Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii Oltcit (https://forum.4tuning.ro/321-discutii-oltcit.html)
-   -   vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi! (https://forum.4tuning.ro/321-discutii-oltcit/15043-vreau-modific-rm-putin-tunez-exterior-astept-idei-sfaturi.html)

edy77_driver 26-03-06 07:15

vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi!
 
2 Attachment(s)
am cumparat de curind un RM din 89 ....buna masina...functioneaza perdect dar totusi as vrea sa o aranjez putin si sa ai schimb putin exteriorul.

am cumparat acum citeva zile un motor de club 11 cu cutie cu tot....nu stiu daca cutia e ro sau fr ,am luat si un set de 4 jante din aliaj usor CMS pe 3 prezoane acum urmeaza sa cumpar si un set exterior si inca nu am habar cum si de unde sa il iau...cum am mai spus pe alte forumuri sunt din craiova dar sunt mutat in cta...maritat in cta:) .stiu ca la craiova e firma care produce ..dar as vrea sa stiu de la bodyspeed sau adryx daca pot sa fac comanda prin tel si sa imi trimita setul aici in cta.

Laure2fast 26-03-06 10:30

Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi!
 
poti comanda de la faberplast!!insa produsele sunt cam de cacao!

bodyspeed 26-03-06 14:21

Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi!
 
5 Attachment(s)
sfatul meu e sa nu comanzi la FABERPLAST ca sunt foarte subtiri si foarte proaste desi sunt mai ieftine decat la FIBROCOM
deci mai bine vb la fibrocom cat este un set de spoilare fata spate si praguri dar nu stiu ce model ai prefera :rolleyes2

Laure2fast 26-03-06 14:41

Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi!
 
cei de la FIBROCOM creca nu ti le trimit la constanta!!deci nu poti decat sa vii la craiova si sa cumperi ce model vrei!

valib 26-03-06 14:56

Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi!
 
mai...de trimis...in ziua de azi...iti trimite oricine, caci e in interesul lui sa vanda marfa si sa scoata profit.
daca ii intrebi...si ii rogi...sunt sigur ca iti trimit prin curierat rapid

edy77_driver 27-03-06 07:11

Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi!
 
bodyspeed....as prefera modelul de pe cel albastru fata si pragurile...si spate...adica ceva mai usor la bani acum...anu asta o sa stau prost cu banii...asta o stiu de acum....dar macar sa ai dau o forma mai altfel decit i-a dat fabrica.afla-mi si mie cit e setul de pe cel albastru si daca au modele mai ieftine poate faci si tu niste poze.....cit de trimis...exista firme de curierat rapid...

si as mai avea o intrebare.....daca umflu aripile pe spate credeti ca imi va atinge janta cu cauciuc de 175/70/13?
pe fata vine super dar acum spatele imi atinge...ma gindesc daca le umflu nu imi va atinge in oala?

Laure2fast 27-03-06 07:14

Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi!
 
daca umflii aripa nu iti atinge sigur!!din cate stiu eu bara fata e 2 mil jumate,a de spare 1mil jumate,pragurile 1mil jumate..

edy77_driver 27-03-06 08:56

Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi!
 
salut laure
ai un id de mess yahoo?al meu e gagikutzu....poate stam de vb acolo daca vrei.
cit despre aripa...o umflu...nu asta e problema...dar imi zicea un mos aseara ca atinge in oala pe spate daca bag 175/70/13

Acc3l3ratoR 27-03-06 11:50

Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi!
 
8) Eu am setu de la Faberplast.....m-a costat 400RON cu tot transport de la Craiova la Bacau...:!: (mi le-au trimis prin RoExpres)
;) Sa stiti ca sunt mai GROASE decat cele de la Fibrocom ale unui preten....
Numai ca ale mele sunt mai nashpa lucrate/finisate(sunt cam asimetrice)....
DAR..
Pot doar sa spun ca sunt foarte rezistente...am intrat cu spoileru de multe ori in ditamai bordurile si nu s-a crapat pana acun...(de multe ori m-am dat jos din masina si m-am mirat ca nu s-a spart:rolleyes2 (are cam 5 mm grosime:twisted: ) ... ci doar s-a zgariat...:shock:

:idea: O ideie...(ca vad ca nimeni nu ti-a spus pana acu:shock: ) daca vrei sa iti schimbi motoru, sistemul de franare la cutie si palnetarele cu unele de 11R trebuie neaparat sa pastrezi butucii de RM ca altfer nu se vor mai potrivi Jantele alea CMS(distantele sunt diferite de la RM la R:!: )

edy77_driver 27-03-06 17:17

Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi!
 
