Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masini de serie (https://forum.4tuning.ro/219-masini-serie.html)
-   -   RM460 Genesis Coupe 500 CP V8 - Proaspat intrat in "facere" (https://forum.4tuning.ro/219-masini-serie/149389-rm460-genesis-coupe-500-cp-v8-proaspat-intrat-facere.html)

sunblease7 23-10-09 08:43

RM460 Genesis Coupe 500 CP V8 - Proaspat intrat in "facere"
 
4 Attachment(s)
In ultimele saptamani am tot pandit informatii despre Rhys Millen Racing si constructia V8-ului cu motor de Hyundai Genesis. Sub numele RM460 Genesis Coupe, masina isi va face debutul oficial in cadrul SEMA, la inceputul lunii noiembrie. Ne-am rezervat, totusi, dreptul de a va oferi detalii in ceea ce priveste exteriorul.

Dupa cum am mentionat si mai devreme, motorul este un 4.6 litri Tau V8, care in mod normal se gaseste sub capota Hyundai Genesis sedan. Bancheta din spate a fost inlaturata pentru a face mai mult loc, iar V8-ul a fost "updatat" cu opt elemente individuale de acceleratie, un set de pistoane JE si un sistem de gestionare a motorului AEM - toate acestea "conlucreaza" pentru fabricarea celor 500 cp. A fost inlocuit "capacul" de la portbagaj cu o trapa din fibra de carbon.

Fiind o masina SEMA, nu exista surub care sa fi fost modificat la aceasta masina. Transmisia a fost inlocuita pentru o cutie cu 5 viteze Mendeola si un set de coilovere KW au luat locul suspensiei stock.

Speram in continuare ca RMR va transmite toata "experienta" Hyundai-ului, astfel ca in viitor isi va gasi un loc binemeritat in topul Coupe-urilor.

alex22das 23-10-09 09:20

Re: RM460 Genesis Coupe 500 CP V8 - Proaspat intrat in "facere"
 
arata bine bine inceputu .... sa vedem cand o sa o prezinte

YGD-sef 23-10-09 09:50

Re: RM460 Genesis Coupe 500 CP V8 - Proaspat intrat in "facere"
 
cred ca va fi o masina reusita!;)

Alex_D12 23-10-09 09:52

Re: RM460 Genesis Coupe 500 CP V8 - Proaspat intrat in "facere"
 
interesant concept.... sa vedem ce'o sa iasa :)

GTXR 23-10-09 09:52

Re: RM460 Genesis Coupe 500 CP V8 - Proaspat intrat in "facere"
 
Chiar foarte bine ,nu incalca nici o regula ,exteriorul este decent ,nu excentric. Felicitari lor

kimi 23-10-09 09:57

Re: RM460 Genesis Coupe 500 CP V8 - Proaspat intrat in "facere"
 
E Hyundai si asta spune multe...
Puterea si look-ul sunt foarte tentante dar ce facem cu fiabilitatea ???

alexei89 23-10-09 11:15

Re: RM460 Genesis Coupe 500 CP V8 - Proaspat intrat in "facere"
 
eu aveam niste poze ale conceptului asta de mai multa vreme, inca de pe atunci imi placea, pacat ca nu le mai am sa vi le arat si voua!

cristyMB 23-10-09 12:59

Re: RM460 Genesis Coupe 500 CP V8 - Proaspat intrat in "facere"
 
4.6 v8 500 cp suna bine .. sa vedem ce iese :D

Orllando 23-10-09 13:30

Re: RM460 Genesis Coupe 500 CP V8 - Proaspat intrat in "facere"
 
cred ca o sa iasa bine!

ionut_cluj 23-10-09 13:32

Re: RM460 Genesis Coupe 500 CP V8 - Proaspat intrat in "facere"
 
Quote:

Originally Posted by kimi (Post 2743655)
E Hyundai si asta spune multe...
Puterea si look-ul sunt foarte tentante dar ce facem cu fiabilitatea ???

Absolut genial comentariu!!!

