![]() |
VW Passat | Bmw 120
Salut. Luna viitoare as dori sa-mi achizitionez o masina si nu stiu ce sa aleg dintre un passat 2006-2007 si un bmw 120 sau poate 118[2005]. Am un buget de 10.500 -11.000 euro.Cum nu stiu mai nimic despre ele...as vrea sa va cer parerea.Am inteles ca bmw are doar tractiune spate si ca ar fi cam naspa iarna.Cat despre vw am auzit numa lucruri bune.Prea putin ma intereseaza capacitatea motorului sau daca-i diesel sau benzina.As prefera Bmw pt ca-i o masina sport ceea ce-mi place foarte mult.Dar as vrea sa aleg ce-i mai bun pt un incepator ca mine [nu am carnetul de foarte mult timp] Voi ce ma sfatuiti ?
Multumesc mult ! |
Re: VW Passat | Bmw 120
Alfa 159.
|
Re: VW Passat | Bmw 120
Ms mult , dar chiar una dintre cele 2 .
|
Re: VW Passat | Bmw 120
Ah, nu eram atent.
Hmm, deci: Passat: ceva mai bine facut decat versiunea precedenta, pretentii de premium esuate, doar de la 2.0 tdi in sus se misca, in rest e vai mama lui, inclusiv 2.0 fsi, materiale destul de bune, volan urat ca braga, piese scumpe rau, nu foarte stabila, dar silentioasa si placuta la condus. BMW: urata CU SPUME, interior si mai urat, pozitie la condus total aiurea, faza scurta inutila, dar cu 2.0d 163 cp e o placere la condus, foarte stabila si responsiva la comenzi. Eu n-as lua niciuna, dar daca as fi inchis intr-o inchisoare afgana si-as fi obligat sa aleg dintre ele, in numele lui Allah, as lua bmw. |
Re: VW Passat | Bmw 120
Iti multumesc mult .Din cate am inteles si piesele la Bmw sunt foarte scumpe deci ar trebui sa ma gandesc putin si la asta . Imi pare rau..doar cele 2 imi plac:D
|
Re: VW Passat | Bmw 120
da, sunt scumpe, si nu-s neaparat masini extraordinar de fiabile.
In locul tau m-as orienta fie spre Lexus, fie spre Volvo, Toyota, Honda, etc. |
Re: VW Passat | Bmw 120
Dar diferenta dintre bmw 116, 118 , 120 care este ? Este vorba doar de capacitatea motorului...nu? Sau si de aspect ?
|
Re: VW Passat | Bmw 120
doar de capacitatea motorului.
|
Re: VW Passat | Bmw 120
De fapt intre 118/120 difera puterea, aceeasi (cel putin la diesel). Ca o completare pretentiile premium la passat nu sunt deloc esuate, 2 FSI este ceva mai rapid ca 2.0 TDI dar daca nu este exploatat corespunzator ai impresia ca merge mai lent (normal ca daca faci 70-120 in treapta 6, 2.0 TDI se duce mai bine dar motoarele sunt diferite si se exploateaza complet diferit).
Eu as alege Passat. De ce ? 1) Imi place mult mai mult cum arata fata de seria 1 2) Prefer un sedan de clasa medie decat un hatchback 3) Interiorul arata mult mai bine ca la BMW @ ionut_cluj - ce Lexus iti cumperi la 11 000 euro ? :-? Ah, sa fie din mileniul asta. |
Re: VW Passat | Bmw 120
Quote:
seria 3 |
Re: VW Passat | Bmw 120
Da...seria 3 2005 ...modelul ala mai nou...dar la 11.000 ..putin sanse .Posibil ca in afara sa gasesc la banii ashtia..dar as prefera s-o cumpar de aici.
In continuare astept parerile voastre despre cele 2 masina .Va multumesc mult ! |
Re: VW Passat | Bmw 120
nuj cat de scumpe sunt piesele de la bmw da stiu ca azi am mers la vw dau comanda la o bucata de fier (planetara) si ghici...2000 de ron ...dintre cele doua as alege aia care are km mai putini si mai bine intretinuta;)
|
Re: VW Passat | Bmw 120
Eu as alege un Fiat Bravo sau Lancia Delta noua generatie doar ca e mai scumpa
|
Re: VW Passat | Bmw 120
Quote:
|
Re: VW Passat | Bmw 120
poate ce urata insa nu e urata ca un audi ce seamana cu un porc obez :twisted:
|
Re: VW Passat | Bmw 120
noi inca n-am descoperit secretul masinilor de contabil, Dan:)
|
Re: VW Passat | Bmw 120
Daca Audi / BMW / MB sunt de "contabili" atunci FIAT sau Lancia sunt pentru femei de serviciu :D.
La varsta asta nu ati invatat ca frumusetea este o chestie TOTAL subiectiva ? Ce ti se pare tie urat altuia poate i se pare superb sau viceversa ? Mai mult, ai facut o generalizare urata de tot, care ca orice alta generalizare este falsa. Eventual un model de Audi poate fi urat (in viziunea ta) dar nu firma, ceea ce reiese din postul tau. Ce nu ati descoperit pana acum este tema thread-ului, intre VW Passat sau BMW 120 la voi castiga Toyota sau Lancia. Interesant, apoi vin recomandari de masini (Lancia Delta generatia noua, Lexus) care nu se incadreaza deloc in bugetul de 10-11k euro. LE: Nici nu stiu unde traiti voi dar in partea asta a romaniei unde stau eu un contabil nu castiga nici pe departe un salariu ca sa ii permita un Audi nou, in schimb de un FIAT se mai lipeste, ca tot ati adus vorba. |
Re: VW Passat | Bmw 120
Quote:
Firma audi este urata, imi provoaca iritare, nu imi place niciun model, inafara de a5 care e dragut, in rest toate sunt niste uratenii inimaginabile. Can you deal with it? |
Re: VW Passat | Bmw 120
Yep sure, citeste ce am scris mai sus referitor la frumusete/design, normal ca pot sa traiesc cu ideea asta la fel cum cred ca poti trai si tu cu ideea ca eu si multi altii considera masinile vazute de tine drept frumoase niste hidosenii (unele din ele). Dar Pamantul pare sa se invarta in continuare...
