Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   EMMA (https://forum.4tuning.ro/372-emma.html)
-   -   4Tuning Day - Sound Quality Car Audio Competition 1-2 Aprilie 2006 (https://forum.4tuning.ro/372-emma/15232-4tuning-day-sound-quality-car-audio-competition-1-2-aprilie-2006-a.html)

dBDrag 30-03-06 22:50

4Tuning Day - Sound Quality Car Audio Competition 1-2 Aprilie 2006
 
Sound Quality Car Audio Competition
1-2 Aprilie 2006, 4Tuning Day, Prisma2. Bucuresti


Prezentarea generala a evenimentului este disponibila la:
https://forum.4tuning.ro/179-4tuning-day-2006/13496-4tuning-day-salon-masini-modificate-car-audio-expo-tuning.html

Locatie:
Etapa se va desfasura in sala Prisma2 din cadrul incintei prisma din Corbeanca, Jud. Ilfov.
Mai multe detalii privind localizarea evenimentului se pot gasi pe topicul de la adresa:
https://forum.4tuning.ro/179-4tuning-day-2006/13747-localizare-eveniment.html

Categorii de concurs:

Amatori
Persoane fizice care detin sisteme car audio aftermarket si nu lucreaza in domeniul car audio. Sistemele pot fi realizate partial sau in intregime de catre o firma specializata.

Profesionisti
Persoane fizice sau juridice care detin sisteme car audio aftermarket si lucreaza in domeniul car audio. Sistemele pot fi realizate de firma la care lucreaza sau de catre o terta parte.

Costuri de participare:
Amatori - Concurenti privati - 75 RON
Amatori - Concurenti privati care fac parte din cluburile care expun masini la 4Tuning Day - 60 RON
Profesionisti - Concurenti din industria car audio - 150 RON

Taxa intrare spectatori la 4Tuning Day: 10 RON

Pentru evitarea crearii unor precedente ambigue, incadrarea participantilor va fi la discretia oficialilor.

Arbitrii

Christian Sugar - Se numara printre cei mai buni ingineri de sunet din Romania, printre cele mai cunoscute proiecte la care a lucrat este albumul Shukar Colective. Este implicat in fenomenul audio in calitate de artist, inginer de sunet, mixaj, masterizare precum si prin activitatea de proiectare si microproductie de echipamente audio de inalta fidelitate pentru studiouri.

Dragos Antonescu - Are o experienta in domeniul audio de mai mult de 10 ani, perioada in care a lucrat cu majoritatea importatorilor de echipamente high-end audio de casa. In prezent este consultant independent si este implicat in proiecte de sisteme audio atat in tara cat si in strainatate.

Arbitrajul se va face atat cu inregistrari de referinta ale arbitrilor cat si cu inregistrari realizate chiar de arbitrii pentru a putea avea posibilitatea de a compara sistemele din concurs cu sunetul original.

Cei doi arbitrii vor face o auditie in fiecare masina participanta, dupa care vor discuta cu participantul despre calitatile, defectele sistemului ascultat. Fisele de arbitraj vor fi scanate si postate pe forumul 4tuning dupa sfarsitul evenimentului.

Grila de arbitraj se gaseste la adresa de mai jos, calificativele fiind acordate in functie de perceptia subiectiva a fiecarui arbitru.
Exista posibilitatea ca aceasta grila sa sufere modificari la cerinta arbitrilor.

http://www.audiomobil.ro/documentati...iearbitraj.htm

Program desfasurare eveniment:

Sambata 1 Aprilie

10:00 Termen limita pentru inscrierea concurentilor
Crearea claselor
Briefing pentru concurenti

12:00 Inceperea jurizarii concurentilor din clasa Amatori

Duminica 2 Aprilie

10:00 Inceperea jurizarii concurentilor din clasa Profesionisti
Anuntarea castigatorilor
Premiere (inclusa in festivitatea de premiere a 4Tuning Day)

Nota: in functie de numarul de participanti, precum si de timpul necesar pentru jurizarea fiecarei masini, exista posibilitatea ca jurizarea unor participanti sa fie amanata de pe o zi pe alta.