3 Attachment(s)
cam asa arata dupa prima investitie..asa cum spuneam mai sus in primele posturi .asta consta in :


1. genti CMS
2. gume pireli 2;michelin 2
3. bara spate (de fiat uno) asta mi-a placut mult cum ai sta cu ea.

maine urmeaza sa ai decupez totusi putin aripile pe spate si sa le imbrac si pentru asta am doua variante:

1. cu semiaripi din inox
2. cu semiaripi din plastic de golf 1
3. pregatirea pentru vopsit

si sper ca peste 2 zile sa o bag la vopsit...culoarea v-a fi crem auriu metalizat(de cielo).

ultima investitie v-a fi in bara de fata pe care sa vad de unde o iau...fiberplast sau fibrocom craiova...in functie de pret si sa vad care imi trimite aici in cta.


o sa va tin la curent cu poze cu tot ce e nou.

astept pareri indiferent cum ar fi...pozitive sau negative.

bodyspeed 27-03-06 18:43

Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi!
 
sa vedem de spoilare cat mai ajung eu am dat pe el 2 .800.000 in octombrie cu tot cu montaj si site modelul de mai jos
vezi laure ca s-au mai modificat preturile ;)
in plus ar fi bine sa lasi garda la ea binenteles dupa ce montezi spoilarele ca ii sta mai bine
de curierat vezi ca adryx lucreaza la una din firmele de curierat Si iti spun de pe acum daca vei face comada si vei opta pentru cele de la faberplast iti iei tapa si acum il am spoilarul cel vechi care trebuie si reparat si dublat ca e foarte subtire SI MODEL NASPA
In plus eu unu mi-am cumparat de la FIBROCOM spoilarul pe fata(puteam sa il i-au si de la faberplast nu contau bani ca era pe asigurare dar conta calitatea ), L-am cuparat si pe cel din spate mai am de luat pragurile tot de la ei

edy77_driver 27-03-06 18:51

Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi!
 
body....mersi pentru sfatul cu garda mai jos la masina....asta vreau sa fac dar nu inainte sa cumpar pragurile si masca pe fata.acum masina e ridicata de spate iar cu masca de spate pot sa vin mai in fata ca am de unde sa tai.
nu vreau decit masca de fata si pragurile cum sunt cele de la oltcitul albastru care mi-ai pus tu pozele mai sus.
adryx e vecin cu mine..sta la 2 blocuri de mine dar nu dau de el
i-am lasat un mesaj si nu a raspuns inca.o sa mai incerc.

am vazut modelele de la faberplast...si sincer nu prea imi plac...ar fi un set dragutz dar parca masca de fata e prea goala....nu stiuastept sa aflu exact pretu pentru ala albastru la masca si apoi ma hotarasc ce comand.

cred ca in curind ma da nevasta afara si dorm in oltcit tunat la poarta...:))

bodyspeed 27-03-06 19:10

Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi!
 
1 Attachment(s)
deci pe modelul asta am dat in oct 2.8 mil cu tot cu montaj
daca vrei vb cu andy maine poimane ca sta pe langa mine (eu stau la scoala 35 ) ieri l-am vazut ;) daca stiam vb cu el
deci spoilarul asta il am eu :arrow:

edy77_driver 27-03-06 19:26

Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi!
 
mai body..pai si eu tot linga 35 stau..in A11 cu ovidiu in bloc...de fapt parintii mei

Cozmax 27-03-06 19:35

Body
 
I'mi place la tine ca vrei sa ajuti incepatori... sper ca sti cine sunt...
Ne mai vedem si auzim..

edy77_driver 27-03-06 20:05

Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi!
 
body
vb cu ady zi zimi cit ma costa sa fac comanda de fata si parguri si transportul pin ala ct sa sti ce bani fac rost

si mersi pentru tot ajutorul...in toaman vin la craiova si atunci dau de baut la 35 la cleo

edy77_driver 28-03-06 10:27

Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi!
 
salut baieti...
sau poate si fete..:D

momentan nu mai pot posta mare lucru dar dupamasa o sa pun poze cu aripile pe spate modificate...am tinichigiul la poarta acum se ocupa de furioasa de la poarta.:D

edy77_driver 28-03-06 17:56

Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi!
 
