![]() |
Buick RoadMaster 1948
Salutare la toata lumea.
Buick RoadMaster 1948 se cheama noua lucrare, l am gasit in Anglia, intr o stare perfecta si la un pret avantajos . Poze si alte detalii curand . |
Re: Buick Super '49
asteptam cu nerabdare...
|
test
3 Attachment(s)
Venim cu pozele
|
Re: Buick Super '49
4 Attachment(s)
Si pozele de pe drum !
Din Anglia pana in Germania a venit pe rotile ei . |
Re: Buick Super '49
ai luat-o pt piese sau ce?;)
|
Re: Buick Super '49
Nu am luat o pt piese, o voi inmatricula, este o pasiune mai veche din familie ,altii isi aduc BMW uri de afara eu mi am adus un Buick din '48:D
|
Re: Buick Super '49
Cu siguranta...asta e una dintre cele mai tari masini de pe forum.
Cat te-a ajuns in state? Cat va fi inmatricularea? Oricum...superba masina...e intr-o conditie perfecta :shock: |
Re: Buick Super '49
tzava masina.....chiar foarte tare....: https://youtube.com/watch?v=Y6c3emqC6aw
|
Re: Buick Super '49
Eu am cumparat o din Anglia, de la un "nebun" pasionat de old timer uri, el a adus o din state .Numerele sunt de UK,gen cum sunt la noi preferentiale,chiar daca scrie California pe ele.Cu inmatricularea nu am demarat nimic deocamdata din lipsa timpului, in mare stiu cam ce trebuie facut.
|
Re: Buick Super '49
promit cva plkut pt ochii vostri :P
|
Re: Buick Super '49
asta e mai veche si mai bn...felicitari ca iti iei Buick din '48 si nu bmw 200_
|
Re: Buick Super '49
Masina e impecabila,asa ceva vezi mai rar pe strazile noastre:shock:
|
Re: Buick Super '49
1 Attachment(s)
Este intr o conditie perfecta pt varsta ei, restaurata cu piese 100% originale,si la fel se si conduce, exact ca la vremea aia, adica fara servo la nimic, o cutie manuala 3+1 viteze fara sincroane,frane toate pe tamburi,lungime de aprop. 6m , greu de manevrat in spatii inguste si ar mai fii multe de care te lovesti ,obisnuit cu masinile din ziua de azi, in concluzie iti trebuie o mica instruire inainte.
O poza cu capota ridicata , ce se vede pe plafon sunt 2 huse mari de masina cumparate ,care din pacate tot nu o acopera complet,cred ca trebuie facuta o husa pe comanda undeva . |
Re: Buick Super '49
Azi am luat Atestatul de Vehicul Istoric ...finaly ,dupa 1 luna si ceva de asteptare, maine fac programare la RAR, i au si nr rosii , ca duminica sper sa ies cu ea .
|
Re: Buick Super '49
sa ai bafta ...este geniala masina ....
abia astept sa o vad cu numere de romania |
Re: Buick Super '49
3 Attachment(s)
Thnxs ! Am luat si nr de ro ,a trecut de RAR cu brio,oricum rar-ul la ea nu este asa sever ca la o alta masina. Cateva poze, una cu interioru cu luminile din bord cu 3 pozitii de reglare a puterii.
|
Re: Buick Super '49
foarte tare !
cam cat te-a costat inmatricularea,si toate actele ? si cat de veche tre' sa fie ca sa fie vehicul istoric ? |
Re: Buick Super '49
Trebuie sa aiba peste 30 de ani de la scoaterea modelului din fabricatie pt a fii vehicul istoric .Inmatricularea nu a costat nimic,adica nu am platit taxa de inamtriculare ,nu se plateste nici impozit ,s au platit 200 E taxa pt certificat de vehicul istoric.
|
Re: Buick Super '49
ce tare !!
deci eu daca imi aduc un mustang vechi (~67 parca),din america,ma costa doar 200 E sa il inmatriculez ?? (in afara de transport) |
Re: Buick Super '49
Transport + Vama (care e destul de mult) si poti avea surpiza sa nu fie cea din poze,mai ales la o masina veche.