Asa cum am mentionat si in alte posturi un concurent nu se poate inscrie concomitent in competitia dB Drag si SQ.

dBDrag 03-04-06 21:18

Re: 4Tuning Day - Sound Quality Car Audio Competition 1-2 Aprilie 2006
 
Rezultatele Oficiale

http://www.dbdrag.ro/2006/1aprilie2006/CCI00014.JPG

fuscobal 04-04-06 15:50

Re: 4Tuning Day - Sound Quality Car Audio Competition 1-2 Aprilie 2006
 
Daca poti, te rugam frumos sa incarci si fisele de concurs !

bad_boy2k 04-04-06 16:12

Re: 4Tuning Day - Sound Quality Car Audio Competition 1-2 Aprilie 2006
 
subscriu fosco...
vrem rezultate!!! :lol:
salutari

Andrei Suzuki 04-04-06 18:30

Re: 4Tuning Day - Sound Quality Car Audio Competition 1-2 Aprilie 2006
 
Felicitari tuturor concurentilor,in special lui RElu,fratelui sau si lui Fuscobal. Tineti-o tot asa!

dBDrag 04-04-06 18:44

Re: 4Tuning Day - Sound Quality Car Audio Competition 1-2 Aprilie 2006
 
Fisele de arbitrare
in ordinea numelor fisierelor...

http://www.dbdrag.ro/2006/1aprilie2006/CCI00015.jpg
http://www.dbdrag.ro/2006/1aprilie2006/CCI00016.jpg

http://www.dbdrag.ro/2006/1aprilie2006/CCI00017.jpg

http://www.dbdrag.ro/2006/1aprilie2006/CCI00018.jpg
http://www.dbdrag.ro/2006/1aprilie2006/CCI00019.jpg

dBDrag 04-04-06 18:45

Re: 4Tuning Day - Sound Quality Car Audio Competition 1-2 Aprilie 2006
 
http://www.dbdrag.ro/2006/1aprilie2006/CCI00020.jpg

http://www.dbdrag.ro/2006/1aprilie2006/CCI00021.jpg

http://www.dbdrag.ro/2006/1aprilie2006/CCI00022.jpg

http://www.dbdrag.ro/2006/1aprilie2006/CCI00023.jpg

dBDrag 04-04-06 18:46

Re: 4Tuning Day - Sound Quality Car Audio Competition 1-2 Aprilie 2006
 
http://www.dbdrag.ro/2006/1aprilie2006/CCI00024.jpg

http://www.dbdrag.ro/2006/1aprilie2006/CCI00025.jpg

http://www.dbdrag.ro/2006/1aprilie2006/CCI00026.jpg

http://www.dbdrag.ro/2006/1aprilie2006/CCI00027.jpg

http://www.dbdrag.ro/2006/1aprilie2006/CCI00028.jpg

http://www.dbdrag.ro/2006/1aprilie2006/CCI00029.jpg

bad_boy2k 04-04-06 22:25

Re: 4Tuning Day - Sound Quality Car Audio Competition 1-2 Aprilie 2006
 
la mine tot nu apar...insa in mailul de notificare au aparut linkurile ;)
le impartasesc cu voi :D

http://www.dbdrag.ro/2006/1aprilie2006/CCI00015.jpg
http://www.dbdrag.ro/2006/1aprilie2006/CCI00016.jpg
http://www.dbdrag.ro/2006/1aprilie2006/CCI00017.jpg
http://www.dbdrag.ro/2006/1aprilie2006/CCI00018.jpg
http://www.dbdrag.ro/2006/1aprilie2006/CCI00019.jpg

salutari

alinneagoe 05-04-06 02:14

Re: 4Tuning Day - Sound Quality Car Audio Competition 1-2 Aprilie 2006
 
sper sa nu imi sariti in cap pt intrebarea asta :) cand e urmatorul concurs de sq?

BabyBlue_EVO 06-04-06 11:54

Re: 4Tuning Day - Sound Quality Car Audio Competition 1-2 Aprilie 2006
 
radu se tine SQ la mare ?:D da sau ba?

viperu 06-04-06 13:38

Re: 4Tuning Day - Sound Quality Car Audio Competition 1-2 Aprilie 2006
 
In proportie de 95% nu se va tine competitie de SQ la mare.

pesteimputit 07-04-06 22:34

Re: 4Tuning Day - Sound Quality Car Audio Competition 1-2 Aprilie 2006
 
in proportie de 95% ma bucur :D

saxo 07-04-06 23:26

Re: 4Tuning Day - Sound Quality Car Audio Competition 1-2 Aprilie 2006
 
Quote:

Originally Posted by alinneagoe
sper sa nu imi sariti in cap pt intrebarea asta :) cand e urmatorul concurs de sq?

