?
si unde gasesc tzeava de 65mm (3 inch,tzoli) la interior cu perete subtire sa fac evacuarea?

Yackone 15-10-06 16:40

Re: probleme tehnice
 
gasesti la stelco pe calea bucuresti pe langa fiat undeva...nu stiu exact

Trai 15-10-06 16:46

Re: probleme tehnice
 
ai idee si de pretz pe metru?

Trai 28-10-06 18:23

Re: probleme tehnice
 
ma poate ajuta cineva cu un chip tuning pt un proton 416 glsi, motor de 1600, 16v, aspirat, benzina, din 1999? si mai intai, cam cat ar costa, separat de calc-ul masinii, la buton?

alfa33 28-10-06 18:37

Re: probleme tehnice
 
poti pune un Unichip care te costa 350 euro + TVA la Master Tuner in Bucuresti. Setarile se fac pe dyno deci trebuie sa te tina masina cateva ore de forja. Adica mai intai sa ai distributia, uleiul si toate alea puse la punct

cv-03-btf 24-11-06 19:11

Re: probleme tehnice
 
salut.. acum 2 ani am vorbit la telefon cu un cetatean turc din brasov care avea o afacere cu parbrize auto........ din pacate intre timp am pierdut numarul de telefon si nu stiu la ce adresa functiona firma....... ma poate ajuta cineva..??!!!! o adresa eventual un numar de telefon... sau alte persoane care se ocupa cu parbrize..???!!! mi-ar trebui um parbriz pentru un capri din 69 si persoana respectiva ..la acea vreme mi-a spus ca poate aduce la comanda.....

Flow 25-11-06 00:19

Re: probleme tehnice
 
Quote:

Originally Posted by cv-03-btf (Post 635461)
salut.. acum 2 ani am vorbit la telefon cu un cetatean turc din brasov care avea o afacere cu parbrize auto........ din pacate intre timp am pierdut numarul de telefon si nu stiu la ce adresa functiona firma....... ma poate ajuta cineva..??!!!! o adresa eventual un numar de telefon... sau alte persoane care se ocupa cu parbrize..???!!! mi-ar trebui um parbriz pentru un capri din 69 si persoana respectiva ..la acea vreme mi-a spus ca poate aduce la comanda.....

1. pe strada tarnavei in cartierul astra (e mica strada deci ar trebui sa o gasesti)

2.pe strada scolii pe bucata dintre str lunga si strada de mijloc cum intrii din lunga pe partea dreapta

3.in darste dupa pod la intrare in sacele langa benzinaria lukoil

cv-03-btf 26-11-06 17:48

Re: probleme tehnice
 
Multumesc mult Flow...
eventual ma poate ajuta cineva cu niste numere de telefon..???

corrado-vr6 27-11-06 05:31

Re: probleme tehnice
 
da o cautare pe google la pagini aurii brasov. acolo apar toate firmele si profilul de activitate

cv-03-btf 01-12-06 17:40

Re: probleme tehnice
 
multumesc mult

gabi_10 03-12-06 19:01

Re: probleme tehnice
 
ma ajuta cineva cu un sfat ;am o cobra w123 si am jenti pe 14 tzoli, am primit niste jenti pe 15 tzoli si pe fata am pb. in sensul ca ating in capetele de bara pe spate e ok.ce fel de distantiere(flanse) sa pun? cat de groase?mm si de unde fac rost? daca ma poate ajuta cineva ....

alfa33 04-12-06 08:48

Re: probleme tehnice
 
distantiere gasesti la augsburg dar costa destul de mult. O alta varianta ar fi sa le fabrice cineva la stung insa nu trebuie sa fie mai groase de 1,5 cm. St iam pe cineva in sacele dar nu mai am nr lui.

gabi_10 05-12-06 19:50

Re: probleme tehnice
 
multumesc mult pt. sfat

Syc@ 05-12-06 22:22

Distantziere si altele...
 
Quote:

Originally Posted by gabi_10 (Post 646402)
ma ajuta cineva cu un sfat ;am o cobra w123 si am jenti pe 14 tzoli, am primit niste jenti pe 15 tzoli si pe fata am pb. in sensul ca ating in capetele de bara pe spate e ok.ce fel de distantiere(flanse) sa pun? cat de groase?mm si de unde fac rost? daca ma poate ajuta cineva ....

Daca esti interesat de distantziere te pot ajuta te astept pe 13 Decembrie Nr 31 sa vedem de ce ai nevoie mai eczact si ce dimensiuni sau ma potzi contacta telefonic 0726/388.061

Flow 10-12-06 16:34

Re: probleme tehnice
 
Pt cei ce au probleme tehnice sau nu dar ii intereseaza cum functzioneaza fiecare sistem al masini si ar ajuta la o mai buna intzelegere a cauzelor defectelor survenite am gasit un site foarte interesant

http://auto.howstuffworks.com/


All times are GMT +2. The time now is 13:16.

- Copyright 2026 4Tuning