Vorbim despre una dintre cele mai fiabile marci la ora actuala, chestie dovedita intr-o gramada de survey-uri.
Deci, ce facem? :)

kimi 23-10-09 14:39

Re: RM460 Genesis Coupe 500 CP V8 - Proaspat intrat in "facere"
 
Sa stii ca eu nu vorbesc din basme sau din surveyuri..
Pana acum 1 luna am avut un Hyundai Coupe cumparat in 2007 nou cu 23 mii de euro..
Crede-ma ca este o porcarie de masina...Nu am timp sa-ti enumar toate problemele avute cu aceasta masina de-a lungul celor 2 ani....

Una dintre cele mai fiabile marci ??? :lol:...NICIODATA;)

ionut_cluj 23-10-09 16:38

Re: RM460 Genesis Coupe 500 CP V8 - Proaspat intrat in "facere"
 
Si din cauza Hyundaiului tau, tu presupui ca toate sunt asa?
Realitatea e undeva la mijloc.

moartea16 23-10-09 19:31

Re: RM460 Genesis Coupe 500 CP V8 - Proaspat intrat in "facere"
 
arata minunat pru si simplu fara cuvinte
sa vedem la final ce va iesi

Geo_DXG 23-10-09 20:55

Re: RM460 Genesis Coupe 500 CP V8 - Proaspat intrat in "facere"
 
Quote:

Originally Posted by kimi (Post 2744377)
Sa stii ca eu nu vorbesc din basme sau din surveyuri..
Pana acum 1 luna am avut un Hyundai Coupe cumparat in 2007 nou cu 23 mii de euro..
Crede-ma ca este o porcarie de masina...Nu am timp sa-ti enumar toate problemele avute cu aceasta masina de-a lungul celor 2 ani....

Una dintre cele mai fiabile marci ??? :lol:...NICIODATA;)


pai bine ca ai scapat de ea, dar stiu si pe cineva care a avut 1001 probleme cu un SL, asa ca ce mai e de zis?

in general, 99%din modele iesite pe piata sunt in standarde, mai ramane 1%, de care tre sa te rogi sa nu ajunga la tine

dan_eclipse4g63t 24-10-09 08:48

Re: RM460 Genesis Coupe 500 CP V8 - Proaspat intrat in "facere"
 
Quote:

Originally Posted by kimi (Post 2744377)
Sa stii ca eu nu vorbesc din basme sau din surveyuri..
Pana acum 1 luna am avut un Hyundai Coupe cumparat in 2007 nou cu 23 mii de euro..
Crede-ma ca este o porcarie de masina...Nu am timp sa-ti enumar toate problemele avute cu aceasta masina de-a lungul celor 2 ani....

Una dintre cele mai fiabile marci ??? :lol:...NICIODATA;)

Bine punctat,cine este hyundai la capitilul masini adevarate?mai ales si la capitolul sport.:???::???::???:
nu este decat o clona care face compromisuri sa stea pe piata cu masini ieftine si optiuni multiple ca sa atraga clientii de clasa ,hai sa zicem medie.normal ca aleg hyundai in fata loganului dar atat.;););).
CAND SPUI KOREA SPUI COPIE:lol:

_anaconda_ 24-10-09 10:36

Re: RM460 Genesis Coupe 500 CP V8 - Proaspat intrat in "facere"
 
Quote:

Originally Posted by dan_eclipse4g63t (Post 2746207)
Bine punctat,cine este hyundai la capitilul masini adevarate?mai ales si la capitolul sport.:???::???::???:
nu este decat o clona care face compromisuri sa stea pe piata cu masini ieftine si optiuni multiple ca sa atraga clientii de clasa ,hai sa zicem medie.normal ca aleg hyundai in fata loganului dar atat.;););).
CAND SPUI KOREA SPUI COPIE:lol:

Cand spui China spui copie. Hyundai sunt masini destul de ok, au crescut in ultimul timp, la fel si Kia.

dan_eclipse4g63t 24-10-09 10:41

Re: RM460 Genesis Coupe 500 CP V8 - Proaspat intrat in "facere"
 
Quote:

Originally Posted by _anaconda_ (Post 2746386)
Cand spui China spui copie. Hyundai sunt masini destul de ok, au crescut in ultimul timp, la fel si Kia.