Cred ca in iunie https://forum.4tuning.ro/371-spl-presiune-sonora/11775-calendar-competitional-2006-a.html

@ Peste : vezi ca te PENALIZEZ !!! :twisted:

pesteimputit 08-04-06 09:11

Re: 4Tuning Day - Sound Quality Car Audio Competition 1-2 Aprilie 2006
 
:((

poate apuc sa fac si eu masina pana atunci

alinneagoe 08-04-06 13:17

Re: 4Tuning Day - Sound Quality Car Audio Competition 1-2 Aprilie 2006
 
de aia intrebam si eu, poate apuc sa fac cate ceva la masina sa ma pot baga si eu in seama :D dar totusi cred ca e putin cam repede pt posibilitatile mele... :(

saxo 08-04-06 13:37

Re: 4Tuning Day - Sound Quality Car Audio Competition 1-2 Aprilie 2006
 
Quote:

Originally Posted by alinneagoe
de aia intrebam si eu, poate apuc sa fac cate ceva la masina sa ma pot baga si eu in seama :D dar totusi cred ca e putin cam repede pt posibilitatile mele... :(

Nu uita ca TU ai un MAAAAARE eavantaj :lol: si anume munca cea mai grea pe care ceilalti concurenti trebuie sa o faca , la tine e deja facuta !! Profita la maxim de preparea ei care e de exceptie !
La tine nu mai e decit de tras si legat fire....

Vezi masinile care au participat saptamina trecuta ce au avut pe ele ...

Sincer , cred ca ai mari sanse daca pui citeva componente in plus la ce ai acum .

In privinta timpului de lucru la masina ta , NU cred ca ia mai mult de 1 zi , INDIFERENT ce vrei sa-i faci !!!
Mult vor dura reglajele de care nu-mi fac griji ca stiu ca le poti face singur FF bine .....

Poate faci ceva eforturi ca sincer ar fi pacat ... Arata ce poate SAXO , ca poate MULT !!

alinneagoe 08-04-06 13:56

Re: 4Tuning Day - Sound Quality Car Audio Competition 1-2 Aprilie 2006
 
pai problema la mine nu o reprezinta trasul firelor sau reglajele. din pacate problema o reprezinta fondurile. n-am bani acum sa imi iau ce vreau. hu abia peste o luna o sa poata sa imi aduca cineva, pana atunci strang eu cumva banii, insa mai departe amplificare si sub...cu astea nu stiu cum o sa fac. si mai e o problema: dupa ce voi avea toate componentele...nu stiu unde sa lucrez sa mi le instalez. ca sincer nu imi vine sa desfac masina in fata blocului sa vada toti baitasii ce fac eu acolo si ce scule am prin masina...si-asa nu-mi place ca dif fata sunt la vedere, mai ales tweeterele de pe bord...in fine, las' ca ma descurc eu. daca nu si nu...mai vine o etapa :) si pana atunci arunc si eu ochii si urechile pe unde se poate ca sa fur meserie ;) :D

p.s.: (pt saxo ;) ) o sa vreau si eu, dupa ce imi vine hu, un cd EMMA ca sa incep sa ma joc cu reglajele, sa invat si eu una-alta...

saxo 08-04-06 14:07

Re: 4Tuning Day - Sound Quality Car Audio Competition 1-2 Aprilie 2006
 
Amplificatorul si subul nu-s obligatorii ...vezi matizul rosu de la concurs care nu are nici sub nici amp.

Tu pune HU-ul si regleaza bine masina .

Cu cd-urile nu-i problem , sunt altele mult mai bune ...

saxo 08-04-06 14:12

Re: 4Tuning Day - Sound Quality Car Audio Competition 1-2 Aprilie 2006
 
Ca sa nu mai editez...
Un Opel Astra la concurs nu avea decit difuzoare pe fata ....si tot a scos punctaj bun .
Nu uita ca masina "ideala" e FARA sub !!

alinneagoe 08-04-06 14:24

Re: 4Tuning Day - Sound Quality Car Audio Competition 1-2 Aprilie 2006
 
hmmmm...fara sub...biiineeee...:)...atunci mai vbm dupa ce imi vine hu. desi sincer eu unul simt nevoia de un sub. sunt frecvente pe care totusi nu le redau sau nu asa cum trebuie difuzoarele fata. oricum, daca nu sub...poate niste medii si crossovere pt fata :) cat despre matiz sau alte masini din concurs...nu stiu ce a fost in concurs ca nu am avut timp sa vin, eu abia am ajuns juma' de ora duminica seara...si atunci tot in graba ca ma duceam la un concert live....beeeton!...by the way...vine eric clapton in butapesta parca pe undeva prin iunie...hmmm...mi-a venit o idee :) dar e off-topic...las' ca ma descurc eu...

BabyBlue_EVO 09-04-06 00:48

Re: 4Tuning Day - Sound Quality Car Audio Competition 1-2 Aprilie 2006
 
dar astra a fost depunctat din cauza subului :) ca nu dadea joase :D dar cu ajutorul specialistilor masina devine un mic monstru pe langa marii bossi

BabyBlue_EVO 09-04-06 00:49

Re: 4Tuning Day - Sound Quality Car Audio Competition 1-2 Aprilie 2006
 
Inca odata MULTUMESC domnului Relu si domnului Cristi .... fara dansii nici nu eram acolo :) Tottal Moto RUlz


All times are GMT +2. The time now is 17:08.

- Copyright 2026 4Tuning