5 Attachment(s)
sal fratilor.am stat azi toata ziua sa fac aripile si la sfirsit pot sa spun ca sunt multzumit de cum au iesit.am iesit de dimineata din tura de noapte si am uitat sa ma mai culc...iata ca e ora 6 seara si eu tot treaz...hai sa vedeti ultimele poze..sper sa se vada bine ca sunt facute cu tel.
am facut din toate unghiurile ca sa se vada cu cit le-am umflat...

astept pareri indiferent cum sunt ele.

bodyspeed 28-03-06 21:26

Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi!
 
Quote:

Originally Posted by edy77_driver
body
vb cu ady zi zimi cit ma costa sa fac comanda de fata si parguri si transportul pin ala ct sa sti ce bani fac rost

si mersi pentru tot ajutorul...in toaman vin la craiova si atunci dau de baut la 35 la cleo

azi m-am uitat de masina lui pe care lucreaza si cred ca e pe undeva plecat cu masina dar maine sigur dau de el si iti spun ce si cum bine?
sa nu fiu chiar offtopic
a iesit super umflat astept sa o vad vopsita ;)
ce culoare ziceai :rolleyes2

edy77_driver 29-03-06 19:02

Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi!
 
culoarea v-a fi crem auriu metalizat(ca la cielo)
numai ca nu o sa o vopsesc prea curind...
apropo...maine ajung in craiova dupamasa...poate ne vedem putin la o bere sa stam de vb
si un pm ar fi bun cu un numar de tel de la tine bodyspeed.

turbojack 31-03-06 00:52

Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi!
 
Quote:

Originally Posted by edy77_driver

cit despre aripa...o umflu...nu asta e problema...dar imi zicea un mos aseara ca atinge in oala pe spate daca bag 175/70/13


fi sigur de asta.Dar poti rezolva simplu cu un cric.Dai roata jos,bagi in oala un cric si pa capete o scindura din lemn de esenta mai tare pt. a o impinge pe o suprafata ceva mai mare.Nu te-ai gindit sa tai pe spate la roata in forma clasica ovala si nu dreapta cum e acum?

turbojack 31-03-06 00:53

Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi!
 
si schimba neaparat jantele ca cele originale sint oribile.

draculas 04-04-06 22:24

Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi!
 
frumos olcitu multa munca dar nu merita mai bine dai foc si umbla cu autobuzu prea mult consuma jegurile de olcituri pentru ce fel de masini sunt

valib 05-04-06 11:51

Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi!
 
mai bine ai tacea si ai umbla tu cu autobuzul.
fiecare dupa posibilitati!
si 'jeg' e orice masina de care proprietarul nu are grija.
si n-ai nici o treaba decat sa faci comentarii aiurea?
daca nu aveti nici o treaba cu oltcitul...chiar e necesar sa va bagati in seama?

edy77_driver 05-04-06 16:27

salut baieti
 
vali mersi pentru interventia ta....dar dupa cum stii mai sunt si contra oltcitului si nu ai ce face...astia sunt oamenii in ziua de azi si atat stiu ei despre masini...sa se urce in ele si sa le dea cox...nu stiu cu ce se maninca o masina de la a la z ....daca ar sti atunci nu ar mai face asemenea comentarii...si mai trebuie si ceva pasiune pentru masini ...nu numai pentru viteza si frumusete.

cit despre oltcit ...prietena dracula.....tre sa il intelegi ca sa nu fie un jeg si sa stii sa il folosesti....sper ca m-ai inteles.adica nu e o masina pentru orice sofer.

Cozmax 05-04-06 21:13

Re: salut baieti
 
Quote:

Originally Posted by edy77_driver
vali mersi pentru interventia ta....dar dupa cum stii mai sunt si contra oltcitului si nu ai ce face...astia sunt oamenii in ziua de azi si atat stiu ei despre masini...sa se urce in ele si sa le dea cox...nu stiu cu ce se maninca o masina de la a la z ....daca ar sti atunci nu ar mai face asemenea comentarii...si mai trebuie si ceva pasiune pentru masini ...nu numai pentru viteza si frumusete.

cit despre oltcit ...prietena dracula.....tre sa il intelegi ca sa nu fie un jeg si sa stii sa il folosesti....sper ca m-ai inteles.adica nu e o masina pentru orice sofer.


Dar esti chiar pus pe el?