PS: Nici R8 nu iti place ? :D PS2: Vai vai vai sunt trist(a), mi-a intrat nisip in....dar sunt tanar(a) si pot...sa bag mana pan' la cot, ca sa-l scot ^_^. LE : Numai daca aduni posesorii de Audi (care sunt destul de numerosi) umpli toata baza de date a forumului asa ca stai chillax. Plus altii care au o perspectiva similara, altfel erau pline strazile de Lancia. Oricum, sunt eu, PVD si jonny vs tu si dan deci 1-0 pentru noi :lol:. |
Re: VW Passat | Bmw 120
Quote:
Sa nu stricam threadul omului, ca e pacat. Ia BMW! |
Re: VW Passat | Bmw 120
Quote:
Quote:
Quote:
Quote:
Quote:
Quote:
anyway, alegerea mea ar fi passat-ul pt ca: 1. e sedan ( nu hatch ) 2. motorul 2.0 TDI e extraordinar si trage f f bine 3. intretinerea oarecum ieftina Daca nu ar fi fost de ales intre cele 2, clar as fi optat pt alfa 159 ( indiferent de motorizare si de dotari ). Deasemenea recomand Volvo s40 PS: anaconda, e 1-1 ca am aparut si eu prin peisaj :D |
Re: VW Passat | Bmw 120
http://www.***********/masini/volvo/...m=32&offset=15
Uite cum ar arata un Volvo S40, orientativ, asta daca iti place mai mult ca Passat. LE: scrii autovit . ro apoi asta /masini/volvo/s40/index.php??OOrdine=DataIntrare&sens=DESC&cateam=32 &offset=15 |
Re: VW Passat | Bmw 120
De Saab ce zici ? : Mi se par masini reusite si foarte faine doar ca nu au parte de asa multa publicitate la noi in tara. :) Iar Bmw masina sportiva cu motor de 1.8 sau 2.0 diesel ? Daca cumperi un Bmw,macar cumpara un 325 sau macar 2.3..alea sunt sportive cu adevarat. (Parerea mea)
Saab 1 Sau din 07 Saab |
Re: VW Passat | Bmw 120
Va multumesc mult pentru recomandari dar am ramas la astea 2 ...vw si bmw .De banii pe care-i am..chiar nu stiu ce sa aleg..altceva nu-mi place..fiecare cu preferintele lui.
|
Re: VW Passat | Bmw 120
Singurul avantaj al passat-ului in fata seriei 1 e portbagajul.
|
Re: VW Passat | Bmw 120
totusi s a nu uitam ca sunt doua masini total diferite, de unde tia venit ideia s a alegi asemenea masini pt ca sunt diferite una fata d e cealalta tu alegi pt ca sunt vw si bmw sau pur si simplu iti plac aceste modele?( ciudat )
de ce nu cauti sa faci comparati intre 320 d si vw passat si intre acelea s a alegi pt ca eu stiu ca 120 este concurentul lui golf in cazul tau as alege passat pt ca este un sedan de familie dar in cazul in care nu ai familie as alege bmw 120 |
Re: VW Passat | Bmw 120
Da , le-am ales pentru ca pur si simplu imi plac ambele modele.D-asta am si intrat aici...sa va cer voua parerea despre ele.Nu vreau o comparatie intre un passat si un 320 , vreau o comparatie intre cele 2 pe care le-am ales.La 320 nici nu ma gandesc pentru ca nu sunt bani.
|
Re: VW Passat | Bmw 120
Quote:
Quote:
|
Re: VW Passat | Bmw 120
Quote:
Vorbe mari pentru un om ale carui singure replici au fost Quote:
Quote:
P.S. Varsta nu aduce intotdeauna intelepciunea |
Re: VW Passat | Bmw 120
Quote:
Eu mi-am spus parerea personala doar despre acea masina prin replicile mele (sau tu zici ca nu am dreptul sa-mi exprim parerea ??).Si nu am atacat pe nimeni asa cum a facut Dan, si asa cum tocmai ai facut si tu acuma.. |
Re: VW Passat | Bmw 120
recomand BMW , chiar daca nu sunt fan seria 1 , nu poti compara un bmw cu un passat, de la calitatea interiorului, la sportivitatea masinii, la comfort(poate aici e putin tras de par ca 1-le e cam micut). Eu iti recomand sa faci in felul urmator dute si fa test drive cu ambele si vezi care iti place tie mai mult. Si stai calm in legatura cu tractiunea spate, inca din 2002 de cand e dsc-ul nu mai e o problema asa de mare, daca esti normal la cap si nu te pui sa accelerezi pe gheata sau sa intri in curba cu 100 nu vei avea nici o problema :)
|
Re: VW Passat | Bmw 120
mihai..daca vorbim de calitatea interiorului si comfort imi pare rau dar passatul este cu mult peste 120. Doar sportivitatea e de partea 120-ului, desi eu recomand un 123d :)
|
Re: VW Passat | Bmw 120
vezi exact de aia iam spus sa faca test drive cu ambele, eu sunt de parere ca un seria 1 ( nu chel) este mult peste un passat ca si calitatea materialelor folosite , etc. tu inclini spre passat. depinde de gusturi
|
| All times are GMT +2. The time now is 19:49. |
- Copyright 2026 4Tuning