|
Re: Buick Super '49
Quote:
DOHC,poate imi lasi nr de tel pe pm si te vizitez cand trec prin buc |
Re: Buick Super '49
Deci e criminal buicku..am ramas :shock: .. sa-l stapanesti sanatos si doamne fereste sa ai incidente cu o asa bijuterie....
|
Re: Buick Super '49
hai cu buicku sa vedem mozambicu!!! :)) replica celebra din B.D la munte si la mare
|
Re: Buick Super '49
Bravo.... Sa auzim de bine! ;)
Quote:
|
Re: Buick Super '49
Quote:
Astfel nu arunci bani inutili pe transportul peste ocean ce nu-i ieftin. (închiriere container, vama, transport pe vapor etc.) @ DOHC16 E excelent oldy'ul. Sa-l pastrezi sanatos si sper ca nu-ti vine idea sa pui alt motor pe el ca-i strici tot farmecul chit ca consuma în nestire si nu te apuca cumva de HOT ROD'ing cu toate ca sasiul este ideal pt. asa ceva. Tine cont ca este o masina de epoca destul de rara cu crestere valorica de colectie nu numai în SUA dar si în Europa. Nu stiu daca ai observat dar unul de acest gen a fost folosit si în filmul "Back to the future" - masina lui Griff iar daca te uiti atent de tot la el, vei remarca ca dupa asta au copiat rusii volga dar la o scara mai mica cu o serie de modificari jenante. |
Re: Buick Super '49
bravo!tot respectul!bafta in continuare!
|
Re: Buick Super '49
thnxs , vin zile frumoase afara si nu mai am rabdare sa ies cu ea.
am primit o carte "American Classic Cars " 300 classic marques from 1914-2000 unde sunt cateva date tehnice si de buick . Top Speed:100 mph (160km/h) 0-60 mph (0-96km/h): 17.1 s Engine Type : in-line-eight Displacement: 320 ci (5,243 cc) Transmission: 3 speed manual Max Power: 150 bhp(112 kw)@3600 rpm Max Torque:250 lb ft (352Nm)@ 2400 rpm Weight:4370 lb(1986 kg) Economy:14mpg(4.95km/L) ~20L/100 km |
Re: Buick Super '49
Prea frumoasa masina,mult prea frumoasa pentru Romania,masina ca in Godfather nu ? Daca nu sunt prea curios cat te-a costat masina ? O zi buna !
|
Re: Buick Super '49
este absolut fenomenala! superba masina, sa ai noroc de ea,si io visez la un asemenea automobil :)
|
Re: Buick Super '49
Quote:
|
Re: Buick Super '49
super tare masinuta....daca ii mai pui si cauciucuri cu dunga alba si capace nichelate....no comment..
|
Re: Buick Super '49
Felicitari. Foarte putina lume stie cu adevarat ce inseamna o masina old-school si dintre ei foarte putini au curajul sa intreprinda asa ceva :)
~Nautilus |
Re: Buick Super '49
9 Attachment(s)
tuning days ,castigatoare best clasic ....
|
Re: Buick Super '49
3 Attachment(s)
Felicitari pentru premiu!
|
Re: Buick Super '49
multumim Claudia pt poze !
|
Re: Buick Super '49
crooooooommmmm....superba masina, masiva. cu parcarea laterala cum te descurci?:D
|
Re: Buick Super '49
1 Attachment(s)
cu frana de mana o parchez :D
si un filmulet de duminica seara dupa premiere |
Re: Buick Super '49
Superba masina
|
Re: Buick Super '49
SUPERBA . POT SPUNE ... SPLEDIDA
|
Re: Buick Super '49
multumesc domnilor ! acum ceva timp era de vanzare , se pare ca in romania sunt apreciate mai greu astfel de masini , pretul era unul corect , sper sa numai fie nevoie sa se vanda si sa ramana in patrimoniu ca m am atasat mult de masina .....abia ce i am luat si oglinzi noi nichelate :D
|
| All times are GMT +2. The time now is 18:09. |
- Copyright 2026 4Tuning