Sa sti ca fiecare are parerea lui... are dreptul de asi spune ce are el pe suflet daca omului nu i-o place Oltcitul asta e...lasa-l sa vorbeasca ca s-ar putea ca numai el sa auda...



Spor la treaba in continuare.. :)

lupu 06-04-06 01:52

Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi!
 
1 Attachment(s)
ok...vreau sa zic ca apreciez faptul ca te-ai apucat sati modifici oltcitu'(nu multi o fac)....is curios sa vad cum iasa a tau..pentru ca in vara am de gand sa-mi iau si eu unu si sal fac tuning....deja am mai multe idei despre cum sa arate si sa nu coste mult...(adevarul e ca majuta cineva cu un garaj de tinichigerie-vopsitorie, dar imi ofera numai spatiu si sculele necesare)..si de aceea sunt curios sal vad pe a tau terminat.....:D
in legatura cu rotile p spate...hm...eu cred dupa cum a mai spus cineva pe aici..ca ar arata bine cu aripa decupata (ca pe fata)..nush parerea mea...si neaparat iti propun sa iti faci rost de un eleron pe spate..dar nu dala de cauciuc de se pune la baza geamului..ci ceva in gen cum au golfurile (raliu)cum e in poza de mai jos sau ceva asemanator...schimba radical designul spatelui urat a oltcitului :D sau ai putea incerca ceva sus pe extremitatea spate a plafonului..depinde ce gasesti ;) iar in fata fa cumva si pune o priza de aer asa de aspect ;)....(nush pe acolo ce poti gasi dar exista prize de aer mai ieftine din material plastic pe la bazaruri dealea unde vin moldovenii cu marfa) oricum eu iti urez baftah..si astept sa pui niste poze cu masina finala.

P.S daca ai nevoie de idei legate de aspect...oricand.....la cele tehnice nu prea ma pricep :P

edy77_driver 06-04-06 05:36

salut baieti
 
vad ca inca se mai gindeste cineva sa intre aici si sa vb despre masina ....ce trebuie sa spun eu este faptul ca deocamdata sunt blocat de frana de mana...fiind rm nu gasesc etrieri completi ca sa pot lega frana de mana..este pur si simple desfintata...cit despre tunat la exterior.....acum ma preegatesc sa fac comanda pentru kit si acum sunt in constructia unui bord nou....adica modific cadranele si le schimb culoarea....vreau sa fie ceva super cu lumina albastra.lucrez la asta acumpana are vopsitorul liber sa o pot baga la vopsit...culoarea o stiti care este...am scris mai sus...


cum am ceva nou va arat cu poze.

Cozmax 06-04-06 09:45

Re: salut baieti
 
Quote:

Originally Posted by edy77_driver
vad ca inca se mai gindeste cineva sa intre aici si sa vb despre masina ....ce trebuie sa spun eu este faptul ca deocamdata sunt blocat de frana de mana...fiind rm nu gasesc etrieri completi ca sa pot lega frana de mana..este pur si simple desfintata...cit despre tunat la exterior.....acum ma preegatesc sa fac comanda pentru kit si acum sunt in constructia unui bord nou....adica modific cadranele si le schimb culoarea....vreau sa fie ceva super cu lumina albastra.lucrez la asta acumpana are vopsitorul liber sa o pot baga la vopsit...culoarea o stiti care este...am scris mai sus...


cum am ceva nou va arat cu poze.




Eu cred ca iti va iesi super...tine-o tot asa :)

lupu 06-04-06 12:28

Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi!
 
edy77_driver tin sa te anunt ca mam apucat sati fac un tuning virtual cu kitul pe care vrei tu sal pui..si eventual mici detalii pe alocuri...sa iti faci o idee cum o sa arate...si poate iti vin si alt idei :D....sper sa gat pana deseara.. ;)

lupu 06-04-06 15:53

Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi!
 
