Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   AMERICANE (https://forum.4tuning.ro/399-americane.html)
-   -   Buick RoadMaster 1948 (https://forum.4tuning.ro/399-americane/147795-buick-roadmaster-1948-a.html)

KAY_ 13-07-08 17:53

Buick RoadMaster 1948
 
Salutare la toata lumea.
Buick RoadMaster 1948 se cheama noua lucrare, l am gasit in Anglia, intr o stare perfecta si la un pret avantajos . Poze si alte detalii curand .

PH 33 RNR 13-07-08 19:06

Re: Buick Super '49
 
asteptam cu nerabdare...

KAY_ 18-07-08 03:37

test
 
3 Attachment(s)
Venim cu pozele

KAY_ 18-07-08 03:49

Re: Buick Super '49
 
4 Attachment(s)
Si pozele de pe drum !
Din Anglia pana in Germania a venit pe rotile ei .

manolica76 18-07-08 04:26

Re: Buick Super '49
 
ai luat-o pt piese sau ce?;)

KAY_ 27-07-08 22:31

Re: Buick Super '49
 
Nu am luat o pt piese, o voi inmatricula, este o pasiune mai veche din familie ,altii isi aduc BMW uri de afara eu mi am adus un Buick din '48:D

SHOGUN-A8 28-07-08 10:24

Re: Buick Super '49
 
Cu siguranta...asta e una dintre cele mai tari masini de pe forum.
Cat te-a ajuns in state?
Cat va fi inmatricularea?
Oricum...superba masina...e intr-o conditie perfecta :shock:

trafy-vr6 28-07-08 10:31

Re: Buick Super '49
 
tzava masina.....chiar foarte tare....: https://youtube.com/watch?v=Y6c3emqC6aw

KAY_ 28-07-08 20:16

Re: Buick Super '49
 
Eu am cumparat o din Anglia, de la un "nebun" pasionat de old timer uri, el a adus o din state .Numerele sunt de UK,gen cum sunt la noi preferentiale,chiar daca scrie California pe ele.Cu inmatricularea nu am demarat nimic deocamdata din lipsa timpului, in mare stiu cam ce trebuie facut.

GolfuletzS 17-09-08 23:19

Re: Buick Super '49
 
promit cva plkut pt ochii vostri :P

PH 33 RNR 18-09-08 20:19

Re: Buick Super '49
 
asta e mai veche si mai bn...felicitari ca iti iei Buick din '48 si nu bmw 200_

Jdm-Motors 23-09-08 02:27

Re: Buick Super '49
 
Masina e impecabila,asa ceva vezi mai rar pe strazile noastre:shock:

KAY_ 23-09-08 21:21

Re: Buick Super '49
 
1 Attachment(s)
Este intr o conditie perfecta pt varsta ei, restaurata cu piese 100% originale,si la fel se si conduce, exact ca la vremea aia, adica fara servo la nimic, o cutie manuala 3+1 viteze fara sincroane,frane toate pe tamburi,lungime de aprop. 6m , greu de manevrat in spatii inguste si ar mai fii multe de care te lovesti ,obisnuit cu masinile din ziua de azi, in concluzie iti trebuie o mica instruire inainte.


O poza cu capota ridicata , ce se vede pe plafon sunt 2 huse mari de masina cumparate ,care din pacate tot nu o acopera complet,cred ca trebuie facuta o husa pe comanda undeva .

KAY_ 14-10-08 21:38

Re: Buick Super '49
 
Azi am luat Atestatul de Vehicul Istoric ...finaly ,dupa 1 luna si ceva de asteptare, maine fac programare la RAR, i au si nr rosii , ca duminica sper sa ies cu ea .

KillerINC 21-11-08 15:58

Re: Buick Super '49
 
sa ai bafta ...este geniala masina ....

abia astept sa o vad cu numere de romania

KAY_ 21-11-08 19:20

Re: Buick Super '49
 
3 Attachment(s)
Thnxs ! Am luat si nr de ro ,a trecut de RAR cu brio,oricum rar-ul la ea nu este asa sever ca la o alta masina. Cateva poze, una cu interioru cu luminile din bord cu 3 pozitii de reglare a puterii.

eMH 21-11-08 19:31

Re: Buick Super '49
 
foarte tare !
cam cat te-a costat inmatricularea,si toate actele ?
si cat de veche tre' sa fie ca sa fie vehicul istoric ?

KAY_ 21-11-08 19:45

Re: Buick Super '49
 
Trebuie sa aiba peste 30 de ani de la scoaterea modelului din fabricatie pt a fii vehicul istoric .Inmatricularea nu a costat nimic,adica nu am platit taxa de inamtriculare ,nu se plateste nici impozit ,s au platit 200 E taxa pt certificat de vehicul istoric.

eMH 21-11-08 19:48

Re: Buick Super '49
 
ce tare !!
deci eu daca imi aduc un mustang vechi (~67 parca),din america,ma costa doar 200 E sa il inmatriculez ??
(in afara de transport)

KAY_ 21-11-08 19:59

Re: Buick Super '49
 
Transport + Vama (care e destul de mult) si poti avea surpiza sa nu fie cea din poze,mai ales la o masina veche.

kirin 03-12-08 15:44

Re: Buick Super '49
 
Quote:

Originally Posted by eMH (Post 1878968)
ce tare !!
deci eu daca imi aduc un mustang vechi (~67 parca),din america,ma costa doar 200 E sa il inmatriculez ??
(in afara de transport)

inainte sa o aduci vorbeste cu walker de pe forum ( dl Stoian Cristian pe numele real,vicepresedintele RCR si presedintele comisiei de acordare a atestatului de masina istorica. Numarul de telefon este pe www.retromobil.ro ) Asta ca sa nu o aduci degeaba si sa ai surprize sa platesti ce nu face.