Da spui ca este ok pentru un segment de piata de clasa medie fara pretentii cum am si scris,daca citesti atent;););).dar sa intri pe piata cu o asa masina pe segmentul premium si cu siguranta foarte scumpa nu o sa reuseasca in veci.
asta am vrut sa spun:D ieftin si bun nu exista:D:D:D

ionut_cluj 25-10-09 14:46

Re: RM460 Genesis Coupe 500 CP V8 - Proaspat intrat in "facere"
 
Din cate stiu eu, Genesis e la a 2-a varianta, si in USA a fost un real succes. Coreenii vor intra linistiti si in segmentul premium, pentru ca sunt perseverenti si fac lucruri de calitate. Nu in 2 ani, dar cu timpul o vor face, la fel cum au facut-o si japonezii.

Nu ma crezi? Ai putina rabdare...;)

_anaconda_ 25-10-09 15:15

Re: RM460 Genesis Coupe 500 CP V8 - Proaspat intrat in "facere"
 
Quote:

Originally Posted by dan_eclipse4g63t (Post 2746403)
Da spui ca este ok pentru un segment de piata de clasa medie fara pretentii cum am si scris,daca citesti atent;););).dar sa intri pe piata cu o asa masina pe segmentul premium si cu siguranta foarte scumpa nu o sa reuseasca in veci.
asta am vrut sa spun:D ieftin si bun nu exista:D:D:D

Crezi ca toti s-au nascut facand masini premium ? Multi au plecat de jos si au ajuns sus, asta e traseul. La fel cum echipele se infiinteaza si promoveaza din elita sau cine stie ce divizie in A si ajung sa castige competitii, asa cum unele brand-uri din diverse domeni se infiinteaza si la inceput sunt ~ no name (nu cred ca azi apare brand-ul X si deja e renumit pentru calitatea produselor iesite de la ei avand in vedere ca nu se stie nimic despre ele) dar devine recunoscut ca brand de calitate, la fel pot evolua si unele firme spre diferite segmente.

Cand BMW facea masini intr-o usa si 3 roti visai tu la Seria 7 ? Cand Dacia avea 1310 visai tu ca o sa ai volan + schimbator in piele, ABS, servo, AC, Jante aliaj, 105CP, 4 geamuri electrice, oglinzi electrice, computer de bord si toate cele ? Sau ca o sa ai o masina care sa se ia la tranta cu diverse masini smilare de la brand-uri mai titrate (Hyundai Accent, FIAT Albea, Chevrolet Kalos, Aveo, Renault Clio Symbol, etc) uneori fiind peste ele ?

Cand Lamborghini facea tractoare visa cineva ca o sa aiba Gallardo LP-560 si Murcielavo SV ?

Lucrurile evolueaza asa ca niciodata sa nu fii sigur ca firma X nu o sa sufere niste schimbari (in bine sau in rau), sau ca un brand slab / mediocru de acum nu o sa progreseze si de ce nu sa intre pe segmentul premium. Dupa cum am spus de obicei firmele nu apar direct in top, ele progreseaza si ajung acolo.

Dimitris 01-11-09 01:03

Re: RM460 Genesis Coupe 500 CP V8 - Proaspat intrat in "facere"
 
La pretul asta (aprox 20000 dolari in state aproape noua ) eu zic ca nu ai cum sa ceri calitate porsche sau lexus... daca nu ai 100.000 de euro sa arunci pe masini atunci faci un mic rabat la calitate si asta e...

Problema mea nu e fiabilitatea neaparat, ci puterea motorului. La Coupe se stia ca puterea nu ajunge la roti... degeaba ai 500 de cp, daca la roata abia abia mai ajung cativa... caii de la hyundai sunt un fel de lazy sperms :))))


All times are GMT +2. The time now is 12:59.

- Copyright 2026 4Tuning