Quote:

Originally Posted by lupu
edy77_driver tin sa te anunt ca mam apucat sati fac un tuning virtual cu kitul pe care vrei tu sal pui..si eventual mici detalii pe alocuri...sa iti faci o idee cum o sa arate...si poate iti vin si alt idei :D....sper sa gat pana deseara.. ;)

NU MAI POT FACE NIMIK ......... mi sa stricat painthopu programul in care lucram si momentan nu am de une face rost de el :(((

Scuze de offtopic.

edy77_driver 07-04-06 05:17

salut baieti
 
4 Attachment(s)
salut lupu....stai linisit....nu e graba....mai e pina la kitu exterior....cred ca o sa ma iau un oltcit de franta integral...astept azi sa vina cu el sa il vad si daca arata bine il voi face pala si renunt la asta la RM.si atunci o sa intarzii cu tunatu exterior ca nu mai sunt bani.nu stiu..sa vad azi...bordu au iesit fain cadranele..acum sa vad cum il luminez din spate ca nu prea e loc...o sa pun poze.


cadranele originale si cele noi.....vreau pareri

edy77_driver 07-04-06 06:15

Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi!
 
6 Attachment(s)
revin cu poze.scuze de claritate.o sa pun si cu bordu luminat azi.

cryze26 08-04-06 23:19

Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi!
 
salut , vreau sa stiu si eu ce metoda ai folosit pt a umfla aripile (spate) ,ca stiu si eu una ce-a cu o bucata de scandura si cricul.... nu am incercat-o dar trebuie ca in maxim 2 saptamani imi montez niste jante mai late 14/185/55 si trebuie sa le fac loc acolo :D .
PS.spor la treaba cu tuning-ul :)

lupu 09-04-06 02:08

Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi!
 
sa-ti dea dumnezeu noroc sa fie in stare buna ala francezu.....faci o afacere de milioane....nu multi au sansa asta....din cate stiu eu sunt cele mai reusite(mai ales motoru si transmisia)....tzia iesit frumusel bordu' felicitari...si cu ce vrei sal luminezi leduri?
pentru ca or sati dea de furca un pic...din cate stiu eu , alea albastre (led)sunt cu lupa pt mare intensitate...ca sa ai o iluminare uniforma tre sa fie la o anumita distanta.. :|
oricum baftah..si mor de nerabdare sa vad ce reusesti in final ;)

edy77_driver 09-04-06 20:29

Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi!
 
ok...pentru lupu...raspunsul


bordul este in doua variante luminat

prima..luminat din spate cu 8 leduri albastre de intensitate mare dar face lumina mai mult la partea de sus.

a doua...este cu tub electroluminos..adica un fel de fibra optica alimentat de la un driver special si cu asta se vad toate cifrele uniform pentru ca e pus de jur imprejurul ceasului.
numai ca nu e foarte puternica ca si cu ledurile
dar este ok.
totul a costat cam 1,5 mil
o sa mai dureze pina il termin ca acum am inceput munca si nu am timp.


acum pentru prietenul de mai sus..cel cu umflatu aripilor

aripile au fost decupate in prima faza,apoi a fost aplicata o tabla de 1mm si pe marginea ei ca intaritor un fier beton de 6mm iar apoi a fost umflata cu cricul din interior.
chituita si pregatita de vopsit


toata lucrarea a durat o zi

pentru alte detalii va stau la dispozitie aici.

edy77_driver 09-04-06 20:42

Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi!
 
4 Attachment(s)
cateva poze cu bordul

cryze26 09-04-06 22:35

Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi!
 
salut, tot nu am inteles dc ai decupat acolo si ai bagat acel adaos de tabla (1mm) cand puteai sa umfli direct cu cricul si remediat cu chit ..... imi plac ceasurile tale se vad misto si este cat mai original dar nu vad acele (luminate) ... eu ma gandeam sa fac acele din plexiglas (transparent) si luminat din centru (adik sa ai in centru mai mult alb pt a patrunde culoarea din spate pe AC)

edy77_driver 10-04-06 06:20

Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi!
 
am facut doar un singur ac ddin plexiglas transparent dar la oltcit nu il poti lumina din spate doar acul pentru ca nu este loc sa poti baga led..si asa spatiul e foarte mic..deci acele deocamdta raman asa ...neluminate.
cit despre aripi....am incercat sa le umflu fara adaos...dar nu iesea bine...tabla se tragea inapoi si atunci am bagat acel adaos de tabla cu o raza putin mai mare si intaritorul de fier beton de 6 mm ca sa nu se mai traga inapoi si sa ai pot face marginea aia a aripii.

cryze26 10-04-06 20:51

Re: vreau sa modific un RM si putin sa il tunez exterior..astept idei si ceva sfaturi!
 
gata ai si renuntat?
https://forum.4tuning.ro/191-bazar-auto-masini/15661-vind-oltcit.html


All times are GMT +2. The time now is 05:39.

- Copyright 2026 4Tuning