DOHC,poate imi lasi nr de tel pe pm si te vizitez cand trec prin buc

mitza mtb 05-12-08 01:04

Re: Buick Super '49
 
Deci e criminal buicku..am ramas :shock: .. sa-l stapanesti sanatos si doamne fereste sa ai incidente cu o asa bijuterie....

andi_cimpean 07-12-08 09:26

Re: Buick Super '49
 
hai cu buicku sa vedem mozambicu!!! :)) replica celebra din B.D la munte si la mare

Claudia 18-12-08 15:03

Re: Buick Super '49
 
Bravo.... Sa auzim de bine! ;)

Quote:

Originally Posted by GolfuletzS (Post 1760407)
promit cva plkut pt ochii vostri :P

Hai Golfule, asteptam surpriza! 8)

CyberCSX 21-12-08 14:06

Re: Buick Super '49
 
Quote:

Originally Posted by eMH (Post 1878968)
ce tare !!
deci eu daca imi aduc un mustang vechi (~67 parca),din america,ma costa doar 200 E sa il inmatriculez ??
(in afara de transport)

Da de ce sa-ti aduci un PONNY din SUA ca în Germania / Elvetia e plin de ele si asta în stare originala excelenta.
Astfel nu arunci bani inutili pe transportul peste ocean ce nu-i ieftin.
(închiriere container, vama, transport pe vapor etc.)

@ DOHC16

E excelent oldy'ul. Sa-l pastrezi sanatos si sper ca nu-ti vine idea sa pui alt motor pe el ca-i strici tot farmecul chit ca consuma în nestire si nu te apuca cumva de HOT ROD'ing cu toate ca sasiul este ideal pt. asa ceva.
Tine cont ca este o masina de epoca destul de rara cu crestere valorica de colectie nu numai în SUA dar si în Europa.
Nu stiu daca ai observat dar unul de acest gen a fost folosit si în filmul "Back to the future" - masina lui Griff iar daca te uiti atent de tot la el, vei remarca ca dupa asta au copiat rusii volga dar la o scara mai mica cu o serie de modificari jenante.

topy_nebunu 23-01-09 20:19

Re: Buick Super '49
 
bravo!tot respectul!bafta in continuare!

KAY_ 11-03-09 14:50

Re: Buick Super '49
 
thnxs , vin zile frumoase afara si nu mai am rabdare sa ies cu ea.
am primit o carte "American Classic Cars " 300 classic marques from 1914-2000 unde sunt cateva date tehnice si de buick .

Top Speed:100 mph (160km/h)
0-60 mph (0-96km/h): 17.1 s
Engine Type : in-line-eight
Displacement: 320 ci (5,243 cc)
Transmission: 3 speed manual
Max Power: 150 bhp(112 kw)@3600 rpm
Max Torque:250 lb ft (352Nm)@ 2400 rpm
Weight:4370 lb(1986 kg)
Economy:14mpg(4.95km/L) ~20L/100 km

VladM 16-03-09 15:19

Re: Buick Super '49
 
Prea frumoasa masina,mult prea frumoasa pentru Romania,masina ca in Godfather nu ? Daca nu sunt prea curios cat te-a costat masina ? O zi buna !

dautopor 23-03-09 19:02

Re: Buick Super '49
 
este absolut fenomenala! superba masina, sa ai noroc de ea,si io visez la un asemenea automobil :)

KAY_ 23-03-09 23:57

Re: Buick Super '49
 
Quote:

Originally Posted by VladM (Post 2152969)
Prea frumoasa masina,mult prea frumoasa pentru Romania,masina ca in Godfather nu ? Daca nu sunt prea curios cat te-a costat masina ? O zi buna !

adevaru e ca vede cam rar lumina zilei, de cand am adus o am iesit cu ea de cateva ori si odata la rar ,sper vara asta sa o plimb mai mult.

pufosu77 29-03-09 23:14

Re: Buick Super '49
 
super tare masinuta....daca ii mai pui si cauciucuri cu dunga alba si capace nichelate....no comment..

Nautilus 05-04-09 08:48

Re: Buick Super '49
 
Felicitari. Foarte putina lume stie cu adevarat ce inseamna o masina old-school si dintre ei foarte putini au curajul sa intreprinda asa ceva :)

~Nautilus

KAY_ 14-04-09 12:21

Re: Buick Super '49
 
9 Attachment(s)
tuning days ,castigatoare best clasic ....

Claudia 14-04-09 18:24

Re: Buick Super '49
 
3 Attachment(s)
Felicitari pentru premiu!

KAY_ 14-04-09 18:31

Re: Buick Super '49
 
multumim Claudia pt poze !

k4r4 14-04-09 18:50

Re: Buick Super '49
 
crooooooommmmm....superba masina, masiva. cu parcarea laterala cum te descurci?:D

KAY_ 14-04-09 20:47

Re: Buick Super '49
 
1 Attachment(s)
cu frana de mana o parchez :D

si un filmulet de duminica seara dupa premiere

Mjeefo 21-04-09 17:23

Re: Buick Super '49
 
Superba masina

riv_gms 21-06-09 22:26

Re: Buick Super '49
 
SUPERBA . POT SPUNE ... SPLEDIDA

KAY_ 21-06-09 23:23

Re: Buick Super '49
 
multumesc domnilor ! acum ceva timp era de vanzare , se pare ca in romania sunt apreciate mai greu astfel de masini , pretul era unul corect , sper sa numai fie nevoie sa se vanda si sa ramana in patrimoniu ca m am atasat mult de masina .....abia ce i am luat si oglinzi noi nichelate :D


All times are GMT +2. The time now is 18:09.

- Copyright 2026 4Tuning